Jump to content

ozljeda na radu

mirjana02
 Dijeli

Preporučene objave

molim za savjet. kao radnik doživio sam ozljedu na radu na način da mi je slomljen lakat. prije par dana mi je skinut gips i sad bih trebao na terapije. Poslodavac nas nije osigurao za slučaj ozljede na radu, još mi govori neka uzmem bolovanje koje sam dobio od doktora opće prakse 100% bolovanja. >Poslodavac govori da će me unatoč bolovanju po potrebi zvati da dođem raditi u smjeni kada ima manje posla (popodnevna) unatoč bolovanju.

Pitanje mi je da li je bio dužan osigurati radnike za slučaj ozljede na radu (automehaničarski poslovi i kamioni) te da li ako nije nas osigurao mogu potraživati kakvu naknadu štete prema poslodavcu s osnove ozljede na radu jer se dogodilo za vrijeme rada.

puno hvala

Dijeli na drugim stranicama

Čl. 111. Zakona o radu -

"Ako radnik pretrpi štetu na radu ili u vezi s radom, poslodavac je dužan radniku naknaditi štetu po općim propisima obveznog prava.

Pravo na naknadu štete iz stavka 1. ovoga članka odnosi se i na štetu koju je poslodavac uzrokovao radniku povredom njegovih prava iz radnog odnosa."

hvala Vam na odgovoru. Liječnik obiteljkse medicine je ustanovio da se radi o ozljedi na radu i prijavio je. Budući poslodavac ne regira na ozljedu već traži da unatoč ozljedi dolazim na posao, koji su mi sljedeći koraci kako bih ostvario naknadu štete od ozljede na radu? Da li tužbom prema poslodavcu ? hvala Vam

Ukoliko vam je utvrđena privremena nesosobnost za rad i dostavili ste potvrdu liječnika kojom je ista utvrđena poslodavcu, onda poslodavac nema pravo tražiti vas da dolazite na posao.

Što se naknade štete tiče, probajte prvo dopisom od poslodavca tražiti istu, ali je morate specificirati, dakle odrediti točan iznos koji potražujete. Sud je uvijek zadnja opcija, iako moram napomenuti da vam, obzirom na ponašanje poslodavca, najvjerojatnije slijedi otkaz. Pogotovo kada ćete mu istaknuti zahtjev za naknadom štete.

hvala vam. za otkaz znam da će uslijediti, no budući da imam ponudu s druge strane, neće mi biti problem ići s dopisom prema poslodavcu. Ljubazno molim kako da potražujem iznos odnosno po kojoj osnovi oštečenja da preciziram? Također, da li je bila dužnost poslodavca osigurati radnike za ovakve slučajeve obzirm da se radi o mehaničarskoj radionici gdje su učestale ozljede?

puno Vam hvala

Ljubazno molim kako da potražujem iznos odnosno po kojoj osnovi oštečenja da preciziram?

Ovo vam je vrlo nezahvalno "napamet" sugerirati, pa vam savjetujem da se obratite odvjetniku. Uglavnom, potražujete najvjerojatnije neimovinsku štetu (možda i imovinsku ?), a visina zavisi o pretrpljenim ozljedama, njihovoj naravi i trajanju.

Također, da li je bila dužnost poslodavca osigurati radnike za ovakve slučajeve obzirm da se radi o mehaničarskoj radionici gdje su učestale ozljede?

Nisam siguran postoji li zakonska obveza osiguranja, ali postoji svakako obveza provođenja i organizacije zaštite na radu. No, to po vaš slučaj nije relevantno, jer je sve jasno.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Dijeli

• Napravi novi...

Važna informacija