Jump to content

Tehnološki višak u školi


tiinnas

Preporučene objave

Molim hitno pomoć.

U jednoj osnovnoj školi sam bila zaposlena na neodređeno radno vrijeme 3h tjedno i 2013. sam proglašena tehnološkim viškom.Sad ta ista škola traži radnika na puno radno vrijeme jer je bivši kolega otišao u mirovinu.Zanima me da li ja ostvarujem kakvu prednost pri zapošljavanju pred drugim tehnološkim viškovima jer se radi o istom poslodavcu kod kojeg sam i bila proglašena viškom?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru..

Zanima me još jedno..ukoliko se nitko drugi od tehnoloških viškova ne javi za taj posao,da li su oni dužni zaposliti mene bez natječaja ili to što sam višak mogu zanemariti pa raspisat regularni natječaj?

Kalkuliram na to kad bi mi vratili mojih 3 sata bez natječaja onda bi imala pravo i nadopunu satnice po kolektivnom ugovoru bez natječaja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pogledu prvog pitanja, činjenica da ste kod navedenog poslodavca bili proglašeni teh. viškom ne znači da radi navedenog ostvarujete prednost pred drugim viškovima.

U pogledu drugog pitanja, škola je obvezna prije raspisivanja natječaja zatražiti odobrenje za raspisivanje istog od strane ureda državne uprave u Županiji. Ako postoji netko na listi ured školi šalje dopis gdje NE odobrava raspisivanje natječaja i šalje osobu koja odgovara uvjetima radnog mjesta s uputnicom u navedenu školu.

Ta osoba može biti nezaposlena ili zaposlena na nepuno vrijeme, s time da sve ovisi o tome ima li na listi tehnoloških viškova. Ako se nitko od viškova ne javi u tu školu odnosno ako ured nikoga ne pošalje odnosno odobri provođenje natječaja, ne mogu Vas zaposliti bez provođenja natječaja. Jedino da radite u toj školi na neodređeno nepuno vrijeme onda bi škola bila obvezna ponuditi vam prelazak na to mjesto odnosno popunjavanje satnice bez natječaja sukladno čl. 23. st. 5. Granskog kolektivnog.

Ako ste jedini na listi ured će Vas poslati u tu školu s time da postoji mogućnost da ravnatelj odbije takvo zapošljavanje i raspiše natječaj jer vašim zapošljavanjem ima komplikacije odnosno više osoba na jednom radnom mjestu a efikasno je imati jednu osobu.

Predlažem da nazovete ured u županiji i raspitate se ima li vašeg kadra na listi i što planiraju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru..

Zanima me još jedno..ukoliko se nitko drugi od tehnoloških viškova ne javi za taj posao,da li su oni dužni zaposliti mene bez natječaja ili to što sam višak mogu zanemariti pa raspisat regularni natječaj?

Kalkuliram na to kad bi mi vratili mojih 3 sata bez natječaja onda bi imala pravo i nadopunu satnice po kolektivnom ugovoru bez natječaja..

http://www.orkis.hr/Prednost-pri-zaposljavanju-I-Dio

 

čl.107 st.10 alineja 2 http://www.zakon.hr/z/317/Zakon-o-odgoju-i-obrazovanju-u-osnovnoj-i-srednjoj-školi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovorima.

Javila sam se u ured za prosvjetu i sad čekam da vidim što će oni odlučiti..

Još mi jedna stvar nije jasna-funkcioniranje samog ureda.Svojedobno su se tamo izjasnili da su oni meni dužni naći samo tri sata u nastavi koje sam izglubila i ni sat više.To mi nije jasno jer kolko ću ja to morati čekati da netko raspiše natječaj za točno tolko sati koje sam ja izgubila?!A u protekle tri godine otkako sam kod njih evidentirana nisu mi ni jednom ponudili nikakav posao a natječaji su se raspisivani..Ispada da to što si tehnološki višak nikome ništa ne znači..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Molim Vas za savjet. Radim već dvije godine u jednoj osnovnoj školi s ugovorm na određeno vrijeme do povratka djelatnice s bolovanja. Inače, ta je djelatnica na bolovanju već 7 godina. Ove ćemo godine u školi imati tehnološki višak. Ravnatelj je rekao da žena koja (po mome) treba biti proglašena tehnološkim viškom (a ima ugovor na neodređeno), preuzima moj razred,a ja dobivam otkaz. Ova mi priča ne drži vodu, budući da je će djelatnica koju mijenjam i dalje biti na bolovanju. Ravnatelj se poziva na članak u ugovoru u kojem piše kako poslodavac može ugovor redovito otkazati, a otkazni rok je .... Mene zanima, može li on meni dati taj redoviti otkaz i je li to redoviti otkaz? Nadalje, trudna sam, ali poslodavac to još ne zna. Kako sam shvatila, trudnici se ne može dati otkaz, osim ako joj ugovor ne istekne (a moj nije istekao).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljivo pitanje - ako postoji mogućnost redovitog otkazivanja ugovora na određeno vrijeme, onda se u Vašem slučaju može raditi samo o redovitom otkazivanju zbog poslovno uvjetovanih razloga - smanjenja opsega posla, što i jest slučaj. S druge strane, ima rezona da je ta odredba stavljena iz razloga što je Vaš ugovor vezan uz povratak druge radnice s porodiljnog, što je vremenski neodređeno. Kakva je praksa oko tog prvog dijela Vašeg pitanja, zaista ne znam, pa savjetujem da pričekate odgovor nekoga tko se susreo s takvim problemom.

Trudnici se može dati otkaz, ali za vrijeme trajanja trudnoće otkazni rok ne teče (čl. 121. Zakona o radu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 34. Zakona o radu -

 

"Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od tih prava.

 

Otkaz iz stavka 1. ovoga članka je ništetan, ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugog ovlaštenog tijela.

 

Ugovor o radu osobe iz stavka 1. ovoga članka, prestaje smrću poslodavca fizičke osobe, prestankom obrta po sili zakona ili brisanjem trgovca pojedinca iz registra.

 

Ugovor o radu osobe iz stavka 1. ovoga članka, tijekom provedbe postupka likvidacije u skladu s posebnim propisom, može se otkazati zbog poslovno uvjetovanih razloga."

 

Jasno, navedena zabrana nema utjecaja na prestanak radnog odnosa zasnovanog na određeno vrijeme, a protekom vremena na koje je zasnovan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni, zakon je jasan - trudnici se otkaz ne može dati (izuzev opisanih iznimaka) odnosno isti je ništetan (jasno, ukoliko je poslodavac upoznat sa činjenicom trudnoće).

 

No, ponavljam, kako činjenica trudnoće ne utječe na protek ugovora o radu, koji je zasnovan na određeno vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas za savjet. Radim već dvije godine u jednoj osnovnoj školi s ugovorm na određeno vrijeme do povratka djelatnice s bolovanja. Inače, ta je djelatnica na bolovanju već 7 godina. Ove ćemo godine u školi imati tehnološki višak. Ravnatelj je rekao da žena koja (po mome) treba biti proglašena tehnološkim viškom (a ima ugovor na neodređeno), preuzima moj razred,a ja dobivam otkaz. Ova mi priča ne drži vodu, budući da je će djelatnica koju mijenjam i dalje biti na bolovanju. Ravnatelj se poziva na članak u ugovoru u kojem piše kako poslodavac može ugovor redovito otkazati, a otkazni rok je .... Mene zanima, može li on meni dati taj redoviti otkaz i je li to redoviti otkaz? Nadalje, trudna sam, ali poslodavac to još ne zna. Kako sam shvatila, trudnici se ne može dati otkaz, osim ako joj ugovor ne istekne (a moj nije istekao).

 

Vaš ugovor je vezan uz sudbinu ugovora osobe koju mijenjate. Ne možete ostati raditi ukoliko prestane ugovor osobi koju mijenjate. Ako ona bude proglašena teh. viškom, Vama će ugovor također prestati. Silom zakona ili otkazom, ovisno što je ugovoreno.

 

Uobičajena konstrukcija ugovora je ovakva "Ovaj ugovor o radu sklapa se na određeno vrijeme radi zamjene privremeno nenazočnog radnika jer obavljanje poslova ne trpi odgodu i to od dana xxxxxxx, a traje do povratka radnice xxxxxxx s bolovanja/rodiljnog/roditeljskog dopusta"

 

E sad, ne znam povlači li takva konstrukcija automatski prestanak ugovora zamjene, u slučaju poslovno uvjetovanog otkaza ugovora o radu osobe koja se mijenja.

 

Kontaktirajte pravnika sindikata ili neka tajnica nazove pravnicu HZOŠ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod mene točno piše do povratka djelatnice xy s bolovanja. A ona se ne vraća s bolovanja, uopće. Niti će dobiti otkaz. Ravnatelj planira moje sadašnje radno mjesto dati učiteljici koja ima ugovor na neodređeno a trebala bi biti tehnološki višak. Znači, djelatnica xy i dalje ostaje na bolovanju. Cijelo vrijeme tvrdim da to tako ne može, ali ravnatelj drži da je on upravu, kao i moj sindikalni povjerenik.

Ali ja se ne dam, i idem na višu distancu tražiti pravdu. Hvala svima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam više što bih mislila. Gospođi u HZOŠ sam detaljno opisala situaciju da bi mi ona odgovorila ovo: Poštovana,

ugovor o radu na određeno vrijeme može se redovito otkazati ako je to predviđeno

tim ugovorom o radu. To može biti svaka vrsta redovitom otkaza ugovora o radu

poslovno uvjetovani ( kao u upitu) , osobno uvjetovani te zbog skrivljenog ponašanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam više što bih mislila. Gospođi u HZOŠ sam detaljno opisala situaciju da bi mi ona odgovorila ovo: Poštovana,

ugovor o radu na određeno vrijeme može se redovito otkazati ako je to predviđeno

tim ugovorom o radu. To može biti svaka vrsta redovitom otkaza ugovora o radu

poslovno uvjetovani ( kao u upitu) , osobno uvjetovani te zbog skrivljenog ponašanja.

 

Ali ovo, dakako, nije odgovor na Vaš upit, pa je odgovor ostao nepotpun.

 

Ja sam kriva što sam Vas zbunila oko mogućnosti davanja otkaza, pa se ovim putem ispravljam - dakle, trudnici se po čl. 34. ZOR-a otkaz niti ne može dati, a niti otkazni rok ne teče za vrijeme trudnoće. Dakle, istaknite poslodavcu činjenicu trudnoće (ako imate za to zdravstvene uvjete, možete i otvoriti bolovanje radi komplikacija u trudnoći, naknada je još uvijek do 4.200,00 kn mjesečno) i ne bi Vam smio dati otkaz sve dok Vaš ugovor o radu ne istekne, odnosno do povratka osobe koju zamjenjujete s bolovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 9. Zakona o radu govori o slobodi ugovaranja - općenito je pravilo da odredbe kolektivnog ugovora moaju za radnike biti povoljnije od odredbi Zakona o radu, a ako nisu, onda takva nepovoljnost mora biti određena nekim drugim zakonom ili propisom. Ako su odredbe ZOR-a s jedne strane i kolektivnog ugovora s druge strane različite povoljnosti za radnika, primjenjuje se odredba koja je najpovoljnija za radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo javljam se nakon što sam nešto pročitala u GKU za osnovne škole. Tamo sam našla kako se otkaz može dati trudnici uz prethodnu suglasnost sindikalnog povjerenika ili radnog vijeća. Zanima me zna li netko koliko je to česta praksa i mogu li se na takav postupak žaliti?

 

Reći ću ono što kao tajnik znam, jer nisam imao takvu situaciju, ravnatelj nešto petlja što još nisam čuo. Otkazuje zamjeni da bi tehnološkom višku dao mjesto na određeno....Dakle, redoviti otkaz ugovora o radu na određeno vrijeme Vam se može dati samo ako je to ugovoreno, dakle mora Vam stajati u ugovoru ovko nešto:

 

"Ovaj ugovor Škola i radnica mogu redovito i izvanredno otkazati, na način i pod uvjetima sukladno važećim zakonskim odredbama, odredbama Kolektivnih ugovora te odredbama Pravilnika o radu"

 

Ako je tako ugovoreno, a trudni ste, ravnatelj prema kolektivnom mora tražiti suglasnost sind. povjerenika. Kad zaprimite otkaz, imate pravo u roku od 15 dana uputiti šk. odboru zahtjev za zaštitu prava iz radnog odnosa.

 

Osobno mi nije jasno na koji način bi ravnatelj obrazložio poslovno uvjetovani otkaz (prestanak potrebe za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga)?

 

Najsigurnije Vam je nazvati županijsku prosvjetnu inspekciju. Znat ćete konačan odgovor.

Ne moram ni napominjati da svakom radnjom protiv ravnatelja sebi "cementirate" daljnja zapošljavanja, a posebno zvanjem inspekcije obzirom da se svi osobno znaju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

usto, da ravnatelj i provede svoju volju i otkaže Vama ugovor o radu i navedene sate prebaci kolegici koja je tehnološki višak, čini joj medvjeđu uslugu, zar ne? Nakon što se radnica na bolovanju eventualno vrati s bolovanja, ova će kolegica opet biti tehnološki višak (čak i ako je ona na dugotrajnom bolovanju)... radi se o nekakvom političkom potezu ravnatelja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, javljam se za novitetima. Danas dobih odluku o poslovno uvjetovanom otkazu ugovora o radu. Tamo stoji da je uz suglasnost sindikalnog povjerenika i školskog odbora. Ravnatelj se pravi da ne zna da sam trudna i na odboru je izjavio da nisam donijela nikakav dokaz. Danas je dobio kopiju trudničke knjižice i opet rekao da će se konzultirati sa ministarstvom i hzoš. Ja sam kontaktirala odvjetnika i predat ćemo zahtjev za zaštitu prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potreba je prestala iz organizacijskih razloga- umanjenje broja razrednih odjela za šk. god. 2017./18., a nije postojala mogućnost njenog obrazovanja ili osposobljavanja za rad na drugim poslovima. Uzete su u obzir činjenice da radnica ima X godina života i da ima zakonsku obvezu uzdržavanja jednoga djeteta.

 

Ažurirano

 

O zamjeni se nigdje ništa me spominje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potreba je prestala iz organizacijskih razloga- umanjenje broja razrednih odjela za šk. god. 2017./18., a nije postojala mogućnost njenog obrazovanja ili osposobljavanja za rad na drugim poslovima. Uzete su u obzir činjenice da radnica ima X godina života i da ima zakonsku obvezu uzdržavanja jednoga djeteta.

 

Ažurirano

 

O zamjeni se nigdje ništa me spominje.

 

Umm....ne znam koje veze ima umanjenje broja razrednih odjela s Vama koja radite na određeno ako osoba koju mijenjate nije tehnološki višak već neka druga. Praktički su vas na određeno proglasili teh. viškom, a viškom se proglašava osoba na neodređeno te posljedično prestaje ugovor zamjeni koja Vi niste. Promašen razlog potpuno..

 

Ravnatelj doslovno ide pod svaku cijenu spašavati jednu zaposlenicu nauštrb druge, normalan ravnatelj bi se već čuo s ostalima i dogovorio njeno zapošljavanje putem uputnice ak je već toliko želi spasiti. Mada ne volim tako komentirati tuđe odluke jer ne znam sve aspekte.

 

Što se tiče Vašeg bolovanja, Vi ćete svakako za koji mjesec na bolovanje, mogli su se odmah tako dogovoriti s Vama što je i najbezbolnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne odustaje! Zvao me danas da je poništio odluku o otkazu i da dođem potpisati primitak. Nadalje spominje da u toj odluci stoji da radim do 31.8. pa da onda mogu ić na bolovanje. Odmah sam kontaktirala odvjetnika i on je rekao da ne potpisujem ništa, nego da će se sve riješiti kada zaprimi zahtjev za zaštitu prava u kojoj traži da me vrate na moj stari ugovor do povratka djelatnice s bolovanja. Evo, ljudi, ovo je da ne povjerujete! Da toliko čovjek može biti uporan u pokušaju da me navuče na tanak led....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Priči nije kraj....s današnjim danom mi ističe ugovor jer se djelatnica od sutra vraća i ide na godišnji. Ne sumnjam ni najmanje da je to na ravnateljev nagovor jer žena godinama nikada nije prekidala bolovanje! Znam da će čim joj istekne godišnji ona opet na bolovanje, što mislite o tome? Odvjetnik mi je spominjao tu mogućnost, čak i mogućnost zalbe ako se ustanovi da radnica uopće nije radila ni dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Priči nije kraj....s današnjim danom mi ističe ugovor jer se djelatnica od sutra vraća i ide na godišnji. Ne sumnjam ni najmanje da je to na ravnateljev nagovor jer žena godinama nikada nije prekidala bolovanje! Znam da će čim joj istekne godišnji ona opet na bolovanje, što mislite o tome? Odvjetnik mi je spominjao tu mogućnost, čak i mogućnost zalbe ako se ustanovi da radnica uopće nije radila ni dana.

 

Nije ju bilo teško nagovoriti obzirom da će dobiti regres ako koristi godišnji i povećati prosjek plaće.

U ovom slučaju nemate nikakvih daljnjih pravnih mogućnosti i ravnatelj je ovo vrhunski odigrao.

 

Žalba u zapošljavanjima u školstvu ne postoji, tako da ne znam što Vaš odvjetnik fantazira. Za nepravilnosti je jedina nadležna prosvjetna inspekcija, a Vi nemate nikakve pravne osnove za prijavu. Isto tako, kao krajnja opcija, možebitna radnopravna tužba će Vam biti ekspresno odbijena. Osoba koju mijenjate može bez ikakvih problema po završetku godišnjeg nastaviti s bolovanjem, to je uobičajena praksa u školama i ministarstvo je čak potiče, tako da ne plaćaju zamjene preko ljeta.

 

Vi jednostavno nećete biti pozvani na potpis novog ugovora i nažalost to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovom slučaju nemate nikakvih daljnjih pravnih mogućnosti i ravnatelj je ovo vrhunski odigrao.

 

Žalba u zapošljavanjima u školstvu ne postoji, tako da ne znam što Vaš odvjetnik fantazira. Za nepravilnosti je jedina nadležna prosvjetna inspekcija, a Vi nemate nikakve pravne osnove za prijavu.

 

Ima tu još jedna mogućnost, a to je prijava LOM-a ministarstvu zdravstva. Ako je sve to istina, temeljem koje ili kojih bolesti LOM daje bolovanje, a da ne šalje na vještačenje i procjenu radne sposobnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima tu još jedna mogućnost, a to je prijava LOM-a ministarstvu zdravstva. Ako je sve to istina, temeljem koje ili kojih bolesti LOM daje bolovanje, a da ne šalje na vještačenje i procjenu radne sposobnosti.

 

Ovdje se najvjerojatnije radi o dopustu radi njege djeteta do navršene 8 godine života.

Dakle dijete s poremećajem u razvoju. Uzevši u obzir osjetljivost takvog prava i da im institucije izlaze maksimalno u susret, osoba koju mijenja može tim pravom upravljati kako god želi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se najvjerojatnije radi o dopustu radi njege djeteta do navršene 8 godine života.

Dakle dijete s poremećajem u razvoju. Uzevši u obzir osjetljivost takvog prava i da im institucije izlaze maksimalno u susret, osoba koju mijenja može tim pravom upravljati kako god želi.

 

Korisnik @savjetmolim kaže da to nije. Da li postoji još neki razlog da bi se nekog držalo na bolovanju godinama, a da se ne traži procjena radne sposobnosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Najsigurnije Vam je nazvati županijsku prosvjetnu inspekciju. Znat ćete konačan odgovor.

Ne moram ni napominjati da svakom radnjom protiv ravnatelja sebi "cementirate" daljnja zapošljavanja,

 

To je,nažalost, tako u svakoj branši.

a posebno zvanjem inspekcije obzirom da se svi osobno znaju...

....i redovito razmjenjuju informacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija