Jump to content
  1. Spitfire

Spitfire

• Similar Content

• objavio EditaC
      Pozdrav,
      imam status redovnog studenta i voljela bih se baviti freelance radom preko stranica kao što su Fiverr i Upwork. Zanima me hoću li zbog toga izgubiti status redovnog studenta (također primam stipendiju) te na koji način me se oporezuje ako sam student, a novci mi sjedaju na račun bez studentskog ugovora? Do sad nisam uspjela doći do nekakvih cjelovitih informacija - neki su mi rekli da mogu freelanceati samo ako otvorim obrt ili tvrtku (što ne namjeravam jer mi je cilj zadržati studentska prava), a neki da mogu raditi normalno i zarađivati dokle god nakon svake uplate na moj račun ispunim joppd obrazac.  Također sam čula da je jedna od opcija primati novce na paypal račun, i da se u tom slučaju moj prihod ne oporezuje ako ga ostavim na paypalu i koristim samo za internet kupnju. S obzirom na to da se bavim umjetničkim radom, bi li autorski ugovor bio dobra opcija? Kako takav ugovor funkcionira kada je poslodavac iz inozemstva, i bih li izgubila studentska prava? Ako itko ima bilo kakvu korisnu informaciju, unaprijed se zahvaljujem. 
    • objavio branovich15
      Poštovani,
      Uskoro bi trebao ići na službeni put u Njemačku i to na 5 dana. Te se radi o putovanju avionom.
      Razlog puta je edukacija za rad na stroju.
      Zanima me, na koji način se obračunavaju dnevnice za takav put?

hvala
    • objavio Shinzon
      Pitanja u vezi paušalnog obrta koji nije u sustavu PDV-a. Čitam da prilikom poslovanja s inozemstvom, iako obrt nije u sustavu PDV, potrebno je dobiti PDV broj.
      Primjer prvi:
      Preko Google AdSense-a se zaradi 1000kn i sad je to potrebno isplatiti na račun obrta koji nije u sustavu PDV-a. Je li na ovih 1000kn potrebno platiti PDV?
      Primjer drugi:
      Preko Google Ads-a se želi oglašavati i obrt ima trošak 1000kn. Je li na ovih 1000kn potrebno platiti PDV?
      Primjer treći:
      Obrt kupi preko AliExpressa artikal za 100kn koji dropship-a. Je li na ovih 100kn potrebno platiti PDV?
      Hvala na odgovorima!
    • objavio Kix_032
      Poštovani,
      Nedavno sam se preselila u Englesku i, stjecajem nesretnih okolnosti, ostala sam bez putovnice i osobne iskaznice. gubitak dokumenata sam htjela prijaviti i u policijskoj postaji, ali su me preusmjerili na ambasadu, pošto sam stranac i oni se više ne bave ovakvim slučajevima. Domovnicu nemam sa sobom, a račun za e-građanin nikad nisam otvorila. S obzirom na potrebnu dokumentaciju za izradu nove putovnice, obratila sam se bratu da mi proba zatražiti domovnicu, u nadležnoj službi su ga odbili jer im treba moja osobna ili putovnica (?!) i da nisu u mogućnosti ju njemu izdati iako može osigurati sve potrebne podatke od OIBa do broja OI i datuma i mjesta izdavanja (čak i fotografije prednje i stražnje strane dokumenta)..
      Moje je pitanje postoji li kakva mogućnost da domovnicu zatražim osobno u Hrvatskoj ambasadi u Londonu, postoji li uopće mogućnost izdavanja putovnice s obzirom da staru nemam ili je jedina opcija putni list i povratak u Hrvatsku? Kakva je mogućnost za izradom punomoći bratu odavdje jer za bilo što, opet moram priložiti javnu ispravu (koju nemam).. 
      Hvala unaprijed i lijepi pozdrav..
    • objavio apostolpravi
      Bok ekipo..
      Dali netko ima konkretne primjere- dali se provodila primjerica ovrha nad nekim tko radi npr u njemačkoj, a blokiran je u hrvatskoj??? dakle sve znam vezano za europski ovršni nalog, da sud mora donijeti odluku i da se tada može tek nekog blokirati u njemačkoj ili općenito vani, ali opet je tu ono ali- da to sve ide na sud u npr njemačkoj..
      Stoga mene zanima kako to doista sve funkcionira u praksi, dali se uopće agencije za naplatu ili banke odlučuju na takve procese naplate ili još uvijek je to sve više teorija a teže praksa?? možete navesti neki primjer nedavni( naravno bez imena i prezimena)
      hvala na preciznim odgovorima,razmišljanjima i primjerima
  • Online korisnici

• Napravi novi...