Jump to content

Korištenje dash kamere u automobilu


g520

Preporučene objave

Poštovani,

 

U automobilu na vjetrobranskom staklu imam montiranu kameru koja snima sve što se događa ispred automobila, a snima također i zvuk.

Prije nekoliko sam dana kroz otvoren prozor dobio više uvreda i prijetnji od ženske osobe, i naravno i zvuk i video su ostali zabilježeni na kameri. Ta osoba je govorila iz svog automobila, a oboje smo bili na cesti.

Sada me zanima je li ja smijem prijaviti tu osobu Policiji i kao dokaz priložiti navedenu snimku?

 

Znači je li legalno snimati zvuk i video kamerom iz automobila na javnom prostoru i mogu li to priložiti kao dokaz?

 

Unaprijed hvala

 

PS

Upoznat sam sa zakonom koji govori o neovlaštenom snimanju zvuka, ali s obzirom da je ovo bilo na javnom prostoru, dosta glasno izrečeno i nije bilo snimljeno s ciljem da se nekoga izblati, ne znam kako će Policija to tumačiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iz ovog linka http://autokamera.hr/blog/104-iz-ministarstva-unutarnjih-poslova-potvrdili-legalnost-i-legitimitet-autokamera

se može zaključiti da ti je dozvoljeno snimanje.....međutim bilo je slučajeva gdje su iz mupa objašnjavali u svezi piratstva da je jedan način gledanja filmova "legalan",ali se ostali nisu baš s tim složili,pa ne bih baš 100% bio siguran u ovo objašnjenje iako je dobro da postoji,ako upadaneš u probleme....

na drugom linku se vidi da je to podosta nejasno,pa i u ostalim državama

http://www.jutarnji.hr/autoklub/aktualno/oprez-zbog-kamere-u-autu-u-austriji-vas-mogu-kazniti-sa-10.000-eura/701461/

 

da ne bi postao prvi slučaj da te još netko tuži za neovlašteno snimanje....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ja bi je isto prijavio. Uvrede su išle direktno na tvoj račun a to što si ti imao uključenu kameru nije tvoj nego sad očito njen problem. Važno je naglasiti i policiji i eventualno sudu da rad kamere tijekom vožnje ni na koji način ne ugrožava tvoje upravljanje vozilom i samim tim sigurnost u prometu. vjerujem da će dotična dama nakon ovoga ubuduće skratiti jezičinu dok vozi. :sudac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Pozdrav,

Ne znam da li se zakon išta promjenio u vezi ovoga od zadnje objave, pa imam par pitanja.

Može li osoba koja ima kameru u vozilu, koja snima ispred i iza vozila tijekom vožnje, dobiti kaznu zbog takvog snimanja?

Da li na vozilu mora biti negdje jasno istaknuto da postoji kamera?

Ako se takvom kamerom snimi npr. prometna nesreća, da li se može priložiti kao dokaz policiji ili sudu? Da li se predaja takve snimke policajcu ili sudu može smatrati objavljivanjem ili dijeljenjem te snimke?

Nema konkretne situacije, pitam informativno jer planiram nabaviti autokameru, pa da ne ispadne da neovlašteno snimam ili nešto. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prešutan pristanak bio bi kada netko vidi da snimate i nastavlja pričati bez da se osvrne na tu činjenicu.

Kod audio snimanja uvijek je potreban pristanak, u protivnom se čini KD neovlaštenog zvučnog snimanja iz čl. 143. KZ-a. Upravo u tome leži određena problematika sa dash kamerama ukoliko snimaju i zvuk, pa su zato u nekim državama one dozvoljene samo za video snimanje, ne i audio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima, evo zadnjih par pitanja.

Ako kamera u autu snima zvuk, trebao bih svaku osobu koja se vozi u autu ili koja prilazi autu (npr policajac koji me zaustavio) upozoriti da se zvuk snima, pa na njihov zahtjev isključiti kameru, da bih time izbjegao kršenje zakona?

iz čl. 143 KZ-a:

(1)Tko neovlašteno zvučno snimi nejavno izgovorene riječi drugoga ili tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje nejavno izgovorene riječi drugoga koje mu nisu namijenjene,
kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

Da li se prometnica smatra javnim mjestom, odnosno netko tko pored mog vozila nešto priča, priča javno? Očito je da takva kamera nema namjenu prisluškivanja, već snimanja situacije oko vozila, ali ne znam kako zakon gleda na to.

(4)Nema kaznenog djela ako su radnje iz stavka 1. i 2. ovoga članka  učinjene u javnom interesu ili drugom interesu koji je pretežniji od interesa zaštite privatnosti snimane ili prisluškivane osobe.

Interes je imati snimku u slučaju prometne nesreće. Da li bi se to smatralo pretežnijim?


Ukratko, da li uopće ima smisla snimati zvuk u vozilu ili mi to može samo stvarati probleme?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Zoki123 je napisao:

Ako kamera u autu snima zvuk, trebao bih svaku osobu koja se vozi u autu ili koja prilazi autu (npr policajac koji me zaustavio) upozoriti da se zvuk snima, pa na njihov zahtjev isključiti kameru, da bih time izbjegao kršenje zakona?

Osobu u automobilu svakako treba upozoriti, a blizu automobila, to je za raspravu, jer ovisi što bi se snimilo i gdje. Ionako je jedini realan način da vas se uhvati u neovlaštenom audio snimanju zapravo sama uporaba snimke odnosno njena objava. Do tog trena, jedino vi znate da ste snimali.

prije 1 sat , Zoki123 je napisao:

Interes je imati snimku u slučaju prometne nesreće. Da li bi se to smatralo pretežnijim?

Ukoliko govorite o vlastitoj nesreći, smatram da bi sud takvu snimku uvažio.

No, kako je i Drot rekao - najbolje snimati samo video, audio ionako nije relevantan glede nesreće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kada sve sagledamo ne vidim razloga da se ne može snimati i sa zvukom iz sljedečih razloga-

-u vozilu kamera snima večinom što se vani događa,ali zvuk večinom unutar vozila,znači vozač snima razgovore samog sebe ili ostalih u vozilu (njih mora upoznati)

-u slučaju potrebe korištenja slike zbog npr.prometne,zvuk se može izbrisati

-nitko nezna da osoba snima ,pa čak i policajac kad ga zaustavi,a u slučaju da postoji potreba prilaganje snimke sa zvukom zbog postupaka policajca ima šanse da se ta snimka i prizna.

-zvuk može nekad biti i dokaz prometne ili uzroka prometne.....često se npr spominju posljednje riječi pilota kod analize šta se dogodilo...isto tako se to može dogoditi i u prometnim,pogotovo teškim,gdje kamera nije nešto dobro zabilježila ili kut ,a govor ili panični govor može sugerirati štaje prethodilo nesreći...

ali u svakom slučaju bilo bi puno jednostavnije da netko napokon kaže ili propiše smije se snimati ili ne i onda je kraj raznim tumačenjima..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Dana 17. 03. 2021. u 18:11, Iustitia_ZD je napisao:

Treba pripaziti i na to da su dash kamere ugašene na području graničnog prijelaza.

U slučaju kada bi kamera snimala navedeno područje, to predstavlja prekršaj iz zakona o nadzoru državne granice.

Ne mogu nigdje pronaci u navedenom zakonu da je izricito zabranjeno koristenje dash kamere na podrucju granicnog prijelaza. Mozete li pojasniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , stradivari je napisao:

 

Odluka se temelji na članku 21. Pravilnika o obavljanju poslova nadzora državne granice (Narodne novine, broj: 30/14, 43/14 i 72/17).

 

Ovo si pretpostavljam kopirao iz onog smartlife novinskog clanka, ali to nije sluzbeni izvor.

Cak i u tom smartlife clanku pise da se taj pravilnik odnosi samo na radnike granickog prijelaza, a ne i na putnike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam u čemu je problem otvoriti Pravilnik i pročitati čl. 21.  Dakle, propisano je ovim Pravilnikom i označeno je na svim graničnim prijelazima znakom obavijesti i tu prestaje svaka priča. To se odnosi prvenstveno na mjesta gdje se radi granična kontrola a ne na čekaonice zračnih ili brodskih luka.   

uređeno: od stradivari
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, stradivari je napisao:

ne znam u čemu je problem otvoriti Pravilnik i pročitati čl. 21.  Dakle, propisano je ovim Pravilnikom i označeno je na svim graničnim prijelazima znakom obavijesti i tu prestaje svaka priča. To se odnosi prvenstveno na mjesta gdje se radi granična kontrola a ne na čekaonice zračnih ili brodskih luka.   

O kakvoj se kazni radi u slucaju krsenja tog clanka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravilnik nema kaznene odredbe, i po tome nema kazne. No,  ukoliko vas policijski službenik na graničnom prijelazu primjeti da snimate ili fotografirate i izda naredbu da to ne radite pa se vi oglušite na to onda se primjenjuje čl. 43.  st. 1. Zakona o nadzoru državne granice (1000 - 5000 kn). Mogu Vam oduzeti na potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta uređaj za snimanje i obavijestiti jednu agenciju pri mup-a koji će utvrditi jel to bilo onako iz zabave ili iz nekih "drugih"razloga. LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija