Jump to content

Zastara doprinosa


ssvedrec@pravo.hr

Preporučene objave

Postovani,

zatvorila sam obrt prije 14 godina i ostala duzna za doprinose nekoliko tisuca kn. Nista puno. Naravno ima tu i kamata. Nekoliko puta se PU pokusali naplatiti ali nakraju su se uknjizili na moj dio nasljedene kuce na selu. Primanja nisu vise dirali ali ionako sam u blokadi. Mogu li se pozvati na apsolutnu zastaru ?

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

zatvorila sam obrt prije 14 godina i ostala duzna za doprinose nekoliko tisuca kn. Nista puno. Naravno ima tu i kamata. Nekoliko puta se PU pokusali naplatiti ali nakraju su se uknjizili na moj dio nasljedene kuce na selu. Primanja nisu vise dirali ali ionako sam u blokadi. Mogu li se pozvati na apsolutnu zastaru ?

Hvala na odgovoru

 

Da, primjenom čl. 230. Zakona o doprinosima apsolutna zastara za dugovanje nastaje protekom od deset (10) godina, a počinje teći prvog dana naredne kalendarske godine kada ste zatvorili obrt...

Npr. ako ste ga zatvorili u 6. mjesecu 2002. g., zastara počinje teći od 1. siječnja 2003. god, te protekom od deset (10) godina, dakle 1. siječnja 2013. godine nastupa Apsolutna zastara duga temeljem doprinosa, bez obzira da li je u tom vremenskom roku bilo prekida ili nije....

Sukladno navedenom čl. 230. Zakona o doprinosima, ako je tako kako navodite, kod Vas je nastala apsolutna zastara dugovanja, te se nadležnoj PU obratite Zahtijevom da postupi po čl. 233. Zakona o doprinosima (po kojem članku je PU obvezna provesti postupak utvrđivanja zastare) te da, primjenom odrednica čl. 230. i čl. 232. st. 1. istog zakona, donese rješenje da je dugovanje u zastari, te da se isto u potpunosti otpisuje, kao i kamate (sporedne stvari temeljem glavne)...

Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, primjenom čl. 230. Zakona o doprinosima apsolutna zastara za dugovanje nastaje protekom od deset (10) godina, a počinje teći prvog dana naredne kalendarske godine kada ste zatvorili obrt...

 

Polako Željac,

čl.233

(1) Postupak utvrđivanja zastare provodi Porezna uprava na način propisan Općim poreznim zakonom za postupak kojim se utvrđuje porezna zastara, ako ovim Zakonom nije drugačije uređeno.

 

Opći porezni zakon

iz 2009

čl.94

(7) Zastara prava na naplatu tražbine po osnovi poreza, kamata i troškova ne nastupa ako je tražbina osigurana založnim pravom ili hipotekom koji su upisani u javnu knjigu. U tom slučaju tražbina će se naplatiti iz opterećenih stvari.

 

Trenutno važeći

čl.94

(10) Kad protekne vrijeme zastare, porezno tijelo čija je tražbina osigurana zalogom ili hipotekom može se namiriti samo iz opterećene stvari ako je drži u neposrednom posjedu ili ako je njegovo pravo upisano u javnoj knjizi. Međutim, zastarjela tražbina po osnovi kamata ne može se namiriti ni iz opterećene stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polako Željac,

čl.233

(1) Postupak utvrđivanja zastare provodi Porezna uprava na način propisan Općim poreznim zakonom za postupak kojim se utvrđuje porezna zastara, ako ovim Zakonom nije drugačije uređeno.

 

Opći porezni zakon

iz 2009

čl.94

(7) Zastara prava na naplatu tražbine po osnovi poreza, kamata i troškova ne nastupa ako je tražbina osigurana založnim pravom ili hipotekom koji su upisani u javnu knjigu. U tom slučaju tražbina će se naplatiti iz opterećenih stvari.

 

Poštovani, izvinjavam se, nisam vidio navod u postu da su se upisali na nekretninu..., izvinjavam se još jednom, moj previd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uredu. Hvala na trudu. Nazalost nemam novaca za pravnika. Da imam platila bi taj dug. Pokusat cu nesto sama mozda mi se posreci jednom u zivotu nesto. Pozdrav!

 

Poštovana, sve je to meni jasno, no lako je moguće da su od vremena koji navodite za dug, kamate uvelike prešle glavnicu pa ako bi se uspjele otpisati, trošak odvjetnika bi možda bio zanemariv. U svakom slučaju sretno&lp.

 

Poštovani, izvinjavam se, nisam vidio navod u postu da su se upisali na nekretninu..., izvinjavam se još jednom, moj previd...

 

Ma nema problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, imam jedno pitanje na koje ne mogu naći odgovor, a realno bojim se najgoreg. Suprug mi ima porezni dug na doprinose, obrt je zatvorio 2014. dug je još iz 2009.g, sada radi u firmi i uzimaju mu 1/3 plaće ovrhom. Kako je bio naivan i nadobudan odlučio se još 2013.g za Linićev reprogram, gdje tehnički priznaje dug. Rata u reprogramu mu je bila cca 4000,00 kn/ mj i odustao je od plaćanje istih nakon 6 mjeseci. On nikada nije išao u PU da traži ukidanje reprograma već ga jednostavno nije plaćao. Mene sad zanima dali zastara uopće teće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija