Jump to content

Prijetnja preko telefona


Bozo123456123456

Preporučene objave

On će vjerojatno navesti da ste mu prijetili premlaćivanjem ili usmrćenjem, a takve stvari gone se putem nadležnog ODO-a, a po prijedlogu za progon oštećene osobe.

 

Zasada, nema vam druge doli pričekati da dođe štogod sa ODO-a po pitanje te prijave. Sve ostalo u ovoj fazi je čista spekulacija. Klonite se daljnje komunikacije i bilo kakvih neposrednih kontakata sa tom osobom, za vaše dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rekao sam mu da ako je frajer nek izadje van da se potucemo i rijesimo to kao dva muskarca nista vise od toga

pitanje za g-mana...jel ovo iznad kazneno djelo.....meni se čini da nije...ponuda da fizički se obračunaju i riješe problem je ponuda koju druga strana može prihvatiti ili odbiti...ako je tako po čemu itko u ovoj državi može i ima pravo donijeti odluku da je njemu upučena prijetnja samo što on tako kaže da mu se prijetilo......znam da može sud donijeti taku odluku,ali na osnovu čega i kojom sigurnošću...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijetnje jesu često škakljive za dokazati, ali ponuda da se fizički obračunaju nije nešto normalno, nešto što se događa svaki dan i što je prihvaćeno kao normalni način komunikacije.

pa dobro,nije baš normalno...međutim znamo mi podosta situcija gdje čovjek ne može ništa riješiti ili ga dovedu u takvu fazu da mu to jedino pada na pamet......ali više sam postavio pitanje u smislu "ja bubnem da si mi prijetio i ti u sto problema " dok dokažeš da nisi .......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pitanje za g-mana...jel ovo iznad kazneno djelo.....meni se čini da nije...ponuda da fizički se obračunaju i riješe problem je ponuda koju druga strana može prihvatiti ili odbiti...ako je tako po čemu itko u ovoj državi može i ima pravo donijeti odluku da je njemu upučena prijetnja samo što on tako kaže da mu se prijetilo......znam da može sud donijeti taku odluku,ali na osnovu čega i kojom sigurnošću...

 

Ja imam 2 pitanja, prvo je gdje su dokazi za takvo što uopće i kako na temelju rekla-kazala izjave Pere DO može upućivati bilo kakve pozive Đuri, a pitanje br. 2, ustvari više konstatacija, kad bi i postojali dokazi, recimo zvučni zapis, isti se ne bi mogao koristiti na sudu (doduše razlog tome je nebulozno pravilo po kojem se pisani zapis smije, dok se zvučni ne smije koristiti, ali kako god, ne postoji ni po toj osnovi temelj).

 

Ažurirano

 

Da ali sta sad uciniti da me se ne kazni

 

Analogijom prema sličnom slučaju s ovog podforuma izvlačim zaključak da bi ti bilo najbolje priznati krivnju i izraziti kajanje, 99,99999% ćeš proći samo s uvjetnom kaznom : )))))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pitanje za g-mana...jel ovo iznad kazneno djelo...

 

Po meni, nije kazneno djelo koje bi se progonilo po službenoj dužnosti ni povodom prijedloga, ali definitivno jeste ono koje bi se progonilo po privatnoj tužbi (prijetnja nekim zlom).

 

Ova prijetnja, po meni nije dovoljno konkretizirana, nešto slično bilo bi recimo da vam netko kaže "nesreće se svima mogu desiti, pa i tebi", pa i "ovo je opasan grad i svaki dan netko nastrada", ili "vidjet ćeš ti s kim imaš posla", "naći ćemo se mi još" i sl.

 

Problem doduše ostaje da sve zavisi o tome što će oštećenik reći.

 

......ali više sam postavio pitanje u smislu "ja bubnem da si mi prijetio i ti u sto problema " dok dokažeš da nisi .......

 

To i jeste problem kod prijetnji, jer se u 99% slučajeva sve svede na riječ protiv riječi, zato i DORH ne voli kazneno djelo prijetnje, jer se često zna i zloupotrijebiti, u pravilu radi ostvarenja nekog cilja (vrlo često nažalost kod bivših bračnih drugova prilikom borbe za dijete ili jednostavno zlobe da nekome napakostite).

 

Potrebno je iznimno iskustvo i detekcija neverbalne komunikacije kako biste procijenili vjerodostojnost prijave za prijetnju.

 

Da ali sta sad uciniti da me se ne kazni

 

Ako ćete sporiti djelo, onda je bolje sporiti da niste ništa ni rekli u tom smislu. Problem kod vas je što vi imate određeni motiv za prijetnju, a to je očito ovaj automobil odnosno novac tj. nesređeni poslovni odnos koji vas frustrira i može odvesti u krivom smjeru.

 

Ja imam 2 pitanja, prvo je gdje su dokazi za takvo što uopće i kako na temelju rekla-kazala izjave Pere DO može upućivati bilo kakve pozive Đuri...

 

Kad biste samo znali koliko ljudi je na taj način osuđeno.

 

Ako nema pisanog traga prijetnje, sve se svodi na riječ protiv riječi, i tada se DORH, a i sud nekome mora prikloniti, ali jasno je da znanje i iskustvo "čitanja" ljudi tu igra veliku ulogu. Zvuči možda pomalo smiješno, ali otiđite i poslušajte si malo rasprave za prijetnju (tamo gdje javnost nije isključena), pa ćete vidjeti.

 

a pitanje br. 2, ustvari više konstatacija, kad bi i postojali dokazi, recimo zvučni zapis, isti se ne bi mogao koristiti na sudu (doduše razlog tome je nebulozno pravilo po kojem se pisani zapis smije, dok se zvučni ne smije koristiti, ali kako god, ne postoji ni po toj osnovi temelj).

 

Nije generalno pravilo, recimo Županijski sud u Bjelovaru je priznao nenajavljenu snimku razgovora u kojem je izrečena prijetnja kao valjani dokaz i potvrdio osuđujuću presudu Općinskog suda. Problem je doduše, što je to kontra stava VSRH-a.

 

Analogijom prema sličnom slučaju s ovog podforuma izvlačim zaključak da bi ti bilo najbolje priznati krivnju i izraziti kajanje, 99,99999% ćeš proći samo s uvjetnom kaznom : )))))

 

Generalizirate, a to je put u propast. Svaki slučaj je svijet za sebe, a u ovom primjeru korisnika Bože, prema svim okolnostima slučaja, veća je šansa da će ga osuditi, ako DORH odluči ići u optuženje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova prijetnja, po meni nije dovoljno konkretizirana, nešto slično bilo bi recimo da vam netko kaže "nesreće se svima mogu desiti, pa i tebi", pa i "ovo je opasan grad i svaki dan netko nastrada", ili "vidjet ćeš ti s kim imaš posla", "naći ćemo se mi još" i sl.

 

...,nije dovoljno konkretizirana...šta to znači...konkretno da je rekao božo zapamtit češ me ili požaliti češ dan kad si se rodio i da baš te riječi (ništa ne dodajući) osoba prijavi dorhu ...da li bi za to mogao biti osuđen ?

 

Problem doduše ostaje da sve zavisi o tome što će oštećenik reći.

Kad biste samo znali koliko ljudi je na taj način osuđeno.

 

suština problema je baš u ovom....po mom mišljenju zakonom treba zabraniti pokretanje kaznenog postupka kod prijave tipa

rekla-kazala,a da pritom nema ni jednog drugog pokazatelja da bi to moglo biti točno....pokazatelj da taj što prijeti ima motiv je besmislen,

jer normalno da ima motiv dok ima neki problem...ali motiv ima i suprotna strana za lažno prijavljivanje...

 

prebacivanje na sudove i sučevu inteligenciju da procijeni da li je to vjerodostojno ....zar su oni vidovnjaci...a da ne spominjem kako se inače

znaju proslaviti odlukama gdje su i puno jasnije stvari..

Generalizirate, a to je put u propast. Svaki slučaj je svijet za sebe, a u ovom primjeru korisnika Bože, prema svim okolnostima slučaja, veća je šansa da će ga osuditi, ako DORH odluči ići u optuženje.

mislim da je @istosad malo na šaljiv način htio reči da dok te netko prijavi da si skoro osuđen........

ali ako stvarno na takav način funkcionira sustav da se večinom vjeruje podnosiocu prijave onda se i svodi na odmah priznaj za sve što te terete i moli boga za uvjetnu.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po mom mišljenju zakonom treba zabraniti pokretanje kaznenog postupka kod prijave tipa rekla-kazala,a da pritom nema ni jednog drugog pokazatelja da bi to moglo biti točno

 

Oduzmeš nekom kretenu prednost u raskrižju, on se zaustavi pored tebe i veli ti da te pozna (stvarno te i pozna), da će ti kasnije doći doma i ubiti te (ili nešto drugo/treće tebi ili tvojoj obitelji). Znači, prijetnja je stvarna i ostvariva. Nema nikakvih drugih dokaza (nema svjedoka niti dr. pokazatelja, kako si to gore naveo). Pomirio bi se s time da to ne možeš prijaviti?

 

 

ali ako stvarno na takav način funkcionira sustav da se večinom vjeruje podnosiocu

 

Sustav nije tako postavljen i svaki se procjenjuje za sebe. Činjenica je da (ogromna) većina takvih prijava prijetnji nejde u sudski postupak (zapnu već na policiji ili državnom odvjetništvu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oduzmeš nekom kretenu prednost u raskrižju, on se zaustavi pored tebe i veli ti da te pozna (stvarno te i pozna), da će ti kasnije doći doma i ubiti te (ili nešto drugo/treće tebi ili tvojoj obitelji). Znači, prijetnja je stvarna i ostvariva. Nema nikakvih drugih dokaza (nema svjedoka niti dr. pokazatelja, kako si to gore naveo). Pomirio bi se s time da to ne možeš prijaviti?

Sustav nije tako postavljen i svaki se procjenjuje za sebe. Činjenica je da (ogromna) većina takvih prijava prijetnji nejde u sudski postupak (zapnu već na policiji ili državnom odvjetništvu).

ne,treba prijaviti,ali to ne bi moglo biti dovoljno za osudu nekoga jer eto neki sudac bi baš meni vjerovao jer ima takav predosjećaj.....policija treba obraditi tu prijavu,porazgovarati i upozoriti "mogučeg" nasilnika,kao i podnosioca prijave upozoriti na lažne prijave...i normalno da to postoji u evidenciji za buduće događaje..npr. ako baš nakon te prijave baš ta osoba vas zove na telefon ili baš hoda oko vaše kuće (plaši vas).... i tad bi se to moglo povezivati.....ali ovako samo ja rekao da se on meni prijetio i samo spozanja da tako nešto uopče može doći na sud ,nije mi prihvatljiva i svako od nas može u životu naletiti na budalu koja može lažno prijavit i uopče ne može odgovarati (lažna prijava je nedokaziva)...

zašto se onda meni ne bi vjerovalo kad bi ja tu osobu prijavio za lažnu optužbu,po tom istom principu....

 

nisam sklon sistemima gdje netko dobije ovlasti da nešto procjenuje i sudi na način kako on misli...jer tu može biti i zloupotrebe,nesposobnosti itd....

ovdje raspravljamo o najobičnijoj prijavi za prijetnju na osovu riječ protiv riječi...ili se sve odbija ili sve ide na sud...i po istom principu se sudi....ako se vjeruje ugroženom,onda se svima vjeruje,ako se odbaciju,onda svima.....

za ostale slučajeve može se raspravljati o dokazima i uvjerljivosti prijetnji...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...,nije dovoljno konkretizirana...šta to znači...konkretno da je rekao božo zapamtit češ me ili požaliti češ dan kad si se rodio i da baš te riječi (ništa ne dodajući) osoba prijavi dorhu ...da li bi za to mogao biti osuđen ?

 

Takvu prijavu DORH bi odbacio s uputom o mogućem privatnom progonu od strane oštećenog.

 

....po mom mišljenju zakonom treba zabraniti pokretanje kaznenog postupka kod prijave tipa

rekla-kazala,a da pritom nema ni jednog drugog pokazatelja da bi to moglo biti točno....

 

Takve prijave se i odbacuju, pa ako netko želi neka nastavi progon o svom trošku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovdje raspravljamo o najobičnijoj prijavi za prijetnju na osovu riječ protiv riječi

 

Apsolutno se slažem s tobom i tu nema rješenja za utvrđivanje notorne istine, ali s obzirom da i obična verbalna prijetnja može uništiti život žrtvi (kao i lažna prijava ovom drugom), nije to nimalo jednostavno. Ako gledamo dalje na ovo što si naveo da je to pokazatelj za njihove buduće odnose/sukobe/prijetnje, netko može i u više navrata samo prijetiti (i dalje bez ikakvih drugih dokaza), a netko može i u više navrata lažno prijavljivati prijetnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@goran konkretno da je rekao božo zapamtit češ me ili požaliti češ dan kad si se rodio i da baš te riječi (ništa ne dodajući) osoba prijavi dorhu ...da li bi za to mogao biti osuđen ?

Takvu prijavu DORH bi odbacio s uputom o mogućem privatnom progonu od strane oštećenog.

 

Takve prijave se i odbacuju, pa ako netko želi neka nastavi progon o svom trošku.

mislio sa na "da li bi mogao biti osuđen" za iznad navedeno...znaći i privatnim progonom...

drugo,da li je poznato u sudskoj praksi kod tipa prijave za prijetnju npr.smrću,a da nema nijednog drugog dokaza ili indicija da bi to bilo točno (pod dokaze ne smatram da je netko imao neki problem,pa eto zbog toga se i prijetio,jer se to onda može upotrebiti kao motiv i za lažnu prijavu )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@goran konkretno da je rekao božo zapamtit češ me ili požaliti češ dan kad si se rodio i da baš te riječi (ništa ne dodajući) osoba prijavi dorhu ...da li bi za to mogao biti osuđen ?

 

mislio sa na "da li bi mogao biti osuđen" za iznad navedeno...znaći i privatnim progonom...

 

Teško, ali ne i posve nemoguće (govorim za privatni progon, jer DORH ovo nikad ne bi procesuirao). Generalni odgovor nije moguće dati, jer zavisi o svim detaljima slučaja. To nadam se da razumijete.

 

drugo,da li je poznato u sudskoj praksi kod tipa prijave za prijetnju npr.smrću,a da nema nijednog drugog dokaza ili indicija da bi to bilo točno (pod dokaze ne smatram da je netko imao neki problem,pa eto zbog toga se i prijetio,jer se to onda može upotrebiti kao motiv i za lažnu prijavu )

 

Tu su ključni obrana okrivljenika i iskaz oštećenog, i ako doista nema apsolutno nikakvog razloga odnosno motiva za prijetnju, tada bi se, po mom mišljenju trebalo osloboditi optuženika. Ali ima i sudaca koji osuđuju.

 

Znam na što ciljate, ali svako kazneno djelo koje se temelji na personalnim dokazima i apsolutno ničem drugom, je vrlo škakljivo. Osobno sam stajališta da u tom slučaju treba osloboditi, jer je zadaća tužitelja da dokaže djelo, ako ne može, onda sud nema mogućnost da donese osuđujuću presudu. Ali, idemo lagano u teoretiziranje, a praksa nikad nije crno-bijela.

 

Nažalost, imao sam prilike vidjeti i osude u slučajevima kada do njih (po mom mišljenju), nije trebalo doći, ali i oslobođenja, kada je trebalo osuditi (opet, po mom mišljenju). Sam DORH je alergičan na prijave za prijetnju, jer one u pravilu imaju neku raniju osobnu genezu, primjerice vrlo često ih koriste bivši bračni drugovi u brakorazvodnim parnicama ili u borbi za djecu, ili osobe kojima su druge osobe nešto dužne ili su ih prevarile poslovno. To je zloupotreba sustava, ali prema postojećoj legislativi, zlouporaba koja se ne sankcionira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Ali ima i sudaca koji osuđuju.

 

Osobno sam stajališta da u tom slučaju treba osloboditi, jer je zadaća tužitelja da dokaže djelo, ako ne može, onda sud nema mogućnost da donese osuđujuću presudu.

 

Nažalost, imao sam prilike vidjeti i osude u slučajevima kada do njih (po mom mišljenju), nije trebalo doći, ali i oslobođenja, kada je trebalo osuditi (opet, po mom mišljenju).

 

primjerice vrlo često ih koriste bivši bračni drugovi u brakorazvodnim parnicama ili u borbi za djecu, ili osobe kojima su druge osobe nešto dužne ili su ih prevarile poslovno. To je zloupotreba sustava, ali prema postojećoj legislativi, zlouporaba koja se ne sankcionira.

više manje je ovo s čim se potpuno slažem.......bez obzira da se mora pronaći način da se pomogne osobi kojoj se prijeti zbog lagane zloupotrebe ne bi se smjele donositi osuđujuće odluke samo tako....neki sudac sudi,drugi oslobađa itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Moze li se prijaviti prijetnja smrcu od prije dvije god?

Tada nisam znala da li uopce mogu uciniti sto po tom pitanju a i da sam znala nisam se usudila, u tom razdoblju sam bila trudna. 

Pismeno mi je prijetito da ce me ubiti. A usmeno i mene i moje roditelje itd.. uz ogroman popis naziva, uvreda i pogrda, sto porukama sto usmeno. Imam poruke jos uvijek.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može se prijaviti, ali prvo pitanje će biti (i na policiji i kasnije na sudu ako dođe do postupka) što si čekala, pa se pripremi...

Za postojanje kaznenog djela nije bitno da su te prijetnje ostvarive, nego da su kod tebe izazvale strah, a čekala si vjerojatno jer si bila trudna i tamo, pa si se bojala da će biti ostvarene i skupila si hrabrost za prijavu tek kad si otišla na sigurno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijetnje su frcale na sve strane, da ce me ubit, da ce mi uzet dijete, da ce nekome od mojih odrezat glavu, da ce unajmit neoog da me prebije itd...a kakvim me nazivima castio to je sramota i ponovit.

U svakom slucaju nije bilo ugodno, imala sam i problem u trudnoci od stresa. Svakako nisam mogla podnijet jos stresa, policije i straha za zivot mojih najblizih, bebe u nastanku i moj. 

Nemojte mislit da mi treba za dijete neke prijave itd, skrbnistvo sam maltene automatski dobila kad su vidjeli koliko se taj brine. 

Zelim se osigurati da mi vise takvo sta ne ponovi, ili na neki drugi nacin uznemirava mene ili nekog od moje obitelji. Buduci da se i dalje javlja, pod krinkom kako je super i kako smo u super odnosu (?!)

Tip je ocito bolestan, samo eto, dugo je skrivao zube. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam nepravomocnu optuznicu na opcinskom sudu vec godinu dana gdje ostecenik (inace visestruko osudivan za krade) tvrdi da sam mu prijetio smrcu a svjedok dogadaja kaze da nije cuo da bi netko prijetio.U optuznici dorh ne zeli koristiti tog svjedoka odnosno prema potrebi.Pametnome dosta.Stvarno bi bilo vrijeme da se ovakve budalastine prestanu kazneno goniti a novci poreznih obaveznika bacaju u bunar .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
, G-man je napisao:

Kao što je rečeno, nema zapreke za podnošenjem prijave (...)

članak 47. ZKP-a

(1) Za kaznena djela za koja se progoni po prijedlogu, prijedlog za progon mora se podnijeti u roku od tri mjeseca od dana kad je ovlaštena fizička ili pravna osoba saznala za kazneno djelo i počinitelja.


 

Prijetnja
Članak 139.

(1)Tko drugome ozbiljno prijeti kakvim zlom da bi ga ustrašio ili uznemirio,

kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.

(2)Tko drugome ozbiljno prijeti da će njega ili njemu blisku osobu usmrtiti, teško tjelesno ozlijediti, oteti, ili mu oduzeti slobodu, ili nanijeti zlo podmetanjem požara, eksplozijom, ionizirajućim zračenjem, oružjem, opasnim oruđem ili drugim opasnim sredstvom, ili uništiti društveni položaj ili materijalni opstanak,

kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(3)Ako je kazneno djelo iz stavka 1. i 2. počinjeno prema službenoj ili odgovornoj osobi u vezi s njezinim radom ili položajem ili prema novinaru u vezi s njegovim poslom, ili prema većem broju ljudi, ili ako je prouzročilo veću uznemirenost stanovništva, ili ako je osoba kojoj se prijeti dulje vrijeme stavljena u težak položaj,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(4)Kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka  progoni se po privatnoj tužbi, a kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka  progoni se po prijedlogu, osim ako je djelo iz stavka 1. ili 2. počinjeno iz mržnje, prema djetetu ili osobi s invaliditetom ili članu obitelji.

Narodne novine br. 125 07.11.2011 Kazneni zakon: Članak 139.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:

Što ti je on?

 

, Ruby25 je napisao:

Bivsi. Tek sam sad recimo "na sigurnom" s djetetom.

Ne znam koju verziju KZ-a ste citirali Strawinsky, no u aktualnom KZ-u (kao i onom otprije 2 godine kada je djelo počinjeno), stavak 4. čl. 139. navodi blisku osobu (ne člana obitelji, iako i on spada u krug bliskih osoba) kao razlog za kazneni progon ex offo, bilo stavka 1. bilo 2. prijetnje.

U krug bliskih osoba spada, među inim i bivši bračni/izvanbračni drug odnosno osobe koje imaju zajedničku djecu, stoga u ovom slučaju, jedini meritoran rok na koji treba obratiti pozornost jeste onaj zastarni, ne ovaj 3-mjesečni kojeg vi navodite (vezano uz prijedlog za progon).

To na stranu, i dalje ostaje problematičnim protek vremena, a u kontekstu vjerodostojnosti prijave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man, znao sam vidjeti naizgled suludih odbačaja kaznene prijave za prijetnju pod nekim u najmanju ruku čudnovatim obrazloženjima, vjerojatno ste i vi čitali o odbačaju za prijetnju novinaru (ODO Split), a gdje je prijetnja bila poprilično jasna.

 

Je li odbačaj i u ovakim slučajevima moguć iako se radi o ex offo djelu, upravo zbog proteka dvije godine? Pogotvo ako bi situacija bila da se počinitelj uopće nije javljalo niti bilo kako uznemiravao žrtvu?

Može li se slobodnom procjenom karakterizirati stupanj straha žrtve s obzirom da za prijetnje zna dvije godine i da po tom ništa nije poduzela. Nije li životno i logično da ako se neko zaista boji, da se odmah i bez ustručavanja obrati policiji. Ja osobno bih, jer gore je živjeti u strahu i čekati.

Ovo su više off topic pitanja koja mene zanimaju pa molim korisnicu sa upitom da se ne obazire, jer iz znatiželje želim vidjeti solucije.

A i treba napomenuti kako je od svega prošlo dvije godine, do eventualne presude vjerojatno i tri, a ako počinitelj nije osuđivan, s obzirom na protek, kazna bi vjerojatni bila poprilično niska. Nije li nelogično sada odrediti nekome mjeru opreza da vas kontaktira, a posljednje dvije godine je to moglo.

Ipak, radi se o djelu koji se progoni po službenoj dužnosti pa se obratite policiji, to vam je u neku ruku i dužnost. Sve dalje će vam oni objasniti. 

 

uređeno: od atomic95
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , atomic95 je napisao:

G-man, znao sam vidjeti naizgled suludih odbačaja kaznene prijave za prijetnju pod nekim u najmanju ruku čudnovatim obrazloženjima, vjerojatno ste i vi čitali o odbačaju za prijetnju novinaru (ODO Split), a gdje je prijetnja bila poprilično jasna.

Da, upoznat sam s time i mogu samo reći sramota, ali to vam je očito razlika između većih ODO-a i manjih, što nikako nije opravdanje, jer producira nejednakost.

Zato i mnogi zagovaraju mogućnost žalbe na rješenje DO-a o odbačaju kaznene prijave, kada se jednog dana (a to bude očito relativno brzo) donosio posve novi ZKP budući se ovaj pokazao promašajem par excellance. Samo se nadam da idući zakon ne bude rađen po principu copy-paste i ćušpajz principu (idemo kombinirati segmente iz različitih pravnih sustava, jer je to avangarda).

prije 1 sat , atomic95 je napisao:

Je li odbačaj i u ovakim slučajevima moguć iako se radi o ex offo djelu, upravo zbog proteka dvije godine? Pogotvo ako bi situacija bila da se počinitelj uopće nije javljalo niti bilo kako uznemiravao žrtvu?

Može li se slobodnom procjenom karakterizirati stupanj straha žrtve s obzirom da za prijetnje zna dvije godine i da po tom ništa nije poduzela. Nije li životno i logično da ako se neko zaista boji, da se odmah i bez ustručavanja obrati policiji. Ja osobno bih, jer gore je živjeti u strahu i čekati.

Slažem se s vama i osobno bih takvu prijavu odbacio ukoliko u međuvremenu nije bilo nastavljeno sa sličnim aktivnostima od strane počinitelja (ali, tu bi onda imali i nova djela).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija