Jump to content

Prodaja zemljišta na kojem postoji pravo stanovanja upisano u katastru


kikica8

Preporučene objave

Poštovani,

 

 

Sestra i ja smo suvlasnici na nekoliko katastarskih čestica (uz ostale suvlasnike). U suvlasništvo smo ušle temeljem ugovora o darovanju nekretnina kojeg smo sklopile s majkom. U ugovoru je definiran upis uknjiženja prava stanovanja u njenu korist i u korist sestrinog i mog malodobnog brata čiji je ona zakonski zastupnik koje je i provedeno u katastru.

U međuvremenu nam se pružila prilika za eventualnom prodajom tih zemljišta i htjeli bismo imati "čistu situaciju" u odnosu na ostale suvlasnike kad zajedno krenemo s ponudom prema potencijalnom kupcu.

Pod "čistom situacijom" smatram da ne postoji pravo stanovanja i zanima me kako ga najjeftinije, najjednostavnije i najbrže ukloniti. Majka se slaže s eventualnom prodajom.

Je li dovoljno da ona kod javnog bilježnika sastavi ugovor u kojem se dobrovoljno odriče svog i bratovog prava stanovanja? Koji problemi mogu nastati s obzirom da je brat maloljetan?

 

 

Također, ja bih htjela, nakon eventualne prodaje, dobiveni iznos podijeliti na 4 dijela: majku, brata, sestru i mene. Kako da to izvedem također najjeftinije, najjednostavnije i najbrže uz uvjet da nam za svaki slučaj ostane dokaz te radnje u slučaju eventualnih sudskih tužbi ili sličnog u budućnosti.

 

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni zvuči nelogično "pravo stanovanja za korist", ali tako stoji na Izvatku iz zemljišne knjige (za svaku česticu) u Teretovnici. Opisi oznake zemljišta su: "ceste i putevi", "oranica", "pašnjak".

 

Na Teretovnici stoji:

 

"Zaprimljeno datum broj

Na temelju Ugovora o darovanju nekretnina ovjerenog po Javnom bilježniku xxxxxxxxx, broj xxxxxxx uknjižuje se se pravo stanovanja za korist xxxxxx".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni zvuči nelogično "pravo stanovanja za korist", ali tako stoji na Izvatku iz zemljišne knjige (za svaku česticu) u Teretovnici. Opisi oznake zemljišta su: "ceste i putevi", "oranica", "pašnjak".

 

Na Teretovnici stoji:

 

"Zaprimljeno datum broj

Na temelju Ugovora o darovanju nekretnina ovjerenog po Javnom bilježniku xxxxxxxxx, broj xxxxxxx uknjižuje se se pravo stanovanja za korist xxxxxx".

 

ugovor nije u skladu sa zakomom i Ustavom. probajete tužbom tražiti utvrđivanje ništavnim tih odredbi iz ugovora (o stanovanju na zemljištu) (suvlasnici kao zainteresirane strane)

da u ugovoru piše plodouživanje ?

ZOO

Ništavost nekih odredbi općih uvjeta

Član 143.

(1) Ništave su odredbe općih uvjeta koje su protivne samoj svrsi sklopljenog ugovora ili dobrim poslovnim običajima, čak i ako su opći uvjeti koji ih sadrže odobreni od nadležnog organa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, spora nema. Što predlažete kao rješenje, s obzirom da ste spomenuli "kratko vrijeme"?

Ja bih da majka ode kod javnog bilježnika, sastavi ugovor kojim se odriče toga "na teret" i da se taj isti teret briše iz katastra.

Kako uopće može nastati problem sa CZSS? Kako oni za to mogu saznati? Majka ga je upisala, majka će ga ispisati, uvjetno rečeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako uopće može nastati problem sa CZSS? Kako oni za to mogu saznati? Majka ga je upisala, majka će ga ispisati, uvjetno rečeno.
majka nije ovlaštenica prava služnosti već zakonska skrbnica maloljetnog djeteta koji i jeste ovlaštenik služnosti.

Mišljenja sam da je za brisanje prava služnosti maloljetne osobe nužan pravni posao u formi javnobilježničkog akta(javni bilježnik),koji pak neće pristupiti njegovoj izradi bez prethodnog mišljenja CZSS,što je posebno bitno u slučaju raspolaganja imovinom maloljetnika(čl.53.Zakona o javnombilježništvu),no u konkretnom slučaju i ako se neradi o tome,ipak se odlučuje o pravima djeteta(knjižno pravo/osobna služnost).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija