Jump to content

Novi zakon ministra Medveda


jado

Preporučene objave

Ma bar da šute,medvjed svaku izjavu naglašava HRV-i su dobili svoje,eto mu naših 2000 kuna,pa neka ima za božićnice za one u javnim službama,umirovljinicima nisu potrebne oni imaju dovoljno,nisu oni ludi više ima "običnih" branitelja od HRV-i,ove smo odavno "kupili" idemo na ostale obećajmo im a što ćemo ispuniti nije bitno samo im obećajimo i vladaćemo ko zna do kada,raste bruto proizvod,turista 20-30% više a mirovine uvijek iste,ma baš se vidi da sve raste

 

koliko imamo efektivnoga staža i koliko smo uplatili u Miroviski?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko imamo efektivnoga staža i koliko smo uplatili u Miroviski?????

 

Pa mogao si sebe navesti kao primjer imam toliku i toliku mirovinu radio sam toliko i toliko,odlaziš u suprotnom smjeru,ima mirovina sa par godina staža da te zaboli glava kada čuješ traži takve pa im pametuj,ovje se radi o zakonu o H. braniteljima,usporedi socijalu i mirovine pojedinih branitelja pa nam daj svoje mišljenje a kažu nam da smo sve dobili,to nam kažu takvi poput tebe,ti koji si vjewrovatno jedini bio na prvoj crti kada naglašavaš pojedina mjesta.Hvala bogu da se napokon na forumu pojavio neko sa prve crte mi svi bili u pozadini

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas je zadnji dan za upucivanje prijedloga i primjedbi na "Javno savjetovanje o Nacrtu prijedloga zakona o hrvatskim braniteljima".

 

Možda bi bilo dobro da taj dan uzmemo kao prestanak ružnog govora jedni o drugima,osobno mislim da novi zakon nije pravedan,a pogotovo sada kad više nemožemo promjeniti ništa.Da bi se nekome dalo,nekome se mora oduzeti.lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

[h=3]Članak 5. [/h]

(1)

 

 

(2) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnog roka ako je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora:

a) najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. godine ili

 

b) najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995. godine

 

 

 

interesantna odredba da se dragovoljac može postati i u 1995 godini...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

[h=3]Članak 5. [/h]

(1)

 

 

(2) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnog roka ako je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora:

a) najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. godine ili

 

b) najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995. godine

interesantna odredba da se dragovoljac može postati i u 1995 godini...

gorand; moram priznat da nisam pročitao kao ni većina nas prijedlog nacrta novog zakona,ali moram primjetiti da onaj ko je piso navedeni članak nije normalan i uopće nije trebao sudjelovati u izradi navedenoga.Uistinu bi mi bilo sramotno postati dragovoljac 1995.godine.Ima još puno članaka kojima nije mjesto u novom zakonu,koji nisu samo nerazumljivi nego i "opasni".Ova tema je sada najvruća nekon zaključane teme 10%.pa i ovdje prijeti isti šablon,međutim mislim da bi se trebao uključiti veći broj učesnika podf,kako bi dobili prave informacije na vrijeme,te izbjegli frustracije pojedinih poštovanih učesnika u raspravi o temi od koje se udaljavamo,lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gorand; moram priznat da nisam pročitao kao ni većina nas prijedlog nacrta novog zakona,ali moram primjetiti da onaj ko je piso navedeni članak nije normalan i uopće nije trebao sudjelovati u izradi navedenoga.Uistinu bi mi bilo sramotno postati dragovoljac 1995.godine.Ima još puno članaka kojima nije mjesto u novom zakonu,koji nisu samo nerazumljivi nego i "opasni".Ova tema je sada najvruća nekon zaključane teme 10%.pa i ovdje prijeti isti šablon,međutim mislim da bi se trebao uključiti veći broj učesnika podf,kako bi dobili prave informacije na vrijeme,te izbjegli frustracije pojedinih poštovanih učesnika u raspravi o temi od koje se udaljavamo,lp

 

Ništa me ne izluđuje kao ovaj status dragovoljca,kaže zakon oni koji nisu bili vojni obaveznici ,znači manje više maloljetnici a kada im isti traže svoja prava onda kažu da ih nesmiju priznati jer po međunarodnoj konvenciji maloljetnici nesmiju ratovati a one koji su radili vani RH i pomorce niko ne spominje,nemogu se nikako regati tamo,idem preko registracije egrađani,preko nove registracije al nikako da mi omogući komentar a zakon vjerovatno pišu dragovoljci iz 94-te,ma što uopće mijenjaju,samo nas izlude sa tim promjenama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa me ne izluđuje kao ovaj status dragovoljca,kaže zakon oni koji nisu bili vojni obaveznici ,znači manje više maloljetnici a kada im isti traže svoja prava onda kažu da ih nesmiju priznati jer po međunarodnoj konvenciji maloljetnici nesmiju ratovati a one koji su radili vani RH i pomorce niko ne spominje,nemogu se nikako regati tamo,idem preko registracije egrađani,preko nove registracije al nikako da mi omogući komentar a zakon vjerovatno pišu dragovoljci iz 94-te,ma što uopće mijenjaju,samo nas izlude sa tim promjenama

 

Treba u zakonu prošle države (SFRJ) vidjeti tko se sve po zakonu smatrao pričuvni sastav odnosno rezerva.i bit će sve je jasno.

 

dalmatino u kojem kontekstu spominješ pomorce i one koji su radili vani (gastarbajteri) ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Također je bitno naglasiti, a što je općepoznato, pa tako i dostupno državnim tijelima da su temeljem Zakona o unutarnjim poslovima iz 1989. godine, koji je preuzet nakon osamostaljenja RH, u svrhu zakonitog postupanja i rješavanja specifične situacije u kojoj se našla RH obzirom na ratno stanje, bili doneseni brojni odgovarajući pravilnici i podzakonski propisi koji su regulirali konkretnu materiju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba u zakonu prošle države (SFRJ) vidjeti tko se sve po zakonu smatrao pričuvni sastav odnosno rezerva.i bit će sve je jasno.

 

dalmatino u kojem kontekstu spominješ pomorce i one koji su radili vani (gastarbajteri) ?

 

Po zakonu bivše države svi koji su služili JNA su automastki bili obavezni i za pričuvni sastav bar tako mislim,ja nikada nisam zadužio uniformu za rezervu niti sam imao ratni raspored,pomorci su toga bili oslobođeni u onoj državi,nevjerujem da je to pisalo u zakonu al znam da nijedan pomorac nije išao u rezervu,bio sam ja kod pravnice u uredu za obranu,nosio onu vojnu knjižicu,pomorsku knjižicu al ona samo kaže bili ste vojni obaveznik,Buda idem nekom logikom gastrabajteri i pomorci nisu mogli birati kada će pristupiti ZNG,ako je neko bio u Japanu 10.08.1991, trebao je pobjeći sa broda i platiti put da bi ispunio tih njihovih 100 dana i zato mislim da to mora biti i u zakonu,ti ljudi 99% njih nije moralo biti ni 1 uru u uniformu,vrlo lako su to mogli izbjeći što je većina i radila,zato kažem to treba stajati u zakonu,pogotovo sada kada vidim ovo dragovoljci 1995. bio sam ja i u dragovoljačkim odredima još puno ranije al moji to nisu predali tamo gdje su to trebali predati nego su zapalili jer su se bojali da će selo pasti,ponavljam onaj ko je došao iz Amerike braniti Hrvatsku mora imati status dragovoljca jer nije morao doći ni jedan zakon ga nije prisilio da dođe,samo srce i ništa drugo al po ovom zakonu ako nema 100 dana do 15.01.1992 on je kao i ostali

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

interesantna odredba da se dragovoljac može postati i u 1995 godini...

Svaki prijedlog/nacrt zakona ima i objašnjenje po svakom članku (samo treba čitat)

"Članak 5.Ovom odredbom definiraju se uvjeti za ostvarivanje statusa dragovoljca. Uvjet za ostvarivanje navedenog statusa je sudjelovanje u obrani suvereniteta RH najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. godine, ali, za razliku od važećeg Zakona, uvjet je pripadnost borbenom sektoru. Ovo radiusklađenja sa stvarnim stanjem u Domovinskom ratu gdje su hrvatski branitelji mahom dragovoljno pristupali u obranu suvereniteta Republike Hrvatske u početnom razdoblju Domovinskog rata (1990./1991.).Isto tako, kod određivanja statusa dragovoljaca iz Domovinskog rata koji nisu imali obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nisu regulirali obvezu služenja vojnog roka uvjet je 30 dana sudjelovanja u obrani suvereniteta RH, u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. godine, ali se, za razliku od važećeg Zakona, u obzir se uzimaju samo dani sudjelovanja u borbenom sektoru. Kako je velik broj osoba kojekoji nisu imali obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nisu regulirali obvezu služenja vojnog roka dragovoljno pristupio obrani suvereniteta Republike Hrvatske i nakon do 15. siječnja 1992. godine, za navedene kategorije dodana je mogućnost priznavanja statusa dragovoljca uz uvjet najmanje 100 dana borbenog sektora u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995. godine."

 

ovo je nacrt koji se nakon rasprave može izmjenit-Kad dođe na sjednicu Vlade može se izmjenit i kad ga pošalju u sabor i Vlada i zastupnici amandmanima ga mogu izmjenit.Tako šta god da je napisano podložno je izmjenama/korekcijama

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrtimo se u krug.nigdje nije navededeno tko nije imao obavezu biti u "tzv" rezervi.ja sam se vratio iz JNA početkom 1987.nisam nikada dobio poziv da se javim u TO i zadužim uniformu.u ZNG sam otišao 1991 ali nemam 100 dana za status dragovoljca.da li ja kojim slučajem "podpadam" pod zakon da bi mogao ostvariti status dragovoljca ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa mogao si sebe navesti kao primjer imam toliku i toliku mirovinu radio sam toliko i toliko,odlaziš u suprotnom smjeru,ima mirovina sa par godina staža da te zaboli glava kada čuješ traži takve pa im pametuj,ovje se radi o zakonu o H. braniteljima,usporedi socijalu i mirovine pojedinih branitelja pa nam daj svoje mišljenje a kažu nam da smo sve dobili,to nam kažu takvi poput tebe,ti koji si vjewrovatno jedini bio na prvoj crti kada naglašavaš pojedina mjesta.Hvala bogu da se napokon na forumu pojavio neko sa prve crte mi svi bili u pozadini

 

iman mirovinu 14.655 kn, dr sc sam,43 god efektivnoga staža....brigadir u mirovini. jesi zadovoljan?

 

Ažurirano

 

Po zakonu bivše države svi koji su služili JNA su automastki bili obavezni i za pričuvni sastav bar tako mislim,ja nikada nisam zadužio uniformu za rezervu niti sam imao ratni raspored,pomorci su toga bili oslobođeni u onoj državi,nevjerujem da je to pisalo u zakonu al znam da nijedan pomorac nije išao u rezervu,bio sam ja kod pravnice u uredu za obranu,nosio onu vojnu knjižicu,pomorsku knjižicu al ona samo kaže bili ste vojni obaveznik,Buda idem nekom logikom gastrabajteri i pomorci nisu mogli birati kada će pristupiti ZNG,ako je neko bio u Japanu 10.08.1991, trebao je pobjeći sa broda i platiti put da bi ispunio tih njihovih 100 dana i zato mislim da to mora biti i u zakonu,ti ljudi 99% njih nije moralo biti ni 1 uru u uniformu,vrlo lako su to mogli izbjeći što je većina i radila,zato kažem to treba stajati u zakonu,pogotovo sada kada vidim ovo dragovoljci 1995. bio sam ja i u dragovoljačkim odredima još puno ranije al moji to nisu predali tamo gdje su to trebali predati nego su zapalili jer su se bojali da će selo pasti,ponavljam onaj ko je došao iz Amerike braniti Hrvatsku mora imati status dragovoljca jer nije morao doći ni jedan zakon ga nije prisilio da dođe,samo srce i ništa drugo al po ovom zakonu ako nema 100 dana do 15.01.1992 on je kao i ostali

 

pomorci nisu nikad bili oslobođeni službe u RS JNA ili TO! dakle-netočan navod.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalmatino,što se tiče pomoraca (vjerovatno si i Ti taj) i onih koji su radili i živili vani pa sa su došli u RH u DR nisu ni mogli znati (1991)da li će biti dragovoljci,branitelji,invalidi,imati pravo na mirovinu jer se o tome (koliko se ja sjećam) nije ni razgovaralo u to doba. da li će netko i koliko imati "beneficija" kad se država oslobodi od čejena.pa samim time Tvoja opaska ne stoji.nije se ništa znalo unaprijed.e sad, tko je obuhvačen zakonom nešto dobije a tko nije u zakonu ,a trebao bi biti, to je na sastavljačima zakona da ispitaju sve relevantne činjenice i na tome grade zakon a oni ga naprave "zbrda zdola" pa su mnogi zakinuti to je nešto drugo.oni smatraju da su nešto napravili a kako je to u konačnici to ih vjerovatno puno ne dira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalmatino,što se tiče pomoraca (vjerovatno si i Ti taj) i onih koji su radili i živili vani pa sa su došli u RH u DR nisu ni mogli znati (1991)da li će biti dragovoljci,branitelji,invalidi,imati pravo na mirovinu jer se o tome (koliko se ja sjećam) nije ni razgovaralo u to doba. da li će netko i koliko imati "beneficija" kad se država oslobodi od čejena.pa samim time Tvoja opaska ne stoji.nije se ništa znalo unaprijed.e sad, tko je obuhvačen zakonom nešto dobije a tko nije u zakonu ,a trebao bi biti, to je na sastavljačima zakona da ispitaju sve relevantne činjenice i na tome grade zakon a oni ga naprave "zbrda zdola" pa su mnogi zakinuti to je nešto drugo.oni smatraju da su nešto napravili a kako je to u konačnici to ih vjerovatno puno ne dira.

Tocno Buda,niko nista nije znao sto ce biti i kako ce zavrsiti ali ako smo oboje dosli sami zasto bi nam zakonom neko ogranicavao prava u prijevodu nekome dao vece privilegije nekome manje,to se vrlo lako rijesi za svaki ured obrane u RH se zna kada su bile mobilizacije,tih 100 dana su cista glupost,ne kuzis sto zelim reci za gastrabajtere,njima niko nije slao pozive vani RH i po kojoj to logici nisu dragovoljci?otvorena je rasprava o zakonu i svi imamo pravo iznijeti svoje misljenje a ko odlucuje zna se,oni loji nabrajaju gdje su ratovali,brigadiri....forumaski brigadiri..koji neznaju kako izgleda rov al tu su da sole pamrt onima iz rovova,da nebi kojim slucajem izgubili stecene privilegije ako neko od ovih "bogataša" sa 2000 kuna mirovine dobije 100 kuna više.ebes brigadira koji pise jel neko od vas cuo za ovo,ono mjesto,nije taj vidio rova,Buda ne odnosi se to na tebe,nego onog ko pise o mjestima.Sada ja njega pitam jeli cuo za Skabrnju,Prkos,Galovac,Zemunik,Smokovic,ja sam za njih cuo samo preko TV dok je brigadircina tamo ratovao,pa brigadircino kada smo trazili ratni put od naseg brigadira koji je u to vrijeme bio saborski zastupnik covjek je samo rekao decki vi ste to zasluzili,to je brigadir a ne brigadircina,budi bez brige neces izgubiti to sto si unovcio tkz. ratovanjem,uvijek su gubitnici oni pravi,takvi poput tebe su se pobrinuli za sebe brigadircino,junace crny46.ako i danas još radiš vjerovatno su ti to ratne zasluge koje si zaslužio tj. radiš na "biranom mjestu" za brigadirčine jer su oni to zaslužili a ostali neka crknu jer se nisu znali snaći a masu brigadirčina do rata su bili najobičniji klošari kojima je rat došao kao spas,imali ljudi spiku,ja i samo ja,baš kao i danas opet ja i ja,da nebi bilo zabune ne mislim na sve brigadire nego samo na brigadirčine,velika većina časnika u ratu su bili a i danas su časni i pošteni ljudi,al na ovakve imam alergiju i baš ovakvi nam kroje sudbinu,isprika svima na predugom postu,sve što je napisano je odgovor na ovo:

crny46

 

koliko ću ja dobiti za 1999 dana? bem ti taj 1 dan....jedan dan života....)

 

koliko vas je bilo u B.Selu,Pakracu, Šibenskom cjelokupnom bojištu, Dubrovačkom, Miljevcima,Maslenici....skokovima....Oluji,J.Potez u,maestralu....bili mogli skicirati bojišta gdje ste bili? pravnici moji....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

interesantna odredba da se dragovoljac može postati i u 1995 godini...

Svaki prijedlog/nacrt zakona ima i objašnjenje po svakom članku (samo treba čitat)

"Članak 5.Ovom odredbom definiraju se uvjeti za ostvarivanje statusa dragovoljca. Uvjet za ostvarivanje navedenog statusa je sudjelovanje u obrani suvereniteta RH najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. godine, ali, za razliku od važećeg Zakona, uvjet je pripadnost borbenom sektoru. Ovo radiusklađenja sa stvarnim stanjem u Domovinskom ratu gdje su hrvatski branitelji mahom dragovoljno pristupali u obranu suvereniteta Republike Hrvatske u početnom razdoblju Domovinskog rata (1990./1991.).Isto tako, kod određivanja statusa dragovoljaca iz Domovinskog rata koji nisu imali obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nisu regulirali obvezu služenja vojnog roka uvjet je 30 dana sudjelovanja u obrani suvereniteta RH, u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. godine, ali se, za razliku od važećeg Zakona, u obzir se uzimaju samo dani sudjelovanja u borbenom sektoru. Kako je velik broj osoba kojekoji nisu imali obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nisu regulirali obvezu služenja vojnog roka dragovoljno pristupio obrani suvereniteta Republike Hrvatske i nakon do 15. siječnja 1992. godine, za navedene kategorije dodana je mogućnost priznavanja statusa dragovoljca uz uvjet najmanje 100 dana borbenog sektora u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995. godine."

 

ovo je nacrt koji se nakon rasprave može izmjenit-Kad dođe na sjednicu Vlade može se izmjenit i kad ga pošalju u sabor i Vlada i zastupnici amandmanima ga mogu izmjenit.Tako šta god da je napisano podložno je izmjenama/korekcijama

 

evo pažljivo sam pročitao tvoj osvrt na moj komentar i nemam pojma šta si ti sad objasnio da ima smisla u svezi mog komentara ili šta sam ja to netočno napisao ili pogrešno shvatio jer eto nisam pročitao to objašnjenje...

 

u komentaru sam napisao da će se moći po prijedlogu zakona (normalno ako tako ostane) ostvariti status dragovoljca i 1995 godine (za određenu braniteljsku populaciju)...

 

taj tvoj citat navedenog objašnjenja govori isto što sam i napisao....da će se moći ostvariti status dragovoljca i nakon 91 godine za tu skupinu....

 

i da ,slažem se da samo treba čitati,tako da ti savjetujem da još jednom pročitaš moj post ,usporediš sa nevedenim objašnjenjem i razmišliš o tome...

 

i normalno da se može promjeniti...može biti i da neće uopće biti tog zakona o braniteljima...ali mi komentiramo u temi predloženi zakon,a ne šta će biti i da li će biti....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima tu nešto,samo ovo je noviji zakon,treba tražiti prvi u RH ili zadnji u onoj državi:

https://www.zakon.hr/z/334/Zakon-o-obrani

Članak 20.

 

(1) Vojna obveza nastaje u kalendarskoj godini u kojoj državljanin Republike Hrvatske navršava 18 godina života.

 

(2) Vojna obveza državljaninu Republike Hrvatske prestaje:

 

1. na kraju kalendarske godine u kojoj navršava 55 godina (muškarac) odnosno 50 godina (žena)

 

2. ako je ocijenjen nesposobnim za vojnu službu

 

3. na temelju otpusta iz hrvatskoga državljanstva.

 

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. točke 1. ovoga članka, vojna obveza može trajati

 

1. višim časnicima do 60. godine života – na temelju odluke ministra obrane

 

2. generalima/admiralima do 65. godine života – na temelju odluke Predsjednika Republike donesene na prijedlog ministra obrane.

 

Članak 21.

 

(1) Vojna obveza sastoji se od novačke obveze, obveze služenja vojnog roka odnosno civilne službe i služenja u pričuvnom sastavu Oružanih snaga.

 

(2) Žene vojni obveznici ne podliježu novačkoj obvezi i obvezi služenja vojnog roka.

 

(3) Muškarci vojni obveznici podliježu novačkoj obvezi i obvezi služenja vojnog roka odnosno civilne službe kada je na snazi obveza služenja vojnog roka.

 

(4) Kada nije na snazi obveza služenja vojnog roka, muškarci vojni obveznici podliježu uvođenju u vojnu evidenciju.

 

(5) Način vođenja evidencije, obrazac vojne iskaznice i način njezina izdavanja, pozivanja, prava i obveze i način izvršavanja vojne obveze pravilnikom propisuje ministar obrane.

 

43. Pravilnik o načinu vođenja evidencije vojnih obveznika i izvršavanju vojne obveze

Mislim da je isto po svim zakonima,svi iznad 18 godina su vojni obaveznici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sivko i gorand možete li podrobnije objasniti :"...velik broj osoba koje nisu imale obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ..." .kojem pričuvnom sastavu ? bivšem JNA tj. TO ? Ili se misli/računa RH (od 30.05.1990) ?

...vojna obaveza i pričuvni sastav nije isto...u pričuvni sastav ulaziš u principu nakon odsluženja vojnog roka ,a izlaziš ako postaneš nesposoban ili godine..znači ako osoba nije imala odsluženu u to vrijeme JNa ili je dezertirala iz jna pa nema reguliranu obavezu,ta osoba ako se uključila 91 godine 30 dana ima pravo na status dragovoljca..ili je npr osoba bila nesposobna ,bolesna i nije zbog toga imala obavezu sudjelovanja u pričuvnom sastavua,ipak je samoinicijativno učestvovala u ratu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocno Buda,niko nista nije znao sto ce biti i kako ce zavrsiti ali ako smo oboje dosli sami zasto bi nam zakonom neko ogranicavao prava u prijevodu nekome dao vece privilegije nekome manje,to se vrlo lako rijesi za svaki ured obrane u RH se zna kada su bile mobilizacije,tih 100 dana su cista glupost,ne kuzis sto zelim reci za gastrabajtere,njima niko nije slao pozive vani RH i po kojoj to logici nisu dragovoljci?otvorena je rasprava o zakonu i svi imamo pravo iznijeti svoje misljenje a ko odlucuje zna se,oni loji nabrajaju gdje su ratovali,brigadiri....forumaski brigadiri..koji neznaju kako izgleda rov al tu su da sole pamrt onima iz rovova,da nebi kojim slucajem izgubili stecene privilegije ako neko od ovih "bogataša" sa 2000 kuna mirovine dobije 100 kuna više.ebes brigadira koji pise jel neko od vas cuo za ovo,ono mjesto,nije taj vidio rova,Buda ne odnosi se to na tebe,nego onog ko pise o mjestima.Sada ja njega pitam jeli cuo za Skabrnju,Prkos,Galovac,Zemunik,Smokovic,ja sam za njih cuo samo preko TV dok je brigadircina tamo ratovao,pa brigadircino kada smo trazili ratni put od naseg brigadira koji je u to vrijeme bio saborski zastupnik covjek je samo rekao decki vi ste to zasluzili,to je brigadir a ne brigadircina,budi bez brige neces izgubiti to sto si unovcio tkz. ratovanjem,uvijek su gubitnici oni pravi,takvi poput tebe su se pobrinuli za sebe brigadircino,junace crny46.ako i danas još radiš vjerovatno su ti to ratne zasluge koje si zaslužio tj. radiš na "biranom mjestu" za brigadirčine jer su oni to zaslužili a ostali neka crknu jer se nisu znali snaći a masu brigadirčina do rata su bili najobičniji klošari kojima je rat došao kao spas,imali ljudi spiku,ja i samo ja,baš kao i danas opet ja i ja,da nebi bilo zabune ne mislim na sve brigadire nego samo na brigadirčine,velika većina časnika u ratu su bili a i danas su časni i pošteni ljudi,al na ovakve imam alergiju i baš ovakvi nam kroje sudbinu,isprika svima na predugom postu,sve što je napisano je odgovor na ovo:

crny46

 

koliko ću ja dobiti za 1999 dana? bem ti taj 1 dan....jedan dan života....)

 

koliko vas je bilo u B.Selu,Pakracu, Šibenskom cjelokupnom bojištu, Dubrovačkom, Miljevcima,Maslenici....skokovima....Oluji,J.Potez u,maestralu....bili mogli skicirati bojišta gdje ste bili? pravnici moji....

 

a da ti nabrojim barem pola stanovnika mista koje si nabrojija? moga si u 4.gbr...a ne 159 ili 7 dp. kako si bija uzoran,moga si biti kapetan na brodu,a ne visit po ovom forumu,čekajući da ti neki Zaknon da fetu kruha više! i usput,il niz put-napisa san da san dr sc-ako znaš što je to. ali ti,za koricu kruha više,ćaću bi svoga da! a ja uz mirovinu, i dalje pomalo predajem na faxu.

 

Ažurirano

 

a ko ti je branija s nama u Posavinu proliće/lito 92?????.....ode se vas nekoliko stalno vrti i vrtite iste baljezgarije-koje nemaju veze s pravom! ovo je pravni portal,a ne politički da ne kažem portal tj tema za baljezgarije.

 

Ažurirano

 

koja je budala primala nesposobne u HV? još veća maljotne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima tu nešto,samo ovo je noviji zakon,treba tražiti prvi u RH ili zadnji u onoj državi:

https://www.zakon.hr/z/334/Zakon-o-obrani

Članak 20.

 

 

2. ako je ocijenjen nesposobnim za vojnu službu

 

 

To je to.

 

1.- Od zdravstvene komisije MUP-a proglašen nesposobim za policijskog službenika,

2.- Od drugostupanjske komisije MORH-a, proglašen hrv-iom 30 % za trajno,

3.- Od komisije HZMO-a, ocijenjeno da je nastupila opća nesposobnost za rad.

Sve isti uzrok - sve " zaradio " sudjelovanjem u ratu , dok su neki bili slabokrvni ili su išli na fax sa 25 godina tada i nisu išli u rat, ja sam jedva bio punoljetan i bio sam u SJP.

 

I onda mi "stručnjaci" kao pošalju POZIV za ratni raspored.

 

Da, ok...nema problema ALI kao što sam već napisao ....kada na tom popisu vidim imena SVIH sadašnjih i bivših saborskih zastupnika, članova vlade RH i njihovih sinova koji su po godinama obavezni na vojni rok kojega u RH kao obaveznog i nema. A nema ga zato jer su oni sebi poštelili tako.

 

Ja ću ih ih ići privoditi vrlo rado ako se ne odazovu pozivu. Od 06,00 do 22,00 ću ih hvatati za uši i privoditi maricom. Nije problem, samo neka mi daju ovlasti za isto.

 

Ako nema njih na popisu, nema ni mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a da ti nabrojim barem pola stanovnika mista koje si nabrojija? moga si u 4.gbr...a ne 159 ili 7 dp. kako si bija uzoran,moga si biti kapetan na brodu,a ne visit po ovom forumu,čekajući da ti neki Zaknon da fetu kruha više! i usput,il niz put-napisa san da san dr sc-ako znaš što je to. ali ti,za koricu kruha više,ćaću bi svoga da! a ja uz mirovinu, i dalje pomalo predajem na faxu.

 

Ažurirano

 

a ko ti je branija s nama u Posavinu proliće/lito 92?????.....ode se vas nekoliko stalno vrti i vrtite iste baljezgarije-koje nemaju veze s pravom! ovo je pravni portal,a ne politički da ne kažem portal tj tema za baljezgarije.

 

Ažurirano

 

koja je budala primala nesposobne u HV? još veća maljotne?

 

Di sam bio, bio sam i ponosim se sa time i ne dozvoljavam nikome da me vrijeda,za mene je prva crta,prva crta bez obzira gdje se nalazila,zasto neko radi ili ne radi ima svoje razloge i sigurno ih nece tebi obrazlagati,ti si bio u 4 gardiskoj pa sto da si bio?mozda si u njoj bio radi place meni vojna placa nije bila potrebna jer sam bio u radnom odnosu,tvoja stvar je gdje si i zasto bio,al nije tvoja stvar da omalovazavas druge,svi s prve crte su stvaratelji ove drzave,bez obzira gdje su bili.niko ovdje nije spomenuo politiku nego se raspravlja o prijedlogu zakona al ti bi ocito da se ne raspravlja nego da mu svi zapljescu,ebiga prosla ta vremena,moli boga da se ne pogorsaju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je to.

 

1.- Od zdravstvene komisije MUP-a proglašen nesposobim za policijskog službenika,

2.- Od drugostupanjske komisije MORH-a, proglašen hrv-iom 30 % za trajno,

3.- Od komisije HZMO-a, ocijenjeno da je nastupila opća nesposobnost za rad.

Sve isti uzrok - sve " zaradio " sudjelovanjem u ratu , dok su neki bili slabokrvni ili su išli na fax sa 25 godina tada i nisu išli u rat, ja sam jedva bio punoljetan i bio sam u SJP.

 

I onda mi "stručnjaci" kao pošalju POZIV za ratni raspored.

 

Da, ok...nema problema ALI kao što sam već napisao ....kada na tom popisu vidim imena SVIH sadašnjih i bivših saborskih zastupnika, članova vlade RH i njihovih sinova koji su po godinama obavezni na vojni rok kojega u RH kao obaveznog i nema. A nema ga zato jer su oni sebi poštelili tako.

 

Ja ću ih ih ići privoditi vrlo rado ako se ne odazovu pozivu. Od 06,00 do 22,00 ću ih hvatati za uši i privoditi maricom. Nije problem, samo neka mi daju ovlasti za isto.

 

Ako nema njih na popisu, nema ni mene.

 

Što može biti čudno u ovoj državi kolega branitelju i HRVI?

Ja sam 90% HRVI I dobio sam poziv za rezervu ili ratni raspored tako nešto (ima to već više godina).

Naravno da sam pukao i otišao u Ured za obranu i pitao da li su normalni?

Međutim,koliko se sjećam da su mi rekli da oni nemaju te podatke (bar tada nije bilo) tko je koliko HRVI i morao sam pokrenuti neki postupak da me proglase nesposobnim za obavljanje vojne dužnosti.Inače sam umirovljeni časnik HV-a.

Nakon toga stiže mi rješenje da me oslobađaju od vojne dužnosti 1 godinu i to zbog dijagnoz čir na dvanaestercu.

Pazite pored hrpe dokumenata koje sm predao koje sam skupio kroz 3 godine liječenja od posljedica ranjavaja oni su mi izabrali dijagnozu koju sam dobio poslje rata,a ono u vezi ranjavanja i stupnja invalidnosti kao da nisu vidjeli.

Opet odem tamo kažu mi te papire je ocjenjivala nekakva novačka komisija i oni su samo napisali rješenje .Neka se žalim na drugostupanjsko tijelo.Drugostupanjsko tijelo (misim da je bilo pri ministarstvu obrane ) mi također nije uvažilo papire od ranjavanje nego mi samo produžilo rok nesposobnosti na dvije godine.

I što ću ne znam što da radim,i odlučim čekati dvije godine.Obiđem sve doktore koji su mi ponovili nalaze u svezi ranjavanja i nove blesti koje sam dobio kasnije i oni meni ponovo daju na 2 godine odgodu.

Naravno da nisma mogao vjerovati,imao sam trajnu invalidnost od posljedica ranjavnja 90% i kako oni to ne vide.Da li uopće gledaju papire.

Ponovo se žalim i ponovo mi odbijaju žalbu.

Vidim da s njima ne mogu ništa riješiti uzeo sam odvjetnika.

Odvjetnik sav u čudu pita ,da li su ti ljudi normalni.Napisao tužbu na Upravni sud.

Upravni sud tražio očitovanje ministarstva obrane oni odgovorili da ostaju pti svom stavu tj da e oslobađaju na 2 godine.

Upravni sud donio presudu poništio njihova rješenja i donio odluku da sam oslobođen vojne službe dok sam živ i naveo 20 dijagnoza od ranjavaja.Među ostalim oduzeta 1 strana tijela,izgubljen vid na 1 oko,teško oštećen sluh (ozljeda od eksplozije granate) i da ne nebrajam više.

Odvjetnik mi nije htio naplatiti svoje troškove,a zdravlje mi se dodatno pogoršalo zbog svega toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo pažljivo sam pročitao tvoj osvrt na moj komentar i nemam pojma šta si ti sad objasnio da ima smisla u svezi mog komentara ili šta sam ja to netočno napisao ili pogrešno shvatio jer eto nisam pročitao to objašnjenje...

 

u komentaru sam napisao da će se moći po prijedlogu zakona (normalno ako tako ostane) ostvariti status dragovoljca i 1995 godine (za određenu braniteljsku populaciju)...

 

taj tvoj citat navedenog objašnjenja govori isto što sam i napisao....da će se moći ostvariti status dragovoljca i nakon 91 godine za tu skupinu....

 

i da ,slažem se da samo treba čitati,tako da ti savjetujem da još jednom pročitaš moj post ,usporediš sa nevedenim objašnjenjem i razmišliš o tome...

 

i normalno da se može promjeniti...može biti i da neće uopće biti tog zakona o braniteljima...ali mi komentiramo u temi predloženi zakon,a ne šta će biti i da li će biti....

učinilo mi se da si se jako začudio da može bit dragovoljaca i od 95.Naravno svaki koji je sam stupio u hv je dragovoljac.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ured za Obranu, ured branitelja-često su na istoj lokaciji. ali-rado se o 2 potpuno odvojena subjekta. za DVO osobnik ( personalni karton) vodi MORH, s zaštitom otvaranja 50 godina. i tu nastaju nesuglasice. jednostavno-nema dovoljne razmjene podataka ,pa se dešavaju takve stvari.

 

Ažurirano

 

Di sam bio, bio sam i ponosim se sa time i ne dozvoljavam nikome da me vrijeda,za mene je prva crta,prva crta bez obzira gdje se nalazila,zasto neko radi ili ne radi ima svoje razloge i sigurno ih nece tebi obrazlagati,ti si bio u 4 gardiskoj pa sto da si bio?mozda si u njoj bio radi place meni vojna placa nije bila potrebna jer sam bio u radnom odnosu,tvoja stvar je gdje si i zasto bio,al nije tvoja stvar da omalovazavas druge,svi s prve crte su stvaratelji ove drzave,bez obzira gdje su bili.niko ovdje nije spomenuo politiku nego se raspravlja o prijedlogu zakona al ti bi ocito da se ne raspravlja nego da mu svi zapljescu,ebiga prosla ta vremena,moli boga da se ne pogorsaju

 

tvoj problem je što želiš Zakone prilagoditi sebi. sad bi da si, da bi. ali vrime ide,nosi i odnosi. a od čekanja Zakona nema koristi. triba svaki dan živiti,i o sutra misliti.

 

Ažurirano

 

ured za Obranu, ured branitelja-često su na istoj lokaciji. ali-rado se o 2 potpuno odvojena subjekta. za DVO osobnik ( personalni karton) vodi MORH, s zaštitom otvaranja 50 godina. i tu nastaju nesuglasice. jednostavno-nema dovoljne razmjene podataka ,pa se dešavaju takve stvari.

 

Ažurirano

 

 

 

tvoj problem je što želiš Zakone prilagoditi sebi. sad bi da si, da bi. ali vrime ide,nosi i odnosi. a od čekanja Zakona nema koristi. triba svaki dan živiti,i o sutra misliti.

 

podledaj što si i koliko objava ima u zadnjih nekoliko godina? i? samo raspravljaš-šta bi,da bi....nisi postavija ni jedno pitanje,niti si da ijedan odgovor. čangrizava baba. trla baba lan,da joj prođe dan.

 

Ažurirano

 

učinilo mi se da si se jako začudio da može bit dragovoljaca i od 95.Naravno svaki koji je sam stupio u hv je dragovoljac.

 

emeljni problem je davno nastao , tj nikad nije jasno definirana vojna obveza....

t

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što može biti čudno u ovoj državi kolega branitelju i HRVI?

Ja sam 90% HRVI I dobio sam poziv za rezervu ili ratni raspored tako nešto (ima to već više godina).

Naravno da sam pukao i otišao u Ured za obranu i pitao da li su normalni?

Međutim,koliko se sjećam da su mi rekli da oni nemaju te podatke (bar tada nije bilo) tko je koliko HRVI i morao sam pokrenuti neki postupak da me proglase nesposobnim za obavljanje vojne dužnosti.Inače sam umirovljeni časnik HV-a.

Nakon toga stiže mi rješenje da me oslobađaju od vojne dužnosti 1 godinu i to zbog dijagnoz čir na dvanaestercu.

Pazite pored hrpe dokumenata koje sm predao koje sam skupio kroz 3 godine liječenja od posljedica ranjavaja oni su mi izabrali dijagnozu koju sam dobio poslje rata,a ono u vezi ranjavanja i stupnja invalidnosti kao da nisu vidjeli.

Opet odem tamo kažu mi te papire je ocjenjivala nekakva novačka komisija i oni su samo napisali rješenje .Neka se žalim na drugostupanjsko tijelo.Drugostupanjsko tijelo (misim da je bilo pri ministarstvu obrane ) mi također nije uvažilo papire od ranjavanje nego mi samo produžilo rok nesposobnosti na dvije godine.

I što ću ne znam što da radim,i odlučim čekati dvije godine.Obiđem sve doktore koji su mi ponovili nalaze u svezi ranjavanja i nove blesti koje sam dobio kasnije i oni meni ponovo daju na 2 godine odgodu.

Naravno da nisma mogao vjerovati,imao sam trajnu invalidnost od posljedica ranjavnja 90% i kako oni to ne vide.Da li uopće gledaju papire.

Ponovo se žalim i ponovo mi odbijaju žalbu.

Vidim da s njima ne mogu ništa riješiti uzeo sam odvjetnika.

Odvjetnik sav u čudu pita ,da li su ti ljudi normalni.Napisao tužbu na Upravni sud.

Upravni sud tražio očitovanje ministarstva obrane oni odgovorili da ostaju pti svom stavu tj da e oslobađaju na 2 godine.

Upravni sud donio presudu poništio njihova rješenja i donio odluku da sam oslobođen vojne službe dok sam živ i naveo 20 dijagnoza od ranjavaja.Među ostalim oduzeta 1 strana tijela,izgubljen vid na 1 oko,teško oštećen sluh (ozljeda od eksplozije granate) i da ne nebrajam više.

Odvjetnik mi nije htio naplatiti svoje troškove,a zdravlje mi se dodatno pogoršalo zbog svega toga.

Eto baš zato bi s gustom bio vojni policajac i privodio gamad koja je bila slabokrvna sa 25 godina 1991-1995, a koji su donijeli ovakve zakone i postavili ovakve osobe da rade po vojnim uredima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

učinilo mi se da si se jako začudio da može bit dragovoljaca i od 95.Naravno svaki koji je sam stupio u hv je dragovoljac.

ako se držimo riječi dragovoljac,onda bi to bio svako tko je bio u obrani dragovoljno (ne mobiliziran),nisu bitne godine...

međutim,zakonski do dan-danas i po opće prihvaćenom tumačenju statusa dragovoljca je onaj tko je bio do priznanja države,znači 91 godina...

 

znači nije bitno jel netko mobiliziran ili nije ,nego jel bio 91 -e sto dana ili 30 za određenu skupinu.

ovo je sad prvi put prijedlog da se određnoj skupini prizna status dragovoljca izvan 91 godine...što sam primjetio i dao vam na saznanje...

mogao si to komentirati slažeš li se s tim ili ne...ali citirati zakon i mene upozoriti da trebam samo čitati je neumjesno jer sugeriraš s tim da sam ja nešto izjavio što nije točno...

 

statusom dragovoljca se odvajaju branitelji 91-e od ostatka branitelja i ako se prizna status dragovoljca npr 94 gubi se smisao svega ,a pogotovo ako bi status priznali na način kako si ti napisao da su svi dragovoljci koji su se dragovoljno prijavili bilo kada...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se držimo riječi dragovoljac,onda bi to bio svako tko je bio u obrani dragovoljno (ne mobiliziran),nisu bitne godine...

međutim,zakonski do dan-danas i po opće prihvaćenom tumačenju statusa dragovoljca je onaj tko je bio do priznanja države,znači 91 godina...

 

znači nije bitno jel netko mobiliziran ili nije ,nego jel bio 91 -e sto dana ili 30 za određenu skupinu.

ovo je sad prvi put prijedlog da se određnoj skupini prizna status dragovoljca izvan 91 godine...što sam primjetio i dao vam na saznanje...

mogao si to komentirati slažeš li se s tim ili ne...ali citirati zakon i mene upozoriti da trebam samo čitati je neumjesno jer sugeriraš s tim da sam ja nešto izjavio što nije točno...

 

statusom dragovoljca se odvajaju branitelji 91-e od ostatka branitelja i ako se prizna status dragovoljca npr 94 gubi se smisao svega ,a pogotovo ako bi status priznali na način kako si ti napisao da su svi dragovoljci koji su se dragovoljno prijavili bilo kada...

 

formalno i pravno-do međunarodnog priznanja RH, svi pripadnici ZNG-a i HV su bili pobunjenici tj paravojnici,odnosno dragovoljci. Priznavanjem RH, daljne mobiliziranje nemože biti osnova za priznavanje statusa Dragovoljca DR.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

editirao moderator zbog neprimjerenog izražavanja

 

e moj Bibinjac...di si bija dok je grmilo??? sad ti smeta brigadirčina-a zašto ti nisi brigadirčić???? editirao moderator zbog neprimjerenog izražavanja...zašto ti nisi nisi u činu kap.1.kl napustija JRV kao jedini kapetan na MIG-29? samo je još jedan Hrvat bija pilot,bez licence na istom tipu aviona. jesu li tebi pobili pola obitelji,a među njima i kćer????? editirao moderator zbog neprimjerenog izražavanja

 

Ažurirano

 

i uz to,još u listopadu 90.godine postao pripadnik MPa ,poslije ZNG....kao vojnik-pješak! editirao moderator zbog neprimjerenog izražavanja !

uređeno: od G-man
neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Momci, molit ću Vas da se ne prepucavate međusobno, jer doista ne vidim poantu toga. Vjerujem da i sami shvaćate.

 

Isto tako znadete da imamo razumijevanja za problematiku i dopuštamo u ovom PDF-u slobodnije izražavanje doli u ostalim PDF-ovima, ali nemojte to zloupotrebljavati ili misliti da je ovdje sve dozvoljeno.

 

Ajmo se držati teme i ne unositi u istu nepotrebnu netrpeljivost ili neke osobne relacije, koje s temom vezu nemaju.

 

Zahvaljujem na razumijevanju.

 

 

 

 

Edit : Zaključavam temu do daljnjeg, da se strasti smire, jer ovo je žalosno za gledati. Razmislite malo o mojim riječima, zar je zbilja potrebno izazivati svađu među sobom, nakon svega što ste prošli?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da su se strasti smirile, tako da otvaram temu, ali uz jasno upozorenje - nastavi li se prepucavanje na osobnoj razini, tema ide pod trajni ključ.

 

poštovani G-man; uistinu vam ne zamjeram što ste zaključali pomenutu vruću temu ,koja od samog naslova pa do rasprave nije polučivala ništa drugo nego ,prepucavanja,pa ako hoćete i omalovažavanja, kao i napada na ovo malo dostojanstva koje još imamo mi hrvatski branitelji,pa stoga mi je za zaključiti da nije trebalo ni otključavati istu upravo zbog toga što će se vjerovatno nastaviti u istom tonu,nažalost,lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ntpr,

 

svjestan sam te mogućnosti, ali bih ipak volio dati priliku onim korisnicima, koji imaju konstruktivne i vrijedne prijedloge, a koji bi mogli pridonijeti ovoj temi. Također, nisam pobornik neke radikalne cenzure, ali neka pravila ponašanja se ipak moraju znati.

 

Osobno mi je teško na ovom PDF-u vidjeti toliko "zle krvi", a potpuno bezrazložno. Stoga apeliram na sve da se u nastavku drže teme.

 

Zahvaljujem na razumijevanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nigdje u zakonu ne vidim šta se konkretno poduzima protiv PTSP-ovaca koji vuku relativno solidne mirovine a ne liječe se i ne koriste svoju terapiju godinama.Zdrav razum govori ako se ne liječiš godinama onda si ozdravio.A šta da pričam i sami znate za taj problem(od ministra pa skroz prema dole po hijerajhiji)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nigdje u zakonu ne vidim šta se konkretno poduzima protiv PTSP-ovaca koji vuku relativno solidne mirovine a ne liječe se i ne koriste svoju terapiju godinama.Zdrav razum govori ako se ne liječiš godinama onda si ozdravio.A šta da pričam i sami znate za taj problem(od ministra pa skroz prema dole po hijerajhiji)

ovdje se sad otvara niz pitanja....

-ako netko ne koristi terapiju da li to znači da je zdrav?

-tko kaže da je i ta terapija svemoguća....ima ona i nuspojave...a da ne spominjem i da li su to uopće izliječujući lijekovi....

evo primjer raka...osoba odbije kemoterapiju jel joj treba oduzeti mirovinu?

-pitanje ranjenih-da li se oni lijeće redovito...

nadalje možemo onda postaviti pitanje i koja je razlika onih koji se ne liječe i onih koji idu jer se boje takvih kontrola ...

kompleksno je to pitanje,zar ne berobuda :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovdje se sad otvara niz pitanja....

-ako netko ne koristi terapiju da li to znači da je zdrav?

-tko kaže da je i ta terapija svemoguća....ima ona i nuspojave...a da ne spominjem i da li su to uopće izliječujući lijekovi....

evo primjer raka...osoba odbije kemoterapiju jel joj treba oduzeti mirovinu?

-pitanje ranjenih-da li se oni lijeće redovito...

nadalje možemo onda postaviti pitanje i koja je razlika onih koji se ne liječe i onih koji idu jer se boje takvih kontrola ...

kompleksno je to pitanje,zar ne berobuda :)

Kako možeš uspoređivati PTSP i rak.Nemoj primiti kemoterapiju pa te pitam za koliko ćeš vremena pod zemlju.Na kontrole idem jer se organizam privikne na terapiju pa je treba mijenjeti a oni koji se ne liječe nisu ni bolesni kako se prikazuju.Kronične bolesti ni ne možeš izliječiti nego zaliječiti.Ajde se malo informiraj o bolestima PTSP-a (a ne raka)pa nam daj neku konkretnu informaciju i da to nije nimalo kompleksno pitanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ostavite se bolešćina-dođu one same, ne triba ih zvati! a glede raka-prije 6 godina sam operirao rak gušterače ( whiplleov zahvat)...iza toga 3x godišnje na MRCP...i od tada nikad kod dokrota nisam iša! bit će šta i kako bude.

tako će i novi Zakon biti-kakav bude. nekon će odgovarat,nekome neće. u biti,ništa bitno se desiti ni prominit neće.

Glede statusa dragovoljca DR smatram da triba ostat vezan za rok 15.siječnja 92. godine. jednostavno,međunarodnim priznanjem Hrvatska je postala priznata država i samim time podrazumjeva se i vojna obaveza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ostavite se bolešćina-dođu one same, ne triba ih zvati! a glede raka-prije 6 godina sam operirao rak gušterače ( whiplleov zahvat)...iza toga 3x godišnje na MRCP...i od tada nikad kod dokrota nisam iša! bit će šta i kako bude.

tako će i novi Zakon biti-kakav bude. nekon će odgovarat,nekome neće. u biti,ništa bitno se desiti ni prominit neće.

Glede statusa dragovoljca DR smatram da triba ostat vezan za rok 15.siječnja 92. godine. jednostavno,međunarodnim priznanjem Hrvatska je postala priznata država i samim time podrazumjeva se i vojna obaveza.

 

crny, po tebi do 15.01.1992. nije postojala vojna obaveza pa bi svi branitelji koji imaju 30 dana da priznavanja RH trebali imati status dragovoljca.ima logike.sjećam se da je poslije priznavanja RH došlo do popune postrojbi "novim" braniteljima". Neka mini mobilizacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

teško je sad reći točno koji i kakvi su bili zakoni do 15.siječnja 92.godine....to je neko "klizno" razdoblje....no, kako god, ali mi smo se borili protiv regularne vojne sile ex Yu. period listopa-siječanj. međunarodnim priznanjem RH,stvari se bitno mjenjaju,jer sa statusom priznate države-postoji i vojna obaveza! drukčije rečeno,može se čak govoriti i o 8.listopadu 91. kao zadnjem roku za priznavanje statusa Dragovoljca DR. ljudi dragi,pa to su činjenice,a ne želje! netko iza toga je mobiliziran, neko pozvan na redovno služenje a neko se priključija profi vojsci-dakle,nije Dragovoljac!

takođe je bitna razlika da li neko bija pripadnik MUP-a do tada il je bija u ZNG. MUP je bija regularana organizacija,ali ZNG nije! to su pravne činjenice na osnovu nastanka RH!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako možeš uspoređivati PTSP i rak.Nemoj primiti kemoterapiju pa te pitam za koliko ćeš vremena pod zemlju......................Ajde se malo informiraj o bolestima PTSP-a (a ne raka)pa nam daj neku konkretnu informaciju

u podosta slučajeva mjesec dana duže i to se pokaješ...liječnici znaju odbiti sami sebi kemoterapiju,pa to sve govori....al to nije tema

 

gdje sam ja usporedio rak i ptsp kao bolest?...ja sam to naveo da ukažem da li osoba ima pravo odbiti liječenje ,a da ne izgubi mirovinu...nekad treba moći razumjeti i smisao nečeg što netko napiše,prije nego ga se uputi na informiranje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba sagledati malo širi kontekst o čemu sam pisao(o lažnjacima koji su obilazili doktore dok nisu dobili mirovine a posle ko ih ebe)Zar moram i crtati da bi se razumjelo.Vidim da još ima provokatora da se ova tema ugasi.Tko zna za koga rade.

e vidiš,ovaj način na koji si iznio sad pojašnjenje poštujem jer je to razmjena mišljenja.....možemo iznositi mišljenja ,ali argumentirano,a ne da nekog šalješ na proučavanje tematike....

al' dobro..znam ja šta si ti htio sa tim postom reči o onima koji se ne liječe.....i onako na prvu bi se i ja složio s tim ....ali evo drugog primjera....

 

kad već o lažnjacima...šta ćemo sa osobama koje su dobile mirovine i idu reda-radi na kontrole,bolnice itd...troše zdravstveni proračun i po nekoj logici oni su još gori nego ovi koji uopće ne idu..

 

mene sad recimo i pravno zanima kako sad ovdje stoji situacija...

 

da li osoba koja je u mirovini ,bez obzira radili se o civilnoj ili vojnoj bolesti ima pravo odbiti liječenje ,a da mu ostane mirovina ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lažnjaci moraju imati dobar ratni put sa životno-ugrožavajućom situacijom(friziran)To se lako izvidi.Pozove se desetina,vod,itd.da se sastanu koji su još živi da se potvrdi da je ta i ta osoba pravi ili lažni invalid i to je to.Jednostavno.O odbijanju liječenja je druga situacija.Ta i ta osoba je prihvatila liječenje da bi dobila mirovinu a kada ju je dobila odjedanput nije potrebno liječenje.Što se mene tiče zna se(samo je jedan Fred)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nigdje u zakonu ne vidim šta se konkretno poduzima protiv PTSP-ovaca koji vuku relativno solidne mirovine a ne liječe se i ne koriste svoju terapiju godinama.Zdrav razum govori ako se ne liječiš godinama onda si ozdravio.A šta da pričam i sami znate za taj problem(od ministra pa skroz prema dole po hijerajhiji)

 

Nije terapija u vezi PTSP-a samo medikament, odnosno kemija ili ti lijek - farmaceutski proizvod.

 

U vezi PTSP-a, postoji i drugi niz terapija kao što su :

 

- radna terapija ( od rada i druženja sa životinjama svake vrste , od pčela preko pasa do konja, pa do osobnog stvaranja i izražavanja kroz pisanje, crtanje ili pak neku vrstu sporta. Osjećaš se na neki način u svojim granicama strpljenja i koncentracije sa istim radom, korisno. Nakon tih sat ili dva istoga rada osjećaš se izmoreno ali i korisno i vrijedno ). Zato sam mišljenja da je vezano za novi zakon super pohvalna novina koja se uvodi vezano za rad branitelja koji se nalaze u "općim" mirovinama, a kojma bi se omogućilo legalan rad 3,5 sati dnevno. Vjerujem da bi to istim osobama puno značilo jer im se mirovine ne bi dirale a u slučaju da im se stanje pogorša i ne bi se više osječale sposobne ni za tih 3,5 sati rada ( čitaj pukli bi i više ne bi bili za ništa ), ne bi se morali " natezati " sa birokracijom i ponovnim odlascima komisijama na mrcvarenja i cjeđenja.

A s druge strane i država bi od njihovog rada imala koristi jer bi od njihove brutto zarade ubirala poreze, prireze ( gradovi ), doprinose za hzzo i hzmo. Jednom riječju tom novinom u NOVOM Medvedovom zakonom jednim udarcem bi se ubile dvije muhe, odnosno i vuk bi bio sit a ovce sve na broju, još točnije bio bi zadovoljan branitelj u mirovini, bio bi ispunjen i osjećao bi se korisno, adaptirao bi se u ovo novo njemu sasvim nepoznato društvo, a s druge strane država bi od njegova rada imala barem za dio njegove mirovine koju i sada prima a za koju od njegove strane država nema ni lipe. Time bi se ojačao mirovinski sustav a branitelj bi bio zadovoljniji.

 

- grupna psihoterapija ( razgovori u grupama sa psihologom ili defektologom i osobama sa istim ili sličnim problema i dijagnozama, gdje kroz te razgovore vidiš kako bi na nečijem primjeru a koji se trenutno uspješno nosi s PTSP-om i ti mogao poboljšati kvalitetu svog života. Ako ništa drugo okružen si ljudima sličnim sebi s kojima razgovaraš ili koji pričaju a ti ih samo slušaš i u svakom slučaju tih sat ili dva trajanja iste grupne psihoterapije se osjećaš puno ljepše i bolje nego van nje, u stvarnom svijetu gdje ne susrećeš ili vrlo malo susrećeš ljude koji imaju sudbinu i probleme slične tebi ),

 

- individualne psihoterapije ( u razgovoru sa psihijatrom pronalaziš rješenja za poboljšanjem svoje životne svakodnevice a koja je narušena PTSP-om ),

 

-glazbena terapija ( opuštanje uz glazbu koja ti najviše odgovara ),

 

- filmo terapija ( gledanje filmova koji te opuštaju ili pomažu da se bolje osjećaš ), -

 

- autogeni trening ( opuštanje uz sugestiju psihoterapeuta ),

 

- i još mnogo sličnih terapija koje nemaju nikakve veze sa kemijom.

 

Kemija ili ti lijekovi su samo jedna od nekoliko mogućih terapija u liječenju PTSP-a, odnosno održavanja stabilnog stanja osobe.

Oni su ona najjača i krajnja opcija kada sve nabrojane terapije ne pomažu u dovoljnoj mjeri da bi se stanje održalo stabilnim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to lijepo napisano na papiru.Tko ide na grupne i ostale terapije.Tko je na osnovu tih terapija dobio HRVI.Poslije dobivanja trajnog rješenja masi invalida ne trebaju medikamenti ni bilo kakve terapije ni psiholozi ni psihijatri koje su svaki mjesec obilazili dok nisu dobili mirovine.Nadam se da razumiješ o čemu govorim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to lijepo napisano na papiru.Tko ide na grupne i ostale terapije.Tko je na osnovu tih terapija dobio HRVI.Poslije dobivanja trajnog rješenja masi invalida ne trebaju medikamenti ni bilo kakve terapije ni psiholozi ni psihijatri koje su svaki mjesec obilazili dok nisu dobili mirovine.Nadam se da razumiješ o čemu govorim.

 

Pitanje je sve.

Svaki slučaj je za sebe , individualno .

Netko ne može ići iz ovih, netko iz onih razloga a želio bi ići jer mu te terapije pomažu.

 

Evo, npr. netko ne ide jer u njegovom mjestu u njegovoj bolnici nema takvog obilka terapije a hzzo neće da mu plaća putne troškove do recimo nekih drugih gradova, bolnica u kojima ima takvih oblika terapija.

I meni je problem bio 25 km u jednom smjeru i 25 km u drugom smjeru ( to je ukupno 50 km ) , pa i za autobusnu kartu mi je puno a ne za benzin, a ima kolega koji moraju putovati i duplo više.

Drugo, ima osoba koje žive same s djecom oko čijih potreba treba brigati jer nikog drugog osim njega ta djeca nemaju da briga oko njih ,a djeca su na prvom mjestu.

 

Svaki slučaj treba uzeti zasebno, ne treba sve generalizirati.

 

Ovo ti pišem iz osobnog iskustva i sebe i kolega koje poznajem.

 

Tako da nije ista stvar crno-bijela, zašto se ne ide tako često kao prije. Životne okolnosti se mijenjaju na uštrob zdravlju. A PTSP se ne liječi mjesecima ni godinama, več desetljećima ( barem je u mom slučaju tako ).

 

Treba stvari sagledati dublje i šire od samo površinskog zašto se ne ide kao prije, i to sa svih uglova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslije dobivanja trajnog rješenja masi invalida ne trebaju medikamenti ni bilo kakve terapije ni psiholozi ni psihijatri koje su svaki mjesec obilazili dok nisu dobili mirovine.Nadam se da razumiješ o čemu govorim.

shvačamo mi šta ti želiš reči,ali problem kod tvog stajališta je što si ti sve stavio u isti koš...i one koji su smutili mirovine,pa se više ne liječe jer i nemaju potrebu za liječenjem i one koji su bolesni a iz raznih razloga više ne idu na liječenje ili su drastično smanjili liječenje...

Svaki slučaj je za sebe , individualno .

 

Treba stvari sagledati dublje i šire od samo površinskog zašto se ne ide kao prije, i to sa svih uglova.

upravo tako...postoje razni slučajevi i okolnosti zašto se ide sve manje na liječenje.....jedan je i medicinski ...prilikom umirivoljenja branitelj je dužan obaviti sve pretrage i liječenja u cilju da ozdravi ili da mu se smanji invaliditet,pa i za protokol umirovljenja i privremenih rješenja...i zbog toga je potrebno intezivno liječenje....kad takvo stanje postane trajno...neizlječivo više-manje...tada se smanjuje potreba i za intenzivnim liječenjem...pa je ono sve rjeđe...a izmeđuostalog,nakon par godina ,a cesto i desetak i sam branitelj gubi volju za takvim liječenjem ako mu ne pomaže previše....normalno treba s nači način za one "lažnjake",ali teško na ovaj način tko se ne liječi -van iz mirovine...iako kad bi došlo do neke revizije vjerojatno bi bilo problema za one koji se ne liječe jer će im teže biti dokazati da su bolesni i dalje.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

shvačamo mi šta ti želiš reči,ali problem kod tvog stajališta je što si ti sve stavio u isti koš...i one koji su smutili mirovine,pa se više ne liječe jer i nemaju potrebu za liječenjem i one koji su bolesni a iz raznih razloga više ne idu na liječenje ili su drastično smanjili liječenje...

 

upravo tako...postoje razni slučajevi i okolnosti zašto se ide sve manje na liječenje.....jedan je i medicinski ...prilikom umirivoljenja branitelj je dužan obaviti sve pretrage i liječenja u cilju da ozdravi ili da mu se smanji invaliditet,pa i za protokol umirovljenja i privremenih rješenja...i zbog toga je potrebno intezivno liječenje....kad takvo stanje postane trajno...neizlječivo više-manje...tada se smanjuje potreba i za intenzivnim liječenjem...pa je ono sve rjeđe...a izmeđuostalog,nakon par godina ,a cesto i desetak i sam branitelj gubi volju za takvim liječenjem ako mu ne pomaže previše....normalno treba s nači način za one "lažnjake",ali teško na ovaj način tko se ne liječi -van iz mirovine...iako kad bi došlo do neke revizije vjerojatno bi bilo problema za one koji se ne liječe jer će im teže biti dokazati da su bolesni i dalje.....

----------------------------------------------------------------------------------------------

Sve one koji su dobili mirovinu po osnovi PTSP-a a nisu bili na kontrolnim pregledima barem jednom godišnje na reviziju i privremeno oduzeti mirovinu do ponovnog pregleda pred odgovarajućom komisijom sa novom lječničkom dokumentacijom.Lažnih mirovina ima barem 30%. amen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

----------------------------------------------------------------------------------------------

Sve one koji su dobili mirovinu po osnovi PTSP-a a nisu bili na kontrolnim pregledima barem jednom godišnje na reviziju i privremeno oduzeti mirovinu do ponovnog pregleda pred odgovarajućom komisijom sa novom lječničkom dokumentacijom.Lažnih mirovina ima barem 30%. amen.

Kako za one koji su "dobili" invalidske mirovine na osnovu oboljenja od PTSP-a, tako i za sve ostale koji su " dobili " invalidske mirovine po osnovu bilo kojeg drugog oboljenja ili ozljede, NE postoji bilo kojim zakonom obaveza da isti umirovljenici odlaze kod specijalista a povodom kojeg oboljenja su od nadležnih tijela proglašeni nesposobnim za rad i na temelju toga su stekli trajno pravo na invalidsku mirovinu.

Znači nema zakonske osnove koja obvezuje bilo koga u invalidskoj mirovini da nakon sto je stekao trajno pravo na mirovinu MORA u određenim vremenskim intervalima ici po doktorima a kako ne bi izgubio pravo na istu mirovinu.

 

Samo pišem da se zna da se po nijednom zakonu ne mora odlaziti kod specijalista a kako se ne bi ostalo bez trajno stečenog prava na invalidsku mirovinu.

 

A i di bi stigle sve te silne komisije koje bi svako malo provjeravale osobe koje su stekle trajno pravo na invalidsku mirovinu, idu li i koliko često korisnici invalidskih mirovina kod specijaliste na osnovu čega su i stekli trajno pravo na inv mirovinu.. Smatra se da je ista osoba koja je stekla pravo na trajnu invalidsku mirovinu prošla "xyz" komisija i komisija prije nego je ostvarila pravo na istu vrstu mirovine. I onda ih ponovo i ponovo pozivati na komisije. Raditi dupli i trodupli posao.

To bi bio ogroman posao komisijama i tijelima koja bi vrsila reviziju a na kraju ne bi nista napravili. Samo bi se vrtili u krug i trošili novac iz državne blagajjne.

 

Daleko od toga da nema onih osoba koje su te i takve zakonske regulative koje ih ne obvezuju na isto gore rečeno, debelo neopravdano iskoristile u svoju korist. I osoba u tzv. vojnim ali još više i osoba u tzv. civilnim invalidskim mirovinama.

No, zakoni su takvi kakvi jesu.a mi živimo u pravnoj državi u kojoj.se isti važeći zakoni moraju poštivati od stane svih njenih građana i nadležnih tijela uprava i samouprava.

 

Po meni bi trebalo napraviti reviziju svih spisa u arhivama hzmo-a i vidjeti tko koliko papira i kakvih ima na osnovu kojih je stekao pravo na invalidsku mirovinu ( od nalaza specijalista.do broja i vrsta komisija na kojima je bio ). Tanke spise, s malo papira u dosiju trebalo bi provjeriti. Sve ! I vojne i civilne

Kako je moguce da je netko sa jednim ili max pet papira, nalaza specijaliste i jednom komisijom stekao pravo na invalidsku mirovinu i na osnovu kojeg oboljenja ili ozljede ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako za one koji su "dobili" invalidske mirovine na osnovu oboljenja od PTSP-a, tako i za sve ostale koji su " dobili " invalidske mirovine po osnovu bilo kojeg drugog oboljenja ili ozljede, NE postoji bilo kojim zakonom obaveza da isti umirovljenici odlaze kod specijalista a povodom kojeg oboljenja su od nadležnih tijela proglašeni nesposobnim za rad i na temelju toga su stekli trajno pravo na invalidsku mirovinu.

Znači nema zakonske osnove koja obvezuje bilo koga u invalidskoj mirovini da nakon sto je stekao trajno pravo na mirovinu MORA u određenim vremenskim intervalima ici po doktorima a kako ne bi izgubio pravo na istu mirovinu.

 

Samo pišem da se zna da se po nijednom zakonu ne mora odlaziti kod specijalista a kako se ne bi ostalo bez trajno stečenog prava na invalidsku mirovinu.

 

A i di bi stigle sve te silne komisije koje bi svako malo provjeravale osobe koje su stekle trajno pravo na invalidsku mirovinu, idu li i koliko često korisnici invalidskih mirovina kod specijaliste na osnovu čega su i stekli trajno pravo na inv mirovinu.. Smatra se da je ista osoba koja je stekla pravo na trajnu invalidsku mirovinu prošla "xyz" komisija i komisija prije nego je ostvarila pravo na istu vrstu mirovine. I onda ih ponovo i ponovo pozivati na komisije. Raditi dupli i trodupli posao.

To bi bio ogroman posao komisijama i tijelima koja bi vrsila reviziju a na kraju ne bi nista napravili. Samo bi se vrtili u krug i trošili novac iz državne blagajjne.

 

Daleko od toga da nema onih osoba koje su te i takve zakonske regulative koje ih ne obvezuju na isto gore rečeno, debelo neopravdano iskoristile u svoju korist. I osoba u tzv. vojnim ali još više i osoba u tzv. civilnim invalidskim mirovinama.

No, zakoni su takvi kakvi jesu.a mi živimo u pravnoj državi u kojoj.se isti važeći zakoni moraju poštivati od stane svih njenih građana i nadležnih tijela uprava i samouprava.

 

Po meni bi trebalo napraviti reviziju svih spisa u arhivama hzmo-a i vidjeti tko koliko papira i kakvih ima na osnovu kojih je stekao pravo na invalidsku mirovinu ( od nalaza specijalista.do broja i vrsta komisija na kojima je bio ). Tanke spise, s malo papira u dosiju trebalo bi provjeriti. Sve ! I vojne i civilne

Kako je moguce da je netko sa jednim ili max pet papira, nalaza specijaliste i jednom komisijom stekao pravo na invalidsku mirovinu i na osnovu kojeg oboljenja ili ozljede ?

 

Kompa,zašto u zakonu iz 2004. nije "rečeno" da se pristupiti komisiji može ako je liječenje trajalo najmanje godinu i mora se imati barem jedno bilničko liječenje od 3 tjedna ? Sada u "novom" zakonu (mislim) potrebno se lijwčiti 3 godine i tek onda podnijeti zahtjev za komisiju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako za one koji su "dobili" invalidske mirovine na osnovu oboljenja od PTSP-a, tako i za sve ostale koji su " dobili " invalidske mirovine po osnovu bilo kojeg drugog oboljenja ili ozljede, NE postoji bilo kojim zakonom obaveza da isti umirovljenici odlaze kod specijalista a povodom kojeg oboljenja su od nadležnih tijela proglašeni nesposobnim za rad i na temelju toga su stekli trajno pravo na invalidsku mirovinu.

Znači nema zakonske osnove koja obvezuje bilo koga u invalidskoj mirovini da nakon sto je stekao trajno pravo na mirovinu MORA u određenim vremenskim intervalima ici po doktorima a kako ne bi izgubio pravo na istu mirovinu.

 

Samo pišem da se zna da se po nijednom zakonu ne mora odlaziti kod specijalista a kako se ne bi ostalo bez trajno stečenog prava na invalidsku mirovinu.

 

A i di bi stigle sve te silne komisije koje bi svako malo provjeravale osobe koje su stekle trajno pravo na invalidsku mirovinu, idu li i koliko često korisnici invalidskih mirovina kod specijaliste na osnovu čega su i stekli trajno pravo na inv mirovinu.. Smatra se da je ista osoba koja je stekla pravo na trajnu invalidsku mirovinu prošla "xyz" komisija i komisija prije nego je ostvarila pravo na istu vrstu mirovine. I onda ih ponovo i ponovo pozivati na komisije. Raditi dupli i trodupli posao.

To bi bio ogroman posao komisijama i tijelima koja bi vrsila reviziju a na kraju ne bi nista napravili. Samo bi se vrtili u krug i trošili novac iz državne blagajjne.

 

Daleko od toga da nema onih osoba koje su te i takve zakonske regulative koje ih ne obvezuju na isto gore rečeno, debelo neopravdano iskoristile u svoju korist. I osoba u tzv. vojnim ali još više i osoba u tzv. civilnim invalidskim mirovinama.

No, zakoni su takvi kakvi jesu.a mi živimo u pravnoj državi u kojoj.se isti važeći zakoni moraju poštivati od stane svih njenih građana i nadležnih tijela uprava i samouprava.

 

Po meni bi trebalo napraviti reviziju svih spisa u arhivama hzmo-a i vidjeti tko koliko papira i kakvih ima na osnovu kojih je stekao pravo na invalidsku mirovinu ( od nalaza specijalista.do broja i vrsta komisija na kojima je bio ). Tanke spise, s malo papira u dosiju trebalo bi provjeriti. Sve ! I vojne i civilne

Kako je moguce da je netko sa jednim ili max pet papira, nalaza specijaliste i jednom komisijom stekao pravo na invalidsku mirovinu i na osnovu kojeg oboljenja ili ozljede ?

 

Mislim da se može provesti vanredna revizija ostvarenog prava na invalidninu i mirovinu i ukinuti to pravo ali samo u zakonom propisano vremenu.Dakle ne može viječno netko biti pod revizijom t j podložan reviziji i to ide u prilog vašem mišljenju.Mislim da je rok 5 g nakon kojega Vam više nitko osim dragog Boga može uzeti invalidnost ili mirovinu ispravite me ako griješim,

 

Gore navedeno potkrepljujem s dva primjera iz prakse jednom kolegi je ukinuta invalisnost HRVI jer u 3 godine nije obavio niti jedan kontrolni pregled niti uzimao ikakvu terapiju za bolest PTSP.Žalio s eali mu je žalba odbijena i izgubio je status HRVI.

Drugom kolegi ukinuli su pravo na mirovinu jer je nekakvom revizijom dokumentacije za mirovinu(po anonimnoj prijavi) utvrđeno da nije imao uvjete na invalidsku mirovinu kao HRVI i prebacili su ga na civilnu mirovinu.

Žalio se ,uzeo odvjetnika,postupak trajao nekoliko godina po raznim instancama čak mislim da je išlo na Ustavni sud.

Na kraju mu je država zbog zaštite stečenog prava i tog roka nakon kojega se ne smije dirati morala vratiti mirovinu HRVI i sve zaostatke za te godina u kojem mu je bilo uskraćeno pravo.Dobio oko 200.000,00 kn razliku mirovine na hrpu.

Eto primjeri iz prakse.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova odredba iz članka 5 i te kako ima smisla a da bi ste je razumjeli moram vam navesti primjer.Dakle,osoba koja je otpuštena iz JNA zbog bolesti ili povrede nije imala obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu.Za vrijeme domovinskog rata od samog početka je sudjelovala u odbrani u Naoružanim odredima narodne zaštite,naravno status HB nije mogla niti ostvariti.U siječnju 1992 nakon priznanja RH samostalno se i bez poziva prijavljuje u Odjel za NO obzirom da je dobio informaciju da je veliki problem nastao sa prelaskom preko grane jer su dečki smatrali da je ovdje sve gotovo i nema smisla gubiti glavu sa one strane.Tamo ostaje preko godinu dana u vrijeme najžešćih sukoba i na temelju toga i stječe pravo na status HB,naravno ne i dragovoljca po važećem zakonu.

Evo sada mi odgovori da li je taj HB dragovoljac ili nije, iako je otišao u HV neposredno poslije priznanja HR sudjelovao u ratu 92/93 smatram da jeste,da je dopuna članka 5 u redu.Vjerovatno je malo takvih ali nikoga se ne smije izostaviti pa makar se radilo o samo nekoliko njih.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

otpremljen u jna u ožujku 91., sa tapšanjem po ramenu i pričom da su nam potrebni naši ljudi tamo, gospode iz vojnog odsjeka koji su si za taj čin zabilježili po 8 bodova kao da su pješačke napade odbijali, pobjegao iz jna-slovenija, početkom kolovoza, odmah se priključio naoružanim odredima narodne zaštite na prvoj crti-osijek, krajem prosinca (24.) prešao u hv - tada više nisu pravili problem što nisam odslužio jna a i nije više bilo bitno što sam bio gotovo dijete - sve prva crta,  slijedeću godinu prešao u sjp - sve akcije, ostao do 1999.

nisam dragovoljac.

nisam hrvi jer mi je upravni sud presudio da mi za ptsp nije uzrok rat jer nisam preživio dovoljno traumatskih iskustava.

nijsu mi priznate uplate u mirovinski fond jer sam cijeli rat bio pričuvni a nama država nije uplaćivala ništa. 

civilna mirovina 867 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, prateci temu uz koji komentar, pitanje postavljam!

Na mirovinu koju primam. Da li ce prema novom Zakonu o Hb ( to je za mene gotovo i prihvaceno) biti izvrsen i obracun odnosno prevodjenje mirovine po novome Zakonu o Hb od strane HZZMO i od kada temeljem BORBENOG SEKTORA I DRAGOVOLJCA? Da li je potreban Zahtjev prema HZMO-u ili nesto slicno?

Dragovoljac, 2015 dana borbenog sektora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati, Draganec je napisao:

Eto, prateci temu uz koji komentar, pitanje postavljam!

Na mirovinu koju primam. Da li ce prema novom Zakonu o Hb ( to je za mene gotovo i prihvaceno) biti izvrsen i obracun odnosno prevodjenje mirovine po novome Zakonu o Hb od strane HZZMO i od kada temeljem BORBENOG SEKTORA I DRAGOVOLJCA? Da li je potreban Zahtjev prema HZMO-u ili nesto slicno?

Dragovoljac, 2015 dana borbenog sektora.

Ima li koga na temi za odgovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati, Draganec je napisao:

Ima li koga na temi za odgovor?

Budući da se radi o prijedlogu Zakona neda mi se istoga sada čitati, no iz dosadašnje prakse kada treba nešto nekome uzeti , pa da za primjer uzmen Zakon o izmjenama i dopunama zakona o smanjenju mirovina ostvarenih po....... u kojem je navedeno da će isti provesti HZMO bez donošenja Rješenja tako je to i odrađeno i tu nije bio problem za provjerom svakog korisnika.

 

U ovom zakonu kojega vi spominjete ne vjerujem da će takvo nešto stajati a i bio bi pre veliki broj korisnika koje bi oni tj.HZMO  trebali obraditi i utvrditi stanje prema istome. Prema tome( to nam je naša borba dala ) ukoliko vi znate da je novi zakon povoljniji za vas morate osobno podnijeti Zahtjev prema područnom uredu / ispostavi HZMO-a kojem pripadate prema mjestu prebivališta za novim izračunom mirovine prema tom zakonu.... Ukoliko vam zahtjev bude usvojen pripadajuća sredstva ostvarujete od prvog idućeg mjeseca od dana podnošenja Zahtjeva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Prije 3 minuta, vukovar je napisao:

Gledam sve portale , ali nigdje nikakvog slova o bilo kakvom povećanju,čak ni o sjednici hzmo , a kamoli o 10% ili 3x3,33 % pa me zanima kompa da li ti znaš nešto više ili nagađaš

Ocito ce 10% povecanje ici kao sto je Kompa napisao u postu iznad, a o povecanju mirovina imas ovdje:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, vukovar je napisao:

Gledam sve portale , ali nigdje nikakvog slova o bilo kakvom povećanju,čak ni o sjednici hzmo , a kamoli o 10% ili 3x3,33 % pa me zanima kompa da li ti znaš nešto više ili nagađaš

Znači, što se tiče vračanja ovih 10 % ( drugih uzetih od Milanovića ), isto će se vratiti po sadašnjem planu Vlade RH a koji je plan ukalkuliran i u skice proračuna za te  naredne tri godine , znači počevši od 2018, 2019 i 2020 će vratiti po 3,33 % svake godine. ( to ne nagađam nego sam do istih saznanja došao iz medija , preko tv vijesti unazad od kada je ove najnovije Vlade RH sa Plenkovićem ).

Što se tiče usklađivanja mirovina po švicarskom modelu , to ide redovno 2 puta godišnje za SVE umirovljenike u RH ! To koliko će povećati će se znati sutra ili prekosutra ALI to nije vezano ni na koji način za vraćanje ovih 10 % koje je uzela Milanovićava vlada, a pogodtovo onih 10 % još prije koje je uzela vlada Jadranke. 

Znači, uzeli su nam 2 x 20 % a vratit će samo 10 % i to u tri rate , u tri naredne godine po 3,33 %.

Usklađivanje koje ide 2 puta godišnje , nema veze s tih 10 % koje će nam vratiti u ratama bez kamata ! 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok,nemoj se ljutiti na mene,ali čak je i ministar Tomo Medved u jednom članku prije dva mjeseca, mislim da je boravio u Vukovaru izjavio o vraćanju 10% i to vrlo brzo,e sad šta je to u njegovim očima vrlo brzo to je druga stvar - sit gladnom nevjeruje, a ja ne vjerujem više nikome na vlasti pa bili to crveni,plavi , crni ili zeleni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajde da se i ja uključim u ovu raspravu, iako neslužbeno uz naglasak na neslužbeno, povratak 10% je navodno u proceduri i može se očekivati sa 01.10. iako je već bilo u nekoliko navrata rečeno da ide s 01.09. dakle našoj vladi i našim ministrima nije za vjerovati jer hmhmhmhm (prevedite kako vam odgovara) , povišica mirovine po švicarskom modelu 2 X godišnje nema veze sa povratom ovih otetih 10 % (koji su u proceduri.)

Usklađivanje mirovine je krenulo nakon što je bilo blokirano i tu možemo očekivati nekih 0,2 ili 0,3 % (podaci ovise o HZMO) dva puta godišnje kao i ranijih godina prije obustave.

Dakle za povrat 10% (UVJETI ZA POVRAT SU OSTVARENI U 12/2016) možemo očekivati na milost ministra financija i premijera (jer minfin mora pokrenuti proceduru povrata a premijer to prihvatiti) ali oni nam trenutno prodaju bedastoče oko ZDS i podvodnog križnog puta i još kojekaj drugoga, samo da izbjegnu obveze povrata a u konačnici mi se vidi da ćemo morati tužiti državu za ostvarivanje zakonskih obveza koje vlada izbjegava. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, PrEsVeTli je napisao:

Usklađivanje mirovine je krenulo nakon što je bilo blokirano i tu možemo očekivati nekih 0,2 ili 0,3 % (podaci ovise o HZMO) dva puta godišnje kao i ranijih godina prije obustave.

Mirovine od 01.07.2017.god, rastu za 2,1%

"Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje" danas odrzalo sjednicu i donjelo sljedece odluke:

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/Upravnovijece/sjednice/10_28082017/Odluka_aktualna vrijednost mirovine_1.07.2017..pdf

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , vukovar je napisao:

Ok,nemoj se ljutiti na mene,ali čak je i ministar Tomo Medved u jednom članku prije dva mjeseca, mislim da je boravio u Vukovaru izjavio o vraćanju 10% i to vrlo brzo,e sad šta je to u njegovim očima vrlo brzo to je druga stvar - sit gladnom nevjeruje, a ja ne vjerujem više nikome na vlasti pa bili to crveni,plavi , crni ili zeleni

To vrlo brzo pocinje poslje 01.01.2018.god.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/najdetaljnija-analiza-prijedloga-novog-zakona-o-braniteljima-profitirat-ce-i-bivsi-saborski-zastupnici-suci-i-ministri-stize-im-povisica/6297491/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo najnovija odluka u vezi AVM.

Iz nje se da isčitati da se usklađuje i iznos invalidnine za civile  (naknada za tijelesno oštećenje) .Dječji doplatci i ostala socijalna davanja su riješena novim zakonima u kojima su povećani postotci od proračunske osnovice.

Jedino je  invalidnina za HRVIostala neusklađena od 2001.godine .Sramotno.

To Glogoškog ne brine,a uskoro u proceduru ide novi zakon o PHBDR !

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=12627

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polako narode, svi papiri su spremni za vladu, predani sa odobrenjima tri ministarstva, sredstva su predviđena za to u iznosu od 90mil kn (od 01.10) a na godišnjoj razini oko 350milkn................ pratite sjednice vlade koje su četvrtkom, možda nam se već sutra posreći (moja banka će biti sretna, jer blokiran sam :) ). [ne paničarite, samo polako]

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja više niš ne razmem,,,, neto mirovina ,dakle ona koju mi isplate na račun je 3880,, na riješenju o mirovini mi piše da su mi dva puta skidali po 10 %..(nznam ja te članke napamet)...jednostavno pitanj,, upravo je večernji objavil da vlada vraća 10 % sa 01. 09.,,, dal se to odnosi i na mene ili quac?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija