Jump to content

Naisplata plače i godišnji odmor...


Ukv

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

imam par pitanja, molio bi da mi pomognete.

 

1. Počeo sam raditi kod prijašnjeg poslodavca u 6. mjesecu prošle godine. Nakon 3. mjeseca rada sporazumno sam prekuno ugovor te sam se prebacio odmah kod drugog poslodavca ( prekid je bio 1 dan ).

 

Trenutno gdje radim su mi više puta usmeno odbili zahtjev za godišnji odmor. Zadnji puta kada sam pitao razlog je bio: "Istekao ti je godišnji i više nemaš pravo na njega" + "Bili ste na bolovanju".

 

2. Poslodavac mi nije isplatio plaču za 10. mjesec koju je trebao prema mojem ugovoru o radu isplatiti do 15.11. a za 6 dana to će postati 2 mjeseca bez plače.

-----

 

Pošto radim bez prestanka 18 mjeseci, jeli bolovanja utječu na moj godišnji odmor?

 

Pretpostavljam da mi je najbolje poslati poslodavcu ZZP sa gore navedenim stvarima?

 

Ako pošaljem ZZP, da se prije ili poslije obratim inspektoratu rada?

 

Pošto mi je poslodavac da platnu listu bez žiga ili potpisa. Jeli se smatra to valjanom platnom listom i jeli mogu s istom pokrenuti ovršni postupak preko FINE?

 

Pretpostavljam da mi je ovaj tijek radnje najbolji?

 

ZZP->Prijava Inspekciji/Ovrha preko fine->Izvanredni otkaz->Burza

 

Možda predlažete da nešto drugo napravim?

 

P.S

Gramatika i pravopis mi nisu jaća strana, pardon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Prvo - GO

 

Što se tiče GO iz onog prvog ugovora sa ranijim poslodavcem (lipanj-rujan 2015.), obzirom vam nije omogućio korištenje istog, trebao vam je isplatiti naknadu za neiskorišteni dio GO-a. Kako se radi o novčanom potraživanju, koje zastarijeva u roku 5 godina, još uvijek ga možete tražiti isplatu navedene naknade.

 

Glede aktualnog poslodavca kod kojeg radite od rujna 2015. do danas, za 2015. vam je morao omogućiti razmjeran dio GO-a (kojeg ste doduše trebali iskoristiti do 30/06/2016, pa je nažalost propalo), a ove 2016. godine ostvarili ste pravo na puni GO, kojeg možete iskoristiti do 30/06 iduće godine.

 

Kao što sam ranije napisao - bolovanja se nikad ne uračunavaju u dane GO-a.

 

Drugo - plaća

 

Ako se s plaćom kasni, iako nije nužno, jer se opet radi o novčanom potraživanju, smatram da je civiliziran put da se ide sa ZZP-om prema poslodavcu, a ako se ogluši na vaše zahtjeve, nema vam druge doli ići na sud po ostvarenje svog prava.

 

Ukoliko bi vam poslodavac dao otkaz, isti se može osporavati, jer za otkaz mora postojati opravdan razlog, a nekakva vendeta sa poslodavčeve strane definitivno nije opravdan razlog.

 

Osobnu imovinu možete zahtijevati da vam se preda, jer poslodavac na nju nema nikakvo pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija