Jump to content

poziv svjedoka


sin dragovoljca1991

Preporučene objave

Postovanje,

 

Danas je, u duhu blagdana izgleda, moj otac dobio poklon od policije.

 

Malo konteksta. Moj otac je umirovljeni Hrvatski branitelj, dragovoljac od 1991.,prakticki specijalac, ranjen u oluji. osim PTSP-a, i alkoholizma od kojeg se sam izlijecio, i hrpe medalja, od drzave nije dobio nista. niti smjestaj, niti posao, posto je prisilno umirovljen. dakle, iskoristen kao topovsko meso, o odbacen ubrzo nakon rata. klasika, kako bi rekli.

 

Poziv od sektora kriminalisticke policije. navode se clanci:

 

članak 40 zakona o policijskim poslovima i ovlastima

 

članak 177. stavka 3. zakona o kaznenom postupku

 

Pise da je pozvan "u svojstvu svjedoka radi davanja obavijesti o smrtnom stradavanju" osobe izgledno srpskog imena.

 

ispod svih informacija, boldanim je slovima navedeno: "upozorenje pozvanoj osobi: ako se na ovaj poziv ne odazovete, a izostanak ne opravdate, bit cete privedeni"

 

Mene dakle zanima, posto sam dodatno zbunjen nakon malo guglanja, da li on doista se mora odazvati, ili smije odbiti dolazak?

 

Da li je to uopce pametno? Da li je moguce da je to samo prividni "poziv svjedoka" samo kako bi ga mogli zatvoriti? Naime, "navodno" nekoliko ljudi iz njegove postrojbe, vec je tako pozivano kao svjedoci, pa su odgulili 7 godina iza resetaka, nagrada valjda za zasluge u ratu.

 

Bilo kakav savjet je dobrodosao, posto je rok odaziva dosta kratak.

 

ne bih htio da mi otac provede blagdane u pritvoru/zatvoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj poziv koji je otac dobio vrvi nelogičnostima i, rekao bih i velikim pogreškama.

 

Prije svega, čl. 177. ZKP-a, a na koji se referiraju je u aktualnom tekstu ZKP-a ukinut, ali jeste vrijedio u ranijem ZKP-u (1997.), no teško mi je percipirati da se postupak, u ovoj predistražnoj fazi još uvijek vodi prema odredbama ranijeg ZKP-a (to bi značilo da je "ladičaren" brutalno), tako da im je to nejvjerojatnije zastarjela špranca.

 

Druga stvar, ni u režimu aktualnog ni ranijeg ZKP-a, NIKADA se nikoga ne može zvati na obavijesni razgovor u svojstvu svjedoka, već isključivo osumnjičenika ili "običnog" građanina.

 

I treće, upozorenje o privođenju se može dati isključivo osobi koju se poziva u svojstvu osumnjičenika, ne i "svjedoka" (EDIT : prema ZKP-u, iako Zakon o PPO dozvoljava prisilno dovođenje i građana).

 

Iz sve ove vrlo neprofesionalno odrađene procedure pozivanja od strane policije, ja iščitavam čak i mogućnost da vam oca zovu u svojstvu osumnjičenika, i moja sugestija je odazvati se svakako, jer ne treba vam ocu u ovim godinama privođenje i maltretiranje, a sa njime neka pođe odvjetnik.

 

Ili, ako trenutno niste baš u mogućnosti priuštiti si odvjetnika, onda neka se otac odazove, ali neka se brani šutnjom odnosno ako želi, neka iznese svoje viđenje stvari, jer ionako sve ono što kaže na obavijesnom razgovoru nije i ne može biti uporabljeno kao dokaz protiv njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni, radi se o starom obrascu, jer sumnjam da netko pazi da pozivanje vrši na obrascu iz odgovarajućeg vremena.

 

Najvjerojatnije.

 

A i upozorenje o mogućnosti privođenja je po Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima, što je sad promijenjeno u upozorenje po ZKP-u.

 

Da, da, to sam previdio, ali ovo u svojstvu "svjedoka" nemre proć' nikako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima,

 

nazalost, ovaj detaljni odgovor je stigao nakon ispitivanja. Kao sto sam i ja, a vi pretpostavili, zapravo je pokusaj bio osumnjiciti mog oca. jedini je "svjedok" bio on sam, nitko drugi nije pozvan, i pokusali su ga prema zapovjednoj odgovornosti optuziti. Sva "sreca" otac je ranjen prvog dana oluje, a ovo ubojstvo je pocinjeno nekoliko dana kasnije.

 

Rekli su mu da se mora javiti ako misli napustati zemlju. to su svi detalji koje sam za sada od oca dobio na tu temu.

 

za odvjetnika nemamo novaca, inace bi odavno zbrisali iz ove zemlje gdje se ljudi koji su je izgradili trpaju u zatvor. Kao sto sam ranije rekao, nista nismo dobili od drzave, otac ima mizernu 20% invalid mirovinu, otpusten kao vojni visak u punoj snazi vec prije 15ak godina. na listama za stambeno pitanje je vec 20 i vise godina, i cak su mu cesto znali reci da sto nije upao u neciji stan, pa sad ne bi zivio u krletci od 29 kvadrata u vlasnistvu grada Zagreba.

 

Ako imate kakvih daljnih savjeta ako mi sto mozemo uciniti da sprijecimo ili se zastitimo od daljnih ovakvih pokusaja, ako ikad do njih i dode, bili bi vam jako zahvalni.

 

Ako nista drugo, barem je ovaj topic na internetu, da ljudi koji misle da ce nesto pozitivno izvuci iz domoljublja prema Hrvatskoj, vide kakvu je zivotnu skolu prosao prakticki ratni heroj.

 

I dobro je da je uopce jos i ziv nakon svega sto prosao i sto uopce ima snage za zivot u ovakvoj sredini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nista drugo, barem je ovaj topic na internetu, da ljudi koji misle da ce nesto pozitivno izvuci iz domoljublja prema Hrvatskoj, vide kakvu je zivotnu skolu prosao prakticki ratni heroj.

to ti je jedno dobro nasljedstvo od tvog oca,da ako dođe ponovo do rata (a sitacija u svijetu nije baš sjajna) da nikud ne žuriš već da prepustiš ovim ostalim pripadnicima raznih kasta da iskažu svoje domoljublje jer prije nisu stigli....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, obzirom na sve detalje, rekao bih očekivan rasplet događaja, ali najbitnije u cijeloj priči je to da otac ima neoboriv alibi (ranjavanje ima popratnu medicinsku i vojno-upravnu dokumentaciju), tako da tu ne vidim opasnosti po njega za ubuduće.

 

Zasada nema potrebe za poduzimanjem ikakvih mjera, već jednostavo čekati ako što dođe, bilo sa policije bilo DORH-a, iako osobno ne vjerujem da hoće, jer provjerom dokumentacije oca sve će biti jasno, ako je bio ranjen nije mogao biti na terenu niti dolazi u obzir kao mogući počinitelj djela.

 

Iako vas potpuno razumijem, pogotovo oca i stanje u kojem se trenutno nalazi, ne treba sve to toliko osobno prihvaćati. Morate znati da ljudi samo rade svoj posao, a zločin je zločin, on nema nacionalnost, spol, vjeru ili ikakvo drugo obilježje, sa čime vjerujem da se i vaš otac slaže. Drugi je par cipela što bi pojedini djelatnici policije u ovakvim delikatnim predmetima trebali postupati s malo više takta, no to se djelomice može pripisati i profesionalnoj deformaciji, iako nije opravdanje, da ne bi bilo zabune. Neki od njih polaze od "presumpcije krivnje" umjesto nedužnosti, ali to je tema za neka druga vremena.

 

A što se odnosa države tiče prema braniteljima, tu nema spora da postoji izuzetna nejednakost, jer neki (srećom) imaju i više nego im realno treba, a s druge strane imate (ogroman broj) one koji nisu dobili ništa, a ostavili su zdravlje, još zauzvrat ih nitko ni neće zaposliti, jer su eto problematični, a "preslabo" su bolesni za nekakva materijalna prava. I onda dobijete čovjeka doslovce izguranog na margine društva od institucija tog samog društva, ali problem te iste institucije vide u čovjeku samom?! Apsurd. Pametnome dosta, ionako sam otišao offtopic već i previše, pa ću stati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija