Jump to content

Kako raditi legalno za 2 poslodavca istovremeno?


Sokolski

Preporučene objave

Nakon što mi je u jednoj tvrtci ponuđena premala plaća u odnosu na količinu posla i radnih zadataka koje obavljam, pronašao sam drugi posao. Želim nastaviti raditi dio radnih zadataka za prvog poslodavca u svoje slobodno vrijeme, odnosno u vrijeme van posla za drugog poslodavca. Nisam prihvatio ponudu prvog poslodavca da me plaća na crno, privatno s gazdinog tekućeg na moj tekući. Uvjetovao bi prvog poslodavca ugovorom, ali ne znam kojim točno i ne znam što mi se više isplati. Ciljam na oba posla jer je prvi jednostavan za rad od kuće a u kombinaciji s drugim mi ga nije problem raditi. Ne želim plaćati prevelik porez, s obzirom na dva posla, pa me isto tako zanima koju plaću za posao od doma da tražim. Neto plaća na drugome poslu je između 4500 do 5500 kn, ovisno o satnici, a na prvome nemam satnicu nego fiksan iznos svaki mjesec, pa sam računao otprilike ako bi imao maksimalnih 5500, bi li 1500 kn bilo puno na drugome poslu glede poreza? Nadalje, da li oba poslodavca za mene trebaju plaćati doprinose ili samo ovaj kod kojega imam ugovor na određeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače se takav odnos naziva dopunski rad :)

 

E sad, prema čl. 61. st. 3. ZOR-a radnik koji radi u punom radnom vremenu, može sklopiti ugovor o radu s drugim poslodavcem u najdužem trajanju do osam sati tjedno, odnosno do sto osamdeset sati godišnje (to znači da ako će te raditi prosječno 8 sati tjedno kod starog poslodavca onda tako možete raditi 22/23 tjedna tj. sve dok ne dosegnete granicu od 180 sati), samo ako su poslodavci s kojima radnik već prethodno ima sklopljen ugovor o radu, radniku za takav rad dali pisanu suglasnost. Tako da, ukupno tjedno radno vrijeme ne smije prelaziti 48 sati.

 

Porezno gledano, Vaša plaća kod starog poslodavca bi se nadodala na plaću novog poslodavca. Tako da, iako bi primali dvije plaće, Porezna uprava bi to promatrala kao jedan dohodak. Što se tiče doprinosa, stari poslodavac Vas isto mora prijaviti na HZZO i HZMO te plaća doprinose za Vas jednako kao i za ostale radnike. Za ovaj dio nisam siguran pa bih molio kolege da me isprave ako nije točno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
, F&B je napisao:

Inače se takav odnos naziva dopunski rad :)

 

E sad, prema čl. 61. st. 3. ZOR-a radnik koji radi u punom radnom vremenu, može sklopiti ugovor o radu s drugim poslodavcem u najdužem trajanju do osam sati tjedno, odnosno do sto osamdeset sati godišnje (to znači da ako će te raditi prosječno 8 sati tjedno kod starog poslodavca onda tako možete raditi 22/23 tjedna tj. sve dok ne dosegnete granicu od 180 sati), samo ako su poslodavci s kojima radnik već prethodno ima sklopljen ugovor o radu, radniku za takav rad dali pisanu suglasnost. Tako da, ukupno tjedno radno vrijeme ne smije prelaziti 48 sati.

 

Porezno gledano, Vaša plaća kod starog poslodavca bi se nadodala na plaću novog poslodavca. Tako da, iako bi primali dvije plaće, Porezna uprava bi to promatrala kao jedan dohodak. Što se tiče doprinosa, stari poslodavac Vas isto mora prijaviti na HZZO i HZMO te plaća doprinose za Vas jednako kao i za ostale radnike. Za ovaj dio nisam siguran pa bih molio kolege da me isprave ako nije točno.

Ja bih imao jedno pitanje u vezi ovoga? Jos uvijek sadasnji poslodavac mi prijeti da mi nece dati papire (napraviti odjavu) dok ne odradim otkazni rok iako otkazni rok ne zelim odraditi. Moze li me onda novi poslodavac prijaviti na tih 8 sati tjedno formalno samo da budem prijavljen

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslodavac vam i ne moze dati dokumentaciju prije nego vas i formalno odjavi. Ukoliko imate jos slobodnih dana godisnjeg, probajte dogovoriti da za vrijeme otkaznog roka iskoristite godisnji ili vas oslobodi obveze dolazaka na radno mjesto, a za to vrijeme vas novi poslodavac moze prijaviti na Ugovor o djelu i moze biti i na vise sati jer ovo ogranicenje od 180h godisnje je samo ako u kontinuitetu vise mjeseci radite puno radno vrijeme kod jednog poslodavca, a dodatno radite i kod drugog. Kako se radi o periodu od najvise 30 dana, vi necete prijeci ovu granicu po broju radnih sati.

Za ovu prijavu na 8h tjedno kod drugog poslodavca, morali bi donijeti suglasnost prvog poslodavca, koju s obzirom na nesuglasice vjerojatno ne bi dobili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, MsBourne je napisao:

Poslodavac vam i ne moze dati dokumentaciju prije nego vas i formalno odjavi. Ukoliko imate jos slobodnih dana godisnjeg, probajte dogovoriti da za vrijeme otkaznog roka iskoristite godisnji ili vas oslobodi obveze dolazaka na radno mjesto, a za to vrijeme vas novi poslodavac moze prijaviti na Ugovor o djelu i moze biti i na vise sati jer ovo ogranicenje od 180h godisnje je samo ako u kontinuitetu vise mjeseci radite puno radno vrijeme kod jednog poslodavca, a dodatno radite i kod drugog. Kako se radi o periodu od najvise 30 dana, vi necete prijeci ovu granicu po broju radnih sati.

Za ovu prijavu na 8h tjedno kod drugog poslodavca, morali bi donijeti suglasnost prvog poslodavca, koju s obzirom na nesuglasice vjerojatno ne bi dobili.

A sto je sa otkaznim rokom? Ja ga recimo ne zelim odraditi, a on tvrdi da mi papire ne zeli dati dok ne odradim otkazni rok. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, MsBourne je napisao:

Ne moze vam ih zakonski dati dok ne prodje otkazni rok i odjavi vas ali mozete ne otici na posao i ne opravdati izostanak, pa ce vam dati osobno uvjetovani otkaz i odjaviti vas, a onda vam moze i dokumentaciju vratiti.

Cilj mi i je otici neopravdano na posao da mi po sili zakona da otkaz, ali opet nekako ne vjerujem da ce i to napraviti tako da sam u pat poziciji. Isto tako moram li ja njemu pisano dati otkaz ili moze ostati samo ovako na usmenom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, MsBourne je napisao:

Uvijek je bolje imati pisani trag. A sumnjam da se poslodavcu isplati placati doprinose za nekog tko ne dolazi na posao. S druge strane radna knjizica i porezna kartica su elektronske, tako da ne znam sto bi vam od dokumentacije i imao dati osim potvrde odjave sa mirovinskog i zdravstvenog.

Rekla mi je gospodja danas u Mirovinskom da dodjem sutra da ce mi pogledati da li sam odjavljen pa da mi i ona moze dati potvrdu da sam odjavljen tako da fizicki meni papiri ne trebaju, treba mi samo odjava...sad, da li ce on stvarno mene drzati prijavljenog i davati mi minimalac i placati mi doprinose iz inata ne znam. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, MsBourne je napisao:

E na to pitanje nitko od nas vam ne moze dati odgovor. 9_9  Mozete samo otici i vidjeti kako vam je sluzbenica sa Mirovinskog i rekla.

Vidjet cemo sto ce biti. Svakako cu ujutro nazvati i inspektorat rada i posavjetovat se sa njihovim pravnikom da vidim sto ce mi on reci sto i kako napraviti. Svakako i Vama hvala na savjetima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Matejko231 je napisao:

Isto tako moram li ja njemu pisano dati otkaz ili moze ostati samo ovako na usmenom.

Prije svega, trebali ste dati otkaz ugovora o radu isključivo pisanim putem. Ovako postupanje je neozbiljno, a s druge strane otkazni rok Vam počinje teći tek od dana dostave otkaza ugovora o radu. Također, Vam bi bilo u interesu da se dogovorite oko odrađivanja otkaznog roka, jer ovako Vaše postupanje ide isključivo Vama na štetu. Odredbe o otkaznom roku nisu tu bez razloga, a posljedice su da ako kao radnik ne odradite otkazni rok, iako poslodavac to od Vas zahtijeva, poslodavac bi mogao od Vas zahtijevati naknadu štete koja mu je nastala neodrađivanjem ovog otkaznog roka. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Prije svega, trebali ste dati otkaz ugovora o radu isključivo pisanim putem. Ovako postupanje je neozbiljno, a s druge strane otkazni rok Vam počinje teći od dana dostave otkaza ugovora o radu. Također, Vam bi bilo u interesu da se dogovorite oko odrađivanja otkaznog roka, jer ovako Vaše postupanje ide isključivo Vama na štetu. Odredbe o otkaznog roku nisu tu bez razloga, a posljedice su da ako kao radnik ne odradite otkazni rok, iako poslodavac to od Vas zahtijeva, poslodavac bi mogao od Vas zahtijevati naknadu štete koja mu je nastala neodrađivanjem ovog otkaznog roka. 

 

Razumijem sve, ali moze li mene netko natjerati da ja odradim otkazni rok ako ja to ne zelim iz nekih razloga, ne zato sigurno da mi se sjedi kuci. Takodjer, nemam nista protiv da gospodin mene tuzi za nastalu stetu kojom prilikom nisam odradio otkazni rok, ali isto tako imam i ja dokaze gdje je on u prekrsaju. Znaci, mene samo zanima da li ja moram unatoc tome sto ne zelim odraditi otkazni rok i da li on mene mora odjaviti ako ja ne odradim otkazni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Matejko231 je napisao:

Znaci, mene samo zanima da li ja moram unatoc tome sto ne zelim odraditi otkazni rok i da li on mene mora odjaviti ako ja ne odradim otkazni rok.

U RH ne postoji prisilni rad, pa tako ni prisilni rad za vrijeme otkaznog roka. Ali postoji obveza poštivanja ugovornih obveza, a koje Vi kršite, pa možete očekivati i posljedice ovakvog postupanja. Nadalje, po prestanku ugovora o radu dužan Vas je odjaviti i ne vidim razlog zašto to ne bi napravio, naprosto njemu to ide u prilog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Borbena7 je napisao:

U RH ne postoji prisilni rad, pa tako ni prisilni rad za vrijeme otkaznog roka. Ali postoji obveza poštivanja ugovornih obveza, a koje Vi kršite, pa možete očekivati i posljedice ovakvog postupanja. Nadalje, po prestanku ugovora o radu dužan Vas je odjaviti i ne vidim razlog zašto to ne bi napravio, naprosto njemu to ide u prilog.

Slazem se s Vama i svjestan sam da krsim, ali s razlogom. Takodjer, rekoh da je i doticni prekrsio neke stvari pa to svakako moze biti i tuzba sa moje strane. Jedino ako misli da je njemu fora drzati mene prijavljenog, dati mi placu unatoc tome sto ne radim i jos platiti doprinose. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Matejko231 je napisao:

Slazem se s Vama i svjestan sam da krsim, ali s razlogom. Takodjer, rekoh da je i doticni prekrsio neke stvari pa to svakako moze biti i tuzba sa moje strane. Jedino ako misli da je njemu fora drzati mene prijavljenog, dati mi placu unatoc tome sto ne radim i jos platiti doprinose. 

Razlog ne isključuje posljedice za Vas. Pitanje je, da li imate osnova za tužbu ili za prekršajnu prijavu, a u konačnici se postavlja pitanje, koliko Vam se sve to financijski isplati (mislim na sudski postupak). I uopće ne sumnjam da će Vas odjaviti, pa eventualno svoju satisfakciju tražiti u vidu naknade štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
Dana 20. 08. 2023. u 17:59, Gaun92 je napisao:

Poštovani,

Zanima me je li moguće biti zaposlen u školi kao nastavnik na puno radno vrijeme te u sezoni raditi dva mjeseca puno radno vrijeme?

Lp

Mogli biste raditi maksimalno 8 sati tjedno dodatno. S obzirom da nastavnici idu na GO prosječno od 10.7. do 20.8. ne znam kako biste radili 2 mjeseca preko ljeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija