Jump to content

Godišnji odmor


susjed771

Preporučene objave

  • 3 tjedna kasnije...

Imam pitanjce.

 

Radio sam u x firmi (nisam isoristio godišnji od 20 dana) i prije mjesec dana prešao u y firmu (odjava s starog mjesta i prijava na novo radno mjesto je bila unutar 2 dana) u kojoj radim 1 mj. i nešto sitno. Sad se ponovo vračam u x firmu.

 

Interesira me dali imam pravo na godišnji u x firim od 20 dana? Razmišljao sam da odradim godišnji poslije otkaza u y firmi, pa se poslije godišnjeg prijavim u x firmu.?

 

Koliko znam postoji nekakav rok oko 8 dana da se neprekida staž, neznam jel mi ima to kakvog smisla?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljiv slučaj čiji ishod ovisi o dogovoru, po mom mišljenju.

 

Ukoliko ste u firmi x imali zajamčen GO u trajanju od 20 dana, a niste ga iskoristili prije prestanka radnog odnosa, onda vam je trebala biti isplaćena naknada za neiskorišteni GO. Obzirom bi se radilo o novčanom potraživanju, istu možete još uvijek potraživati, ako treba i preko suda, no pitanje je kako bi to utjecalo na vašu budućnost tamo.

 

Sada kako se vraćate tamo, preporučam da to riješite dogovorom s poslodavcem da ili vas "pusti" na taj ranije zarađeni GO ili da vam plati naknadu za isti. Naglasak je na dogovoru, jer ako krenete put suda, vjerojatno završavate svoju karijeru tamo. U svakom slučaju, imate pravo na minimalno naknadu, ako ne bude drugačijeg dogovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa sigurno ćemo se nekako dogovori u to nema straha.

 

Na prvu je dogovor bio (s firmom x) da ja iskristim godišnji (poslije otkaza u y) prije nego se ponovo zaposlim u firmi x.

 

E sad bi tu bio prekid duži od 10 dana od otkaza u firmi y i zapošljavanja u firmi x. Interesira me, buduči da mi je poznanik rekao kako se u tome slučaju moram ponovo prijavljivat na burzu i rješavat zdrastveno itd..?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijava na burzu nije obvezna, ali za osiguranje smatram da je u pravu, iako tu nisam baš "doma", pa će to netko drugi potvrditi ili demantirati.

 

Inače, po ovome što vam firma x predlaže nije nikakvo ispunjenje obveza s njihove strane, ali kao što sam napomenuo ako bi došlo do konfrontacije vas i njih, sami najbolje znadete procijeniti što bi to značilo za vas glede daljnjeg rada tamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, zamolila bi Vas za hitnu pomoc. Pokusala sam info dobiti na vise mjesta (knjigovodja, odvjetnik, u sindikatu...) pa sam tako dobila i razlicite odgovore.

Naime, zaposlena sam u privatnoj firmi na neodredjeno. Dala sam otkaz i otkazni rok odradila u dogovoru s poslodavcem. Odjava ce ici s 31.8. Moje pitanje je da li imam pravo na puni godisnji odmor za 2016.g ili proporcionalno? Poslodavac tvrdi da je to proporcionalno, te zahtjeva da mu pismeno dostavim odredbu/clanak Zakona na kojem temeljim svoju tvrdnju o pravu na puni g.o.(u sindikatu mi npr.kazu da imam pravo na puni).

 

Takodjer nikad(u ove 3 god) od poslodavca nisam dobila Rjesenje o stecenom pravu na g.o. ?!

Isto tako pitam se ako nemam pravo na puni g.o. jer nisam odradila cijelu kalend.godinu, kako pojedine firme svojim djelatnicima u srpnju izdaju Rjesenje za cijeli g.o. i naknadu/regres za isti?!

Hvala puno unaprijed

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje pitanje je da li imam pravo na puni godisnji odmor za 2016.g ili proporcionalno? Poslodavac tvrdi da je to proporcionalno, te zahtjeva da mu pismeno dostavim odredbu/clanak Zakona na kojem temeljim svoju tvrdnju o pravu na puni g.o.(u sindikatu mi npr.kazu da imam pravo na puni).

 

Sindikat očito nije upoznat sa aktualnim zakonskim rješenjem.

 

Čl. 78. st. 2. Zakona o radu je jasan po tom pitanju -

 

"Iznimno od članka 77. ovoga Zakona (govori o pravu na puni GO), radnik kojem prestaje radni odnos, za tu kalendarsku godinu ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora."

 

Takodjer nikad(u ove 3 god) od poslodavca nisam dobila Rjesenje o stecenom pravu na g.o. ?!

 

To jeste prekršaj poslodavca, ali ako vam je omogućeno ostvarivanje prava na GO, po vas štete nema.

 

Isto tako pitam se ako nemam pravo na puni g.o. jer nisam odradila cijelu kalend.godinu, kako pojedine firme svojim djelatnicima u srpnju izdaju Rjesenje za cijeli g.o. i naknadu/regres za isti?!

 

To je dobra volja poslodavca, ali ukazujem ovdje i na odredbu čl. 78. st. 3. Zakona o radu -

 

"Poslodavac koji je radniku iz stavka 2. ovoga članka, prije prestanka radnog odnosa omogućio korištenje godišnjeg odmora u trajanju dužem od onog koji bi mu pripadao, nema pravo od radnika tražiti vraćanje naknade plaće isplaćene za korištenje godišnjeg odmora."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

Istina nikad mi nije uskraceno pravo na g.o.(samo sto sam najcesce 2/3 istog iskoristila u zadnjem roku, svibanj-lipanj slijedece kalend.godine, jer kao posao ne dozvoljava drukcije)

Znam da Zakonski nemaju obvezu na regres, samo konstatiram logicki, da nema smisla u srpnju ga isplacivat ako ne znas dal ce ti djelatnik odradit cijelu godinu.

Eh, a da sam po pravilu u srpnju dobila Rjesenje o g.o., sada bih mogla iskoristiti to pravo. Pa tako njihov prekrsaj im ide u prilog.

Hvala jos jednom.

Steta da Zakon o radu vise ide na ruku poslodavaca koji si ionako previse dozvoljavaju. :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

Eh, a da sam po pravilu u srpnju dobila Rjesenje o g.o., sada bih mogla iskoristiti to pravo. Pa tako njihov prekrsaj im ide u prilog.

 

G-man, molim vas objašnjenje ovdje: ako poslodavac izda rješenje o korištenju (cijelog) GO pretpostavljajući da će radnik raditi cijelu godinu, a onda se kroz mjesec dana situacija promijeni, radnik da/dobije otkaz, zar je poslodavac zaista obavezan držati se tog rješenja i omogućiti radniku korištenje cijelog GO, odnosno isplatiti razliku između iskorištenog dijela do punog GO, kako to pretpostavlja Martincica? Osobno mislim, a tako i radim, ako je došlo do promijene situacije na temelju koje je izdano riješenje, riješenje ide van snage, i GO obračunavam prema realnoj situaciji – zar to nije u redu?

 

Nema mi smisla da je poslodavac dužan do 30.6. izdati rješenja o GO i držati se toga bez obzira što se u idućih 6 mjeseci svašta može dogoditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da se poslodavac nije dužan držati izdanog rješenja, nego je moj citat zakonske norme išao u smjeru da ukoliko je već omogućio korištenje cijelog GO-a ili u većoj mjeri nego radniku realno pripada, da tada po tom pitanju više ne može ništa.

 

Tako da nema prostora drugačijem zaključku i vaš postupak u ovakvim situacijama je ispravan i jedini moguć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.

Radio sam u jednoj firmi 3 i pol godine, od toga 3 godine sam bio prijavljen na neodredeno. 01.08. sam presao kod drugog poslodavca a nisam koristio godisnji odmor kod prijasnjeg poslodavca.

Prvo pitanje je dali imam pravo na puno godisnji odmor.?

Drugo je dali mi ga je bivsi poslodavac duzan platiti i u kojem roku.?

 

Hvalaa.!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod ranijeg poslodavca imate pravo na razmjerni dio GO-a (dakle za prvih 7 mjeseci rada ove godine), ukoliko vam nije omogućeno korištenje GO-a, poslodavac vam je dužan isplatiti naknadu za neiskorišteni dio. Rok izrijekom propisan ne postoji, ali jasno je da je normalan rok nekih 15 do 30 dana, no prije ikakve tužbe zatražite poštom preporučeno s povratnicom od poslodavca isplatu navedene naknade u roku od 15 dana, ako ne isplati, tužba uvijek ostaje kao opcija i vi tu tužbu dobivate bez problema.

 

Kod novog poslodavca za 2016. ćete opet steći pravo na razmjerni dio GO-a, ovisno o tome koliko ćete dugo raditi kod njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani!

Radila sam u jednoj firmi od 10.mj 2015. do 2.mj 2016.g kada sam potpisala sporazumni otkaz, zatim sam pocela raditi u drugoj firmi 15.03.2016. i nakon 6 mj rada 15.09.stekla pravo na godisnji odmor. Naime, rekli su mi da imam pravo na samo 8 dana godisnjeg odmora jer sam ga trebala iskoristiti u prosloj firmi, (Radila sam 4 mj i nisam stekla uvjete za go) pa Vas molim za misljenje i odgovor jer ne bih htjela biti zakinuta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpisala sam ugovor na određeno vrijeme s neodređenim datumom prestanka- osoba koju mijenjam je na porodiljnom dopustu do kraja 7. mj 2017.god. U prošloj firmi su mi izračunali razliku godišnjeg za ovu godinu 3 ili 4 dana. U sadasnjoj firmi su samo rekli da sam godisnji trebala iskoristiti u prosloj i da imam pravo 8 dana pa sam ostala zbunjena, nije mi bilo jasno kako tako malo ali su me uvjeravali da je to tako dobro izracunato. Htjela sam cuti drugo misljenje jer im bas i ne vjerujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Minimalan broj dana GO-a garantiran je Zakonom o radu, i on iznosi 4 tjedna, što ovisno o radnom tjednu (je li 5- ili 6-erodnevni) iznosi 20 odnosno 24 dana.

 

Po mom mišljenju, ako neće doći do prestanka ugovora o radu u ovoj godini, ostvarila ste pravo na svih 20 odnosno 24 dana GO-a.

 

Ako ugovor o radu prestane, onda ide razmjerni dio koji se računa po principu 1/12 punog GO-a puta svaki mjesec rada.

 

Dajem vam i linkove identičnih mišljenja -

 

link1

 

link2

 

link3

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vezi casopisa Racunovodstvo i financije, vidim da pise 2014.g, vrijedi li isto sad i za 2016.g? Ne mogu otvoriti na njihovoj stranici pa ako imate spoznaje o tome puno bi mi pomoglo, voljela bih to kopirati i predloziti im, tj osloniti na clanak u casopisu u kojem mi se daje pravo na puni godisnji odmor time sto sam pocela raditi u prvoj polovici godine a radim vise od 6 mj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, mogu reci da je rijeseno. Poznanica je pravnica pa sam se i njoj obratila i pitala za misljenje, takoder mi je rekla isto i igrom slucaja poznaje osobu koja u mojoj ustanovi radi na poslovima izracuna godisnjih odmora i ostalog, danas su se cule i zvala me poznanica, kaze da su napravili gresku i da ce ta osoba zvati mog nadredenog da se prepravi vrijeme go. Naime, imam pravo na 25 dana go. Hvala na odgovoru, jako sam sretna i drago mi je da nisam mogucnost veceg go odbacila zbog sumnje da sam u krivom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija