Jump to content

Pao s travom


alfist159

Preporučene objave

Dobar dan. Prije otprilike tjedan dana krim policija je kod mene našla 3 paketića trave koji su bili za osobnu uporabu. Nisu mi htjeli reći hoće li to biti prekršajna prijava ili kaznena ali su mi dali obavjest na temelju članka 109.a stavka 1. prekršajnog zakona i potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta. Sad me zanima kada ću ja saznati dali ću dobiti prekršajnu prijavu ili kaznu. Znam da me očekuje suđenje i to je to.

 

Hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da si dobio ovu obavijest, radi se o prekršajnom postupku. U 1. točki ti tako i piše, da će za prekršaj protiv tebe podnijeti optužni prijedlog. Dobit ćeš poziv na sud, pa ćeš vidjeti kakvo je mišljenje sutkinje/suca, a propisana je kazna od 5000 kuna (možeš dobiti i dosta manje, u slučaju povoljnih okolnosti - priznanje, kajanje, nekažnjavanost...).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još samo jedno pitanje o necemu sto nisam razumio bas najbolje.

U stanici su me držali 3 sata i rečeno mi je da ako budem surađivao to če biti prekršajna prijava i prekršajni postupak a u slučaju da ne budem surađivao to se sve prebacuje na kazneno djelo odnosno rekli su mi da će me optužiti da sam "diler" te će se tako postupati prema meni na sudu. Nije mi jasno dobio sam tu obavjest o počinjenom prekršaju, dali je to sad gotovo? Mogu li i dalje očekivati da to prepaste u kaznenu prijavu i da mi se tako sudi?

 

Još jednom hvala na pomoći i brzim i jasnim odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom na paketiće, vjerojatno su razmišljali i o kaznenom, ali onda ti ne bi dali ništa od papira, nego bi sve dobio naknadno. Ovu obavijest su ti mogli poslati i poštom, a kako su ti ju odmah dali, idu na prekršaj. Po svemu što si napisao, vjerojatno su te cimali, a mislim da nemaš brige. Da se sad predomisle i odluče na kazneni postupak, morali bi imati žestoki razlog (svjedoke dilanja, vagicu...).

 

Kako su ti našli te paketiće? Na cesti ili doma?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Priča je ovakva. Bio sam vani s prijateljima i samo su se stvorili i nasli jedan kod mene jer smo mislili zapaliti, otišli su u auto pošto sam bio s autom i tamo mi našli još 2, ali međutim ja sam imao vagicu koja uopće nije bila moja samo sam je trebao prosljediti dalje. Međutim u stanici ja sam rekao da ta vagica nije moja i da sam je trebao samo donesti prijatelju. Oni je nisu stavili u zapisnik ali mi je oduzeta i nigdje ne piše da sam ja imamo tu vagu. Zbog te vagice se i cimam jer nebi mi trebalo sad da mi se sudi za kazneno djelo, dolaze upisi na faks koji naravno mogu upisati odličan sam učenik i to mi je sve sad jedan ogroman problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je bilo ovako, onda imaš više sreće nego pameti (bez uvrede). Ako vagica nije oduzeta na potvrdu kao i paketići, onda kao da nije ni postojala. Kad se doda to da ti nisu išli doma u pretragu, onda stvarno nemaš nikakvog straha, stvarno su išli samo na prekršaj.

 

Da su mislili ići na kazneno djelo, ovo bi izgledalo puno drugačije. Duže bi te držali (3 sata je ništa), išli bi ti doma s nalogom za pretragu, za vagicu bi ti izdali potvrdu i još vjerojatno svašta nešto. S obzirom da je sad kasno za bilo što od toga, nemaš brige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ako vas osude za prekršaj da vas onda ne smiju i u krivičnom postupku teretiti ako je riječ o istom dijelu.

 

Točno, ali bitan je činjenični opis djela koji ne smije biti isti. To se već odavna ispravilo u operativi policije, počev od odluke Europskog suda za ljudska prava u slučaju Maresti i Tomasović.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno, ali bitan je činjenični opis djela koji ne smije biti isti. To se već odavna ispravilo u operativi policije, počev od odluke Europskog suda za ljudska prava u slučaju Maresti i Tomasović.

 

Jel to znači da policija može malo promijenit opis događaja u prekršaju da bude malo drugačiji u krivičnom i ipak pokrenuti i prekršajni i krivični postupak? Iako je zapravo isto djelo u pitanju?:zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mijenja se opis događaja, nego se dio piše u jednom, a dio u drugom postupku. U ovom primjeru, u prekršajnom postupku bi se moglo pisati posjedovanje droge (bez spominjanja prodaje), a u kaznenom prodaja droge (bez spominjanja posjedovanja).

 

Radilo se svakako, a od spomenutih slučajeva koji su padali na međunarodnim sudovima, to se više ne radi, nego se bira jedan smjer. Ako ima materijala za kazneno, ide se samo na kazneno, a ako ne, onda samo na prekršajno.

 

U ovom slučaju, odabrali su prekršajno, što se obično i radi, jer je u tom slučaju osuda sigurna, postupak je kraći i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel to znači da policija može malo promijenit opis događaja u prekršaju da bude malo drugačiji u krivičnom i ipak pokrenuti i prekršajni i krivični postupak? Iako je zapravo isto djelo u pitanju?:zbunj:

 

Problem je u ranijem postupanju bio (velika većina je tako radila) što se, statistike radi, dupliralo prijave, dakle i prekršajne i kaznene, ali onda, obzirom na copy-paste stil rada (čitajte lijenost) činjenični opis i prekršaja i kaznenog djela je bio identičan. I tu je nastao problem, jer se čovjeka osudilo dvaput za potpuno identični činjenični opis djela.

 

Nema spora da su prekršaji i kaznena djela nebo i zemlja (i po pitanju zaštitnog karaktera i ozbiljnosti povrede pravnog poretka), ali je problem što je osuda učinjena dvaput. I tu je Europski sud rekao, parafraziram, da ih apsolutno nije briga je li riječ o prekršaju, kaznenom djelu ili kako god već nacionalno pravo naziva konkretno nedjelo, jedino što je bitno da se za identičan opis djela ne može dvaput osuditi istog čovjeka.

 

Ono što je sramotno je da to nisu nacionalni sudovi prepoznali, pa ni USRH, već nam je trebao "šamar" iz Strasbouga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Imam nekakvih nejasnoca pa ako mi mozete pomoci.

1. Sta znaci pn?

2. Dvojca prijatelja imali su slicnu situaciju kao ja (jedan par dana prije mene i drugi prije nekih 2 tjedna). Obojci su imal samo jedan joint kod sebe. Obojci je vec dosla kazna odnosno jednom je dosla kazna a drugom poziv na sud. Ja sam sad zabrinut zasto to meni jos nije doslo, dali to sad znaci da ce to ipak biti kazneni postupak ili ne?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Jos jednom hvala svima na pomoci i brzim odgovorima.

Jucer mi je dosao poziv na prekrsajni sud i pise da trebam doci 25.10.

Zanima me dali postoji kakva mogucnost u slucaju da sam ja odsutan tada da se branim putem pisma? Naime sutra sam trebao imati operaciju ramena ali je nazalost odgodena pa postoji mogucnost da ce me zvati u utorak. Ako me pozovu dali se tad mogu braniti pismom a ne pojavit se na sudu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš otići osobno, možeš odgoditi radi zdravstvenih razloga, a možeš i poslati pisanu obranu.

 

Najbolje je doći osobno, a ako ćeš odgađati, nazoveš sutkinju/suca i objasniš u čemu je problem i po potrebi dostaviš medicinsku dokumentaciju. Ako se odlučiš za pisanu obranu (imaš na ovom linku neki primjer), opet je dobro nazvati i javiti da nećeš moći doći iz zdravstvenih razloga, ali ćeš poslati pisanu obranu.

 

Što bi ti najviše odgovaralo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najvise mi odgovara da se pojavim tamo jer onda mogu u svoju obranu izreci i kako sam onemogucen zaposlit se radi zdravstvenih razloga, pokazat mu medicinsku dokumentaciju ako je to moguce i tako iznjeti sve sto ide u moju obranu u zivo. U slucaju da je taj dan operacija pa ne mogu doci tad cu se odluciti za pisanj obranu.

Ako bude ova druga varijanta broj od suda mogu naci na internetu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, broj suda nađeš na internetu, nazoveš i tražiš tog konkretnog suca, pa s njim vidiš što i kako. Nemaš se čega bojati, telefonom se dogovori sve što treba (hrpa ljudi izbjegava i svađa se, tako da je netko normalan uvijek dobrodošao).

 

Što se tiče ostalog, onda mislim da ti je najbolja solucija nazvati i ispričati nedolazak medicinskim razlozima (ako ti operacija padne baš tada), te dogovoriti novi termin. To nije nikakav problem, a onda ćeš imati priliku za osobni kontakt (koji je definitivno najbolji).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima!

Ovako, u noći sa subote na nedjelju (25.06.), cca negdje oko 2 sata ujutro/u noći nam je civilna ophodnja našla joint koji je težio sa svime, znači s duhanom, papirom i travom nekih 0.5 g od čega je unutra bilo možda najviše 0.2 g trave. Kod mene su pronašli još i mrvilicu u kojoj je bilo sitnih ostataka. Bilo nas je četvero, ali kolega i ja koji smo privedni, a kasnije poslani i na vađenje krvi i davanje urina smo popili metak za ostalu dvojicu jer je jedan kolega već imao nekih sitnih problema sa zakonom, a i vozio je auto, a drugi kolega je još uvijek maloljetan. Policajci su bili skroz oke i ponašali su se 'ljubazno' prema nama i u iskazu mi piše da sam surađivao i sve dragovoljno predao. Naime mene zanima koliko kaznu možemo očekivati ja i kolega i što će biti sa dosijeom?

 

Kolega i ja smo zapalili jednu prije izlaska s nekom njegovom frendicom koju ja i ne poznajem baš najbolje, no dobro, to uopće nije bitno poznajem ja nju ili ne. Ali sigurno će nam naći thc-a u krvi i u urinu.

I da, još jedno pitanje, smije li policajac koji nas je priveo pričati okolo o tome?

 

Inače sam uzoran stutend i ne konzumiram travu tako često, svega sam desetak puta zapalio. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav, opet ja. Kolega je još prije desetak dana dobio prekršajni nalog u kojem se spominje da je posjedovao smotuljak u kojem se je nalazila mješavina duhana i zelena biljne materije nalik na marihuanu. Dobio je za to 1000kn kazne. Tako mu je pisalo i u onome papiru koji smo dobili iste večeri kada su nas i priveli, isto piše da je smotuljak pronađen kod njega. Naime, taj smotuljak je moj i ja sam priznao policiji da je moj i da on nema nikakve veze s tim. Također, ja sam dobio dva papira, jedan zbog toga što sam posjedovao mrvilicu u kojoj je bilo par mrvica jedva vidljivih golim okom i drugi papir koji je potvrda o privremenom oduzimanju iste te mrvilice. Ali nigdje se ne spomonjie da je smotuljak pronađen kod mene, ne razumijem. U petak će biti dva tjedna od kako mu je došao PN, a meni još uvijek ništa. Hoću li proći kao on ili gore?

I može li mi netko odgovoriti na moje zadnje postavljeno pitanje u prijašnjem postu, gore: "smije li policajac koji nas je priveo pričati okolo o tome?". Molim vas!

Hvala! Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija