Jump to content

kuća kupljena na dražbi i POREZI


zelengajska

Preporučene objave

poštovani,

 

kupila sam kuću na javnoj dražbi ....

s obzirom da su mišljenja poreznika i odvjetnika vrlo različita u pogledu oporezivanja, molim za Vaše informacije.

 

ovrhovoditelj: banka

ovršenik: porezni obveznik ( sada u blokadi, prije nekoliiko godina pokrenut )

kupac ;fizička osoba

nekretnina kupljena na dražbi, izgrađena 2010, nema uporabnu dozvolu ni priključke , te nije korištena.

 

za postignutu cijenu nekretnine , ne mogu dobiti točnu info, da li je tržišna vrijednost sa pdv-om ili bez :buljoki:

 

i naravno, da li se na tu nekretninu plaća 5% ppn ili na postignutu cijenu na dražbi + 25% pdv....što je pozamašan iznos, na koji nismo bili upozoreni

:ljut::pravila:

radi se o prvoj nekretnini....

 

zahvaljem unaprijed svima, na mogućoj pomoći....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani,

prije svega zahvaljujem na trudu i vremenu.

 

sve navedeno s Vaše strane već sam čitala i previše puta...i zaista si ne mogu protumačiti koliko čega bih bila u obvezi platiti, znači nakon što predam prijavu u poreznu.

 

prije dražbe sam kontaktirala 2 odvjetnika s upitom da li je u cijenu uključen pdv...odgovori su bili da je to cijena s pdv.

 

nakon dražbe sam otišla u PU, po obrazac za prijavu, gdje je gđa. na šalteru rekla da će se vjerojatno trebati pvd ili ništa.

 

nakon toga kontaktirano više PU ,i svi su na prvu su dali odgovor da se plaća pdv...tek što sam im spomenula neke od članaka zakona koje ste i Vi naveli....potom su rekli da nisu u mogućnosti dati svoje obvezujuće mišljenje.

 

nastavno sve ovome, mogu samo spomenuti da sam prije 4 godine kupila stan , te je porezno rješenje obračunato na slijedeći način:

 

cijena nekretnine 400.000,00 od toga zemljište i komunalne naknade su iznosile cca 50.000,00 te su mi na tih 50.000,00kn obračunali ppn.

 

zaista mi nije ništa jasno , u pogledu izračuna poreza.

ako po novom zakonu od 01.01.2015. sam obvezna platiti pdv, da li je to na ukupnu cijenu nekretnine, ili se on obračunava na ciju zemljišta i komunalne naknade.

 

ukoliko ste u mogućnosti i dobroj volji , molim Vaš komentar , koliko bi ja čega po Vašem za novu nekretninu trebala platiti.

 

isprika na poduljem tekstu, ali kraće nisam mogla, a da bi bilo jasno.

 

s poštovanjem uz pozdrav.

ksenija

 

Ažurirano

 

kupoprodajnog ugovora nema, samo rješenje o dosudi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

nakon toga kontaktirano više PU ,i svi su na prvu su dali odgovor da se plaća pdv...tek što sam im spomenula neke od članaka zakona koje ste i Vi naveli....potom su rekli da nisu u mogućnosti dati svoje obvezujuće mišljenje.

 

Kakvo pitanje takav odgovor.

Neće vam nitko na poreznoj 'na prvu' reći da ne trba platiti porez.

 

Kupili ste nekretninu na dražbi. To je zapravo nekretnina koja je u nedefiniranoj fazi gradnje, a kupili ste ju u stanju u kojem jest. Nije ju prodala tvrtka na tržištu kao gotovu nekretninu.

Porez je 5 %.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

zanimljiva situacija, kad ni porezna nema čist odgovor. No ono što je u cijeloj prići logično je da vi niste ni obveznik PDV kao investitor niti kao takvi stavljate nekretninu u promet. Ono što je sigurno je, da u takovim slučajevima jedno isključuje drugo, znaći ili se plaća PDV ili PPN. Drugo što je sigurno da po ZPPN ako plaćate PPN, plaćate na cijenu koju ste izlicitirali i plaili. Nema procjene vrijednosti nekretnine. Na ostala pitanja nažalost ni ja nisam uspio dobiti jednoznačni odgovor, osim iz moje područne PU da ste uz dosudu trebali od ovrhovoditelja (banke) dobiti i račun na plačeni iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani,

 

proces još nije u cjelosti završen, tako da možda i dobijem račun (od nekoga od navedenih sudionika) za sada to nisam išla istraživati.

 

porezna me iznenadila svojim prvim komentarom, iako on nije "služben" , mada sam tražila neslužbeno mišljenje "poreznog stručnjaka " iz jedne PU,koji je isto rekao PDV...se plaća...

ovih dana očekajum pravomoćno rješenje o dosudi, nakon čega ću izvršiti prijavu.

ukoliko rješenje PU dođe s pdv-om, barem da znam da imam argumente za žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija