Jump to content

Žalba za dnevnu kartu


Maxich

Preporučene objave

Pozz,

može savjet vezan uz žalbu? Čisto da nešto nije krivo napisano ili kakav savjet za pozivanje na određeni članak.

 

Prema Zakonu o zaštiti potrošača naplatili ste mi uslugu koja od mene kao pojedinca nije tražena niti korištena i za koju nije sklopljen ugovor. S obzirom na navedeno, Zagrebparking i ja nismo u nikakvim pravnim odnosima.

Dnevna karta koja traje 24h je karta koja mi nije bila potrebna i za koju ne želim platiti cijenu od 100 kn. Nakon isteka parkirališne karte nije mi bilo dozvoljeno nadoplatiti još jedan sat parkiranja, u sms- u je pisalo da je za vozilo već kupljena dnevna karta. Naplatiti nekome 100 kn parkiranje koje koja košta 6 kn/h zbog prekoračenja od nekoliko minuta je nemoralno i nedopustivo.

Zagrebparking nema pravo nakon kratkog isteka parkirališne karte korisniku zabraniti nadoplatu dodatnih sat vremena jer je prije toga odlučio napisati mu dnevnu kartu u iznosu većem od 16 sati parkiranja na navedenom mjestu i to pozivajući se na pravilnike koje je sam sastavio, a pri kojima se krše ustavna prava.

Prema Zakonu o obveznim odnosima, ugovorna kazna ne može biti ugovorena za novčane obveze.

Svaka daljnja prisila korisnika da plati uslugu koju nije tražio, uslugu koju nije ni koristio u skladu s važećim cjenikom, smatra se lihvarenjem.

Prema Vašem članku 20. „Za sklapanje ugovora o korištenju jednoga parkirališnog mjesta na javnom parkiralištu u trajanju kraćem od 24h izdaje se polusatna, jednosatna ili višesatna parkirališna karta (u daljnjem tekstu: satna karta).“ Jedino ono što je prema Vašem pravilniku, ažurni službenik smio napraviti, jest naplatiti svaki idući sat parkiranja sukladno tarifi za određenu zonu. Vi prejudicirate koliko će korisnik parkirališta, kojeg Zagrebparking nije ni vlasnik, boraviti na parkirališnom mjestu. Zagrebparking je privatna tvrtka koja nema pravo kršiti ustavna prava pojedinca i prisiljavati građane na izvršavanje naplata prema ugovoru kojeg nisu ni sklopili ni tražili. Taj isti službenik je mogao vidjeti kad je osoba ušla u svoj auto i naplatiti mu uslugu koju je koristio na licu mjesta ili iznosom na uplatnici. Dakle, Vaš čl. 24. „Ako korisnik javnog parkirališta nema valjanu parkirališnu kartu, smatrat će se da je s organizatorom parkiranja sklopio ugovor o korištenju jednoga parkirališnog mjesta na javnom parkiralištu u trajanju od 24 sata (dnevna karta)“ je neustavan jer nemate pravo na smatranja odnosno pretpostavke.

Prema Vašem članku 21. „Naplata preko naloga za plaćanje dnevne karte podrazumijeva neposredno preuzimanje dnevne karte na javnom parkiralištu OD OSOBE KOJU OVLASTI ORGANIZATOR PARKIRANJA i plaćanje dnevne karte u roku od osam dana od dana preuzimanja.“

Na parkiralištu nije bilo OSOBE kojoj se obraća korisnik usluge koji bi želio kupiti dnevnu kartu. Dakle, ovlašteni djelatnik Vaše privatne tvrtke nije bio prisutan. Karta nije kupljena i nije preuzeta.

Nadalje, nigdje nije istaknuta cijena kazne za neplaćanje parkinga. Potraživanje s Vaše strane odnosi se na dnevne parkirališne karte i predstavlja samo novi naziv za ugovornu kaznu, iako je u suštini ugovorna kazna koja je nezakonita (čl. 96. Zakona o zaštiti potrošača).

 

 

Hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da imamo normalne vlasti,ne bi se trebao uopće s tim zamarati....

http://www.jutarnji.hr/autoklub/aktualno/otkrivamo-trzisna-inspekcija-u-akciji-nema-vise-haraca-dnevne-parking-karte/196006/

 

ustavni sud donese odluku da je kazna neustavna,genijalci tu kaznu nazovu dnevna karta i gle čuda....to nitko ne primjeti....ustavni suci i zakonodavci žive na mjesecu pa to nisu primjetili....parking poduzeća se "sprdaju" sa odlukom ustavnih sudaca i tko bi rekao ...suci nisu uvrijeđeni što se ne poštuju ili izigravaju njihove odluke.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

potrebno je naći drugačije rješenje, jer ako maknite ikakvu sankciju, čemu onda uopće zone parkiranja kada se može ignorirati njima propisano ograničenje?

kazna treba postojati...ali primjerena.....na ovaj način se moli boga ,da netko slučajno ili ne zaboravi platiti i onda oni svi sretni....

posebno je zanimljivo u nekim gradovima da se dnevna naplati za 24 sata,a 12 sati po noći se uopće ne plaća.....dnevna je 60kn,24sata x 3kn =72....a da plaćaš punu cijenu onda bi platio 12 sati x 3=36kn (bez noći koji se ne naplaćuje).....sta je to drugo nego najobičnija pljačka odobrena i tolerirana od državnih institucija...

 

ovo je primjer gdje dnevna bude skuplja skoro duplo od stvarne.....

 

takvih bisera ima koliko god hočeš..npr.jedan autobus prijevoznik naplaćuje potvrdu o visini karte 20kn....drugi 100kn.....firme traže te potvrde zbog plaćanja prijevoznika radnicima i onda se jedni pametni sjetili da bahato zarađuju na tome.....društvo zna samo kazniti kad netko nešto ukrade (tipa u trgovini i sl.),a ovakve po mom mišljenju "legalizirane" krađe se toleriraju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kazna treba postojati...ali primjerena.....na ovaj način se moli boga ,da netko slučajno ili ne zaboravi platiti i onda oni svi sretni....

posebno je zanimljivo u nekim gradovima da se dnevna naplati za 24 sata,a 12 sati po noći se uopće ne plaća.....dnevna je 60kn,24sata x 3kn =72....a da plaćaš punu cijenu onda bi platio 12 sati x 3=36kn (bez noći koji se ne naplaćuje).....sta je to drugo nego najobičnija pljačka odobrena i tolerirana od državnih institucija...

 

Tu se slažemo, i zato sam i rekao da je potrebno naći drugačije rješenje. A i nisu svi gradovi po tom pitanju isti, ima i onih koji računaju samo realno razdoblje u kojem se i naplaćuje parkiranje, ne i noć i slične gluposti. No, kako profit kumuje svemu, ima i onih koji tu vide zaradu i zato i takvo ponašanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenje bi moglo biti da se produljivanje sms-om za svaku minutu plaća s određenom kamatom, npr. 50lp ili nešto. A ne da te oni stopiraju u pokušaju da produžiš parking i to naplate N puta više.

Danas mi u Zagrebparkingu nisu to htjeli poništiti. Službenik je odgovorio potvrdno nakon upita zna li da je to neustavno. Dakle, žalba je obavezna.

Isto tako, obveza plaćanja dnevne karte je 8 dana što ističe sutra, a na listiću piše da je rok za reklamacije do 27.9.2016. Nisu uskladili ni unutarnje zakone.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dodat ću i ovo, nadam se da može pomoći, ili?

"Cijena dnevne karte ne može biti veća od propisanog iznosa za plaćanje po satu. Radilo se dakle o suboti kada se parking u 1. zoni naplaćuje od 7-15h. Prema izračunu ispada da je 6 kn/h * 8h naplatnog parkinga = 48kn. Cijena Vaše dnevne karte odnosno neustavne kazne je 100 kn, duplo veća od iznosa koji bi korisnik platio da je svaki sat doplaćivao parking. " "Također, parking u 1. zoni moguće je koristiti samo 2 sata. Da je automobil bio parkiran duže, odnio bi ga pauk. Dakle, automobil nije bio parkiran duže od tog vremena u kojem se parking u 1. zoni od 7-15h naplaćuje. Sukladno tome, kao i činjenici da niti službenik ne može znati kad je osoba ušla u auto, kazna ne bi smjela biti veća od isteka prve karte koja je uplaćena sms-om i trajala je do 11:48 pa sve do 15h do kada se parking naplaćuje."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Samo da javim, nema tu pomoći. Vlasniku auta je stigla opomena i prijetnja ovrhom još dok je žalba bila u tijeku. Nakon žalbe na sve navedeno, neslužbeno mi je mailom javljeno da Povjerenstvo nije uvažilo reklamaciju. Očito da niti članovi Društva za zaštitu potrošača koji su u tom Povjerenstvu ne rade svoj posao kako treba. Jesu li potkupljeni ili u nečijem rodoslovnom stablu ne znam. Svatko pametan odlazi iz ove države. Ili bar pošalje svoju djecu van.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
prije 2 sati , Andrija Katalenić je napisao:

Jel imam pravo odbiti plaćene pojedinačne cijene karata koje sam platio prije nego mi je došla kazna u vrijednosti dnevne karte?

Prilikom zadnje uplate zakasnio sam 8 minuta. :-x 

Problem je u tome što vam je izdana dnevna karta za period od trenutka izdavanja iste!

Dobro procitajte sto pise na njoj, trebalo bi pisati od kada i do kada vrijedi!

Slijedom cega nemate pravo isto odbiti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Piše ovako:

VIŠESATNA PARKIRALIŠNA KARTA - VRIJEDI OD TRENUTKA IZDAVANJA DO ZAVRŠETKA VREMENA TRAJANJA PARKIRANJA U DANU U KOJEM SE NAPLAĆUJE PARKIRANJE

 

Što znači da ako se parking naplaćuje recimo od 8 - 20h i kupiš već deset satnih karata još uvijek stigneš dobiti "kaznu" u iznosu dnevne karte.

uređeno: od Andrija Katalenić
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Andrija Katalenić je napisao:

Piše ovako:

VIŠESATNA PARKIRALIŠNA KARTA - VRIJEDI OD TRENUTKA IZDAVANJA DO ZAVRŠETKA VREMENA TRAJANJA PARKIRANJA U DANU U KOJEM SE NAPLAĆUJE PARKIRANJE

 

Što znači da ako se parking naplaćuje recimo od 8 - 20h i kupiš već deset satnih karata još uvijek stigneš dobiti "kaznu" u iznosu dnevne karte.

One dnevne(visesatne, kako god ih nazvali...) parking karte koje sam ja vidio imaju tocan datum i sat pocetka i zavrsetka do kada vrijede!

Znaci, neke bi pocele recimo danas u 5h popodne, a parking se naplacuje do 7h...
onda oni lijepo napisu da ona vrijedi sutra do popodne 5h ili slicno...

Ali kao sto vam i pise na njoj, vrijedi od trenutka izdavanja!!!

znaci ne mozete se pozvati na prije placen parking.

eventualno osporavati ako izdanu parking kartu ne mozete iskoristiti radi ogranicenog vremena koristenja toga dana a ista je naplacena u iznosu koji pokriva cijeli dan...

- ne znam o kojem se iznosu radi ali za ista ispod 300-400kn vam se ne isplati zamarati s time i slati dopise....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala.

Osporavao bih samo radi toga jer smatram krajnje nepoštenim da mi se radi kašnjenja od 8 minuta (što je zapravo 3 minute jer postoji propisana tolerancija od 5 minuta nakon isteka) naplaćuje dnevna karta kao kazna. I to nakon što sam već produživao parking 4 puta i zakasnio kod tog 4. plaćanja par minuta. Ne vjerujem da se to sve odmah kroz sustav nije vidjelo i provjerilo, znači čovjek koji naplaćuje karte na parkingu, a kasnije i kroz prigovor koji je odbijen. Pa kao da sa hladnim strojevima komuniciram a ne sa živim bićima. Razumijem da mora biti neka granica, tu je i ta tolerancija postavljena, sve štima, ali s obzirom na već kupljene karte i sve što sam im opisao, obrazložio, dostavio... dobijem neki bezvezni šablonski odgovor.

Mislim, nije problem platiti, tehnički jesam kriv ali opet se osjećam glupo. Ali imam i vlastitog vrlo ugodnog iskustva gdje sam u sličnom benignom slučaju u stranoj državi nešto zeznuo s kartom javnog prijevoza (kupio pogrešnu ili tako nešto, ne sjećam se) pa sam isto tako naveo razlog greške na što mi je odgovoreno profesionalno i ljudski, smanjena kazna na realnu itd... samo to doživjeti kod nas je malo teže.

uređeno: od Andrija Katalenić
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
, Maxich je napisao:

Pozz,

može savjet vezan uz žalbu? Čisto da nešto nije krivo napisano ili kakav savjet za pozivanje na određeni članak.

 

Prema Zakonu o zaštiti potrošača naplatili ste mi uslugu koja od mene kao pojedinca nije tražena niti korištena i za koju nije sklopljen ugovor. S obzirom na navedeno, Zagrebparking i ja nismo u nikakvim pravnim odnosima.

Dnevna karta koja traje 24h je karta koja mi nije bila potrebna i za koju ne želim platiti cijenu od 100 kn. Nakon isteka parkirališne karte nije mi bilo dozvoljeno nadoplatiti još jedan sat parkiranja, u sms- u je pisalo da je za vozilo već kupljena dnevna karta. Naplatiti nekome 100 kn parkiranje koje koja košta 6 kn/h zbog prekoračenja od nekoliko minuta je nemoralno i nedopustivo.

Zagrebparking nema pravo nakon kratkog isteka parkirališne karte korisniku zabraniti nadoplatu dodatnih sat vremena jer je prije toga odlučio napisati mu dnevnu kartu u iznosu većem od 16 sati parkiranja na navedenom mjestu i to pozivajući se na pravilnike koje je sam sastavio, a pri kojima se krše ustavna prava.

Prema Zakonu o obveznim odnosima, ugovorna kazna ne može biti ugovorena za novčane obveze.

Svaka daljnja prisila korisnika da plati uslugu koju nije tražio, uslugu koju nije ni koristio u skladu s važećim cjenikom, smatra se lihvarenjem.

Prema Vašem članku 20. „Za sklapanje ugovora o korištenju jednoga parkirališnog mjesta na javnom parkiralištu u trajanju kraćem od 24h izdaje se polusatna, jednosatna ili višesatna parkirališna karta (u daljnjem tekstu: satna karta).“ Jedino ono što je prema Vašem pravilniku, ažurni službenik smio napraviti, jest naplatiti svaki idući sat parkiranja sukladno tarifi za određenu zonu. Vi prejudicirate koliko će korisnik parkirališta, kojeg Zagrebparking nije ni vlasnik, boraviti na parkirališnom mjestu. Zagrebparking je privatna tvrtka koja nema pravo kršiti ustavna prava pojedinca i prisiljavati građane na izvršavanje naplata prema ugovoru kojeg nisu ni sklopili ni tražili. Taj isti službenik je mogao vidjeti kad je osoba ušla u svoj auto i naplatiti mu uslugu koju je koristio na licu mjesta ili iznosom na uplatnici. Dakle, Vaš čl. 24. „Ako korisnik javnog parkirališta nema valjanu parkirališnu kartu, smatrat će se da je s organizatorom parkiranja sklopio ugovor o korištenju jednoga parkirališnog mjesta na javnom parkiralištu u trajanju od 24 sata (dnevna karta)“ je neustavan jer nemate pravo na smatranja odnosno pretpostavke.

Prema Vašem članku 21. „Naplata preko naloga za plaćanje dnevne karte podrazumijeva neposredno preuzimanje dnevne karte na javnom parkiralištu OD OSOBE KOJU OVLASTI ORGANIZATOR PARKIRANJA i plaćanje dnevne karte u roku od osam dana od dana preuzimanja.“

Na parkiralištu nije bilo OSOBE kojoj se obraća korisnik usluge koji bi želio kupiti dnevnu kartu. Dakle, ovlašteni djelatnik Vaše privatne tvrtke nije bio prisutan. Karta nije kupljena i nije preuzeta.

Nadalje, nigdje nije istaknuta cijena kazne za neplaćanje parkinga. Potraživanje s Vaše strane odnosi se na dnevne parkirališne karte i predstavlja samo novi naziv za ugovornu kaznu, iako je u suštini ugovorna kazna koja je nezakonita (čl. 96. Zakona o zaštiti potrošača).

 

 

Hvala :)

Pozdrav!
Da li još uvijek vrijedi gore navedeni teks, jer sam dobio Dnevnu parkirališnu kartu?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PREDMET:    Dnevna parkirališna karta

br. 1234567 od 01.01.2021. godine

za vozilo registarske oznake ZG-1234-zg

Poštovani,

nakon razmatranja Vašeg prigovora izvješćujemo Vas da isti ne možemo uvažiti.

Dnevna parkirališna karta u gore navedenom predmetu ispisana je po Odluci o organizaciji i načinu naplate parkiranja (Službeni glasnik Grada Zagreba broj 12/11, 18/13, 22/17, 20/18 i 22/19), dalje u tekstu Odluka.

Članak 24. navedene Odluke posljedično propisuje izdavanje dnevne parkirališne karte ako korisnik parkirališta ne istakne kupljenu valjanu parkirališnu kartu u materijaliziranom obliku s unutarnje strane vjetrobranskog stakla vozila u roku od pet (5) minuta od parkiranja vozila, odnosno ne plati parkiranje nematerijaliziranom kartom (sukladno članku 19. Odluke). Nadalje, posebno je naglašeno da ukoliko korisnik javnog parkirališta istakne parkirališnu kartu na način da se ne može provjeriti njezina valjanost, smatrat će se da nema valjanu parkirališnu kartu.

S obzirom da je u vrijeme trajanja kontrole i naplate parkiranja bilo parkirano gore navedeno vozilo bez valjane parkirališne karte na parkirališnom mjestu koje je jasno obilježeno horizontalnom i vertikalnom signalizacijom, tj. Parkirališnim znakom, ispostavljena Vam je dnevna parkirališna karta sukladno Odluci.

Budući da između ostalog prigovarate da je naše postupanje protivno Zakonu o zaštiti potrošača, navodimo da je prema stajalištu Ustavnog suda RH koji je razmatrao i odlučivao o suglasnosti sa zakonom i Ustavom Odluku o organizaciji i načinu naplate parkiranja i Pravilnik o korištenju javnih parkirališta, u presudi je navedeno da je parkiranje specifična usluga jer se radi o javnoj usluzi koju je sukladno čl. 134. st. 1. i čl. 136. Ustava i Zakonu o lokalnoj i područnoj samoupravi dužna organizirati jedinica lokalne samouprave (u našem slučaju se radi o Gradu Zagrebu).

Jedinica lokalne samouprave propisuje uvjete u obliku općih pravila za uređenje parkirališta i postupak naplate naknade za njihovo korištenje koji uvjeti za sve vrijede jednako i sve jednako obvezuju. Oni nisu i ne mogu biti predmet pregovaranja između davatelja usluge parkiranja (Zagrebparkinga) i korisnika te usluge.

Kako se radi o ugovoru koji ima pravna obilježja adhezijskog ugovora (ugovor koji ima gotovu formu i sadržaj koji korisnik ne može promijeniti), a opće uvjete ugovornog odnosa propisuje javna vlast općim aktom (Odluka i Pravilnik), Ustavni sud je zauzeo stajalište da je objavom općih akata u Službenom glasniku Grada Zagreba jedinica lokalne samouprave (Grad Zagreb) objavila i opće uvjete ugovora o korištenju parkirališta.

Na taj način su ispunjeni zakonski uvjeti da opći uvjeti ugovora moraju biti objavljeni na uobičajeni način dostupan svim korisnicima parkirnih mjesta te da obvezuju ugovornu stranu - korisnika jer su joj bili poznati ili morali biti poznati u vrijeme sklapanja ugovora.

Ukoliko ste nezadovoljni odgovorom, kao korisnik naših usluga možete uputiti prigovor Komisiji za rješavanje prigovora.

uređeno: od Borbena7
Osobni podatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 9 mjeseci kasnije...

Danas u Biogradu stao kod DMa nesto kupiti, i za 11 min se vracam i zateknem kontrolora vec stavio kaznu. Ja mu kazem da kako to sto nije 15min besplatno. On kaze 10min je ti si bio 11. Dobio dnevnu kartu od 190kn. Zovem komunalno poduzece kazu to je tako do 10min mozete bez karte preko morate imate. Ali ako platite kaznu u roku 24h mozete platiti pola. Ja sam im uplatio 12kn za sat parkiranja ostalo ne namjeravam jer nije moralno ni fer za 11min parkiranja derati ljudima kozu. Kakav ishod je tu moguc? Sto je s ovim clankom iz jutarnjeg da ni inspektorat ne priznaje dnevne karte ako se i dalje naplacuju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija