Jump to content

Nasljeđivanje stana - prebacivanje računa


HollyValance

Preporučene objave

Dogodila se jedna neobična situacija. Nasljedila sam stan od roditelja. Račun za plin, struju i sl. i dalje stoji na ime roditelja. Meni tako odgovara jer u slučaju duga, ovrha ne sjedne na moja primanja. Napravili smo ugovor kod javnog bilježnika, račune nismo prebacivali na moje ime. I tako već 2 godine... Pitanja:

- koliko tako može ići?

- može li netko (osim roditelja da napravi odjavu i zatraži prebacivanje računa na moje ime) staviti račune na moje ime bez mojeg znanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moze ici dok se racuni placaju. kada se prestanu placati mozete ocekivati probleme iako nisu na vase ime. iskljucit ce vam pojedinu uslugu a da bi doticnu dobili natrag morati ce te platiti dugovanje i ponovno ukljucenje... (za neke usluge)...

 

roditelji bi mogli u slucaju neplacanja racuna u krajnjem slucaju vas teretiti za nastale dugove jer ste vi i stvarni korisnik...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dogodila se jedna neobična situacija. Nasljedila sam stan od roditelja. Račun za plin, struju i sl. i dalje stoji na ime roditelja. Meni tako odgovara jer u slučaju duga, ovrha ne sjedne na moja primanja. Napravili smo ugovor kod javnog bilježnika, račune nismo prebacivali na moje ime. I tako već 2 godine... Pitanja:

- koliko tako može ići?

- može li netko (osim roditelja da napravi odjavu i zatraži prebacivanje računa na moje ime) staviti račune na moje ime bez mojeg znanja?

 

Može malo pojašnjenje, naslijedili ste a napravili ste ugovor kod JB?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roditelji me neće teretiti za nastale račune. Stvar je u tome da se uskoro selim i da se roditelji trebaju vratiti u stan. Pod to uskoro na žalost nije unutar mjesec dana već se to razvlači zadnjih pola godine i moglo bi potrajati. Meni je samo bitno da država ili izdavatelj računa automatski ne prebaci račune na moje ime kad sam ja vlasnik. Bilo je i par isključenja usluge zbog neplaćanja i ponovno su uključili usluge kad se račun podmirio (neovisno o tome tko je vlasnik). Ne mogu im vratiti stan jer bi morali platiti porez. Ako se oni ne vrate u stan onda bi se stan pustio u prodaju, a to bi moglo potrajati. Onda sam sigurna? Roditelji su vlasnici računa i ne bune se (mi to novčano drugačije riješimo, pošaljem im novac), tako da sa njihove strane neće biti prebacivanja na moje ime, a ni sa moje strane. U slučaju da dođe do duga i do ovrhe, to bi sjelo na njihova primanja?

 

Ažurirano

 

Može malo pojašnjenje, naslijedili ste a napravili ste ugovor kod JB?

 

Ne znam pravne pojmove, možda se nisam izrazila najbolje. Roditelji su živi, stan su kod javnog bilježnika prebacili na moje ime. Stavila sam potpis, a bilježnik je to ovjerio.

 

Možda sam se krivo izrazila kad sam napisala nasljedila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mozete im vratiti stan darovnim ugovorom i tu nema placanja poreza.

 

i sve ce biti u redu dok se isti i placaju, te nitko nece ni pitati pitanja.

 

To smo i htjeli, ali su nam savjetovali da to ne radimo zbog poreza. Navodno nema troškova dok se prebacuje stan sa roditelja na dijete (silazno) dok se porez treba platiti za obrnutu stvar (uzlazno). Roditelji mi imaju povremene poslove, a ja studiram i primam stipendiju. Tu i tamo se zna dogoditi da se računi ne plate. Ukoliko dođe ovrha onda bi išla na njihovo ime (što ako se nema od čega naplatiti)? Nisam sigurna kako im to ide sa privremenim poslovina, da li je na crno ili ne... Koliko ja znam isplata im ide na ruke, a ne na račun. Jedan roditelj je u mirovini. Pretpostavljam da će eventualna ovrha onda teretiti roditelja (koji je u mirovini) jer je u biti on jedini vlasnik računa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moze ici i "obrnuto" djete-roditelj - bez placanja poreza.

 

u krajnjem slucaju neplacanja racuna doticne usluge budu iskljucene, te ce doci do ovrhe, pustih nepotrenih troskova koji sami po sebi budu veci od samog iznosa duga.

ici ce njima u ovrhu ako se imaju iz cega naplatiti.

a u nekim slucajevima neke usluge nece se moci ponovno ukljuciti (cak i na vase ime), dok se stare obveze ne podmire...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo za porez nisam znala, korisna informacija svakako. Imaš kavu :)

 

Znam da je dobro platiti sve račune na vrijeme jer preko ovrhe ispadne duplo... Na žalost studiram i uz 500 kn mjesečne stipendije jedva da si knjige i hranu kupim.

 

Napisao si da će ovrha ići njima ukoliko se imaju iz čega naplatiti. Dok se mogu naplatiti iz mirovine (teoretski, sve je ok za mene)? Što bi bilo, opet teoretski da računi glase na drugog roditelja (koji nema mirovinu, radi povremeno na crno), kako bi to završilo kad se oni ne bi imali od čega naplatiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam pravne pojmove, možda se nisam izrazila najbolje. Roditelji su živi, stan su kod javnog bilježnika prebacili na moje ime. Stavila sam potpis, a bilježnik je to ovjerio.

Možda sam se krivo izrazila kad sam napisala nasljedila.

 

Tako mi se i učinilo :-)

 

- može li netko (osim roditelja da napravi odjavu i zatraži prebacivanje računa na moje ime) staviti račune na moje ime bez mojeg znanja?

 

Može, Isporučitelj. Npr., za vodu.

U Općim i tehničkim uvjetima isporuke vodnih usluga, među ostalime piše i:

 

Iznimno, ukoliko korisnik usluge i novi korisnik pravodobno ne izvjeste Isporučitelja o nastaloj promjeni sukladno stavku 4 ovoga članka (rok od 8 dana od nastale promjene vlasništva), a temeljem terenskog očevida Isporučitelj utvrdi da vodne usluge na obračunskome mjernom mjestu koristi osoba koju Isporučitelj ne vodi u svojoj evidenciji korisnika, ovlašten je obaviti promjenu korisnika temeljem podataka utvrđenim terenskim očevidom i provjerom u službenim registrima.

 

Je li to često, ne vjerujem dok god nemaju problem sa plačanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nikakvi racuni nece ici automatizmom na vase ime.

 

Nemoj me držati za riječ no da spomenem jednu situaciju sa frendicom. Roditelji su joj se rastali. Računi su glasali na tatu i tako su neko vrijeme dolazili na njegovo ime iako je mama postala vlasnicom stana (nije išla prebacivati račune na svoje ime koliko ja znam). Neredovito je plaćala račune. Nakon nekog vremena računi su prebačeni na njezino ime. Znači tu vjerujem nije automatizam u pitanju, tata je odjavio račune sa svog imena?

 

Ažurirano

 

Tako mi se i učinilo :-)

 

 

 

Može, Isporučitelj. Npr., za vodu.

U Općim i tehničkim uvjetima isporuke vodnih usluga, među ostalime piše i:

 

Je li to često, ne vjerujem dok god nemaju problem sa plačanjem.

 

Ajmo reći da bi plaćanja bila neredovita, isto tako da bi se ja odselila, a roditelji (vlasnik računa, ne stana) iznova uselili. U biti čak ni jedan od roditelja nije promijenio svoje prebivalište ni boravtšte. Samo bi ga ja (vlasnik stana) promijenila kad se preselim te ne bi nikakvu vezu s tim stanom imala (osim na imovinskoj kartici).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mozete im vratiti stan darovnim ugovorom i tu nema placanja poreza.

 

Da, ali ga poštovana korisnica ne smije otuđiti (prodati, zamjeniti ili na bilo koji drugi način promjeniti vlasništvo) unutar tri godine, inaće plaća porez na dohodak od imovine.

 

Pojednostavljeno, ne smijete ga vratiti roditeljima prije isteka tri godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa od opcije da se stan vrati roditeljima (vlasniku računa koji prebilavište ima na lokaciji stana). Dok se izdavatelj računa ima od gdje naplatiti onda ne bi prebacivao račune na moje ime? I ne može (osim ono što je navedeno)? I da se teoretski računi stave na moje ime i da se teoretski ne plaćaju, nakon koliko bi došla ovrha? I teoretski na vrijeme bi bila upozorena da si maknem novac sa tekućeg računa? Može li ovrha isprazniti tekući račun (u minus ne može, to znam) ili sjeda samo na buduća primanja?

Sad smo već zašli u hipotetski, ali dobro je znati... Ono što je sigurno: roditelj neće ni u kojem slučaju staviti račun na moje ime, uvijek će imati stalna primanja u obliku male mirovine, prebivalište neće mijenjati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok se izdavatelj računa ima od gdje naplatiti onda ne bi prebacivao račune na moje ime?

 

Teoretski, da

 

I da se teoretski računi stave na moje ime i da se teoretski ne plaćaju, nakon koliko bi došla ovrha? I teoretski na vrijeme bi bila upozorena da si maknem novac sa tekućeg računa?

 

Teoretski, morali bi u roku godine dana dosaviti prijedlog za ovrhu da im ne uđe u zastaru.

 

Može li ovrha isprazniti tekući račun (u minus ne može, to znam) ili sjeda samo na buduća primanja?

 

Može.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ovrha razlikuje tekući i žiro račun? I teotetski od obavijesti da bi se ovrha naplatila (što je obavezno) stignem maknuti novac sa tekućeg računa? Kako se boriti protiv toga da ovrha ne uzme ušteđevinu? Mislila sam da može samo na buduća primanja sjesti.

 

Znači da rezimiramo...

Bolje je novac imati ispod kreveta nego u banci.

 

I zadnje pitanje...

Što mi savjetujete, hipotetski? Najbolje je ništa ne dirati (vlasnik računa ostaje isti, a ja ostajem vlasnik stana) i tek u slučaju da netko prebaci račune na moje ime vratim stan roditeljima i sa ugovorom tražim prebacivanje na ime roditelja?

 

EDIT:

...temeljem terenskog očevida Isporučitelj utvrdi da vodne usluge na obračunskome mjernom mjestu koristi osoba koju Isporučitelj ne vodi u svojoj evidenciji korisnika, ovlašten je obaviti promjenu korisnika temeljem podataka utvrđenim terenskim očevidom i provjerom u službenim registrima.

 

U pravilu teško da će isporučitelj utvrditi da usluge koristi netko drugi, teško da će izlaziti na teren, a ponajviše zato jer vlasnik računa i je korisnik usuge, a ja se planiram odseliti. Bila bi samo vlasnik stana u imovinskoj kartici (ne bi tamo živjela niti koristila usluge, dok bi vlasnik računa tamo živio).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ovrha razlikuje tekući i žiro račun? I teotetski od obavijesti da bi se ovrha naplatila (što je obavezno) stignem maknuti novac sa tekućeg računa? Kako se boriti protiv toga da ovrha ne uzme ušteđevinu? Mislila sam da može samo na buduća primanja sjesti.

 

Ne razlikuje. Jedino vam ne mogu ovršiti primanja po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima.

 

Bolje je novac imati ispod kreveta nego u banci.

 

U madracu :-)

 

I zadnje pitanje...

Što mi savjetujete, hipotetski? Najbolje je ništa ne dirati (vlasnik računa ostaje isti, a ja ostajem vlasnik stana) i tek u slučaju da netko prebaci račune na moje ime vratim stan roditeljima i sa ugovorom tražim prebacivanje na ime roditelja?

 

mrljo%208.gif..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stipendiju uskoro neću ni dobivati više (mislim da zadnja dolazi do 31.10). Mene više brine ušteđevina. Da li ću na vrijeme biti obavještena u slučaju da se nekim čudom računi prebace na moje ime i da se ne plate? Sad već stvarno govorimo hipotetski, ali opet...

 

EDIT: ima jedna informacija koju sam smetnula s uma i sa razgovorom s roditeljima došla do sljedećeg. Kad su mi dali ugovor da potpišem da se stan stavi na moje ime išla sam u srednju školu. To znači da sam bila maloljetna. Kako je to moguće? Jer je u imovinskoj kartici stan stvarno na moje ime. I roditelji su mi rekli da su napravili ugovor, a nisu sigurni da li su išli u zemljišnu knjigu, općinu ili di već treba još ići da to promijene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stipendiju uskoro neću ni dobivati više (mislim da zadnja dolazi do 31.10). Mene više brine ušteđevina. Da li ću na vrijeme biti obavještena u slučaju da se nekim čudom računi prebace na moje ime i da se ne plate? Sad već stvarno govorimo hipotetski, ali opet...

 

Hipotetski, opomenom pred ovrhu.

 

ma jedna informacija koju sam smetnula s uma i sa razgovorom s roditeljima došla do sljedećeg. Kad su mi dali ugovor da potpišem da se stan stavi na moje ime išla sam u srednju školu. To znači da sam bila maloljetna. Kako je to moguće? Jer je u imovinskoj kartici stan stvarno na moje ime. I roditelji su mi rekli da su napravili ugovor, a nisu sigurni da li su išli u zemljišnu knjigu, općinu ili di već treba još ići da to promijene.

 

Moguće je, jer prema čl.52 Zakona o zemljišnim knjigama koji propisuje da će zemljišnoknjižni sud dopustiti uknjižbu samo na temelju javnih isprava ili privatnih isprava na kojima je istinitost potpisa ovjerovljena na način propisan posebnim zakonom. Ovome je udovoljeno ako je ovjerovljen potpis one osobe čije se pravo ograničuje, opterećuje, ukida ili prenosi na drugu osobu (u ovom slučaju darovatelja, ne i obdarenika).

 

Btw, jesu li to oni napravili u ZK, možete ako znate br.kat.čestice provjeriti i online

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ni oni nisu zapamtili da li je to uneseno u ZK. Samo znam da mi na ispisu o imovinskom stanju piše da sam vlasnica stana, ali računi nisu na moje ime već na ime jednog od roditelja.

 

CITAT: Jedino vam ne mogu ovršiti primanja po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima.

 

E sad ovaj dio ne razumijem. Na mogu sjesti na stipendiju, a mogu isprazniti žiro račun? Ajmo ovako karikirati.

Imam 0 kn na računu.

Dođe mi stipendija 500 kn na račun. Oni ne uzmu stipendiju već puste da sjedne na račun i onda isprazne račun? Pa isto je dal odmah uzmu stipendiju prije nego što sjedne na račun.

 

Ono što znam da roditelji, a ni ja neću prebacivati račune na svoje ime, a uskoro ću odjaviti prebivalište sa te adrese i kao takvu situaciju trebalo bi biti sve u redu sa moje strane i ne moram se brinuti da nekako računi dođu na moje ime i da mi naglo ne isprazne račun?

 

EDIT: kako su mi kao maloljetnoj osobi mogli staviti stan na moje ime, jer što nisam po zakonu nesposobna potpisati takav ugovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Hipotetski, opomenom pred ovrhu.

 

 

 

Moguće je, jer prema čl.52 Zakona o zemljišnim knjigama koji propisuje da će zemljišnoknjižni sud dopustiti uknjižbu samo na temelju javnih isprava ili privatnih isprava na kojima je istinitost potpisa ovjerovljena na način propisan posebnim zakonom. Ovome je udovoljeno ako je ovjerovljen potpis one osobe čije se pravo ograničuje, opterećuje, ukida ili prenosi na drugu osobu (u ovom slučaju darovatelja, ne i obdarenika).

 

Btw, jesu li to oni napravili u ZK, možete ako znate br.kat.čestice provjeriti i online

 

A gdje se može saznati ova čestica?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-Man, nema mi neke logike.

Zamisli da imaš stanje na zašt. računu: 0 kn.

Dobiš 3000 kn plaće.

1000 kn ode na ovrhu.

Ostane ti 2000 kn na računu.

I onda bi to "trebala" ovrha isprazniti ili kako?

Sljedeći mjesec opet dobiš 3000 kn.

Ode 1000 kn na ovrhu, na račun ti sjedne 2000 kn.

2000 + 2000 = 4000 kn ušteđevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija