Jump to content

Samogradnja objekta do 50 m2


vjeks

Preporučene objave

Znate li da li je dozvoljena samogradnja objekta (garaže) od 49 m2 Izradio sam projekt sukladno GUP-u i prostornom planu te ću izraditi i elaborat iskolčenja, a poslije i uporabu dozvolu.

Angžairao bih i nadzorni organ.

Za ovakav pomoćni objekt do 50 m2 ne izdaje se građevinska dozvola.

Moram li imati ovlaštenog izvođača? Moram li prijaviti početak gradnja? Mogu li zidati sam?

 

Zna li tko? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne piše nigdje, dapaće piše suprotno u Zakonu o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje čl.3 st.4 te čl.29, no još nisam vidio da netko tko se iole kuži u statiku i konstrukciju zbog takovih "sitnica" zove građevinsku tvrtku. Posebno stoga što za takove radove ne treba projekt, pa ni prijava gradnje, nadzor...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zato mislim, moja građevina je do 50 m2, dakle jednostavna. Spada u Zakon o jednostavnim građevinama gdje su i ovi objekti što ste naveli. Samo za nju ide projekt ali se ne izdaje građevinska dozvola. Možda se može primijeniti članak 1. stavak 2. istog Zakona gdje stoji da se prilikom gradnje treba pridržavati propisa i pravila struke.

Isto tako, stoji da treba osigurati nadzor i prijaviti početak gradnje, što ču učiniti. E sada, da li se primjenjuju odredbe Zakona o gradnji gdje piše tko je investitor a tko izvođač, ili isto nije definirano.

Sad, nigdje ne piše da treba raditi ovlašteni izvođač...

Što mislite, da li bi trebalo tražiti mišljenje od ministarstva ili državnog ureda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad, nigdje ne piše da treba raditi ovlašteni izvođač...

Što mislite, da li bi trebalo tražiti mišljenje od ministarstva ili državnog ureda?

 

Ne treba vam mišljenje jer u zakonima sve piše. Navedeni su i članci, trebalo je samo malo proguglat. No, dobro.

 

Zakon o gradnji

čl.53

(1) Izvođač je osoba koja gradi ili izvodi pojedine radove na građevini.

(2) Graditi može osoba koja ispunjava uvjete za obavljanje djelatnosti građenja prema posebnom zakonu.

 

Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje

čl.3 st.4

(4) Pod obavljanjem djelatnosti građenja, u smislu ovoga Zakona, podrazumijeva se izvedba građevinskih i drugih radova (pripremni, zemljani, konstrukterski, instalaterski, završni te ugradnja građevnih proizvoda, postrojenja ili opreme) kojima se gradi nova građevina, rekonstruira, uklanja i održava postojeća građevina.

 

čl.29.

Graditi i/ili izvoditi radove na građevini može pravna osoba ili fizička osoba obrtnik, registrirana za obavljanje djelatnosti građenja, odnosno za izvođenje pojedinih radova (u daljnjem tekstu: izvođač) koja ispunjava uvjete propisane ovim Zakonom te posebnim propisima kojima se uređuje gradnja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvijek mogu reći da ću na toj ploči napraviti vrtnu sjenicu i pecalo. Zar ne?

 

Skoro. Kako su u prvom Pravilniku vrtna sjenica i nadstrešnica bile opisane zajedno do 15m2, a u zadnjem stoje kao odvojeno, stav je MGIPU da se i dalje kod vrtne sjenice radi o tlocrtnoj površini od 15m2. Pa imati ploću od 36m2 tloctne poršine je daleko previše za vrtnu sjenicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemora tu ni biti pecalo. Mogu reći da je staza, betonirano dvorište na kojem će biti sjenica. Da li tražiti mišljenje ministarstva ili pitati usmeno za dozvolu u inspektoratu. Mozda bi tu na kraju i stvarno bila takva sjenica. Sad, na koji način mi oni mogu zabraniti betoniranu površinu oko sjenice neznam. Ili krenuti raditi pa ako eventualno netko dođe pravdati se da ne treba početak gradnje i projekt jer će tu biti sjenica do 15 m2. Ili ne činiti ništa. Fora je što majstori za takvi temelj traže više od 25000 kn, a to mogu sam napraviti za 10000 kn. Cijene su nerazumne i velike i za to pokušavam ovo jer drugačije je teško. Što mislite, da ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
, vjeks je napisao:

Znate li da li je dozvoljena samogradnja objekta (garaže) od 49 m2 Izradio sam projekt sukladno GUP-u i prostornom planu te ću izraditi i elaborat iskolčenja, a poslije i uporabu dozvolu.

Mene zanima da li je za pomoćni objekt potreban projekt za električne instalacije ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija