Jump to content

optimusrex

Preporučene objave

Pozdrav,

ne znam da li sam izabrao dobar podforum, no zaista ne znam gdje bi svrstao ovu temu. Tražio sam po internetu satima i satima i nisam naišao na konačan odgovor. Naime radi se o slijedećemu.

 

Ja sam invalid, korisnik invalidnine, imam 26 godina. Po zakonu imam pravo nasljedstva obiteljske mirovine, tj. mirovine od oba roditelja nakon njihove smrti pomnoženo faktorom 0.7 za jednog korisnika tog prava.

 

Poslao sam pravobraniteljici osoba sa invaliditetom već upit sa mnogim pitanjima, koja neću tu stavljati jer nisu sva toliko bitna. Jedno, najbitnije je koje me muči slijedeće.

 

Moj otac je zlostavljač obitelji. Zaveden je kao alkoholičar u mojem dosjeu u centru za socijalnu skrb. Trenutno je u zatvoru. Koliko dugo, ne znam. Nije to sada niti bitno. No moji roditelji, tj. moja mama inzistira na razvodu. Prvo pitanje je, da li nasljeđujem obje mirovine i tada? No, ono bitnije od svega mi je drugi problem. Moj otac prijeti da ako i kada izađe iz zatvora može oženiti drugu ženu i NJOJ ostaviti SVOJU mirovinu kao OBITELJSKU mirovinu. Da li je to zaista istina? Gledajući zakone, na njegovu mirovinu bi imali pravo i ja i ona. Ja po invalidskoj osnovi, ona po bračnoj i jer je starija od 50 godina. Imao je on ljubavnice i radio strašne stvari, tako da se ne bi čudio tom potezu. No da li se ja mogu tu nekako zaštititi? Što mi je za činiti?

 

Piše u zakonu, nasljeđujem od oba RODITELJA. A ta njegova ljubavnica, buduća žena, nije roditelj? Je li tako? I što bi to značilo onda? Da ja nasljeđujem njezinu mirovinu koju je uzela od oca kada ona umre? A što ako se ona još jednom recimo uda? I ostavi mirovinu tom trećem? Onda pak njegovu mirovnu nasljeđujem? I tako u krug? Ne, nije mi jasno iskreno.

 

Isto tako, što ako se moja majka uda za drugog muškarca? Da li se onda gleda njegova mirovina kao "drugog roditelja" ili se gledaju isključivo biološki roditelji? I što ako je taj čovjek stranac? Englez? Amerikanac?

 

Eto, za mene je ovo vrlo teško pitanje koje uz svu volju nisam uspio odgonetnuti. Tko ima pravo nasljedstva? Ta njegova ljubavnica, buduća žena ili ja?

 

Bio bi vam zahvalan kada bi mi dali jasan i koncizan odgovor. Ako ne znate ili niste sigurni, nemojte odgovarati. I ako imate negdje po zakonu napisano u NN, pošaljite mi link ili skopirajte. Zaista bi bilo užasno odurno da mi otac nakon svog tog zlostavljanja još i to pravo oduzme!

 

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Ja sam invalid, korisnik invalidnine, imam 26 godina. Po zakonu imam pravo nasljedstva obiteljske mirovine, tj. mirovine od oba roditelja nakon njihove smrti pomnoženo faktorom 0.7 za jednog korisnika tog prava.

 

 

obiteljska mirovina se ne nasljeđuje. na nju ili imaš pravo ili ne (po zakonu). obrati se nadležnom HZMO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

. Zaista bi bilo užasno odurno da mi otac nakon svog tog zlostavljanja još i to pravo oduzme!

 

nemože ti otac oduzeti ili uskratiti zakonsko pravo.

 

ali kao invalid nesposoban za rad (ako je invalidnost nastala prije 18 godine) bilo bi poželjno da od roditelja tražiš uzdržavanje. ako ostvariš pravo na uzdržavanje imaš i pravo na obiteljsku mirovinu iza roditelja koji prije umre.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obiteljska mirovina se ne nasljeđuje. na nju ili imaš pravo ili ne (po zakonu). obrati se nadležnom HZMO.

 

Ok, krivo sam se izrazio. Na nju imam pravo.

 

nemože ti otac oduzeti ili uskratiti zakonsko pravo.

 

ali kao invalid nesposoban za rad (ako je invalidnost nastala prije 18 godine) bilo bi poželjno da od roditelja tražiš uzdržavanje. ako ostvariš pravo na uzdržavanje imaš i pravo na obiteljsku mirovinu iza roditelja koji prije umre.

 

Sve je riješeno. Prije 18te godine, nesposoban za rad, imam uzdržavanje trenutno od majke. To je riješeno. No brine me situacija sa ocem. Jer sam čitao da se obiteljska mirovina može dijeliti na sve koji imaju pravo na nju. Dakle, to bi bila i njegova nova žena i onda bi dijelio mirovinu pola pola sa njom. Ili sam u krivu? Evo, našao sam tekst pa citiram:

 

Ako pravo na obiteljsku mirovinu ima samo udovica ili udovac i djeca osiguranika, ili samo roditelji osiguranika ili samo druga djeca bez roditelja, a neki od njih žive odvojeno, ukupna se svota obiteljske mirovine dijeli na jednake dijelove, pa se svakom članu obitelji isplaćuje pripadajući dio mirovine. Ako pravo na obiteljsku mirovinu ima udovica, odnosno udovac, djeca i roditelji osiguranika, a neki od njih žive odvojeno, ukupna se svota obiteljske mirovine prethodno podijeli na dio koji pripada udovici, odnosno udovcu i djeci osiguranika i na dio koji pripada roditeljima osiguranika, a onda se svaki od tih dijelova dijeli na jednake dijelove, pa se svakom članu obitelji isplaćuje pripadajući dio mirovine.

Ako pravo na obiteljsku mirovinu ima udovica, odnosno udovac, djeca ili roditelji osiguranika i druga djeca bez roditelja, a neki od njih žive odvojeno, ukupna se svota obiteljske mirovine prethodno podijeli na dio koji pripada udovici, odnosno udovcu, djeci ili roditeljima osiguranika i na dio koji pripada drugoj djeci bez roditelja, a onda se svaki od tih dijelova dijeli na jednake dijelove, pa se svakom članu obitelji isplaćuje pripadajući dio mirovine.

 

Znači moje bi bilo slučaj broj 2. I ta gospoja njegova bi uredno dobivala pola njegovu mirovine, zar ne? I praktički bi me zaje*o, da oprostite na izrazu. Dosta što me maltretirao i mene i obitelj cijeli život, sada bi još i to napravio. Eto, da li je ovo točno i mogu li se kako zaštititi tog njegovog čina? Jedina činjenica koja mi možda ide u prilog je ta, da iako je očeva mirovina prilično visoka. Smanjena za koeficijent 0.7 iznosila bi oko 3850 kn, pa još podijeljena na dva dijela ta kur***ina njegova bi dobila 1925 kn, tj. morala bi se odreći svoje koja je možda 2500 kn ili 3k kn.

 

Ja se izvinjavam na rječniku, ali zaista je nevjerovatno što čovjek može vlastitom sinu napraviti.

 

Eto, još bi volio da mi ovo pojasnite i da li je to istina.

 

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jao užas... zaista mi je žao optimusrex. ne mogu ni zamislit si da netko može to učinit vlastitoj djeci. Ali jel si probao ovo što ti je bovu napisao i kontaktirao HZMO? Oni bi vjerovatno najbolje znali i sigurno su već imali takve slučajeve a ako ne grješim mislim da imaju i besplatan info telefon pa da to možeš provjerit bez odlaska tamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jao užas... zaista mi je žao optimusrex. ne mogu ni zamislit si da netko može to učinit vlastitoj djeci. Ali jel si probao ovo što ti je bovu napisao i kontaktirao HZMO? Oni bi vjerovatno najbolje znali i sigurno su već imali takve slučajeve a ako ne grješim mislim da imaju i besplatan info telefon pa da to možeš provjerit bez odlaska tamo.

 

Ahhh lulijana, ima svega. Svašta su ljudi kadri učiniti i najbližima. HZMO ima besplatan info? Nisam znao, hvala ti. No, poslao sam upite i ovaj i još neke pravobraniteljici osoba sa invaliditetom, a i moja majka je danas otišla pravnici u centru za socijalnu skrb pa čekam definitivan odgovor. Nadam se da će biti pozitivan u našu korist, ne njegovu. Pitao sam već HZMO preko maila, pa su me uputili pravnom savjetniku ili najbližoj područnoj službi HZMO-a. Uglavnom danas ću znati. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija