Jump to content

Promjena podataka u ZK ulošku


žaro

Preporučene objave

Specifičan problem...

 

Naime moja obitelj u posjedu je starine. U zk ulošku piše da je vlasnica Marija Anić rođ. Petrović, a problem je slijedeći moja majka se zove isto kao njena pok. teta koja je i živjela u toj kući zajedno sa mojima. Ja sam poslao sudu dopis na koji sam dobio riješenje da je iza pokojne izvršena ostavinska rasprava te da ista nema imovine. E sada, moja bi majka izvršila promjenu podataka ali nas je strah da nas netko ne optuži za pokušaj prijevare. Šta se dešava ako nam ne odobre zahtjev, da li podliježemo kaznenoj odgovornosti? Moram napisati da je zadnja promjena u zk ulošku iz 1980. te se moji ne sjećaju da su oni išta imali sa papirima... A pok. teta je umrla 1993. u vrijeme rata tako da je i to u magli.

 

Ako netko može pomoći....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi zapravo i niste sigurni je li ta kuća upisana kao vlasništvo tete ili mame, jel? Ne mogu vam savjetovati da na slijepo predložite promjenu podataka, ali možete napraviti sljedeće:

 

Otiđite do gruntovnice i zatražite uvid u ručno vođenu zemljišnu knjigu za taj zk uložak. Tražite kada je Marija Anić rođ. Petrović upisana kao vlasnica nekretnine i tamo ćete pronaći posl. br. Z-XXX/YY To je zbirka isprava u koju je uložen pravni temelj upisa (ugovor, rješenje o nasljeđivanju i sl.). Iz toga ćete vidjeti radi li se o mami ili teti.

 

Ako se radi o mami, tražite promjenu podataka.

 

Ako se radi o teti, trebat će utvrditi tko su njeni nasljednici i u kakvim ste odnosima s njima, pa vidjeti može li se išta oko toga dogovoriti ili eventualno podnijeti tužbu radi utvrđenja prava vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi zapravo i niste sigurni je li ta kuća upisana kao vlasništvo tete ili mame, jel? Ne mogu vam savjetovati da na slijepo predložite promjenu podataka, ali možete napraviti sljedeće:

 

Otiđite do gruntovnice i zatražite uvid u ručno vođenu zemljišnu knjigu za taj zk uložak. Tražite kada je Marija Anić rođ. Petrović upisana kao vlasnica nekretnine i tamo ćete pronaći posl. br. Z-XXX/YY To je zbirka isprava u koju je uložen pravni temelj upisa (ugovor, rješenje o nasljeđivanju i sl.). Iz toga ćete vidjeti radi li se o mami ili teti.

 

Ako se radi o mami, tražite promjenu podataka.

 

Ako se radi o teti, trebat će utvrditi tko su njeni nasljednici i u kakvim ste odnosima s njima, pa vidjeti može li se išta oko toga dogovoriti ili eventualno podnijeti tužbu radi utvrđenja prava vlasništva.

 

Hvala lijepo na odgovoru,

 

ali i to sam napravio. Zadnji ručni upis je 1980. Tada je vlasništvo prebačeno 1/1 na Mariju Anić rođ. Petović na temelju darovnog ugovora. U to vrijeme pok. je imala 80 godina, a moja mama 21. Zbilja mi nije jasno kako se ona toga ne sijeća. Nasljednica je je jedino moja majka, ali problem je u tome da želimo izbjeći plaćanje poreza ako možemo. Nadam se da će nam samo odbiti zahtjev za promjenu podataka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija