Jump to content

Darovanje stana


muvi

Preporučene objave

Od dokumentacije nije potrebno ništa posebno, običan ugovor (može i onaj tipski iz Narodnih novina) u kojem se pobrinite da stoji odredba kako darovatelj danom sklapanja ugovora predaje u neposredan posjed predmet darovanja obdareniku (ovo iz razloga da izbjegnete formu JB akta, koji košta).

 

Takav ugovor odnijeti JB-u da se ovjeri potpis darovatelja (oca), što košta 50-ak kuna. Nakon toga imate rok od 30 dana za podnošenje prijave Poreznoj, koja će donijeti rješenje kojim vas oslobađa plaćanja poreza na promet nekretnina.

 

Gruntovnici nadležnog suda podnosite prijedlog za uknjižbu, a o potrebnoj dokumentaciji i troškovima, više vidite ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači kupim taj ugovor odem kod javnog bilježnika otac potpiše i to je to.

 

Tako je, samo pripazite da ugovor ima ovu odredbu koju sam vam napomenuo.

 

Za gruntovnicu i poreznu imam 30 dana vremena ne trebam odmah?

 

Za Gruntovnicu roka i nema, ali vam je definitivno u interesu da se to napravi čim prije, zlu ne trebalo.

 

Za Poreznu vrijedi rok od 30 dana od dana sklapanja darovnog ugovora.

 

Još me samo zanima kad ispunim taj ugovor i idem kod javnog bilježnika šta trebam ponijet sa sobom papire od kuće ili ne?

 

To treba riješiti otac (ovjerava se potpis otuđivatelja) i potrebna mu je osobna iskaznica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od dokumentacije nije potrebno ništa posebno, običan ugovor (može i onaj tipski iz Narodnih novina) u kojem se pobrinite da stoji odredba kako darovatelj danom sklapanja ugovora predaje u neposredan posjed predmet darovanja obdareniku (ovo iz razloga da izbjegnete formu JB akta, koji košta).

 

Takav ugovor odnijeti JB-u da se ovjeri potpis darovatelja (oca), što košta 50-ak kuna. Nakon toga imate rok od 30 dana za podnošenje prijave Poreznoj, koja će donijeti rješenje kojim vas oslobađa plaćanja poreza na promet nekretnina.

 

Gruntovnici nadležnog suda podnosite prijedlog za uknjižbu, a o potrebnoj dokumentaciji i troškovima, više vidite ovdje.

 

danas sam kupio ugovor(u nn), samo me zanima gdje to trebam napisat što ste napomenuli,ugovor ima 7 točaka

 

Ažurirano

 

e da još me zanima u ugovoru piše kolika je vrijednost nekretnina kako da ja to znam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nemora biti obrazac iz NN,možete i Vi to fino sačiniti ;

_______________________________________

(Ime i prezime, Br.OI, adresa) (u daljnem tekstu: Darovatelj)

i

(Ime i prezime, Br.OI, adresa) (u daljnem tekstu: Obdarenik)

 

sklopljen je u _________, dana _____________ slijedeći

 

UGOVOR O DAROVANJU STANA

 

 

Članak 1.

 

Darovatelj je vlasnik dvosobnog stana u ____________________ upisanog u z.k.ul.____na k.č._____k.o._____, a koji se sastoji od dvije sobe, kuhinje, kupaone s WC-om, predsoblja i balkona u ukupnoj površini od _______ m².

 

Članak 2.

 

Darovatelj daruje - daje bez protučinidbe Obdareniku, a Obdarenik prima sa zahvalnošću, nekretninu - stan iz članka 1. ovoga Ugovora.

 

Članak 3

 

U posjed darovane nekretnine - stana Obdarenik stupa odmah,odnosno darovatelj danom sklapanja ugovora predaje u neposredan posjed predmet darovanja obdareniku

 

Članak 4.

 

Darovatelj daje suglasnost Obdareniku da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja nekretninu - stan iz članka 1. ovoga Ugovora upiše u zemljišne knjige na svoje ime.

 

Članak 5.

 

Ugovorne strane se odriču prava pobijanja ovoga Ugovora osim u slučaju grube nezahvalnosti Obdarenika.

 

Članak 6.

 

Poreze i druga davanja u vezi s darovanjem nekretnine - stana iz članka 1. ovoga Ugovora snosi Obdarenik.

 

Članak 7.

 

Za sve sporove u vezi ovog ugovora nadležan je Općinski sud u _________.

 

Članak 8.

 

Ovaj Ugovor sklopljen je u 6 (šest) istovjetnih primjeraka, od kojih svaka ugovorna strana zadržava po 3 (tri) primjerka.

 

 

Darovatelj___________

Obdarenik___________

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e hvala danas idemo to napravit.Još samo da pitam Matrixa da pod točkom tri mi ne piše ono što je on napisao(da izbjegnem plaćanje)Nego piše samo:

 

Darodavatelj ovalšćuje daroprimatelja da, bez bilo kakvog daljnjeg pitanja ili odobrenja, može u zemljišnim knjigama ili u drugim javnim očevidnicima ishoditi uknjižbu prava vlasništva na svoje ime.

 

eto tako piše sad ne znam dal ja da napišem ispod toga ono što ste vi napisali ili ne mogu ispod toga pisat?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upišite u prazan članak s unutarnje strane. Bar je nekad postojao, no kako sve ugovore radim na računalu ne znam kako više izgleda tipski ugovor iz NN. To vam je i Matrix sugerirao, da ga sačinite na računalu po predlošku što vam je postavio i isprintate. Taj članak vam je bitan jer ako ga nema a samo ovjerite potpise, isti ugovor je ništetan tj. ne proizvodi pravni učinak bez solemniziranja ili JB akta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upišite u prazan članak s unutarnje strane. Bar je nekad postojao, no kako sve ugovore radim na računalu ne znam kako više izgleda tipski ugovor iz NN. To vam je i Matrix sugerirao, da ga sačinite na računalu po predlošku što vam je postavio i isprintate. Taj članak vam je bitan jer ako ga nema a samo ovjerite potpise, isti ugovor je ništetan tj. ne proizvodi pravni učinak bez solemniziranja ili JB akta.

Ok,hvala.Neću više biti dosadan samo da još pitam ako mi to može sve napravit JB kad dođem kod njega i dal bi to što više platio, ili bolje da ja napravim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok,hvala.Neću više biti dosadan samo da još pitam ako mi to može sve napravit JB kad dođem kod njega i dal bi to što više platio, ili bolje da ja napravim?

 

Ne sekirajte se, niste dosadni a Matrix vam je već sve pojasnio. Samo da ponovno napomenem, pripazite na točnost prepisanih podataka iz ZK izvatka te čl.3 i ne bi imali nikakovih daljnjih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Evo riješili smo kod JB.Sad mi je sljedeći korak porezna i gruntovnica šta prvo trebam obavit ili je svejedno?I da u poreznoj ništa ne plaćam i zanima me koje papire im trebam predat ono što smo napravili kod javnog bilježnika ili još nešto?

Ova žena mi je rekla da to sve sam mogu napravit da otac ne treba dolazit na poreznu i gruntovnicu dal je to točno?

Hvala svima na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve možete obaviti sami,no vrlo je bitno da Poreznoj pravodobno prijavite nastanak porezne obveze,odnosno u roku od 30 dana od dana sklapanja ugovora.

U istoj prijavi posebno istaknite da se radi o darovanju u odnosu otac-sin,tj da ispunjavate uvjete za oslobađanje od plaćanja poreza,uz istu prijavu priložite primjerak ugovora.

Upis prava vlasništva je neovisan od rješavanja porezne obveze,tako da već sutra možete nadležnom z.k.uredu Općinskog suda podnijeti prijedlog za upis.

 

Primjer prijedloga:

 

OPĆINSKOM SUDU U_________

ZEMLJIŠNO KNJIŽNOM ODJELU

_____________________________

_____________________________

ZEMLJIŠNO KNJIŽNA STVAR:

 

Predlagatelj: ___________ iz __________ OIB: _________ (vaši podaci)

Protustranka: ___________iz __________ OIB: _________

(otac kao darovatelj).

 

RADI :upisa prava vlasništva

 

Na temelju isprava kako slijedi;

____________________________________

________________________________________

_________________________________________

(popiši isprave koje se prilažu )

predlagatelj predlaže da naslovljeni sud odredi i provede uknjižbu prava

vlasništva na nekretnini zk.č._____površine _____m2 k.o.__________ ZKUL:

____na ime i u korist predlagatelja.

 

Predlagatelj:

 

Privitak:

Izvornici Isprava kao u tekstu popisani.

Potvrda o uplati pristojbe .

 

Što vam je potrebno uz prijedlog pogledajte u članku pod linkom http://www.legalis.hr/forum/entry.php/26-Zemlji%C5%A1no-knji%C5%BEni-upisi-potrebni-dokumenti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za prijavu poreznoj imate 30 dana, a gruntovnicu 60. U poreznoj će vam reći koje dokumente trebate predati (u biti kopiju ugovora) i zahtjev za oslobođenje.

 

U gruntovnici vam treba prijedlog za uknjižbu (daju vam u gruntovnici ili kupite u knjižari), Ugovor, preslik dokaza o državljanstvu (domovnica, putovnica ili OI), te 250 kn pristojbe, ako niste oslobođeni plačanja iste ili je ugovor solemniziran.

 

Ažurirano

 

..ups..ne vidjeh te M..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija