Jump to content

Zaostaci alimentacije pitanje


Ivanazg

Preporučene objave

Poštovani,

2 godine moj bivši muž nakon sudske presude nije podmirio svoje financijske obveze prema mojoj maloljetnoj djeci.U međuvremenu primam 50% iznosa alimentacije za privremeno uzdržavanje od RH. Prije tjedan i pol dana sam ga kazneno prijavila Mup-u. Nakon razgovora s njima zatražio me broj računa da mi uplati alimentaciju. Vjerovatno će dotični "štekati" s uplatama i ide s namjerom da spriječi kazneni progon međutim s tim ću se baviti kad dođe na dnevni red. Pitanje glasi: dali ja moram ponovno pokrenuti tužbu protiv njega za zaostale alimentacije? Drugo pitanje glasi: ukoliko se on prikaže nesolventan i neredovit imam li ga pravo ponovno tužiti i imam li pravo tužiti njegovog oca za zaostale alimentacije. Hvala unaprijed na odgovorima.

P.S. ukoliko ima odvjetnik na raspolaganju da je zainteresiran za "pro bono" pomoć i bavi se financijskim pravom i obiteljskim rado bih da me kontaktira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...dali ja moram ponovno pokrenuti tužbu protiv njega za zaostale alimentacije?

 

Zar niste pokušali ovrhu već?

 

Drugo pitanje glasi: ukoliko se on prikaže nesolventan i neredovit imam li ga pravo ponovno tužiti i imam li pravo tužiti njegovog oca za zaostale alimentacije.

 

Možete, ali uz napomenu da bi se to odnosilo isključivo na buduće obroke uzdržavanja (dakle, one nakon podnošenja tužbe), ne i za zaostatke za koje je i dalje odgovoran tuženi roditelj djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar niste pokušali ovrhu već?

 

jesam, nije fina uspjela ovršit njegov račun jer dotični ima firmu i nije si isplacivao plaću

 

Možete, ali uz napomenu da bi se to odnosilo isključivo na buduće obroke uzdržavanja (dakle, one nakon podnošenja tužbe), ne i za zaostatke za koje je i dalje odgovoran tuženi roditelj djeteta.

 

kako riješiti zaostatke,kojim putem?

hvala unapprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Jeste pokrenuli Ovršni postupak temeljem Ovršne isprave? 

Možete otići u FINU i podnijeti zahtjev za izravnom naplatom temeljem Ovršne isprave (presude) 

Također možete protiv njega podnijeti i kaznenu prijavu radi činjenja KD iz čl. 172. i čl. 173. KZ RH

Ova zadnja mogućnost koju sam Vam naveo je, po meni, najlošije rješenje, ali ako se na drugi način ne može riješiti, vjerujem da ipak može, onda postoji i opcija podnošenje kaznene prijave za rečena KD-a

Sretno Vam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Jasmina87 je napisao:

... problem je jer mu se nema odkud naplatit

Poštovana, neznam jeste li znali da primjenom ObZ Vi možete ovršiti i nekog od njegovih roditelja, naravno ako neko od njih ima stalna primanja, ali samo za buduće obroke uzdržavanja, ne i zaostatke... 

Znači, ako roditelj obveznik plaćanja uzdržavanja djeteta, nema dostatnih sredstava da to redovito čini, dužnost prelazi na njegove roditelje, djeda i baku djeteta ako imaju dostatnih sredstava, ali samo za buduće obroke, ne i zaostatke, tako da na raspolaganju  imate i tu mogućnost

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Željac047 je napisao:

Poštovana, neznam jeste li znali da primjenom ObZ Vi možete ovršiti i nekog od njegovih roditelja, naravno ako neko od njih ima stalna primanja, ali samo za buduće obroke uzdržavanja, ne i zaostatke... 

Znači, ako roditelj obveznik plaćanja uzdržavanja djeteta, nema dostatnih sredstava da to redovito čini, dužnost prelazi na njegove roditelje, djeda i baku djeteta ako imaju dostatnih sredstava, ali samo za buduće obroke, ne i zaostatke, tako da na raspolaganju  imate i tu mogućnost

A ako nemaju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani, išla sam putom kaznene prijave i 7.2020 imali smo ročište nakon 3g vezano za alimentaciju jer ne želi plaćati. On je u Njemačkoj od 11.2015 od kad i ne plaća, nešta je platio 2019te i to je to. Rečeno mu je da do 13.1.2021 mora isplatiti 38tkn plus za 2020tu zbog uvjetne od 3g jer ću ga ponovno prijaviti. Uplatio je 3x 150eura i za sad ništa više. Sudkinju sam zvala u 12.2020 i rekla mi je nakon što prođe taj 13. da dođem na sud i da se napravi opoziv rješenja. Mene zanima kako to ide jer je u Njemačkoj, dal oni njega zovu da ispitaju situaciju ili ga samo privedu, koliko treba vremenski da se to sve odradi naravno u koliko ne plati a očito je da neće?! Hvala na odg 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

On bi se trebao odazvati tom ročištu pred kaznenim sudom, ili barem uredno primiti poziv, jer se bez toga neće moći održati ročište. Međutim, opoziv uvjetne osude znači da će on morati izdržati zatvorsku kaznu (a da će i dalje biti dužan), ništa drugo. 

Hvala na odg. Mi smo bili na tom ročištu ako mislimo na isto, mene zanima Opoziv riješenja kako ide sve skupa... Bila sam upravo u sudu pa su mi rekli da moram pisati prvo Prijedlog za opoziv za ne isplaćenim zaostacima... Sve me to jako buni sama sudkinja rekla da mora do 13.1 da mora isplatiti i da dođem napravit opoziv, sada tamo u napomeni piše do 31.1 ja evo ne znam tko je tu lud i još moram pisati prijedlog... Bome lekcija samo takva da ne idem više bez odvjetnika..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , svijetla je napisao:

...jš moram pisati prijedlog... 

Naravno da Vi trebate pisati prijedlog za opoziv uvjetne osude, jer sud nezna da li je on ispunio obvezu i platio zaostatke uzdržavanja temeljem kojih je dobio uvjetnu osudu.. 

prije 17 sati , svijetla je napisao:

...Mi smo bili na tom ročištu.. 

Vi ste bili na ročištu u kaznenom postupku temeljem Vaše kaznene prijave za neplaćanje uzdržavanja, u kojem postupku je i donešeno rješenje o uvjetnoj osudi, ali će i on, kao što Vam to navodi poštovana Ruby, trebati pristupiti i u postupku opoziva uvjetne osude, jer se mora izjasniti da li je ispunio obvezu plaćanja uzdržavanja.. 

Naime, Vi možete zatražiti opoziv uvjetne osude i navesti da nije ispunio obvezu, ali sud ne poklanja vjeru samo Vama i Vašim navodima, već treba saslušati i njega kako bi utvrdio da li su Vaši navodi točni, te ako se ispostavi da jesu, donosi rješenje o opozivu uvjetne osude (koliko se vjeruje Vama, toliko i njemu)... sud mora utvrditi sve činjenice bitne za donošenje rješenja o opozivu uvjetne osude.. 

, Ruby_Danderfluff je napisao:

...opoziv uvjetne osude znači da će on morati izdržati zatvorsku kaznu i ništa drugo...

U potpunosti točno, i što će dijete imati od toga ako mu otac završi "na robiji"...?.. baš ništa, a on i dalje može "tvrdoglaviti" i ne plaćati uzdržavanje djetetu, tu je manjkavost podnošenje KP i uvijek, kao papagaj, sugeriram da treba pokretati "blaže postupke", tj. Ovršni postupak temeljem ovršne isprave, izravnu naplatu u FINI temeljem ovršne isprave, ići u smjeru plaćanja uzdržavanja djeteta od strane djeda i bake djeteta (roditelja obveznika), doduše ne za zaostatke, već za buduće obroke, koje predviđa ObZ, a ako se, stvarno, nemože na niti jedan navedeni način ostvariti pravo djeteta na uzdržavanje, podnijeti KP što je, po meni, najlošija opcija, jer dijete od toga ima male ili gotovo nikakve koristi ako roditelj, obveznik uzdržavanja, "tvrdoglavi" i dalje ne plaća uzdržavanje (alimentaciju) djetetu, zato i je zakonodavac predvidio mogućnost naplate uzdržavanja djeteta od strane djeda i bake ako to ne može, ili ne želi, činiti roditelj koji je to obvezan činiti.. 

prije 18 sati , svijetla je napisao:

...Bome lekcija samo takva da ne idem više bez odvjetnika..

I nemojte, za to je najbolje uzeti odvjetnika stručnog za Obiteljsko pravo, a ako nemate dostatnih sredstava za plaćanje odvjetnika obratite se Uredu državne uprave u svojoj županiji i zatražite besplatnu pravnu pomoć, a ako to ne uspijete, ne ispunjavate uvjete za dobivanjem BPP-a, možete se obraziti i direktno HOK-u kad je dijete i ostvarivanje djetetovih prava u pitanju.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Željac047 je napisao:

Naravno da Vi trebate pisati prijedlog za opoziv uvjetne osude, jer sud nezna da li je on ispunio obvezu i platio zaostatke uzdržavanja temeljem kojih je dobio uvjetnu osudu.. 

Vi ste bili na ročištu u kaznenom postupku temeljem Vaše kaznene prijave za neplaćanje uzdržavanja, u kojem postupku je i donešeno rješenje o uvjetnoj osudi, ali će i on, kao što Vam to navodi poštovana Ruby, trebati pristupiti i u postupku opoziva uvjetne osude, jer se mora izjasniti da li je ispunio obvezu plaćanja uzdržavanja.. 

Naime, Vi možete zatražiti opoziv uvjetne osude i navesti da nije ispunio obvezu, ali sud ne poklanja vjeru samo Vama i Vašim navodima, već treba saslušati i njega kako bi utvrdio da li su Vaši navodi točni, te ako se ispostavi da jesu, donosi rješenje o opozivu uvjetne osude (koliko se vjeruje Vama, toliko i njemu)... sud mora utvrditi sve činjenice bitne za donošenje rješenja o opozivu uvjetne osude.. 

U potpunosti točno, i što će dijete imati od toga ako mu otac završi "na robiji"...?.. baš ništa, a on i dalje može "tvrdoglaviti" i ne plaćati uzdržavanje djetetu, tu je manjkavost podnošenje KP i uvijek, kao papagaj, sugeriram da treba pokretati "blaže postupke", tj. Ovršni postupak temeljem ovršne isprave, izravnu naplatu u FINI temeljem ovršne isprave, ići u smjeru plaćanja uzdržavanja djeteta od strane djeda i bake djeteta (roditelja obveznika), doduše ne za zaostatke, već za buduće obroke, koje predviđa ObZ, a ako se, stvarno, nemože na niti jedan navedeni način ostvariti pravo djeteta na uzdržavanje, podnijeti KP što je, po meni, najlošija opcija, jer dijete od toga ima male ili gotovo nikakve koristi ako roditelj, obveznik uzdržavanja, "tvrdoglavi" i dalje ne plaća uzdržavanje (alimentaciju) djetetu, zato i je zakonodavac predvidio mogućnost naplate uzdržavanja djeteta od strane djeda i bake ako to ne može, ili ne želi, činiti roditelj koji je to obvezan činiti.. 

I nemojte, za to je najbolje uzeti odvjetnika stručnog za Obiteljsko pravo, a ako nemate dostatnih sredstava za plaćanje odvjetnika obratite se Uredu državne uprave u svojoj županiji i zatražite besplatnu pravnu pomoć, a ako to ne uspijete, ne ispunjavate uvjete za dobivanjem BPP-a, možete se obraziti i direktno HOK-u kad je dijete i ostvarivanje djetetovih prava u pitanju.. 

E to me zanimalo šta se događa nakon opoziva jer čula sam ali ne i da nakon opoziva bude ročište. Svakako sam pri samom opoziva htjela priložiti izvadke i banke da nisu zaostaci plaćeni. I još me zanima koliko nakon isteka tih 6mj imam vremena za opoziv?!

Hvala na odgovorima.

Ruby jeste u pravu potpuno i što se tiče bake i dede i toga da ja nemam ništa ako on ode robijati. Mama mu je valjda u De nemam pojma, a za tatu mu nezz nezna ni on, probala jesam sa odvjetnikom ali on je bio toliko zauzet da nije mogao odvojiti 1min da pošalje u matični ured kao zahtjev za rodnim listom od bivšeg muža. Radim na tome da tražim drugog odvjetnika. Čula sam da se može staviti ovrha u Njemačkoj jel imate takva saznanja, jer jedna žena mi je rekla kako oni iz De mogu bez problema da možemo i mi, kakva je procedura?! I da se čak može preko tužbe, na sud, sud šalje ministarstvu vanjskih poslova i dalje ne znam... Mislim vatam se za sve samo da plati, sve moguće ispitivam ali nitko baš nema detaljne odgovore zato i postavljam pitanja ovdje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Večer, imam kćer od punih 18 god. U lipnju 2017 god dobila sam presudu za plaćanje alimentacije u iznosu od 1000 kn, što bi dosada bilo cca 60 tis kuna. Slučaj je vodio odvjetnik, međutim ništa se nije promijenilo, otac nije službeno zaposlen, nema vjerovatno ništa na sebi od nekretnina. Odvjetniku sam dala već 10 punomoći ali nikad ništa. Zadnji odgovor je bio da je slučaj otišao u zastaru jer cura ima 18 god, iako se još školuje. Kako je to moguće? Kada na poslu imam mladu kolegicu koja ne zivi s mamom, radi a tata joj plaća alimentaciju jer su morali podići postupak tužbe za majku i povrat sredstava, a nisu ..

Zar ga mogu samo prijaviti na policiji? Treba li ga sada kčer tužiti? Šta bi trebale učiniti? Ako pročitate moje drugo pitanje shvatiti ćete da je malo veći gad, prvo sam kod rastave ja otplatila sve kućne kartice i kredite, onda je sina zavalio a sad i kćer.

Molim Vas info ili kome da se obratim jer mi je odvjetnik površan i ništa se ne poduzima.

hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija