Jump to content

Plaćanje poreza,djed-unuk


Akva

Preporučene objave

Porezno oslobođenje vrijedi za čitavu ravnu liniju krvnog srodstva (prabaka/pradjed-baka/djed-mama/otac-dijete-unuk-praunuk itd.).

 

Ovaj drugi dio pitanja mi nije jasan - to pitate za slučaj da vas baka i djed "zaborave", pa vam roditelji nakon nasljedstva prenesu u vlasništvo darovanjem? Opet nema poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porezno oslobođenje vrijedi za čitavu ravnu liniju krvnog srodstva (prabaka/pradjed-baka/djed-mama/otac-dijete-unuk-praunuk itd.).

 

Ovaj drugi dio pitanja mi nije jasan - to pitate za slučaj da vas baka i djed "zaborave", pa vam roditelji nakon nasljedstva prenesu u vlasništvo darovanjem? Opet nema poreza.

 

Ostavstina djeda je u pitanju, jos nismo isli rijesiti to nego raspravljamo među sebe o tome, a kako ja zelim drugi dio kuce (a vec mi je u ostavstini ostavljen 1 dio). Kako imam i polovicu druge nekretnine na drugom mjestu to bi mjenjao, za ovaj drugi dio u ostavstini (gore navedeno), tako da budem sam na svome poslije babine smrti bez da mi netko moj otac ili dundo dolaze i kad im dode neki trenutak u glavi ili mala svada da govore kako oni imaju drugi dio.

 

Ukratko: Imam 1 polovicu nekretnine na 1 mjestu i 1 polovicu nekretnine na drugom mjestu, zelim se odreci jedne nekretnine zauzvrat da dobijem drugu polovicu prve nekretnine te tako budem sam na svome poslije babine smrti.

 

Odgovorili ste mi da se nasljedivanje odnosno oporezivanje baba-unuk i djed-unuk ne placa sto je super, druga stvar je, ali to je vec nesto drugo, kako pravilno pristupiti ovome problemu? A brine me samo jedno, ako se ja odreknem polovice jedne nekretnine, zauzvrat da mi baba u ostavstini ostavi polovice druge nekretnine da budem sam na svome kako mene nece oprostite na rijecima za.ebat da ona napise oporuku da meni ostavlja, ja se odreknem polovice jedne nekretnine, a ona onda moze kasnije opet promjeniti oporuku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da vidim jesam li shvatio dobro - radi se o kući vaših bake i djeda. Vi već imate 1/2 udjela u toj kući, sada je djed umro i ide ostavina za drugu 1/2 udjela. Vi bi ujedno mijenjali 1/2 udjela kojeg imate u drugoj kući za ovu 1/2 u bakinoj/djedovoj. Je li to to?

 

Osim bake i vašeg oca, ima li još kojih nasljednika, jesu li baka i djed imali još djece, izuzev vašeg oca (stričevi ili tete)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da vidim jesam li shvatio dobro - radi se o kući vaših bake i djeda. Vi već imate 1/2 udjela u toj kući, sada je djed umro i ide ostavina za drugu 1/2 udjela. Vi bi ujedno mijenjali 1/2 udjela kojeg imate u drugoj kući za ovu 1/2 u bakinoj/djedovoj. Je li to to?

 

Osim bake i vašeg oca, ima li još kojih nasljednika, jesu li baka i djed imali još djece, izuzev vašeg oca (stričevi ili tete)?

 

Da U ostavstini mi je ostavnjena 1/2 1 nekretnine i 1/2 druge nekretnine, ja bi mjenjao drugu nekretninu svoju 1/2 za drugu polovicu prve nekretnine. Nasljednika ima, moj otac i dundo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda za ovu 1/2 koju želite morate dobiti suglasnost ostalih nasljednika djeda (dakle, bake, oca i strica da se odreknu nasljedstva) tako da u ostavini sve pripadne vama i tu poreza nema, a onda vi ovu 1/2 druge nekretnine darujete već kome se dogovorite, ali ako će se raditi o stricu, on će na to morati platiti porez na promet nekretnina od 5%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda za ovu 1/2 koju želite morate dobiti suglasnost ostalih nasljednika djeda (dakle, bake, oca i strica da se odreknu nasljedstva) tako da u ostavini sve pripadne vama i tu poreza nema, a onda vi ovu 1/2 druge nekretnine darujete već kome se dogovorite, ali ako će se raditi o stricu, on će na to morati platiti porez na promet nekretnina od 5%.

 

Zaboravio sam naglasiti, da je 1/2 obje nekretnine u babinom vlasnistvu.

Odnosno 1/2 nekretnine koja je u njezinom vlasnistu za koje ja imam 1/2 u ostavstini zelim je zamjeniti za 1/2 druge nekretnine koju ona ima u svome vlasnistu zbog bracne stecevine.

 

Da, moram dobiti suglasnost babe, međutim to može izgledati ovako:

 

Da se sastavi neki ugovor (neznam kako ovakvo nesto nazvati) da ja darujem svojih 1/2 nekretnine gdje ona ima svoju 1/2 vlasnistva, a da ona mora nakon svoje smrti ostaviti 1/2 meni gdje cu ja dobiti 1/2 preko ostavstine djeda.

 

Kako se ovakav "ugovor" zove i jeli ima neki rizik za mene prilikom sklapanja ovakvog ugovora isto tako koliko sam dole shvatio nasljedivanje baka-unuk se ne placa, a ima li nekog skrivenog troska?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija