Jump to content

Ovlaštenik za zaštitu i stradavanje radnika

XFocus
 Dijeli

Preporučene objave

Pozdrav,

imao bih neka pitanja oko Zakona o zaštiti na radu i ovlaštenika. Naime, ovlaštenik sam

za zaštitu na radu u tvrtki koja se bavi novinarskom djelatnošću. Procjena rizika je minimalna. Prije nekoliko mjeseci, nastradao je radnik i zadobio teške tjelesne ozljede, na način da su ulazna dvorišna metalna vrata, prilikom naleta vjetra, pala s panta i poklopila djelatnika koji im je prilazio.

Objekat u kojem se nalazimo i dvorište su u najmu, tek smo bili uselili. Naravno, zbog teških ozljeda podignuta je kaznena prijava temeljem članka 41. stav.3, zakona o zaštiti na radu. Gdje me se tereti da sam ja propustio osigurati klizna vrata napravom koja sprečavanju njihovo iskakanje. Naime, naknadno je utvrđeno da vrata nisu imala graničnik, koji je odlomljen uslijed vremena/hrđe. Saznanja o tome da

graničnik ne postoji, nažalost nije imao nitko, jer se to nije na vidljivom mjestu. Unatoč teškim ozljedama nažalost, kolega se dobro oporavlja. Ono što mene zanima je slijedeće, da li sam ja kao ovlaštenik poslodavca za zaštitu na radu, dužan radit atest ulaznih vrata u dvorište u unajmljenom objektu? Da li sam po tome dužan provjeriti sva vrata/prozore/oluke.. i napraviti atest istih kako bih sebe zaštitio od odgovornosti?

Da li se ulazna vrata u dvorište smatraju osnovnim sredstvom za rad po tome, mada se rad obavlja u objektu u prostoru za rad, kako je definirano pravilnikom? Da li je vlasnik objekta kod kojeg smo u najmu odgovorna osoba za ulazna vrata ( ako nije definirano ugovorom ) i održavanje istih? Bio bih vam zahvalan na odgovoru, jer osim što su me proglasili povjerenikom, u stvari ja nemam nikakvu moć narediti poslodavcu što da napravi u unajmljenom prostoru.

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Dijeli

• Napravi novi...

Važna informacija