Jump to content

Dar od 30000 eura i porez?


zoranos

Preporučene objave

Ukratko jedna osoba bi mi htjela darovati 30000 eura. To su novci na koje je ta osoba već platila porez i prirez, a zaradila je te novce zbog mene ... da sada ne ulazimo u životnu priču.

 

Mogu li ja te novce mirno primiti na svoj devizni račun bez straha da će me porezna nazvati i pitati što je to (podrijeklo imovine)? Da li možda trebam neki darovni ugovor ili izjavu ili nešto sl.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu li ja te novce mirno primiti na svoj devizni račun bez straha da će me porezna nazvati i pitati što je to (podrijeklo imovine)? Da li možda trebam neki darovni ugovor ili izjavu ili nešto sl.?

 

Prema PU obveznik ste plačanja poreza na nasljedstvo i darovanje. Porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja ugovora o darovanju ili ako ugovor nije sačinjen u trenutku primanja dara, te ste dužni prijaviti poreznu obvezu u roku 30 dana od sklapanja ugovora ili primitka dara. Porez se plaća u visini od 5% (može bi i niži jer je u nadležnosti Županija propisivanje stope od 0-5%, no uglavnom je svugdje 5%).

 

Je li vam ta osoba štogod u srodstvu?

 

Poreza možete biti i oslobođeni na što aludira pitanje G-mana, jer porez ne plaćaju:

-bračni drug, krvni srodnici u ravnoj liniji, te posvojenici i posvojitelji umrle osobe ili darovatelja.

-braća i sestre, njihovi potomci i zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, ako su živjeli u zajedničkom kučanstvu s ostaviteljem u trenutku njegove smrti ili s darovateljem u trenutku primitka dara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija