Jump to content

Plodouživatelj i njegove obveze


meticulous

Preporučene objave

Imam nekoliko pitanja u vezi prava na stanovanje, na koja ne znam točno odgovor jer mi zakon nije u potpunosti jasan u tom pogledu.

 

Čovjek, kojeg ću zvati ovdje S.R., vlasnik je stana u određenom gradu. Na taj stan je upisana njegova majka, K.R., kao plodouživatelj, tj. ima pravo stanovanja u tom stanu po članku 217. zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Dakle na ugovoru je to jedan jedini članak koji spominje njeno ime (koliko sam shvatila).

 

1. Nije specificirano kakvo je to plodouživanje. Znači li to da se podrazumijeva da je doživotno?

 

2. Ako vlasnik ne živi u tom stanu, je li on obvezan plaćati režije ili se tereti plodouživatelja?

 

3. U slučaju da se tereti plodouživatelja, što se događa ako K.R. ne želi snositi troškove?

 

4. Ako K.R. mora snositi te troškove, može li sudskim postupkom tražiti od S.R. da ju uzdržava, obzirom da K.R. nema "legalnih" primanja (tj. vodi se kao nezaposlena osoba, ali dobiva novac iz drugih izvora)?

 

5. Ako K.R. uznemirava S.R. na dnevnoj bazi, može li se tu išta poduzeti?

 

 

Zahvaljujem unaprijed na bilo kojoj korisnoj informaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ako se ne radi o tzv. prividnoj služnosti (do opoziva) - onda je ona ustanovljena do smrti njena ovlaštenika (ako prethodno ne bi prestala na neki drugi, zakonom, predviđeni način).

 

2. Vidite odredbe čl. 205. st. 5. i 6. te čl. 206. Zakona o vlasništvu i dr. stvarnim pravima.

 

3. Bespredmetno.

 

4. Ukoliko su ispunjeni uvjeti specificirani Obiteljskim zakonom.

 

5. Zavisi o kakvom se točno uznemiravanju radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

1. U ugovoru piše "osobna služnost" te da je K.R. upisana u zemljišne knjige. Pretpostavljam da to znači da je doživotno.

 

2. Dakle nije bitno na koga glase računi, već tko živi u stanu, koliko sam shvatila.

 

4. K.R. je radno sposobna. Ako sam dobro shvatila zakon, S.R. ju nije dužan uzdržavati.

 

5. Većinom verbalno maltretiranje i narušavanje mira pod utjecajem alkohola, što se događa relativno često. Bilo je par situacija kada je K.R. pokušala pogoditi S.R. u glavu nekim predmetom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Tako bi bilo.

 

2. Redovni troškovi da, ali imajte na umu da pričuva primjerice obvezuje vlasnika, a treba napomenuti i kako će eventualna ovrha ići na ime onog na koga glase računi, jer pružatelje usluga neće zanimati osobna služnost i međusoban odnos njena ovlaštenika te vlasnika.

 

4. Ako nema zakonskih uvjeta, nema prava na uzdržavanje.

 

5. Tu definitivno ima elemenata obiteljskog nasilja, koje jeste prekršaj, a što se bacanja predmeta tiče, teoretski je moguće i kazneno djelo u pokušaju, iako se to vrlo rijetko optužuje, a i zavisi o točnim okolnostima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija