Jump to content

Izvođač - prevarant


hi po krat

Preporučene objave

Poštovani, novi sam na ovom forumu. Pretraživao sam web, s razlogom razjašnjenja i samopomoči, pa sam naletio na ovaj forum. Nadam se da sam temu stavio u pravi forum.

 

Dakle, ja sam sa otoka Hvara. Lani sam se odlučio na rekonstrukciju jedne manje kućice, koju je moja supruga dobila u naslijeđe. Kako to obično biva, bez dovoljno znanja, potražio sam obrtnika koji je radio na ovom području. Preporuku sam dobio i od lokalnih crkvenjaka, obzirom da mi je i sam svećenik preporučio izvođača, koji usput radi i radio je krov na crkvi Uznesenja Marijina i Gospe od Zdravlaja u Jelsi, nisam niti posumnjao da bi isti mogao napraviti loš posao.

Dakle, sve je išlo tečno. Barem u početku. Avans 50 %, obećanje da će počet gradit za koji dan, ka ono, nabavka matrijala.. Ugovor nema, ka ono znamo se, tu smo. Tada se pojavljuju prvi problemi, traži povećanje cijene, ponovno novac itd. Kako sam i napisao, obzirom na preporuku koju sam dobio i sa koje strane, ništa ne sumnjajući, ja sam pristao na sve ponuđeno, da nebi ostao bez uloženih sredstava. I da ja nebi duljio, cijelu godinu on je sa nekih 2 – 3 čovjeka meni radio krov, došli bi po sat – dva, pa otišli. I na kraju, bogu hvala nekako i donekle uspjeli završiti. Međutim, samo do prve kiše. Novac su naravno izvukli davno prije završetka, uz klasičan izgovor da ne mogu raditi jer nemaju za matrijal.

Krov toči. Posao je loše napravljen, a kada sam gospodina kontaktirao, ne želi niti blizu. Ne javlja se na mobitel itd. Zvao sam i platio sudskog vještaka, koji je konstantirao da radovi nisu ni blizu onoga šta bi trebali biti i da sve treba srušiti i ponovno napraviti. Ali još nešto. Naime, vještak mi je rekao, a ja kasnije također provjerio dvije velike činjenice. 1. g. XXXXX ima obrt koji je registriran za kopanje kanala, a ne za visokogradnju i krovove. 2. Firma XXXXX je u blokadi od 2008. godine, znači, ne plača porez, na računu nema para, radnici rade na crno i šta sad? Tako su mi rekli i u Poreznoj inspekciji, ka ono, mi ćemo napraviti kontrolu, ali za novac ćete ga vjerojatno morati utužiti. Dali je ovo prijevara?

 

Ima li netko iskustva sa ovakvim slučajem? Možete li mi preporučiti kakvog dobrog odvjetnika?

Ima li uopće smisla ulaziti u spor i u još dodatnije troškove?

Molim Vas za savjet i unaprijet Vam zahvaljujem.

uređeno: od drot13
brisanje imena i naziva
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

joj...na žalost, vrlo vrlo sličan slučaj samnom, s time da je moj "majstor" dio unaprijed plaćenih poslova odradio a dio nije, i naravno nije vratio novac. Prvo me zavlačio par mjeseci a onda odgovorio prijetnjom da ga ja prestanem maltretirati! S obzirom da očito novac neću dobiti mirnim putem, pokrenut je postupak. Iskreno sumnjam da ću se naplatiti, ali možda budalu maknem sa "tržišta". Uglavnom...

Po savjetu poznanika, u lokalnoj policijskoj postaji napravljena je krivična prijava za prijevaru i krađu. Policajci su bili vrlo ljubazni, uzeli su kao dokaz sve preslike poruka iz mobitela. Nakon cca mjesec dana su ga priveli (usred noći pod lisicama haha) i on je priznao dugovanje uz izjavu da on to meni misli vratiti. Međutim, "gospodin" nije izdržao pa mi je poslao par prijetećih poruka da odustanem, koje meni nije bilo teško proslijediti na policiju. Radi svog mira mijenjam broj mobitela, i to također navodim u prijavi za uznemiravanje. Prije jedno tjedan dana dobivam poziv od državnog inspektora kao oštećenik u KRIVIČNOM postupku, te u razgovoru sa inspektoricom saznajem da ga vjerojatno čeka kazna zatvora za prijevaru jer je priznao da je uzeo novac, pa prijetio i opet nije vratio novac. Također mi je savjetovala da je njegov iskaz iz njihovog postupka moguće dobiti na zahtjev odvjetnika i upotrijebiti kao dokaz u privatnoj parnici ako ga se odlučim tužiti, i da obavezno tužim i za štetu radi uznemiravanja i psihičkog maltretiranja. Odvjetnik je troškove utuženja procjenio na oko 5 tis kn. Duguje mi oko 15.000kn, a uz to mi je napravio štete od najmanje 6.000€ jer radi njegovih igrica su radovi trajali dva mjeseca duže i potpuno je propuštena sezona iznajmljivanja. E sad, da li se to vama isplati, ne znam.

Meni osobno je moram priznati malo psihički pomoglo to što znam da su ga priveli usred noći i da ga ganja državni inspektorat, barem se manje osjećam kao izvozana budala. A tko zna, možda jednom dobijem i te pare nazad

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

1.

Trebate pismenim putem tražiti od izvođača radova da Vam izda raćun za uplaćena sredstva .

Pismo pošaljite preporučeno s povratnicom -

2. U pismu ćete tražiti da Vam ispravi nedostatke na krovu i zadajte mu rok.

 

 

Po proteku roka , podnijeti ćete kaznenu prijavu za prijevaru ,koju je učinio na način da je preuzeo obvezu izgradnje krova od ugovorenog materijala u skladu sa pravilima struke ,a da od toga nije bilo ništa .

 

Dokaz : svjedok ,koji je vidio isplatu avansa , i daljne isplate

potrebno je da nađete tvrtku koja će ocijeniti izvedene radove i neizvedene

Uz kaznenu prijavu trebate podnijeti i odštetni zahtjev

 

Ako je obrt u blokadi tada nikakva parnica Vam neće pomoći jer sve i da dobijete parnicu

nećete imati od koga namiriti .

Putem kaznenog postupka izvođač će se potruditi da Vam isplati dug , jer će radije platiti nego završiti u zatvoru .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija