Jump to content

Kako saznati čega sam sve vlasnik??


david1312

Preporučene objave

Poštovanje,

 

je li postoji neki način kako bih saznao čega je moja majka sve vlasnica od nekretnina?

Naime, radi se o zemljištu koje su posjedovala 4 brata, jedan od te braće je otac moje majke koja ima još 3 sestre. Dakle, njih 4 sestre imaju udio od 10,45% svaka od njih.

Kako saznati je li moja majka upisana pod tih 10,45% na tome zemljištu?

Nažalost ne znam ništa o zemljišnoj čestici i nemamo nikakve dokumente a nije baš zgodno niti pitati zbog nekakve obiteljske svađe?

Dakle, je li se može po OIB-u pojedinca saznati čega je sve pojedinac vlasnik, ili kako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednostavno je. Ako ne znate o kojima se katastarskim česticama radi posjetite stranicu ARKOD preglednik i pronađite k.č.

Ako znate koja je čestica i katastarska općina :

https://www.google.hr/webhp?sourceid=chrome-instant&rlz=1C1PRFE_enHR697HR697&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=gruntovnica

 

Hvala vam na odgovoru!

Nažalost nije tako jednostavno. Radi se o obiteljskom zemljištu s mamine strane s dijelom obitelji s kojima nismo u najbližim odnosima. Tako da nemam pojma niti gdje se točno zemljište nalazi, niti znam išta o tom zemljištu, niti ga znam locirati. U tome je i problem, nažalost :( Jedino znam da se nalazi na sjevernoj strani otoka Čiova, i to je to? Možda bih trebao pregledavati česticu po česticu u Arkodu, ne znam? :/

No stvar je da znam samo za to jedno zemljište, a možda ima još drugih u pitanju. Zar se uistinu nitko nije sjetio od nadležnih institucija da se preko OIB-a to lako može sve pregledati, posjedovanje i stanje i udjel u nekretninama? :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da bismo se trebali bojati situacije u kojoj netko utipkavanjem našeg OIB-a dobije sve informacije o nama, a naročito podatke o vlasništvu i imovinskom stanju! Nisu svi ljudi dobronamjerni, a potrebno je voditi računa i o zaštiti osobnih podataka! Naravno ako ste dovoljno spretni možete to sami istražiti ali će vam trebati više vremena! Katastarski PLAN je vidljiv na stranici GEOPORTAL Državne geodetske uprave! Uvećavanjem možete doći do plana katastarskih čestica na željenom području na kojem sumnjate da vaša majka ima udjele u vlasništvu, pa prepišite brojeve i onda na stranici ZEMLJIŠNE KNJIGE prema broju katastarske čestice otvarate jednu po jednu i provjeravate vlasnike! Ako se radi o poznatim prezimenima ili osobama na koje naiđete na dobrom ste putu! Čest je slučaj da kad otvorite jednu katastarsku česticu dobijete uvid u sve ili gotovo sve što osoba posjeduje u toj katastarskoj općini! Ja tako radim!:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da bismo se trebali bojati situacije u kojoj netko utipkavanjem našeg OIB-a dobije sve informacije o nama, a naročito podatke o vlasništvu i imovinskom stanju! Nisu svi ljudi dobronamjerni, a potrebno je voditi računa i o zaštiti osobnih podataka! Naravno ako ste dovoljno spretni možete to sami istražiti ali će vam trebati više vremena! Katastarski PLAN je vidljiv na stranici GEOPORTAL Državne geodetske uprave! Uvećavanjem možete doći do plana katastarskih čestica na željenom području na kojem sumnjate da vaša majka ima udjele u vlasništvu, pa prepišite brojeve i onda na stranici ZEMLJIŠNE KNJIGE prema broju katastarske čestice otvarate jednu po jednu i provjeravate vlasnike! Ako se radi o poznatim prezimenima ili osobama na koje naiđete na dobrom ste putu! Čest je slučaj da kad otvorite jednu katastarsku česticu dobijete uvid u sve ili gotovo sve što osoba posjeduje u toj katastarskoj općini! Ja tako radim!:vjeruj:

 

Hvala na odgovoru i savjetima! :)

Da, shvaćam da može biti opasno, ali ako se već uz dosta vremena može saznat, onda mi se čini da je svejedno :D:) Barem da u sustavu E-građanin možemo pronaći taj podatak. Tome ne može bilo tko pristupiti.

Npr ja znam za taj dio zemljišta na Čiovu, ali moja mama nema uopće pojma kakva je situacija sa njezinim vlasništvom u mjestašcima u Dal.zagori. To je dosta nespretan način popisivanja vlasništva. Može se njima manipulirati ako ljudi nikad niti ne znaju da imaju npr. 1/25 vlasništva negdje. Pogotovo kad se radi o generaciji-2 poslije :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija