Jump to content

Društveni stan i zabilježba spora.

Preporučene objave

Pozdrav svima.

Zanima me kako provjeriti dali se u svezi neke nekretnine vodi kakav spor koji bi mogao utjecati na kupca te nekretnine, ako ta nekretnina nije upisana u zemljišne knjige (stan koji je dobiven od firme za vrijeme Jugoslavije i otkupljen a nije još legaliziran tj. upisan u zemljišne knjige)

Unaprijed hvala na pomoći.

Dijeli na drugim stranicama
Pozdrav svima.

Zanima me kako provjeriti dali se u svezi neke nekretnine vodi kakav spor koji bi mogao utjecati na kupca te nekretnine, ako ta nekretnina nije upisana u zemljišne knjige (stan koji je dobiven od firme za vrijeme Jugoslavije i otkupljen a nije još legaliziran tj. upisan u zemljišne knjige)

Unaprijed hvala na pomoći.

u grutovnici postoji knjiga položenih ugovora. tražit uvid ili potvrdu da stan nijh pod nekim teretom.

neetažirani stanovi se nebi mogli prodavati.

sa vlasnikom dogovoriti kad rješi etažiranje (ili povezivanje knjige položenih ugovora sa zemljišnim knjigama) da se sklopi ugovor. zakonska obveza je upravitelja zgrade da pokrene etažiranje ili povezivanje knjiga.

ako ugovor hoćete sklopiti prije cijena neetažirani stanova je znatno manja (i do 30%).

kod neetažiranih stanova treba biti posebno oprezan i sve provjeriti.

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: Jasamtkosam
      Vlasnik sam stana u kojem je vise od 20.godina boravila moja teta, besplatno, bez Ugovora o najmu. Teta je sad otisla u dom za starije osobe, ali medutim u stanu su ostale njezine stvari po koje ne zeli doci (niti je moguca ikakva komunikacija s njom u vezi tih stvari). Koliko sam duzan cuvati njezine stvari, odnosno da li postoji neki rok jer sad ne znam sto da ucinim s tim stvarima? 
      Molim za pomoc.
    • objavio: vrsak
      Kupio sam stan prije 35 god. u obiteljskoj kući koja ima 3 suvlasnika . Građevinska dozvola i investitor vode se na jednog od ta tri suvlasnika. Etažirano je te je vlasništvo jasno određeno. Na dijelu mog stana pred cca 50 god. dograđena je bespravno jedna soba. Dogradio je neknjiženi prednik mog stana uz suglasnost i pomoć vlasnika i investitora kuće. Platio sam izgrađeni stan punom cijenom i tu nije problem.
      Problem je nastao oko plaćanja komunanog doprinosa nakon legalizacije koji nije malen.  Općina izdaje prvo Rješenje gdje je rasporedila udio troška po udjelu vlasništva. Investitor kao većinski vlasnik dobija najveću cifru te ulaže žalbu uz glavno obrazloženje kako nelegalno izgrađeni dio nije njegovo vlasništvo. Žalba se usvaja i Općina priprema drugo Rješenje. Šta mislite je li pravno opravdano da trošak komunalnog doprinosa plati vlasnik stana koji nije bespravno gradio ? Postoji li mogućnost da pravda dođe do izražaja i naloži obvezu plaćanja komunalnog doprinosa onome tko je doista činio prekršaj.
      Cjenit ću svaki odgovor.
      Hvala !!!
    • objavio: 7576kiki
      Moj muz je naslijedio stan, pola on pola brat. Mi bi prodali stan, brat nebi ali on ne nudi nikakvo rješenje. Niti da nas isplati niti nista, on bi stan ostavio svojoj djeci. Kako to rijesiti sudski, kud krenuti. Nebi htjela placati advokate i cekati godinama da se to rijesim. Hvala 
    • objavio: Miss26
      Od kuda krenuti i kako ?
      Zbog teških i trajno poremećenih odnosa suprug i ja nakon 14 godina braka više ne možemo funkcionirati kao obitelj.
      Imamo dvoje malodobne djece ( 12.g, blizanci). Posjedujemo stan u kojemu smo vlasnici 50:50. Suprug je digao kredit.
      Problem je u tome što suprug a niti ja ne želimo napustiti stan, niti djecu naravno.
      Moja želja je zajedničko skrbništvo i moj ostanak u navedenom stanu sa djecom. Te isplata njegovih 50%.
      Kako da to ostvarim ako on ne želi isto što i ja????
      Njegova želja je da i dalje živimo svi zajedno ali svatko da vodi svoj život. Ja, to ne mogu prihvatiti jer smatram da time odašiljemo krivu sliku i poruku djeci.
      Molim za pravnu pomoć. 
    • objavio: spec151
      Poštovani,
      Kupio sam starograđanski stan u stambenoj zgradi u centru Zagreba sa 10tak stanova (prizemlje+3kata).
      Planiram napraviti adaptaciju stana koji se nalazi na 1. katu. Postojeći plinski bojler planiram zamijeniti sa kondenzacijskim.
      Svi stanovi imaju kalijeve peći koje uopće niti u jednom stanu nisu u upotrebi, niti kalijeve peći, niti njihovi dimni otvori (svi stanovi imaju svoje dimne otvore za svoje kalijeve peći).
      Problem je što je postojeći bojler i njegova dimna cijev horizontalno provedena kroz zid prema van (dužine cca 1m). Jednostavnim pregledom iz vana ostalih stanova vidi se kako 50tak % sustanara ima izveden dimnjak na isti način kao i ja trenutno u svom stanu (prema izvođačevim tvrdnjama protuzakonito).
      Izvođač mi je rekao kako je to protuzakonito i kako bi trebao napraviti sanaciju dimnjaka kroz jednu od postojećih dimnih cijevi u svom stanu i kako se taj trošak pokriva iz pričuve.
      Napomenuo mi je kako dodatno trebam projekt/plan plinske instalacije koji se pokriva iz pričuve, jer bi novi bojler morao staviti na novu lokaciju na poziciju postojeće kalijeve peći jer je tamo lokacija starog dimnjaka kojeg bi sanirali.
      Morao bi povući novu plinsku cijev od plinsko brojila do novog bojlera i potom samu izvedbu sanacije dimnjaka dužine cca 14m i da se kompletni troškovi pokrivaju iz pričuve.
      Moja pitanja:
      1. Da li je izvođač u pravu, tj. da li stvarno moram napraviti sanaciju dimnjaka, jer sam u prekršaju iako sam tako zateko postojeće stanje kupnjom stana ili ne? 
      2. Svi stanovi imaju svoje vlastite dimne cijevi/dimnjake, pa da li se sanacija tih dimnjaka pokriva iz pričuve (da/ne/možda u nekom postotoku i sl.) i isto pitanje za projekt/plan plinske instalacije?
      3. Ako je potrebno napraviti sanaciju kome da se javim za pokretanje postupka sanacije dimnjaka?

Lijep pozdrav

• Napravi novi...