Jump to content

obavijest o pocinjenom prekrsaju - savjet


virtalni

Preporučene objave

stigao danas,

 

"... policijski sluzbenik ove PP... - utvrdio je da je vozilom ...

pocinjen prometni prekrsaj opisan u čl. 59. st. 1....

... za koji je propisana kazna u iznosu od 2000 do 5000kn..."

 

znaci moralno osvjesten policajac me tereti da sam prosao kroz crveno, siguran sam da nisam. no njemu ce se vjerovati...

 

kako se iz ovoga "izvuci" s sto manjom novanom kaznom?!

(nazalost "kaznjavan" sam, bez kaznenih bodova, imam upozorenje od prije 5mj, i to je sve unatrag 3g. - ostali "prekrsaji" su svi bili placani na licu mjesta...

 

hvala lijepa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad zavisi što vam je u interesu - za oba prekršaja (crveno i nedavanje podataka), imate istu zapriječenu kaznu (2-5.000,00 kn), ali za crveno dobivate i 2 negativna boda (možda i zaštitnu mjeru zabrane upravljanja), pa se meni čini (ali ovo razmišljam čisto s moje pozicije, ne vaše) bolja opcija ne dati podatak, pričekati nalog za nedavanje, žaliti se u smislu da priznajete prekršaj, ali da ste jednostavno zaboravili na dostavu i tražite smanjenje kazne, koje ćete vjerojatno i dobiti (cca 500,00 kn smanjenja), pa onda još ide i 2/3 u roku 8 dana - otprilike vam dođe na isto, ali nemate bodove niti moguću zaštitnu mjeru za slučaj nedavanja podataka.

 

EDIT : Danas smo "sinkronizirani" kao plivačice... :smijeh3:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

raniji prekrsaji: pricanje na mobitel, brzina (kazna 1000kn - placeno pola), pretjecanje preko pune linije (kazna 250kn) i sl "sitnice".

sve unatrag zadnje 4-5 godina na licu mjesta!! - nikad nikakav prekrsajni postupak protiv mene nije vodjen (unatrag zadnjih 4-5 godina)

 

aaa zabrana mi se ne svidja nikako.

 

znaci napisati u odgovoru, da je netko od mojih clanova obitelji vozio. dati preslike njihovih osobnih, i ocekivati kaznu za "nedavanje vjerodostojnih podataka" od 2000kn, plativu u iznosu od 2/3 odmah?

 

Tu nema plaćanja pola kazne, jer idu i 2 boda i zabrana upravljanja (ovisno o ranijim prekršajima, pa ne znam koliko).

 

Ako se ne sjećaš tko je vozio, ide "samo" 2000 kuna, a i na to se može prigovarati na visinu sankcije, tražiti smanjenje i platiti 2/3 po presudi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ciljao sam na protek vremena, ali ovo baš nije neko dugotrajno razdoblje - no, svejedno, možete navesti da se automobilom služi više ljudi, navesti njihova imena, a onda da se ne možete sjetiti točno tko je tog dana vozio, pa će sud reći svoje, ako dođe nalog za nedavanje.

 

Imamo već prakse gdje se u takvim slučajevima oslobađa, ali se radilo o ipak znatnijem vremenskom razdoblju. Ovo je relativno friško, ali ne škodi probati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je samo novcana kazna, neka cekaju u redu naplate, nacekali bi se do sudnjeg dana...

i novcana kazna i bodovi imaju rok "zastare" potrazivanja pa :zubo:

 

U teoriji, policija ju može tužiti i za vožnju prije stjecanja prava na upravljanje, a to je onda ipak znatno veća kazna (5000 kuna) i bodovi koji čekaju da dobije vozačku. Mislim da se ne isplati zezati u tom smjeru.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

evo nastavka.

stiglo danas od PP- 2000kn nazne (plativo 2/3 u roku 8 dana) + 100kn troskova.

(dostavljen nevjerodostojan podatak o indetitetu osobe koja je upravljala...)

moze se naravno zaliti u roku 8 dana.

 

znaci ne placam niti kaznu niti 100kn troskova te u "zalbi" priznati krivnju tj navedeni prekrsaj, te se pozvati na umanjenje/ukidanje novcane s kojim vec razlozima + potrebni dokazi...?

- i dalje cekati presudu suda ako uvaze moje argumente i umanje/ukinu kaznu?

 

hvala lijepa na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drzati cu se drot-ovog savjeta :) - jer njegov isti sigurno prolazi, dok za ovaj drugi, sve je stvar "sreće"

 

 

samo me jos zanima, da li se pozvati da sam prekrsajno nekaznjavana osoba (bez kaznenih bodova, svi prekrsaji koji su bili placeni su na licu mjesta, upozorenje mladje od 1. g imam).

- te da li se ista "potvrda" moze negdje dobiti ili prekrsajni sud ima uvid u to - tj ne kaznjavanost u zadnje 3 godine?

 

- hvala drot

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može i tako, ali u tom slučaju će sud najvjerojatnije samo potvrditi ovu kaznu od 2000 kuna, a ovako kako je naveo ima dobre šanse za smanjenjem.

 

Postovani drot13,

da u tom slucaju ce sud pozvati okrivljenika te ce biti saslusan u zurnom postuku, izvrsiti ce uvid u izvjesce policije i uvid u pisani podnesak u kojem su navedeni podaci o osobama – vozacima koji su mogli upravljati njegovim osobnim automobilom u momentu prekrsaja. Na saslusanju ce negirati prekrsaj koji mu se stavlja na teret a kako s druge strane tuzitelj nije pruzio nikakve druge čvrste i argumentirane dokaze o postojanju djela prekrsaja na strani okrivljenika niti je OSO utvrdila identitet pocinitelja prekrsaja slijedom istog nisu se stekla obiljezja djela prekrsaja iz cl.229.st.7., te u skladu s nacelom in dubio pro reo a temeljem cl.182.st.1.t.3 PZ odbacit o optuzbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tadija, ovo što vi sugerirate i sam sam naveo u postu #10, ali tu je ključan protek vremena između počinjena prekršaja i traženja obavijesti tko je vozio.

 

Kako se u ovom slučaju radilo o 2 tjedna razmaka, sud bi najvjerojatnije ipak našeg "virtalnog" osudio za nedavanje vjerodostojnog podatka, za što već ima slučajeva u praksi. Da se barem radilo o mjesec-dva dana, onda se slažem, ovako je to rizik kako će konkretan sudac razmišljati, tim više jer nema prava žalbe na VPS, pa suca doslovce zaboli kako će presuditi, jer presuda mu svakako opstaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Stigla danas presuda, prigovor usvojen.

Oslobodjen troskova postupka (iako su dostavljene 2 uplatnice, jedna za kaznu a druga od 100kn troskove prekrsajnog postupka.)

Kazna smanjena na 700kn plativo u roku 30 dana (plativo 2/3 odmah = 467 kn (citajuci presudu isto rok 30 dana)) - podatci za uplatu ne pisu u presudi, vec je iste potrebno iscitati iz uplatnice za uplatu kazne/nalog-a.

Takodjer nigdje ne pise da je potvrdu o placanju potrebno dostaviti nadleznoj PP ili sudu, predpostavljam da ce to sami vidjeti u sustavu po pozivu na broj...

 

Hvala svima na savjetnima! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podaci na ranijoj policijskoj uplatnici ti ne odgovaraju (drugačiji su brojevi). Nazoveš sud da te spoje na izvršenje sankcija, pa da ti tete tamo kažu brojeve.

Potvrdu o plaćanju ne trebaš dostavljati (to je samo za one polovične), vide to oni u sustavu.

I savjet koji ti daješ drugima, ali da pdosjetim - čuvaj papire o plaćanju.:zubo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobio sam s presudom "nove uplatnice..." ali sam za svaki slucaj i provjerio sto je pisalo na uplatnicama kada sam dobio prekrsaj za "krivo davanje podataka" i isti su pozivi na broj :-?

Platiti po novodostavljenim uplatnicama? (ciji su pozivi na broj isti kao na staroj) ili bas moram zvati sud?

 

Čuva se sve! u papirnatome obliku! internet bankarstvo, "čuva" neki 1, 2,3,5. godina. a za izvući prijasnje zeljene potvrde je procedura ajmeeee, ako i uspijete s tim, da se moja banka postavila i trazi 5kn po papiru a4 formata!!

sljedom cega, ->svaku uplatu<- internet/mobilnim bankarstvom, pojedinacno digitalno arhivirati i isprintati te priloziti svoj dokumentaciji poradi koje je ista i placena...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, virtalni je napisao:

Dobio sam s presudom "nove uplatnice..." ali sam za svaki slucaj i provjerio sto je pisalo na uplatnicama kada sam dobio prekrsaj za "krivo davanje podataka" i isti su pozivi na broj :-?

Platiti po novodostavljenim uplatnicama? (ciji su pozivi na broj isti kao na staroj) ili bas moram zvati sud?

Samo platiš po tim uplatnicama koje si dobio, nemaš brige.

I bio sam siguran da brojevi nisu isti, ali eto, hvala ti na informaciji.:palac:

 

Prije 1 minutu, virtalni je napisao:

Čuva se sve! u papirnatome obliku! internet bankarstvo, "čuva" neki 1, 2,3,5. godina. a za izvući prijasnje zeljene potvrde je procedura ajmeeee, ako i uspijete s tim, da se moja banka postavila i trazi 5kn po papiru a4 formata!!

sljedom cega, ->svaku uplatu<- internet/mobilnim bankarstvom, pojedinacno digitalno arhivirati i isprintati te priloziti svoj dokumentaciji poradi koje je ista i placena...

Nisam ni sumnjao da si pokriven.:palac:

Moji isto naplaćuju potvrde, ali je svaku uplatu moguće skinuti u PDF formatu, besplatno. Malo se razlikuje od same potvrde, ali su svi brojevi i podaci tamo (nema elektroničkog potpisa, doduše)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...
, virtalni je napisao:

Stigla danas presuda, prigovor usvojen.

Oslobodjen troskova postupka (iako su dostavljene 2 uplatnice, jedna za kaznu a druga od 100kn troskove prekrsajnog postupka.)

Kazna smanjena na 700kn plativo u roku 30 dana (plativo 2/3 odmah = 467 kn (citajuci presudu isto rok 30 dana)) - podatci za uplatu ne pisu u presudi, vec je iste potrebno iscitati iz uplatnice za uplatu kazne/nalog-a.

Takodjer nigdje ne pise da je potvrdu o placanju potrebno dostaviti nadleznoj PP ili sudu, predpostavljam da ce to sami vidjeti u sustavu po pozivu na broj...

Stigla danas i ovrha, MUP uzeo 100kn + fina 65kn.

Iako je uplaceno 467kn (2/3 od 700kn), a oslobodjen sam uplate troškova vođenja postupka!

I tko se tu pravi lud!? Sud, netko tko ne zna citati pravomocne presude!!??!?!

Drot13 savjet? - Puno Hval!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija