Jump to content

Prometna nesreća i sudar sa divljači (srnjak)


slobodnjak

Preporučene objave

Pozdrav! Ovako, prije nekih godinu dana sam imao prometnu nesreću gdje mi je izletio srnjak, te mi je nastala šteta na autu od 30 i nešto tisuća kuna. U početku sam proba sam istjerati pravdu ali mi je predloženo da uzmem odvjetnika pa sam angažirao jednog s kojim sam dogovorio da idemo na postotak od uspjeha u postupku. Ja sam mislio da kad idem na postotak s odvjetnikom da ja njemu moram platit tek kad ja dobijem novce, zar nije to tako??! Uglavnom, danas mi je odvjetnik javio da smo dobili presudu u moju korist po kojoj mi tužena strana mora platit svu štetu i troškove. Ali da ja trebam platiti pristojbu za presuđenje u iznosu od oko 700 kuna. Ja ne razumijem zašto ja išta trebam platit iz dva razloga - prvi je taj ako imam ugovor o postotku, zar ne znači to da ja plaćam samo ako ja dobijem novce? A drugi razlog je taj ako i zanemarimo ugovor o postotku, ako po presudi tužena strana mora platit sve troškove zašto onda ja moram platit pristojbu za presuđenje? Dosada sam bio zadovoljan odvjetnikom i sve ali ovaj dio mi nema nikakve logike da ja moram platiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o sudskoj pristojbi na presudu, koju očito niste platili, a koju ste dužni platiti kao tužitelj. U vašem slučaju koji očito ima VPS preko 35.000,00 kn, pristojba bi bila 700 (pa i više) kuna.

 

Kako ste uspjeli u postupku i tuženiku je naloženo plaćanje troškova postupka, koji uključuju i trošak pristojbe, vi ništa ne gubite. A zašto tuženik to ne može platiti - iz razloga jer on je obvezan vama naknaditi troškove, dakle adresat uplate ste vi, a u slučaju pristojbe čiji ste vi obveznik, adresat je proračun suda.

 

Ako smijem priupitati - tko je bio tuženik u vašem slučaju, lovačko društvo ili Uprava za ceste? I na kojem temelju ste bazirali tužbu? Odgovor bi mogao pomoći jednom drugom našem korisniku koji se nalazi u sličnoj situaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako smijem priupitati - tko je bio tuženik u vašem slučaju, lovačko društvo ili Uprava za ceste? I na kojem temelju ste bazirali tužbu? Odgovor bi mogao pomoći jednom drugom našem korisniku koji se nalazi u sličnoj situaciji.

 

Poštovan G-man, upravo sam to ja htio pitati, identičan slučaj, ali ste me preduhitrili, iskreno Vam hvala na brizi, bez ikakvog pretjerivanja, zaista ste divna osoba, još jednom Vam naljepša hvala....:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smiješno će zvučati ali ja ne znam koga smo na kraju tužili. Slučajno sam došao do njega i onda mi je objašnjavao pola sata oko toga kako su to jako složeni predmeti za procjeniti koga tužiti i da to može biti različito u svakom predmetu. Malo mi je to bilo sve komplicirano pa sam mu dao odrješite ruke neka radi kako misli da treba. Znam sigurno da je lovačko društvo tužio i mislim da je još nekog pored njih ali nisam sto posto siguran. Tužbu je bazirao na temelju da je to naknada štete na autu. Tu sam odmah na početku platio tri tisuće kuna vještačenje vozila. Valjda ću i to dobit nazad. Znači ipak je ispravno to za platit tu pristojbu na presuđenje. Ako sam dobor shvato ja moram to platit, a onda će tužena strana meni to morat vratit. Meni bi bilo logičnije da je onda odmah sud odredio da tužena strana plati tu pristojbu i to je onda gotovo, a ne ovako ja ću platit pa ću onda ja tražit od njega da mi vrati. Čini mi se nepotreno zakomplicirano ali dobro, što je tu je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smiješno će zvučati ali ja ne znam koga smo na kraju tužili. Slučajno sam došao do njega i onda mi je objašnjavao pola sata oko toga kako su to jako složeni predmeti za procjeniti koga tužiti i da to može biti različito u svakom predmetu. Malo mi je to bilo sve komplicirano pa sam mu dao odrješite ruke neka radi kako misli da treba. Znam sigurno da je lovačko društvo tužio i mislim da je još nekog pored njih ali nisam sto posto siguran. Tužbu je bazirao na temelju da je to naknada štete na autu. Tu sam odmah na početku platio tri tisuće kuna vještačenje vozila. Valjda ću i to dobit nazad. Znači ipak je ispravno to za platit tu pristojbu na presuđenje. Ako sam dobor shvato ja moram to platit, a onda će tužena strana meni to morat vratit. Meni bi bilo logičnije da je onda odmah sud odredio da tužena strana plati tu pristojbu i to je onda gotovo, a ne ovako ja ću platit pa ću onda ja tražit od njega da mi vrati. Čini mi se nepotreno zakomplicirano ali dobro, što je tu je.

 

Poštovani, hvala Vam, najvjerojatnije je uz LD tužio i Hrvatske ceste, no ok, kako bilo da bilo bitno da ste se Vi uspijeli naplatiti, a ovo sve ostalo Vam je opisao poštovani G-man

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, hvala Vam, najvjerojatnije je uz LD tužio i Hrvatske ceste, no ok, kako bilo da bilo bitno da ste se Vi uspijeli naplatiti, a ovo sve ostalo Vam je opisao poštovani G-man
Saznao sam, tužio je lovačku udrugu (tako je rekao da je udruga, a ne društvo - ne razumijem razliku) i osiguravajuću kuću. Ja se nisam još naplatio ali kaže mi odvjetnik da misli da hoćemo jer ima puno takvih predmeta pa navodno već može procijenit gdje će bit naplate pa se nadam da je u pravu.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Saznao sam, tužio je lovačku udrugu (tako je rekao da je udruga, a ne društvo - ne razumijem razliku) i osiguravajuću kuću. Ja se nisam još naplatio ali kaže mi odvjetnik da misli da hoćemo jer ima puno takvih predmeta pa navodno već može procijenit gdje će bit naplate pa se nadam da je u pravu.

 

To sam i pretpostavljao, pisao sam u temi koju sam ja pokrenuo, identičan slučaj, budete se naplatili ako je donesena sudska presuda, budite bez brige, a i odvjetniku je u interesu kad ima %-tak od štete da je i naplati, Hvala Vam lijepa još jednom i sretno...:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija