Jump to content

Podjela bračne stečevine, komplikacije!!!


Tomislav1234

Preporučene objave

Nadam se da mi netko može pomoći s bilo kakvim savjetom. Uglavnom, majka je pokrenula podjelu bračne stečevine prije razvoda braka da nebi otac muljao sa vlasničkim listovima itd. Imaju stan u Zg te kuću na MLošinju ali je sve na njegovom imenu. Nakon što je majka predala tužbu za pokretanje podijelu imovine 3 mjeseca kasnije otac je potpisao pozajamni ugovor sa svojom sestrom gdje kaže da je posudio novac od nje te je stavio stan kao jamčevinu, (sud u Zg nije plombirao stan ima samo zabilježba spora). S druge strane mi smo svi živjeli u inozemstvu za vrijeme kupnje kuće na lošinju, u to vrijeme nije se moglo lako izvesti novac iz te države te smo preko računa očeve sestre uplatili iznos vlasnici kuće (znači mi smo njoj poslali novac u njemačkoj te je ona onda uplatila u hrvatskoj na račun vlasnice). Znači u kupoprodajnom ugovor su moj otac kao kupac te vlasnica kuće. Nigdje se ne spominje njegova sestra s čijeg računa je uplačen iznos. Sada isto nakon predaja tužbe za podijelu kuće na lošinjiu (sud na lošinju nije stavio plombu na zemlju ali ima zabilježba spora) očeva sestra je predala tužbu protiv svog brata da je on to kupio za nju makar se ona nigdje ne vodi. Kuča je kupljena prije više od 15 godina te ona sada tek zalaže pravo na nju. To je sve dogovoreno između otca i njegove sestre da moja majka ništa ne dobije. Tako da se nadam da imate neki koristan savjet koji može pomoči. Puno havala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zabilježba spora je upisana i za stan u Zg i za kuću na lošinju. Za stan u zg je otac potpisao ugovor o zajmu sa sporazumom o zasnivanju založnog prava radi osiguranje novčane tražbine. U zemljišnim knjigama (zg) je upisana bez ikakvih problema uknjižba založnog prava (hipoteka) iako je zabilježba spora stavita 3 mjeseca ranije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravnom se prometu uzima da je suvlasnički dio samostalna stvar,što će reći da svaki od suvlasnika svoj suvlasnički dio može prodati,darovati,dati u najam i sl.,neovisno o volji ostalih suvlasnika.

Nadalje,svaki od suvlasnika u svako doba može zahtijevati diobu suvlasništva na jedan od načina uređenih odredbama Zakona o vlasništvu i dr.stvarnim pravima(fizička dioba,isplata,javna prodaja)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zabilježba spora je upisana i za stan u Zg i za kuću na lošinju. Za stan u zg je otac potpisao ugovor o zajmu sa sporazumom o zasnivanju založnog prava radi osiguranje novčane tražbine. U zemljišnim knjigama (zg) je upisana bez ikakvih problema uknjižba založnog prava (hipoteka) iako je zabilježba spora stavita 3 mjeseca ranije

 

U sporu će majka morati dokazivati da je kuća za koju je sestra 'dala' novac uistinu bračna stečevina.

Oca je očito netko savjetovao, tj. uputio da tako učini. On će kao nominalni vlasnik 'priznati' sestri njeno potraživanje.

Ovakvi sporovi obično završe tako da kuću uzmu odvjetnici i troškovi sudskog postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imamo kuporpodajni ugovor gdje se navodi moj otac kao kupac i to 1996g. roditelji su se oženili 1980g. tak da to spada u bračnu stečevinu. S druge strane odvjetnik koji je bio opunomočen da proda tu kuću je bio naš poznanik tako da on zna cijelu priću. Naime njega su stavili kao svjedoka a jedini način da kaže u njihovu korist je da laže ali na žalost svi su novci kod oca i s obzirom na prljavu igru nebih se čudio da potplati kojeg svjedoka. Hvala na savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuča je kupljena prije više od 15 godina te ona sada tek zalaže pravo na nju. To je sve dogovoreno između otca i njegove sestre da moja majka ništa ne dobije. Tako da se nadam da imate neki koristan savjet koji može pomoči. Puno havala.

 

dali možete od banke u njemačkoj ishoditi neku potvrdu o uplati novca na račun očeve sestre. ili posjedujete uplatnice. ili predložite sudu da službeno od banke zatraži te potvrde o uplati na račun očeve sestre.

 

ugovor o pozjamici osporavati uz tvrdnju da je ugovor fiktivan. sklopljen je nakon podnešene tužbe za podjelu bračne stečevine. ugovor je i ništavan.

bez obzira što majka nije upisana kao vlasnik ona je izvankjižni suvlasnik(što je bilo poznati očevoj sestri) i bez njenog odobrenja nije moguće nekretninu opteretiti(barem njenu 1/2). podnijeti tužbu za utvrđivanje ništavnim djela ugovora (određenog članka) o pozajmici kojim je

opterečen cijeli stan za iznos pozajmice.

ako ne podnese tužbu može se smatrati da je pristala na pozajmicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Objasnio mi je Matrix da ako dobije majka njezinu polovicu očeva sestra će samo teretiti njegov dio, tak da mislim da za zagreb neće biti problema dobiti ali za lošinj je problem. jer Od 1996 nemamo nikakvih dokaza o bankovnim transferima u njemačku dok očeva sestra ima dokaz o transferu novaca iz njemačke na račun bivše vlasnice kuće. U tome svemu jedina osoba koja zna sve i može opovrgnuti tvrdnje očeve sestre je odvjetnik koji je bio opunomočen za prodaju te kuće jer je ujedno bio i naš odvjetnik u to vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija