Jump to content

Zatvor radi ovrhe??


Leona19

Preporučene objave

Postovanje,

Imam ovrhu od 9300 eura , blokiran racun. Ovrha je nastala tako sto sam 2009 god. dobila kaznu zatvora od godinu dana i novcanu kaznu od 9300 eura. Kaznu zatvora sam izvrsila ali novcanu kaznu nisam uspjela platiti, te mi je prije 3mj i sjela ovrha. Sad me zanima mogu li ja opet zavrsiti u zatvoru radi ne placanja te ovrhe, posto se ne nazire ni u buducnosti da platim to, nezaposlena sam, trudna, i trebam roditi u 1mj.. mozete li mi dati neki savjet sto da napravim. Hvala

Link to post
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, nije se radilo o zasebnoj novčanoj kazni, koja bi se eventualno mogla izreći kao sporedna kazna, već o mjeri oduzimanja protupravno stečene imovinske koristi, glede čega napominjem kako se neizvršavanje iste mjere ne može supstituirati kaznom zatvora (tzv. supletoran zatvor), ali se može poduzeti ovrha na vašoj cijeloj imovini u svrhu naplate iste.

 

Dug ostaje, ali drugih posljedica nema.

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
Ne može, jer dug je vaš, ne njegov.

 

Teoretski bi se stvari mogle malo zakomplicirati ukoliko bi se išlo na ovrhu na pokretnine, gdje se plijene pokretnine koje se nalaze u vašem domu, ali tu ga štiti i institut bračne stečevine, tako da smatram da ne bi smjelo biti problema.

G-man ,možeš ovo malo pojasniti...dosad je na forumu dominiralo mišljenje (ili sam bar ja tako shvatio) da kod ovrhe pokretnine dužnika koji živi na nekoj adresi ostali moraju dokazivati ili dokazati da je to njihovo inaće se plijeni........ovdje se usput radi i o bračnom drugu,a imovina je zajednička pogotovo stečena u braku,a kažeš da ga to još i štiti od pljenidbe......

čak i nekretnina bi trebala biti podložna ovrsi, bar pola jer je njezina polovica...ako to nije njegovo od prije braka...

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
......ovdje se usput radi i o bračnom drugu,a imovina je zajednička pogotovo stečena u braku,a kažeš da ga to još i štiti od pljenidbe......

 

Vidite odredbu čl. 138. st. 5. Ovršnog zakona.

 

Pokušajte zamisliti kolika je šansa da nekome prodate polovicu miksera ili mikrovalne.

 

čak i nekretnina bi trebala biti podložna ovrsi, bar pola jer je njezina polovica...ako to nije njegovo od prije braka...

 

Nekretnina je druga stvar i, iako rijetko, opet se daleko lakše može prodati suvlasnički udio.

Link to post
Dijeli na drugim stranicama

znaći u principu može ovrha i na suprugovu nekretninu,pokretninu jer je zajednička,ali večinom je teško ostvariva......

ali evo primjer netko ima dva auta ili dvije vrijedne slike ili dvije kuće itd...i znači sve je popola.....teško će netko kupiti pola auta...ali da li ovrhovoditelj može sudski izganjati da se recimo dva auta ne dijele po pola,nego da je jedan auto od muža,a drugi od supruge i onda se provede ovrha na cijeli auto od dužnika.....

ili npr slika vrijedi 100 000 kn...sud naredi prodaju slike i ovrhovoditelj uzima sebi pola ,a pola ostaje drugom bračnom drugu...usto sliku prodaju jeftinije i tako se izgubi znatna imovina i bračnog druga......

isto vrijedi i sa stanom...naredi se prodaja cijelog stana i isplati se polovica bračnom drugu...

da li se događaju ili mogući takvi slučajevi...

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
znaći u principu može ovrha i na suprugovu nekretninu...

 

Ako u ZK glasi isključivo na supruga - ne može, jer je tada to isključivo njegovo vlasništvo.

 

ali evo primjer netko ima dva auta ili dvije vrijedne slike ili dvije kuće itd...i znači sve je popola.....teško će netko kupiti pola auta...ali da li ovrhovoditelj može sudski izganjati da se recimo dva auta ne dijele po pola,nego da je jedan auto od muža,a drugi od supruge i onda se provede ovrha na cijeli auto od dužnika.....

ili npr slika vrijedi 100 000 kn...sud naredi prodaju slike i ovrhovoditelj uzima sebi pola ,a pola ostaje drugom bračnom drugu...usto sliku prodaju jeftinije i tako se izgubi znatna imovina i bračnog druga......

 

Za takav način provedbe ovrhe na pokretnini osobno nisam čuo.

 

isto vrijedi i sa stanom...naredi se prodaja cijelog stana i isplati se polovica bračnom drugu...

 

Ne, prodaje se suvlasnički udio od 1/2 dijela (ili koliki već je) ukoliko nekretnina u ZK glasi na dužnika i njegova bračnog druga.

Link to post
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...