Jump to content

Od potpisivanja do predavanja tabularne izjave


useless

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Zanimaju me hipotetske mogućnosti i zamke u sljedećoj situaciji:

 

Sa prodavačem stana idem do javnog bilježnika gdje potpisujemo kupoprodajni ugovor i ja ga isplaćujem te od njega dobivam tabularnu izjavu. Do gruntovnice imam nekih pola sata do sat vožnje autom.

 

Može li se u tih pola sata dogoditi da netko u gruntovnici kome je trenutni vlasnik dužan novac preda zahtjev za nekakvom zabilježbom na stan prije nego ja predam tabularnu izjavu. Šta se događa u takvoj situaciji i koje su moje mogućnosti da se zaštitim od neželjenih posljedica. Novac je već otišao, a njemu se na stan zabilježio netko drugi. Je li validan argument da smo potpisali ugovor i tabularnu izjavu prije nego je ta osoba podnijela zahtjev za zabilježbom? Poništava li se možda naš ugovor (pretpostavljam da bi za to u ugovoru trebalo stajati da u trenutku predaje tabularne izjave nema ništa na stanu?)?

 

Postoji li neka mogućnost da se novac daje u trenutku predaje tabularne izjave u gruntovnici ili nešto slično? Nakon što se uvjerimo da je sve ok i na licu smo mjesta.:neznam:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li se u tih pola sata dogoditi da netko u gruntovnici kome je trenutni vlasnik dužan novac preda zahtjev za nekakvom zabilježbom na stan prije nego ja predam tabularnu izjavu.

 

Može. Može se desiti i da u tih pola sata zvizne meteor u gruntovnicu pa se nitko ne upiše. Može se desiti i da tome nekome pukne guma na vozilu i vi stignete prije.

 

Nemojte mi zamjeriti na ovome gore, ipak ste postavili hipotetsko pitanje. Po tome nikad nitko ne bi kupovao nekretninu. Osim ako imate jake indicije da će se to i dogoditi. Onda se od takove nekretnine bježi. Usput bi i taj netko već trebao imati pokrenuti spor, ovršnu ispravu ili bilo koi drugi akt pogodan za zabilježbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa prodavačem stana idem do javnog bilježnika gdje potpisujemo kupoprodajni ugovor i ja ga isplaćujem te od njega dobivam tabularnu izjavu. Do gruntovnice imam nekih pola sata do sat vožnje autom.

 

Savjet je da ugovor ovjerite kod bilježnika koji je bliže gruntovnici, pa samim time postoji i manje vremensko razdoblje u kojem može doći do malverzacija...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

 

Konkretno je situacija sljedeca: trenutni vlasnik ima teret na stanu u vrijednosti cijelog stana za koji tvrdi da je fiktivno dogovorio sa svojim prijateljem da bi zastitio stan od nekih mogucih nezeljnih potrazivanja zbog svog posla.

 

Vlasnik vec ima tabularnu izjavu od tog svog prijatelja ali nije zelio dizati teret nego je inzistirao da napravimo kupoprodaju, i da nam on da tu tabularnu izjavu pa da se mi bakcemo time. To smo odbili i najvjerojtanije ce on to sad rjesavat pa nakon toga ide kupoprodaja.

 

Pitanje sam postavio jer me malo zabrinulo to njegovo inzistiranje da on taj teret ne dize nego da dadne tabularnu izjavu nama. Kao da mu netko dise za vratom i da ce se otvorit necem nezeljenom skine li teret, cime bi se i otvorila mogucnost za ono sto sam opisao. Ako mu netko zbilja dise za vratom zar taj netko ne bi takodjer vec dosad teretio stan bez obzira na postojeci fiktivni teret? I kao sto je vec receno u prvom odgovoru, pa da mi potvrdite jos jednom, taj netko bi u pravilu morao sudski ishoditi terecenje pa bi to bilo vidljivo negdje??

 

Mozda malo paranoicno djelujem al vise pokusavam skuzit taj cijeli sustav jer mi se malo debilno cini da postoji takva rupa u necem sto bi trebalo biti jednostavno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najvjerojatnija opcija je da je ova priča s teretom zaista točna i da vlasnik stana očekuje neku ovrhu protiv sebe. Većina ovrhovoditelja će odustati od pokretanja postupka ovrhe na nekretnini ako utvrdi da je na nekretnini već upisan teret i to iz razloga što će platiti troškove ovršnog postupka, a u tom ovršnom postupku se neće moći naplatiti jer prvenstveni red naplate ima osoba koja je ranije upisala založno pravo.

 

Jednako tako, ako bi ovršni postupak i bio pokrenut i nekretnina prodana, imatelj založnog prava bi prvi dobio novce koje bi dao/vratio vlasniku stana.

 

Dakle, bitno je da kupoprodaju odradite hitno odmah nakon brisanja tereta, da ne bi u međuvremenu na gruntovnicu stigla zabilježba pokretanja ovršnog postupka ili zabilježba ovrhe.

 

Ako to odradite, onda ste 90% sigurni. Kažem 90% jer vjerovnici vlasnika stana i dalje imaju pravo u roku od godinu dana od sklapanja kupoprodajnog ugovora protiv vlasnika i protiv Vas pokrenuti parnični postupak radi pobijanja dužnikovih pravnih radnji (pogotovo će to napraviti u slučaju da je isplata izvršena u gotovini, a ne preko računa), ali u slučaju tog postupka moraju dokazati da ste Vi znali da sklapanjem kupoprodajnog ugovora vlasnik stana oštećuje svoje vjerovnike.

 

Kao i kod svake druge kupoprodaje, savjetovao bih Vam angažiranje odvjetnika da izvrši pregled stanja u zemljišnim knjigama, upozori Vas ako postoje neke okolnosti iz kojih se može naslutiti postojanje realne opasnosti da će nešto poći po zlu i odradi kupoprodaju i uknjižbu uz što manje rizika po Vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravio sam napomenut da je imao neke zabilježbe ovrha zbog neplaćanja pričuve uz ovu zabilježbu svog prijatelja. Moguće je da je tu shemu sa svojim prijateljem koristio za to, jer su te ovrhe dugo stale, a nisu "aktivirane" (poslan stan na bubanj, ili kako već to ide).

 

Odvjetnika smo konzultirali ali on čini mi se više kalkulira sa opcijom da mu je taj neki prijatelj zapravo kamatar kojem duguje novce pa se njih dva prepiru oko toga kako će se i na koji način dizat "kamatareva/prijateljeva" zabilježba.

 

Ako imate još kakav komentar ili prijedlog bio bih vam zahvalan.

 

Bizarno mi je da može doći do takve neke parnice u kojoj bi mi nastradali dok zapravo nemamo pojma šta taj lik radi, samo smo mu dali instrukcije da sve pobriše kako zna i da ćemo mu kupit stan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odvjetnika smo konzultirali ali on čini mi se više kalkulira sa opcijom da mu je taj neki prijatelj zapravo kamatar kojem duguje novce pa se njih dva prepiru oko toga kako će se i na koji način dizat "kamatareva/prijateljeva" zabilježba.

 

Ili se njih dvojica dogovaraju kako će preveslati nekog naivca poput vas.

Bježite od takvih , nije vrijedno rizika.

 

 

 

U potpunosti se slažem, pa da ne ponavljam ono o :bjezi:..

 

I ja se pridružujem

:bjezi:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ljudi,

 

Da vas ponovno priupitam vezano za ovo.

 

Izrazili smo našu zabrinutost prodavatelju i oni su ponudili da napravimo ovakvu proceduru:

 

potpišemo ugovor uz koji deponiramo novce kod javnog bilježnika, sa ugovorom idemo radit predbilježbu u gruntovnicu, kad on skine hipoteku i potvrdi da nema aktivnih plombi on može preuzeti novce, a nama daje tabularnu izjavu kojom opravdavamo predbilježbu.

 

Šta uopće znači ta predbilježba? Ima li ona prednost pred nekim potencijalnim vjerovnikom prodavatelja koji bi pokrenuo ovrhu ili praktički ne znači ništa dok se ne opravda.

 

Također, ako se novci deponiraju na žiro račun javnog bilježnika mogu li se isplatiti u gotovini, ako ne - mogu li se isplatiti na račun prodavateljeva sina? To meni ne zvuči kao moguće i izgleda da mu je i osobni račun blokiran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šta uopće znači ta predbilježba? Ima li ona prednost pred nekim potencijalnim vjerovnikom prodavatelja koji bi pokrenuo ovrhu ili praktički ne znači ništa dok se ne opravda.
itekako da predbilježba proizvodi pravne učinke,obzirom da je svim trećim osobama jasno stavljeno do znanja da je nekretnina otuđena i da će svi naknadni upisi pristigli nakon upisa predbilježbe biti brisani ukoliko naravno predbilježba bude opravdana,budući da opravdanjem predbilježbe nastupa učinak upisa prava vlasništva od trenutka kad je z.k.ured zaprimio prijedlog za upis predbilježe.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači vi mislite da nas predbilježba osigurava od njegovih eventualnih vjerovnika?
osigurava od svakakog naknadnog upisa,no druga je stvar ako prodavatelj/dužnik kupoprodajom prikraćuje svoje vjerovnike,tad je moguća tužba radi pobijanja pravni radnji,koja se u ovom slučaju može podnijeti u roku od jedne godine od dana sklopljene kupoprodaje.

Šta sa ovim detaljima oko deponiranja novaca?

nalazite se u širokom polju obveznih odnosa,što vam daje odriješene ruke da slobodno ugovarate modus obostranog izvršenja ugovornih obveza.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osigurava od svakakog naknadnog upisa,no druga je stvar ako prodavatelj/dužnik kupoprodajom prikraćuje svoje vjerovnike,tad je moguća tužba radi pobijanja pravni radnji,koja se u ovom slučaju može podnijeti u roku od jedne godine od dana sklopljene kupoprodaje.

 

To je već navedeno u temi. Ako sam dobro shvatio to je jedino moguće ukoliko su prodavatelj i kupac dogovorno prevarili prodavateljeve vjerovnike. A budući da mi nemamo pojma o njegovim vjerovnicima to ne bi trebalo biti problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija