Jump to content

Energetska obnova zgrade-fasada i ignoriranje suglasnosti suvlasnika


hmelinka

Preporučene objave

Poznato mi je da je potrebna suglasnost nadpolovične većine suvlasnika zgrade za radove kao što je postavljanje nove fasade ali u mojoj zgradi predstavnik suvlasnika sa grupicom suvlasnika bez suglasnosti nadpolovične većine donose odluku da se krene s izradom projektne dokumentacije koja košta cca 100.000 kuna i postavi nova fasada.

Iako znam da je ta odluka nelegalna, molim savjet na koji način da reagiramo i spriječimo ovakvu samovolju i ignoriranje većine suvlasnika. Obratili smo se stambenom upravitelju zgrade koji uopće ne reagira na ove nezakonitosti te ne znamno što dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obratite se pismeno (preporučeno s povratnicom) upravitelju s upitom na osnovu čega tolerira samovolju i kršenje odredbi Zakona o energetskoj učinkovitosti (čl.29) predstavnika suvlasnika, dajte im rok za odgovor nakon kojeg će te pokrenuti postupak smjene predstavnika i upravitelja, kao i pokrenuti parnicu protiv nezakonitih radnji predstavnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Stambeni upravitelj zgrade mi je odgovorio da za izradu projektne dokumentacije nije potrebna natpolovična većina suvlasnika ali nije precizirao koliki je postotak potreban pa shodno tome po njima se mogu sastati 3 suvlasnika s predstavnikom i donijeti takvu odluku.

Interesira me što je za takve postupke propisao zakon i kako mogu osporiti takvu odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino ako će vam netko dokumentaciju izraditi "gratis". Sama izrada projektne dokumentacije košta i vjerojatno će se platiti iz pričuve, pa kako god se okrene za takovo što je potrebna barem natpolovična večina, iako se u natječaju spominje mogučnost sufinanciranja izrade dokumentacije do 85%. No to se sufinancira retroaktivno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zašto to ne riješite jednostavnije? Ako je većina suvlasnika protiv toga, u tom slučaju održite sastanak i potpišite se svi koji ste za to da se sadašnji predstavnik smijeni i izaberite novog. Većina suvlasnika o tome može odlučiti. Potpise odnijeti stanoupravitelju, u pravnu službu i priča je završila. Nakon toga će se dotični dobro zamisliti zbog onog što je napravio jer to je protuzakonito djelo. Itekako kažnjivo. Njegov je problem što se on osjeća kao Stvoritelj time što je predstavnik suvlasnika. :vjeruj:

Stambeni upravitelj zgrade mi je odgovorio da za izradu projektne dokumentacije nije potrebna natpolovična većina suvlasnika ali nije precizirao koliki je postotak potreban pa shodno tome po njima se mogu sastati 3 suvlasnika s predstavnikom i donijeti takvu odluku.

Interesira me što je za takve postupke propisao zakon i kako mogu osporiti takvu odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija