Jump to content

trajanje godišnjeg odmora prije odlaska u mirovinu


DAVOR ABRAMOVIĆ

Preporučene objave

Poštovani Davore,

 

Na Vaše pitanje nije mi poznat odgovor.

 

Umjesto odgovora na vaše pitanje imam pitanja:

 

 

1. Koliko ukupnog mirovinskog staža imate na nadnevak 11.06.2017.g. ?

 

2. U koju starosnu mirovinu ste planirali otići na taj nadnevak ?

 

3. Jeste li tijekom radnog staža radili na poslovima sa beneficiranim stažom ?

 

 

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 11.6.2017. godine imat ću 65 godina života i po našem zokonu , moram ići u punu mirovinu. Interesira me koliko dana ću moći u 2017. godini koristiti godišnjeg odmora. Ove godine ( 2016. koristim 31 dan godišnjeg odmora, za rad od 5 dana u tjednu).

Dakle, pitanje je : koliko ću iduće godine, pred mirovinu moći koristiti godišnjg odmora, da li svih 31 dana koliko imam pravo ili razmjerni dio s obzorom da 11.6. 2017. odlazim u punu - staračku mirovinu.

Hvala

Davor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani gosp. Davore,

 

 

Kako Vi kažete po našem zakonu morate ili možete ići u dvije pune staračke mirovine.

 

1. Puna starosna mirovina sa 65.g. života i minimalno 15.g. mirovinskog staža i

 

2. Punija starosna mirovina sa 41.g. staža osiguranja i minimalno 60.g. života

 

 

Pretpostavljam da Vam je o prvoj mirovini sve poznato, kad mi smrtnici MORAMO (jer nismo političari) ići u starosnu mirovinu na svoj 65. rođendan.

Nakon odlaska u ovu mirovinu možete raditi pola radnog vremena, primati odgovarajuću plaču za taj rad i istodobno primati Vašu punu starosnu mirovinu.

 

Za smrtnike koji NEMAJU priliku ili interes raditi nakon 65.g. života a imaju napunjenih 41.g. staža osiguranja najpovoljniji trenutak za odlazak u starosnu mirovinu je oko 28. dana prije 65. rođendana.

 

Radi se o starosnoj mirovini zbog dugogodišnjeg osiguranja članak 35. ZOMO., koju trenutno koristi 11.816 korisnika.

 

Ako ne dođe do promjena zakona za Vas je najpovoljniji nadnevak za prestanak radnog odnosa 13. do 16.05.2017.g.

Zahtjev za priznavanje mirovine podnositi sa nadnevcima 14. do 17.05.2017.g.

 

Nakon odlaska u ovu mirovinu ako ste u prilici i poziciji možete raditi puno radno vrijeme, primati odgovarajuću plaču za taj rad ali istodobno Vaša starosna mirovina se zamrzava, nema isplate dok traje novi Ugovor o radu.

 

 

Važno:

 

Ako radite do 65. rođendana nemate pravo na starosnu mirovinu po članku 35. ZOMO.

 

 

 

Starosna mirovina po članku 35. ZOMO.

 

Radi se o povećanju mirovine za određeni postotak, to je NAGRADA (bonus) za nove korisnike mirovina zbog dugogodišnjeg osiguranja, koji ispunjavaju uvjete:

 

- nemaju 65.g.

- imaju minimum 41.g. staža osiguranja (može i više, što utječe na iznos mirovine ali ne utječe na visinu bonusa)

- imaju 60.g.

 

 

Primjer izračuna NAGRADA (bonusa) za starosnu mirovinu od 3.000 kn.

 

Korisnik u trenutku odlaska u mirovinu ima:

 

- 60.g. i mirovinu od 3.000 kn

 

 

- 60.g. 2.mj. i mirovinu od 3.000 kn + bonus od 0,3 %

- 61.g. i mirovinu od 3.000 kn + bonus od 1,5 %

- 62.g. i mirovinu od 3.000 kn + bonus od 3,0 %

- 63.g. i mirovinu od 3.000 kn + bonus od 4,5 %

- 64.g. i mirovinu od 3.000 kn + bonus od 6,0 %

 

- 64.g. 11.mj. i mirovinu od 3.000 kn + bonus od 8,85 %

 

 

- 65.g. i ima mirovinu od 3.000 kn (bez bonusa)

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Puno vam hvala na vašem iscrpnom odgovoru. stvarno ste obradili temu do kraja, tj. do maksimuma.

Međutim ja nisam u tim sretnicima da bi imao 41 godinu staža i 60 godina života , pa da bi mogao imati akonto tih uvjeta veću mirovinu. Ja ću iduću godinu imati 65 godina života i 36 godina staža. Mene je samo interesiralo koliki će biti razmjerni dio mog godišnjeg odmora zbog odlaska u mirovinu. Taj odgovor sam dobio od vas i moram priznati da sam se šokirao, da nakon 36 godina radnog staža, prilikom odlaska u mirovinu , mogu koristiti samo 13 dana. Toliko su nas ti naši "bajni i prebajni" političari sredili, da je to jedan veliki užas. Em su nam smanjili mirovine, em su nam oduzeli sva prava iz radnog odnosa, em nam ne povećavaju mirovine sukladno troškovima života. Međutim to je naša kruta stvarnost, na veliku žalost svih nas običnih smrtnika.

Puno hvala još jednom, Davor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Nakon stupanja na snagu 1.1.2019. 'novoga' zakona... 

Nema bonusa za korisnike mirovine za dugogodišnjega osiguranika ( MUŠKARCI sa 41 godinom staža i 60 godina života.) Do uvjeta za punu starosnu mirovinu, nema niti bonusa niti penalizacije. 

Penalizacija za prijevrremenu mirovinu nakon 60.godine života ( muškarci i 35 godina staža) je 0.2% po mjesecu, dakle 2,4% po godini. Trajno. Za žene u prijelaznom periodu ( do 2030.) prag je niži ...

Nakon 65. godine se za svaki mjesec rada dobiva bonus od 0.34% za PRVI odlazak u mirovinu..

Dakle bonus je 4% po godini. Do maksimalno 20%. 

uređeno: od Dino2022
Pravopisne greške i dodatna objašnjenja
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija