Jump to content

ugovor o plodouzivanju stana


rosarosa

Preporučene objave

Pozdrav!

Svekar je odlucio napraviti darovni ugovor sa sinom,mojim suprugom gdje bi mu darovao kucu.

Zauzvrat bih se ja trebala obvezati da svekar i svekrva mogu do svoje smrti zivjeti u stanu koji ce glasiti na mene (trenutno smo vlasnici stana i suprug i ja,suprug ce mi darovati svoju polovicu stana).

 

Kakav ugovor trebam ja saciniti sa svekrom i moze li se izbjeci upisivanje njihovog plodouzivanja u teretnicu stana? U slucaju rastave supruga i mene,dogovoreno je da je suprug duzan u kucu primiti roditelje,a ja idem u svoj stan. Je li dovoljan samo ugovor ili mora biti upisano kao teret na stan?

Taj ugovor se ovjerava kod javnog biljeznika? Koja je okvirna cijena?

 

Ili je mozda najbolje da suprug s ocem napravi dosmrtni ugovor za kucu u kojem se obvezuje u slucaju razvoda roditelje primiti u kucu na stanovanje i skrb?

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Otac želi sa sinom sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i dati mu kuću,dakle sin bi se odmah po potpisivanju ugovora uknjižio kao vlasnik kuće.

 

Je li sin oslobođen poreza? Pitam jer sam čitala da je došlo do promjena kod oporezivanja i oslobođenje se izričito spominje samo kod ugovora o doživotnom uzdržavanju kod nasljednika prvog reda,ali ne i kod ugovora o dosmrtnom.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Davatelj uzdržavanja obveznik je plaćanja poreza na promet nekretnina u visini od 5% vrijednosti darovane nekretnine.

 

Tako sam i ja shvatila,iako mi nije logično da je sin u slučaju darovanja oslobođen poreza,a u slučaju dosmrtnog ugovora gdje se pravno obveže na obaveze,nije oslobođen od istog.

 

Molim Vas savjet:ako bi otac sa sinom napravio darovni ugovor,može li se dodatno unutar ugovora staviti da sin dozvoljava ocu doživotno stanovanje u darovanoj nekretnini? Na koji način se to regulira? Aneksom na darovni ili se radi poseban ugovor,možda ugovor o doživotnom uživanju nekretnine?

Temeljem kakvog ugovora je moguće u gruntovnici na vlasničkom listu napraviti zabilježbu doživotnog uživanja?

 

Molim Vas,jako nam je važno,ovo nam je životno pitanje,u dobrim smo odnosima svi i htjeli bi izbjeći taj nesretni porez od 5% u slučaju dosmrtnog uzdržavanja pa bi onda ipak radije darovni ugovor između oca i sina,ali da se otac ipak na neki način i psihološki i pravno osigura.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema svemu sudeci,darovanje uz zasnivanje prava osobne sluznosti stanovanja u korist oca ce biti najbolja opcija.Dakle daroprimatelj je moj suprug. U slucaju suprgove smrti prije smrti svekra,postajemo li nas sin i ja automatski vlasnici kuce? Moze li tu suprugova sestra traziti nuzni dio? Napominjem,ugovor o darovanju bi i sestra radila,ali s majkom i dobila bi kucu na moru. Za sada se svi slazi sa svime,ali zivot nosi promjene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slucaju suprgove smrti prije smrti svekra,postajemo li nas sin i ja automatski vlasnici kuce?

 

Postajete, ali pravo osobne služnosti i dalje vrijedi.

 

Moze li tu suprugova sestra traziti nuzni dio?

 

Teoretski može, ako joj je povrijeđen nužni dio.

 

Napominjem,ugovor o darovanju bi i sestra radila,ali s majkom i dobila bi kucu na moru. Za sada se svi slazi sa svime,ali zivot nosi promjene.

 

Tu bi tada i suprug mogao tražiti nužni dio.

 

Obzirom na situaciju, postoji još jedna varijanta - da se napravi ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života, i bake i djeda, a sa kojim bi se morali složiti i vaš suprug i njegova sestra (jasno i baka i djed). Tada više nema prava potraživanja nužnog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

Obzirom na situaciju, postoji još jedna varijanta - da se napravi ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života, i bake i djeda, a sa kojim bi se morali složiti i vaš suprug i njegova sestra (jasno i baka i djed). Tada više nema prava potraživanja nužnog dijela.

 

Kako je s tim ugovorom i plaćanjem poreza na nekretnine kad roditelj ustupa djetetu? Može li se i u tom slučaju roditelj upisati u teretnicu vlasničkog lista da ima pravo osobne sluznosti stanovanja?

 

Po ovome ispada da se ovim ugovorom o ustupu unutar prvog nasljednog reda može zakonski zaobići ugovor o dosmrtnom uzdržavanju,a da se dobije isti cilj samo bez plaćanja poreza državi.

 

I još nešto: može li se na jednom ugovoru o ustupu definirati za oba roditelja,tj.da otac ustupa kuću sinu,a majka ustupa kuću na moru kćeri i da se onda i roditelji (svaki je vlasnik 1/1 svoje nekretnine koju ustupa) i sin i kćer (jedina djeca) potpišu da su suglasni?

Mora li se ugovorom o ustupu odmah ustupiti sva imovina koju netko posjeduje ili samo dio? (Npr. da se zemljišta,grobna mjesta,automobil i sl. izostave tako da taj dio jednog dana dođe na ostavinsku raspravu?)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad vidim da je to poseban ugovor

No u zakonu o prometnu nekretnina kod poreznih odterecenja kod stjecanja nekretnina nigdje ne stoji izrijekom pojam"ugovor o ustupu",vec se spominje da je potomak oslobođen poreza kod sklapanja ugovora dozivotnog uzdrzavanja te darovnog ugovora.

Bojim se da zbog toga ne bi pali u nemilost nekog sluzbenika PU koji bi mom suprugu,shodno tome,mogao razrezati porez.

 

Mislim da cemo ipak na kraju balade raditi darovne ugovore.

Hvala puno,ovaj portal je pravi blagoslov!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne tumačite dobro odredbe čl.13.Zakona o porezu na promet nekretnina.

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

 

Točno,no analogno tome, i ugovor o dosmrtnom bi također trebao biti u toj kategoriji,pa ipak u poreznim upravama ne tumače tako jer se izričito spominje promet nekretnina pri nasljeđivanju,darovanju i temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju,a dosmrtni kao da ne postoji (!?),pa porezna razrezuje porez u visini od 5% od procjene bez obzira što je ugovor između oca i sina.

 

Tako da se bojim da bi na isti način mogli tumačiti i ugovor o ustupu pa se radije ne bi upuštali u rizik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

no analogno tome, i ugovor o dosmrtnom bi također trebao biti u toj kategoriji
pa nebi trebao biti u toj kategoriji,budući da se radi o teretnom ugovoru a ne onom kako to određuje čl.13.,i na temelju istog ugovora je davatelj uzdržavanja ovlašten ishoditi upis prava vlasništva odmah po sklapanju ugovora,dok je to kod ugovora o doživotnom uzdržavanju stjecanje odgođeno do smrti primatelja uzdržavanja(suspenzivni rok)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani!

 

Brat i sestra su dogovorili sa svojim roditeljima darovne ugovore.

Otac će sinu darovati kuću,a majka će kćeri darovati vikendicu.

Svi se s time slažu.

 

E sad,htjeli bi napraviti neki interni ugovor odmah nakon darovanja u kojem bi stajalo da sin (i otac) neće imati nikakvih potraživanja u vidu nužnog dijela na vkendicu,a isto tako da kćer ( i majka) neće tražiti u budućnosti ništa od kuće.

 

Postoje još neke stavke(zemlja,grobna mjesta itd..) koje bi jednog dana išle na ostavinsku raspravu,no njih se sad ne bi rješavalo u paketu,tj.one bi i dalje ostale u vlasništvu roditelja.

 

Kako postupiti nakon što se potpišu darovni ugovori?

Može li se osoba odreći dijela nasljedstva?

Može li se jednostavno sročiti ugovor i samo ovjeriti potpise kod bilježnika? Ne bi htjeli raditi solemnizacije i ići na dodatne troškove.

Htjeli bi ugovor na kojem bi bilo razvidno da se sve napravilo u dobroj volji i da je svatko zadovoljan s dijelom dobivenog,što u naravi tako i jest.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Može li se u darovni ugovor (otac,vlasnik nekretnine, sinu daruje kuću) unijeti zabilježba da se na tu istu kuću upisuje pravo doživotnog uživanja i za oca i za majku?

 

Te može li se napraviti isto to u drugom darovnom ugovoru,gdje majka,vlasnica druge nekretnine,daruje kćeri tu drgu nekretninu i želi se da se i majka i otac kćeri upišu i u kćerkinu teretnicu s pravom doživotnog uživanja i te nekretnine?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rosarosa, teme su ti spojene jer se radi o istom problemu, pa da se ne dupla.

 

 

Nema problema, hvala!

 

Dakle,da li možda bilo najpametnije da se u darovnom ugovoru ne spominje pravo doživotnog uživanja darovanih nekretnina,da ne bi došlo u PU do krivog tumačenja i oporezivanja?

 

Pa se onda samo nakon što se sin uknjiži kao vlasnik kuće podnese u gruntovnici zahtjev za upis doživotnog uživanja roditelja u kući?

 

Može li to biti tako jednostavno,a da nas iza ugla ne dočeka neko neugodno iznenađenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gdje je večina info već dana, no da rezimiramo,

 

Kako postupiti nakon što se potpišu darovni ugovori?

Može li se osoba odreći dijela nasljedstva?

Može li se jednostavno sročiti ugovor i samo ovjeriti potpise kod bilježnika?

 

..s njima u gruntovnicu,

..samo na ostavinskoj temeljem nasljedničke izjave,

..dovoljno, osim ako je ugovor o darovanju bez prave predaje stvari tada mora biti sklopljen u obliku javnobilježničkog akta ili ovjerovljene (solemnizirane) privatne isprave (pojašnjenje se može vidjeti i ovdje http://www.legalis.hr/forum/entry.php/33-Prava-predaja-posjeda-pri-darovanju )

 

Nema problema, hvala!

Dakle,da li možda bilo najpametnije da se u darovnom ugovoru ne spominje pravo doživotnog uživanja darovanih nekretnina,da ne bi došlo u PU do krivog tumačenja i oporezivanja?

 

..vidjeti post #5

Nema što PU krivo tumačiti jer se opet radi o stjecanju bez naknade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ažurirano

 

 

 

..vidjeti post #5

Nema što PU krvo tumačiti jer se opet radi o stjecanju bez naknade.

 

Ponavljam, problem je nelogičnost oporezivanja kod dosmrtnog uzdržavanja gdje nema oslobođenja od poreza na nekretnine,bez obzira što je ugovor potpisan sa sinom i bez obzira što je stjecanje bez naknade.

 

Analogno tome,pojedine PU mogu ugovor o ustupu s pravom doživotnog uživanja gledati kao i ugovor o dosmrtnom s vlastitim roditeljem.

O tome se radi.Po meni,ogromna rupa u zakonu koju tijela naše države već godinama ne rješavaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponavljam, problem je nelogičnost oporezivanja kod dosmrtnog uzdržavanja gdje nema oslobođenja od poreza na nekretnine,bez obzira što je ugovor potpisan sa sinom i bez obzira što je stjecanje bez naknade.

 

Analogno tome,pojedine PU mogu ugovor o ustupu s pravom doživotnog uživanja gledati kao i ugovor o dosmrtnom s vlastitim roditeljem.

O tome se radi.Po meni,ogromna rupa u zakonu koju tijela naše države već godinama ne rješavaju.

 

Uh, nema nelogičnosti ni rupa..ajmo pokušati pojednostaviti..dosmrtnim stječete nekretninu odmah uz određenu protučinidbu (stecanje s naknadom)..doživotnim, iako spada pod naplatne ugovore, ne stječete vlasništvo nad ničim prije smrti darovatelja pa nemate na što ni platiti porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija