Jump to content

Kako saznati prijeti li vam ovrha


LegolasLOTR

Preporučene objave

Kako saznati prijeti li vam ovrha i kako reagirati prije stupanja iste na snagu?

 

Vlasnik sam 1/3 nekretnine u kojoj ne živim. Tamo živi 1 osoba na čije su ime računi, ali ih ne podmiruje u cjelosti. Da li meni može doći ovrha iako računi ne glase na mene, a imam ugovor po kojem sam vlasnik 1/3 nekretnine? Hoću li biti upozoren prije ovrhe i što tad napraviti? Nemam koristi od nekretnine, a nikoga ne mogu natjerati da ju proda. Može li ovrha skinuti sav novac sa tekućeg računa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.

 

Tako je. Računi nisu na moje ime. Imam kupoprodajni ugovor gdje piše da je 1/3 stana sa jednog gospodina prebačena na moje ime i da sam vlasnik. Također u potvrdi o imovinskom stanju piše da sam vlasnik 1/3 stana.

 

Dok računi nisu na moje ime nemam brige? Stari računi nisu na moje ime i nemam ništa s tim? Niti ne živim tamo. Napravio sam glupost samim time što sam prihvatio taj ugovor, jer mi se to vodi kao prva nekretnina (oslobođen plaćanja poreza) i kad ću kupovati svoj stan neću imati tu privilegiju.

 

Mislim da je i došlo do neke ovrhe i da sjeda na primanja vlasnika računa koji živi sam u stanu. Neke račune je platio, a neke nije i neke ovrhe su u pitanju. Ne znam detalje.

 

Što mi je činiti da spriječim da računi dođu na moje ime i da spriječim eventualnu ovrhu? Bojim se da ne dođe do ovrhe i da mi ne pojede ušteđevinu sa tekućeg računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

račun za pričuvu i to u iznosu 1/3 vas moze teretiti. račun za čišćenje stubišta u iznosu od 1/3 vas kao vlasnika vas moze teretiti. i sl računi.

dok oni za telekomunikacijske usluke, voda, struja i sl... terete samo navedenoga vlasnika na racunu...

 

u najgorem slucaju eventualne ovrhe dobiti ce te prijedlog za ovrhu od javnoga biljeznika na koji ce te se moci zaliti...

 

tu svoju 1/3 uvijek mozete prodati isto kao sto ste ju i kupili...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

račun za pričuvu i to u iznosu 1/3 vas moze teretiti. račun za čišćenje stubišta u iznosu od 1/3 vas kao vlasnika vas moze teretiti.

 

tu svoju 1/3 uvijek mozete prodati isto kao sto ste ju i kupili...

 

Čak i račun za pričuvu i čišćenje stubišta glasi na tu jednu osobu, kao da je ona jedini vlasnik. Telefon nema, korisni se mobitelom na svoje ime, a to naravno da nema veze.

 

Živim u Italiji i nisam detaljno upoznat sa situacijom navedenom oko plaćanja računa, nisam u nekim dobrim odnosima sa preostalim vlasnicima nekretnine. Koliko znam ne žele ni čuti za prodaju. Kako ja mogu prodati 1/3 stana, tko bi to kupio i kako se to radi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost ne mogu jer nema novaca za otkup. Zbog toga se i brinem, ne mogu ga samo tako izbaciti na ulicu prisilnom prodajom (razvrgnuće, forsirana prodaja cijelog stana). Neki je usmeni dogovor u pitanju, da se mogu korisniti mojim dijelom stana, ali da ja ne tražim nikakva potraživanja (podstanarstvo) te da oni plaćaju sve račune.

 

Problem nastaje što se računi ne plaćaju (primanja su mala), struja se plaća kao i svi računi koji svojim neplaćanjem mogu dovesti do isključenja usluge. Toplana se ne plaća, za vodu ne znam, kućni savjet se isto ne plaća. Situacija je jako kompleksna, a ja tu ne mogu ništa učiniti osim prisilne prodaje stana i izbacivanje te osobe na ulicu.

 

Što da napravim, a da se osiguram da mi novac ne pojede ovrha? Da napomenem, moje ime ne stoji ni na jednom računu, nisam vlasnik cijelog stana, ne živim tamo (to susjedi znaju), ali sam i dalje prijavljen tamo. Isto tako volio bi da se izbjegne prodaja stana ispod cijene jer kad se to podijeli na 3 dijela opet ta osoba bi morala na ulicu jer ništa ne može kupiti sa tako malim novcem.

 

Čitao sam po internetu da su ljudima bez upozorenja ispraznili tekuće račune zbog neke stare ovrhe za koju nisu ni znali. Primjerice ne plaćen stari račun od vipa za koji nije nekako nastupila zastala i skinuli im 2000 kn sa računa. Kako je moguće da nisu bili upozoreni pa da maknu novac sa računa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovrhovofitelju je cilj da se naplati pokretanjem ovrsnog prijedloga od duznika a ne da prethodno obsvijesti duznika da podigne sve novce sa svih racuna.

 

Pa dobro što sad nakon jednog neplaćenog računa ovaj ima pravo bez obavijesti pozvati ovrhu nad dužnikom i zakon ga štiti? Samo je u Hrvatskoj legalno da od 100 kn duga ljudima preko ovrhe uzmu 1000 kn.

 

Kako je legalno da mi netko skine svu ušteđevinu sa računa i ostavi me bez novaca zbog nekog zaboravljenog računa na koji se nabila kamata?

 

Pa logično bi bilo da ovrha sjedne na sva buduća primanja, a da ne očisti račun.

 

Vratimo se na moje pitanje. Dok osoba čije je ime na računu ili ja kao vlasnik 1/3 stana ne tražimo promjenu platitelja nitko to neće dirati i u slučaju ovrhe ona ide na vlasnika stana (na kojeg i dolaze računi)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Računi ne glase na mene. Stan ima 3 vlasnika. Na 1 vlasnika glase računi i on živi u tom stanu. Ima mala primanja pa ne uspije platiti sve račune na vrijeme i navodno mu je sjela ovrha. Nema novaca da mi isplati moju 1/3 stana, a prisilnu deložaciju i prodaju stana ne želim napraviti. Ne tražim ga ni da mi plaća podstanarstvo.

 

Mene samo brine da li ikako računi mogu doći na moje ime? Ni jedan od vlasnika (pa ni ovaj na čije ime dolaze računi) neće tražiti nikakvu promjenu platitelja usluga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prodate doticnu isto kao sto ste ju i kupili! (kupoprodajnim ugovorom)...

Mozete ici na razvrgnuce suvlasnistva i time isforsirati prodaju cijeloga stana. ali ako ne nadjete kupca doticni stan moze biti prodan i u pola cijene.

 

Ovako kao je sad funkcionira godinama. Na mene glasi 1/3 stana, a na njega računi. Neredovito podmiruje račune i ovrha mu sjela na mirovinu par puta.

Ni on, a ni ja ne namjeravamo promijeniti osobu čije ime stoji na računu,

a nitko drugi osim nas to NE MOŽE/NEĆE napraviti i siguran sam?

 

Sve se sad svodi na povjerenje. Ukoliko nekako račun stigne na moje ime, pretpostavimo da će on biti pošten i na to me upozoriti, onda mu vratim svoju 1/3 stana i prebacim račun opet na njegovo ime i sve 5?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako recuni ne glase na Vas ne mogu ni podnesti Ovrsni prijedlog protiv Vas. Vi niste duznik.

 

Ne glase. Računi glase na 1. vlasnika koji jedini tamo i živi. Njemu ovrha ide na mirovinu. Mene zanima koliko će tako ići, postoji li kakve šanse da netko bez mog ili njegovog znanja prebaci račune na mene ili zadnjeg vlasnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam cemu tolika hipotetska pitanja.

 

Placajte zajednicke troskove uredno i nece biti problema.

 

Hipotetska pitanja zato jer je bolje spriječiti nego liječiti.

 

Vezano za drugi dio... E kad bi bar bilo tako jednostavno, ali ja ne namjeravam plaćati tuđe račune. Moja dobra volja što stan ne pošaljem da se proda (prisilna prodaja) i izbacim tu osobu na ulicu. Nemam baš nikakve koristi od tog stana, samo mi je mrtvi kapital.

 

Meni bi bilo najbolje da me netko od druga 2 vlasnika isplati, odnosno da isplati moju 1/3. Nitko od njih to ne želi niti ima novaca.

 

I zbog svega navedenoga se ne želim uvaliti probleme, da se računi prebace na moje ime bez mog znanja i da mi ovrha uzme novac sa računa od kojeg živim na drugoj lokaciji.

 

Zbog toga sam pitao:

1. Može li netko bez mog znanja (pritom ne mislim na jednog od preostala 2 vlasnika ili mene) prebaciti račune na moje ime?

 

2. Kako mogu saznati vodi li se što na moje ime?

 

3. Hipotetski, da dođe do navedenoga, što napraviti? Da li je najbolje razvrgnuti darovni ugovor ili prepisati stan na tu osobu koja tamo jedina živi?

 

To je sve, samo želim upute da na vrijeme reagiram.

 

Hvala svima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

..:cita:..Poštovani, tko ima nekih nepodmirenih računa, dugovanja, obveza i sl., te za isti ima neki "opipiljivi" dokumenat kojim sumnja da bi mogao biti ovršen (Rješenje o ovrsi, neki Ugovor kojim bi se mogla pokrenit ovrha isl.), ne treba čekati da ga FINA "blokira", već ode u FINU, te, temeljem tog dokumenta, otvori zaštićeni račun (tzv. račun 35)..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zbog toga sam pitao:

1. Može li netko bez mog znanja (pritom ne mislim na jednog od preostala 2 vlasnika ili mene) prebaciti račune na moje ime?

 

To je sve, samo želim upute da na vrijeme reagiram.

 

Hvala svima na odgovorima.

 

Poštovani, nitko ništa ne može prepisati na Vas, bez Vašeg pristanka i Vašeg potpisa, toga se netrebate plašiti, također mislim :misli: da se, u cijelom Vašem, opisanom, slučaju netrebate plašiti neke ovrhe, jer računi ne glase na Vas i direktni i odgovorni krivac, ako dođe do ovrhe, je osoba na koju računi idu, tj. glase, a ne podmiruje ih...

Sretno...:mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, nitko ništa ne može prepisati na Vas, bez Vašeg pristanka i Vašeg potpisa, toga se netrebate plašiti, također mislim :misli: da se, u cijelom Vašem, opisanom, slučaju netrebate plašiti neke ovrhe, jer računi ne glase na Vas i direktni i odgovorni krivac, ako dođe do ovrhe, je osoba na koju računi idu, tj. glase, a ne podmiruje ih...

Sretno...:mase1:

 

Imam skoro pa istu situaciju. Otac koji nije platio dosta računa, sad mu je došla ovrha na mirovinu. On je platio samo one račune zbog kojih ga mogu isključiti, na primjer plin, struja...

Stan glasi na mene i brata, a računi na oca. Kako sam se ja odselio i ne živim tamo od svoje punoljetnosti, zaposlio sam se i imam primanja i ušteđevinu. Otac voli kladionice, nekad je išao često i na putovanja, pa troši novac tamo gdje ne bi trebao. Da li sam siguran?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam skoro pa istu situaciju. Otac koji nije platio dosta računa, sad mu je došla ovrha na mirovinu. On je platio samo one račune zbog kojih ga mogu isključiti, na primjer plin, struja...

Stan glasi na mene i brata, a računi na oca. Kako sam se ja odselio i ne živim tamo od svoje punoljetnosti, zaposlio sam se i imam primanja i ušteđevinu. Otac voli kladionice, nekad je išao često i na putovanja, pa troši novac tamo gdje ne bi trebao. Da li sam siguran?

 

 

A jeste li sigurni da niti jedan račun ne glasi na Vas?

Ovo je malo kompleksnija situacija, jer ste Vi i brat vlasnici nekretnine u kojoj Vaš otac samo, kako navodite, stanuje, a nije i vlasnik, pa je lako moguće da neki od računa (komunalna naknada isl.) idu na ime vlasnika, neznam kako ste riješili sa ocem oko tih pitanja, no ako svi računi glase na njega, a on ima stalna primanja, nemate se čega bojati, ali pripazite na budućnost, jer su dugovi nasljedni....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi računi su na oca. On je bio dugogodišnji vlasnik stana, a dok smo mi bili maloljetni odveo nas je bilježniku i tamo smo potpisali darovni ugovor.

 

Ja sam se u međuvremenu odselio, a otac će cijelo vrijeme ostati u tom stanu.

 

...i naravno, taj darovni ugovor je bio temelj za uknjižbu vlasništva Vas i brata, a ista je temelj za naknadu komunalne naknade kao vlasnika nekretnine, te zajedničke pričuve...bilo bi najbolje da provjerite na koga glase računi za komunalnu naknadu i za zajedničku pričuvu, pa da ste sigurni..

 

- a što se tiče Vašeg navoda da će Vaš otac cijelo vrijeme ostati u tom stanu, nisam mislio na to kad sam prethodno napisao da su dugovi nasljedni, već u slučaju da mu se nešto dogodi, mogu ovršiti Vas, kao nasljednika, za te dugove koje opisujete i za koje je on sada ovršen, ako se ne uspiju naplatiti od njega..,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Računi su svi na oca, 100 %.

Komunalna i zajednička pričuva isto sve na oca.

 

Kad se stavljao stan na mene potpisan je darovni ugovor, ne znam detalje jer sam bio premlad da bi ih shvatio. Znam samo da kad podižem potvrdu o imovinskom stanju piše mi da imam pola nekretnine na svoje ime.

 

Meni je bitno da mi ne dođe ništa na moje ime, otac neće prebacivati.

 

Ažurirano

 

Moj otac je još prije 10 godina prepisao stan na brata i mene (tad smo bili

maloljetni). Ja sam se odselio iz stana čim sam postao punoljetan, a tamo i dalje živi moj otac i brat koji će se uskoro iseliti.

 

 

Računi su i dalje ostali na ime oca. On voli život izvan svojih mogućnosti, kladionice, putovanja, ne plaća redovito račune.

 

 

Stigle su mu i neke ovrhe na mirovinu naravno na njegovo ime. Da li se moram bojati da se računi prebace na mene bez mog znanja?

 

 

Naravno kako tamo ne živim ne želim imati s tim veze, živim na novoj lokaciji i sve svoje platim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...Računi su svi na oca, 100 %. i zajednička pričuva isto sve na oca.Meni je bitno da mi ne dođe ništa na moje ime...

 

 

- Ponavljam Vam poštovani g-dine, komunalna naknada i plaćanje pričuve je direktno vezano na ime vlasnika, zato to provjerite..

Ažurirano

 

Ja sam se odselio iz stana čim sam postao punoljetan, a tamo i dalje živi moj otac i brat koji će se uskoro iseliti.

 

 

- Pa ako tamo stanuje brat, kao vlasnik, onda je i on dužan plaćati režije, a i komunalnu naknadu i sredstva pričuve koje je vezano za vlasnika (Vas i brata), plaća se temeljem vlasništva..

 

 

Računi su i dalje ostali na ime oca. On voli život izvan svojih mogućnosti, kladionice, putovanja, ne plaća redovito račune.

 

 

- To dobro provjerite, a ovo drugo stara priča....

 

 

Stigle su mu i neke ovrhe na mirovinu naravno na njegovo ime. Da li se moram bojati da se računi prebace na mene bez mog znanja?

 

 

- Netrebate, nemože bez Vašeg pristanka, ali se može, kod nekih ovrha, pozvati na vlasnika, tj. na Vas kao vlasnika, ali računajte da su i dugovi nasljedni...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Što da napravim, a da nisam svaki dan u strahu da će netko staviti račune na moje ime i da će mi pojesti ušteđevinu? Nitko bez mog dopuštenja nema pravo staviti ni jedan račun na moje ime čak i ako sam ja 1/2 vlasnik nekretnine?

Poštovani, možda bi bilo dobro da razmislite i da jednostavno pomognete majci da se isčupa iz svega toga, sebi bi pomogli da se manje brinete kako Vam se, kojim slučajem, nebi sjelo na Vašu ušteđevinu, a majci da malo dostojnije proživi svoju "starost", jer je, iz Vaših ranijih postova, razvidno da je ona i Vama, nesebično, jako puno pomogla samim time što je taj stan prepisala na Vas i Vašu sestru, a vjerujem i u mnogo drugih slučajeva, tijekom Vašeg života, kao roditelj, i da nije mislila samo na sebe i svoje interese.....

 

Također vodite računa, kako Vam je napisao i g-din Felixx u temi u kojoj pišete o istom problemu, da su svi ti majčini dugovi nasljedni...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija