Jump to content

ugovor o dozivotnom uzdrzavanju i pravo stanovanja


osunčana

Preporučene objave

Postovani,

moj otac je vlasnik stana u gradu od 80,00m2.Ima dvoje djece:sina i kcer.

Ja(sin vlasnika) i supruga zivimo u tom stanu 17 godina, od kada smo se vjencali.Svih tih godina placamo sve racune i otkup stana.Otkup je na 30 godina i moramo ga placati jos 7 godina.U stan smo neprestano ulagali i utrosili cca 150.000,00 kn na potrebnu renovaciju.Time smo povecali vrijednost nekretnine.

Na pocetku braka jedno vrijeme smo zivjeli zajedno sa mojim ocem i majkom.Otac ima kucu u blizini grada i zadnjih 15 godina zivi u toj kuci.Adresu stanovanja nije nikada mijenjao, jos uvijek je prijavljen na adresu ovog stana.Za pravo na stan uvijek je naglasavao da ce se stan dijeliti na tri dijela:njemu, meni i sestri.Iz tog razloga smo i ulagali u stan misleci da svakako ulazemo u poboljsanje nekretnine koja dijelom pripada i nama.

Moja sestra je udata, ima dvoje dijece i rijeseno stambeno pitanje.

Moj otac je dobrog zdravlja,fizicki aktivan i bez materijalnih problema.

Nikada nisu postojale medjusobne svadje i nesuglasice u obitelji.

 

Medjutim, prije nekoliko dana slucajno smo saznali da je moj otac sklopio Ugovor o dozivotnom osiguranju sa mojom sestrom kojim ona nakon smrti primatelja uzdrzavanja stjece pravo vlasnistva nad stanom u cijelosti.Sestra je zatrazila provedbu upisa u ZK i dobila rijesenje.

 

Moje pitanje je:

1.mozemo li se ja i supruga nekako zastiti da nas nakon oceve smrti sestra ne izbaci iz stana vec da mozemo zivjeti u stanu do kraja zivota?

 

2.Postoji li pravni nacin da zatrazimo od mog oca povrat ulozenih sredstava i refundaciju placenih racuna zadnjih 17 godina, jer smo sve placali misleci da imamo pravo na trecinu stana, kako nam je obecavano svih godina?

Naravno da nemamo racune za izvrsene radove.Sve uplatnice za rezije i otkup imamo.

Kada bi ove novce dobili i jos podigli kredit mogli bi racunati na kupnju nekog manjeg stana za nas dvoje.

 

3.Radimo li sebi stetu ako prestanemo plaćati sve racune za rezije i otkup (cca 1.000,00kn mjesecno) kada svi racuni ionako glase na vlasnika stana?

 

Molim Vas pravni savjet, ne vidimo izlaza iz ove mucne situacije.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija