Jump to content

Dugovi na tekucem racunu


matko98

Preporučene objave

Postovanje, nakon smrti oca na njegovim tekucim racunima je ostalo oko cca 5000kn dugovanja (dozvoljenog minusa). Posto iza sebe nije ostavio nikakvo nasljedstvo (jedino mirovinu koja ce preci na majku) zanima me jesam li ja duzan taj dug vratiti ili dug ide u otpis? Odjave pokojnika sam sve izvrsio (maticni ured, mup, hzzo, hzmo), osim odlaska u banku kojeg sam jos odlozio za koji dan. Moze li savjet?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.

 

Mirovina nije nasljedstvo, tako da tu majka nema brige.

znači bez obzira što je netko u braku i zajednički troši i privređuje,ako npr,kredit glasi na supruga (bez sudužništva) i supruga naslijedi mirovinu,ovrha se ne može provoditi na mirovini ili bilo kojim drugim primanjima supruge ?

ako postoji npr auto....da li supruga koja ga naslijedi ipak može zaštiti svoju polovicu auta (kao bračna stečevina) pa joj je onda kao naslijedstvo pola auta (možemo to i za primjer uzeti nekretninu i slično)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da napisem kratki osvrt i update. Bio sam i u banci da se raspitam sto se tice odjave racuna i svega. Dobio sam samo kratki odgovor da se racun ne odjavljiva nego da je njega banka automatski blokirala pri dojavi FINE o smrti klijenta sto je ucinjeno 3 dana nakon oceve smrti te da je u medjuvremenu racun zamrznut i da se ne naplacuju nikakve naknade i troskovi racuna do okoncanja ostavinske tj. dok netko ne donese dokaz da on nasljedjiva racun i zateceno stanje na racunu (koje mi nisu htjeli reci, iako ja sam znam i bez njih kakvo je). Da li to znaci da bih se mi kao nasljednici na ostavinskoj trebali odreci svih ocevih racuna u banci i s tim "rijesenjem" zakljuciti tu pricu. Jer ako u nasljedstvo prihvatimo sve njegove racune u banci da li to znaci da automatski prihvacamo i dugove?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li to znaci da bih se mi kao nasljednici na ostavinskoj trebali odreci svih ocevih racuna u banci i s tim"rijesenjem" zakljuciti tu pricu.
ukoliko se odreknete,to je u biti to.
Jer ako u nasljedstvo prihvatimo sve njegove racune u banci da li to znaci da automatski prihvacamo i dugove?
da,odgovorni bi bili za dugove do visine vrijednosti nasljeđene imovine.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Evo opet mene, pa da nastavim sa pricom, dakle prije par dana je bila ostavinska rasprava u kojoj je sve prepisano na mene, sina pokojnika. Pod "sve" mislim na dva bankovna racuna (jedan u plusu 1500kn, drugi u minusu 3200kn). Isao sam odjaviti kartice u banci ali mi banka zahtjeva uplatu duga sto sam ja odbio. Na koji zakon i tocku zakona da se pozovem? U banci rade da prostite totalni *bip bip* koji su me doslovno pola sata gnjavili i na kraju sam otisao neobavljena posla. Moze li banka meni nasilno naplatiti dug? Dakle od pokojnika sam naslijedio samo dugove na kartici i to je sve. U banci kazu da nikad nisu culi za oprost dugovanja pokojnika!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo opet mene, pa da nastavim sa pricom, dakle prije par dana je bila ostavinska rasprava u kojoj je sve prepisano na mene, sina pokojnika. Pod "sve" mislim na dva bankovna racuna (jedan u plusu 1500kn, drugi u minusu 3200kn). Isao sam odjaviti kartice u banci ali mi banka zahtjeva uplatu duga sto sam ja odbio. Na koji zakon i tocku zakona da se pozovem? U banci rade da prostite totalni *bip bip* koji su me doslovno pola sata gnjavili i na kraju sam otisao neobavljena posla. Moze li banka meni nasilno naplatiti dug? Dakle od pokojnika sam naslijedio samo dugove na kartici i to je sve. U banci kazu da nikad nisu culi za oprost dugovanja pokojnika!?

 

Zašto ste prihvatili nasljedstvo? Mogli ste jednostavno izjaviti da se ODRIČETE nasljedstva pa ne bi naslijedili niti dugove a banka neka se slika sa svojim računima! Ovako ste si ipak malo zakomplicirali, a i banka će vas vjerojatno i dalje gnjaviti u nadi da će te popustiti i riješiti dugovanje iako ne morate! Pogledajte članak 139. Zakona o nasljeđivanju, posebno stavak 3.! Vi sad morate ako banka pokrene ovrhu dokazivati kolika je vrijednost naslijeđene imovine, a da ne govorim da je moguće da postoje neka skrivena dugovanja (režije, krediti) za koje niste znali a koje vam kasnije mogu zagorčavati život!

Jasno je da odgovarate do vrijednosti naslijeđene imovine, ali što ako nekim vašim propustom neka ovrha postane pravomoćna jer ste propustili prigovoriti iz bilo kojeg razloga! (odsustvo, nemar, bolest) :neznam:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posto je sam ostavinski postupak trajao doslovno 5 min. i jer je proveden brzinski jer je se radilo samo o ta dva navedena racuna u banci, javni biljeznik je pod navodnike "inzistirao" da se se netko od obitelji mora prihvatiti nasljedstva tj. tih racuna. Znam da nije neko opravdanje ali eto, stoga sam rekao ajde daj na mene jer sam znao po vasoj prici/zakonu nemam sto izgubiti s time. Inace zivio sam s ocem, nema skrivenih racuna, rezija, ovrha, kredita, nista, bio je klasicni umirovljenik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani,  nadovezat ću se na ovu temu.

Otac umre, ostane minus po tekućem računu i neka potraživanja od FINE...iz istog razloga je pred 2 tjedna zablokiran račun.

Nema imovine,  ali punomoć po računu je imala njegova supruga.

Hoće li banka nju, zato šta je imala punomoć, teretiti da vrati dug??

Šta nam je činiti po tom pitanju?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, marita13 je napisao:

Poštovani,  nadovezat ću se na ovu temu.

Otac umre, ostane minus po tekućem računu i neka potraživanja od FINE...iz istog razloga je pred 2 tjedna zablokiran račun.

Nema imovine,  ali punomoć po računu je imala njegova supruga.

Hoće li banka nju, zato šta je imala punomoć, teretiti da vrati dug??

Šta nam je činiti po tom pitanju?

Hvala.

Bitno je tko su nasljednici po rješenju o nasljeđivanju, te vrijednost naslijeđene imovine u odnosu na vrijednost naslijeđenog duga. Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine, i na ovo sud ne pazi po službenoj dužnosti već postupa po prigovoru nasljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani, imam dalje pitanje na istu temu...nadovezujem se na moje gornje pitanje.

Smrtni list još nije izdan,  niti je određen javni bilježnik. Dakle, imamo za ostavinsku samo račun od banke, za koji mi pouzdano znamo da je u dozvoljenom minusu. Vjerovatno nam banka neće reći stanje računa.

Dogovor nasljednika je da se zbog toga odričemo nasljedstva. 

Jedan od nasljednika  živi daleko, i nema smisla da dolazi za par tjedana natrag.

Koji je postupak.?  Da li je dovoljna ovjerena izjava o odricanju od nasljedstva, koja bi se napravila odmah poslije sprovoda, i kod bilo kojeg javnog bilježnika??  Dakle, može li se to napraviti prije dodjele j. bilježnika i primljenog poziva. Molim savjet.

I još Vas molim, mi bi to sami napisali.

Da li u izjavi moram navesti br. računa?

I šta znači odricanje od nasljedstva u ime svoje i svojih potomaka?  Moramo li tako napisati.?  ili samo odricanje od nasljedstva u svoje ime? Imamo punoljetnu djecu. I takvu izjavu dati ostali prilikom ostavinske?

Jedan nasljednik je imao ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.  To nije nasljedstvo, kad se odreknemo, nasljedstva nema, može li on biti miran, da neće njega teretiti banka?

Sorry, postavila sam pitanja i odgovore, al nisam sigurna da li sam sve to dobro pohvatala.

Unaprijed hvala na odgovorima.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija