Jump to content

tužba upravnom sudu protiv odluke prvostupanjskog tijela


zao

Preporučene objave

Odkukom prvostupanjskog tijela javne uprave odbijen je moj prigovor, što je kasnije potvrdilo i Povjerenstvo, nakon čega sam se žalio regulatornoj agenciji koja je moj zahtjev proglasila nedopuštenim. Da li sada mogu pokrenuti upravni spor (tužbom Upravnom sudu) protiv prvostupanjske odluke, jer ako i uspijem s tužbom (na Upravnom sudu) protiv regulatorne agencije to će biti samo oko dopuštenosti mog zahtjeva, nakon čega će regulatorna agencija jednostavno donijeti odbijajuće rješenje po nekom drugom pravnom osnovu. MOGU LI STVAR "PRESJEĆI" I ODMAH IĆI (TUŽBOM UPRAVNOM SUDU) NA RJEŠAVANJE SUŠTINSKOG PROBLEMA - ODLUKE PRVOSTUPANJSKOG TIJELA JAVNE UPRAVE?

uređeno: od zao
greška u pisanju
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
jer ako i uspijem s tužbom (na Upravnom sudu) protiv regulatorne agencije to će biti samo oko dopuštenosti mog zahtjeva, nakon čega će regulatorna agencija jednostavno donijeti odbijajuće rješenje po nekom drugom pravnom osnovu.
ali bi u tom slučaju opet mogli ići prema upravnom sudu protiv njihove odluke
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

U međuvremenu je Upravni sud rješenjem odbacio moju tužbu, što je ovih dana potvrdio i Visoki upravni sud u Zagrebu (VUS) svojim rješenjem.  Na moje pitanje (u žalbi) da mi VUS navede prema kojem članku Zakona o upravnim sporovima (ZUS-a) ja ne mogu osporavati prvostupanjsku odluku javnog tijela, (jer u čl.22. st.2. toč.1. ZUS-a piše da se može tražiti poništenje POJEDINAČNE odluke) VUS se nije očitovao nego je spomenuo dvije stvari:                                                                                             

1. Da sam ja pokrenuo upravni spor protiv radi poništenja prvostupanjske odluke javnog tijela – VUS ga naziva „pisanim odgovorom javnog tijela“, umjesto, u skladu sa čl.158. st.2. Zakona o općem upravnom postupku (ZUP-a) protiv odluke o prigovoru na pisani odgovor javnog tijela.

Moj komentar: VUS mi pokušava leksičkim doskočicama oduzeti zakonska prava. Podsjećam, ja sam podnio prigovor javnom tijelu, a onda mi je to javno tijelo poslalo pisani odgovor (koristiću izraze od VUS-a). U tom pisanom odgovoru javnog tijela je stajalo da se dalje mogu žaliti Povjerenstvu. E sad, iako sam se žalio Povjerenstvu, ja sam istovremeno tužbom na Upravnom sudu tražio poništenje tog pisanog odgovora javnog tijela jer u čl.22. st.2. toč.1. ZUS-a piše da mogu tražiti poništenje pojedinačne odluke, a budući da ne piše KAKVE POJEDINAČNE ODLUKE – to po mom mišljenju znači BILO KOJE POJEDINAČNE ODLUKE. Jer Povjerenstvo nije nadležno za tu vrstu mog prigovora.                                                              Još jedna stvar, u tom pisanom odgovoru javnog tijela baš piše PREDMET – PRIGOVOR, pa onda to znači da imam crno na bijelo da je taj tzv. pisani odgovor javnog tijela u stvari odluka na moj prigovor.

2. Da se u upravnim sporovima ne može tražiti ocjena zakonitosti postupanja javnopravnog tijela iz područja upravnog prava protiv kojeg je dopušteno izjaviti redoviti pravni lijek. U konkrertnom slučaju, ja sam mogao, sukladno čl.3. st.1. toč.2. ZUS-a mogao pred Sudom osporavati odluku o prigovoru Povjerenstva tog javnopravnog tijela, a ne postupanje (obavijest) tog javnopravnog tijela.

Moj komentar: ja nisam tražio ocjenu zakonitosti postupanja javnopravnog tijela nego poništenje njegove odluke. Za VUS je obavijest javnopravnog tijela ista pravna stvar kao i postupanje tog javnopravnog tijela, pa mi to nije jasno. Osim toga, ja sam podnio žalbu Povjerenstvu i kasnije zahtjev za rješavanje spora (Agenciji), pa smatram da sam iskoristio sve pravne lijekove prije podnošenja tužbe Upravnom sudu. Samo ne vidim zašto bi ja morao voditi upravni spor protiv Agencije i Povjerenstva koji su zaista nenadležni za ovu moju vrstu prigovora javnopravnom tijelu, a ne mogu voditi upravni spor protiv tog javnopravnog tijela, KAD U ZAKONU TO NIGDJE NE PIŠE?

Primjedbe, komentare i sugestije rado prihvaćam radi kvalitetnijeg zahtjeva za izvanrednog preispitivanja rješenja VUS-a i ustavne tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija