Jump to content

obnova postupka


CheKirac

Preporučene objave

Dragi forumaši, prijatelji prije postavljanja nove teme (e baš sad se sjetio) želim svim Braniteljima Sretnu i uspješnu Novu godinu, također i njihovim obiteljima sa što manje stresa a što više para u đepu.

 

A sad pitanje:

Krenuo sam u obnovu postupka PTSP da se razumijemo, sa novim nalazima i dokumentacijom koje fala bogu ima barem 10 kila.Prije toga bio sam u bolnici KBC Rebro gdje sam odradio i novi psiho test.

F62

F43.1

F41.1

F60.3

F29 in obs (tako piše)

Pitanje:Ima li netko da je išao na obnovu postupka i prošao, koliko se dugo čeka,i kakve su mi šanse da povećam rat-mir.Papire mi je pisao doktor opće prakse sa ne baš velikim iskustvom (stažista).Molim vašu procjenu iskusnih lavova.Hvala unaprijed!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gorand, na koju foru/zbog čega bi mu smanjili trenutne omjere?objasni teoriju.ja sam uvijek zadržavao postojeće (...ne postoji pogoršanje zdravstvenog stanja i suglasni smo da se prvobitno stanje zadržava /misle na postojeći omjer/...piše između ostalog u rješenju).

čovjek je bio na bolničkom radi bolesti ne na "godišnjem" na trošak države.

 

Ažurirano

 

CheKirac , koliki sad imaš omjer i vrsta mirovine (profesionalna/opča)? ako nije tajna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gorand, na koju foru/zbog čega bi mu smanjili trenutne omjere?objasni teoriju.

prva fora je da mogu kako hoče.....

a druga je da vještak procjenjuje kad se pravi obrada da li je došlo do kakvih promjena...i ta promjena može biti da je došlo do pogoršanja civilne bolesti (nije bitno ni da je došlo,bitno je da vještak to misli i napiše) i onda raste civilni dio,a pošto mora biti ukupno 100% onda normalno pada ratni dio :)...

najveća je šansa da ostane isto...niti te ošteti niti ti da veću mirovinu....

 

znam slučaj gdje je osoba imala 100% u svezi rata professionalno....i nakon obnove dobije opću,ali omjer 40% rat. ......šta misliš koja mu je bolja.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi forumaši, prijatelji prije postavljanja nove teme (e baš sad se sjetio) želim svim Braniteljima Sretnu i uspješnu Novu godinu, također i njihovim obiteljima sa što manje stresa a što više para u đepu.

 

A sad pitanje:

Krenuo sam u obnovu postupka PTSP da se razumijemo, sa novim nalazima i dokumentacijom koje fala bogu ima barem 10 kila.Prije toga bio sam u bolnici KBC Rebro gdje sam odradio i novi psiho test.

F62

F43.1

F41.1

F60.3

F29 in obs (tako piše)

Pitanje:Ima li netko da je išao na obnovu postupka i prošao, koliko se dugo čeka,i kakve su mi šanse da povećam rat-mir.Papire mi je pisao doktor opće prakse sa ne baš velikim iskustvom (stažista).Molim vašu procjenu iskusnih lavova.Hvala unaprijed!!

F29 in obs znači doslovno "u promatranju". Od svih 10 kila vještaci izuzimaju samo one za koje procjenjuju da su relevantni + uvid u ratni put.

I ja polako pripremam teren za ponovnu procjenu i znam da mi manje ne mogu dati. Ne postoji, doduše, formula za sve ista bez obzira na istu dijagnozu i odlaske istim liječnicima i vještacima. Također, bilo bi nepošteno pisati šta tko treba reći ili učiniti jer se svaki slučaj razlikuje pa može doći do medvjeđe usluge , a ne pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@gorand, nije isto prelazak iz profesionalne u opću. Možeš ti rat biti 100%uzrok tvog profesionalnog oboljenja, dok za opće stanje tj. potpunu nesposobnost za rad rat može biti "odgovoran" 50%, a 50% bolesti ili ozljede koje ne pripadaju ratu.

za onaj moj slučaj koji sam napomenuo....čovjek je imao ptsp i 100%usvezi rata profes...napravio ponovonu obradu radi pogoršanja (opet samo ptsp) i dobije opču ali omjer manji....koji je razlog da mu se smanji ratni dio?...a zbog pogoršanja dobije opću...imali tu logike...

tako da je ona teorija ništa ne mogu izgubiti ,mogu samo dobiti je davno prošla.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gorand, kad se ide na obnovu postupka ide se na "povečanje" vojnog dijela a ne civilnog (jer večina ima malo civilnog radnog staža)a time se povečava i visina mirovina.ako imaš sreće možeš dobiti i promjenu vrste mirovine.opča ima i veći koeficijent.u mom slučaju ja sam dobio i veći omjer vojnog dijela a i opču.

Navodiš slučaj da Ti je poznanik iz profesionalne ,100% vojne prešao u opču 50-50.da li mu je mirovina ostala ista ili je koregirana?on je ovdje u "plusu"jer mu je koeficijent opče veči a i u prilici je da može ići na ponovno vještačenje i probati podizat vojni dio a time i visinu mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gorand, na koju foru/zbog

Dragi buda1965 imam opću od 2008.trajno, bio sam u međuvremenu na 6 ili 7 bolničkih ležanja, zakompliciralo se ,svi znamo kako to ide. imam 50-50,mislim da sam pri kraju 58 je na leđima a pijem terapije ne samo za PTSP već i za kardiološke probleme, prostatu, bubrege, jetru, (ugradio stant),kosti me bole, ma šta neboli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gorand, na koju foru/zbog

Dragi buda1965 imam opću od 2008.trajno, bio sam u međuvremenu na 6 ili 7 bolničkih ležanja, zakompliciralo se ,svi znamo kako to ide. imam 50-50,mislim da sam pri kraju 58 je na leđima a pijem terapije ne samo za PTSP već i za kardiološke probleme, prostatu, bubrege, jetru, (ugradio stant),kosti me bole, ma šta neboli.

Halo prijatelju !

Bremzaj malo s tim lijekovima. Oštećen si očito, nemoj još i pogoršavati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koji je razlog da mu se smanji ratni dio?

Ajmo iz početka. VII. komisija MORH-a te proglašava nesposobnim za službu u OSRH i umirovljuje te. MIORH na osnovu mišljenja MORH-a i svojom procjenom odlučuje da te treba umiroviti i daje ti mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad, dakle u toj profesiji i smatra kako je za tvoje profesionalno oboljenje kriv rat i daju procjenu koliko.

S druge strane kada odluče da je nastupila opća ilipotpuna nesposobnost za rad, kriteriji se postrožuju i uzima se u obzir sve, a što u konačnici "razvodni" onaj vojni ili "ratni" udio. Najčešće je tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajmo iz početka. VII. komisija MORH-a te proglašava nesposobnim za službu u OSRH i umirovljuje te..

ako hočeš ispočetka,čovjek uopče nije umirovljen na prijedlog morha....nego kao i masa ljudi koji su bili u ratu i oboljeli (u ratu nisu bili samo aktivni ,nego i pričuvni vojnici kojih je puno više od aktivnih),tako da nije baš najčesšće po tvom sistemu....

 

dobio hrvi....mirovinsko mu dalo 100 %profesionalnu....i nakon desetak godina ponovo pokrene da dobije opću....ima sam jednu bolest i to kao posljedicu rata (ptsp) ...dobio je opću,ali smanje omjer...opće poveća 20%,a omjer smanji 50% pošto nema civilnog ništa...i mirovina manja.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi forumaši, prijatelji prije postavljanja nove teme (e baš sad se sjetio) želim svim Braniteljima Sretnu i uspješnu Novu godinu, također i njihovim obiteljima sa što manje stresa a što više para u đepu.

 

A sad pitanje:

Krenuo sam u obnovu postupka PTSP da se razumijemo, sa novim nalazima i dokumentacijom koje fala bogu ima barem 10 kila.Prije toga bio sam u bolnici KBC Rebro gdje sam odradio i novi psiho test.

F62

F43.1

F41.1

F60.3

F29 in obs (tako piše)

Pitanje:Ima li netko da je išao na obnovu postupka i prošao, koliko se dugo čeka,i kakve su mi šanse da povećam rat-mir.Papire mi je pisao doktor opće prakse sa ne baš velikim iskustvom (stažista).Molim vašu procjenu iskusnih lavova.Hvala unaprijed!!

 

Uvijek postoji mogućnost.

Kod mene je u slučaju samo ptsp-chr ili u šifri f43.1 chr. Ništa više.

Bilo 30%-70% profi, nakon obnove dobio 50-50% opću. Uz 20 % hrvi statusa a kasnije i 30 % ( da sam imao odmah 30 % rvi za stalno vjerujem da bi i omjer u korist rata bio veći a po razgovoru s vještakom koji me je ona kada sam imao samo 20 % privremeno hrvi na osnovu PTSP-a , pitao " samo 20 % ?" I ništa više nije rekao. ) I dao mi povećanje vojnog djela i opću. Vojna komisija kasnije to i potvrdila.

 

Sve zavisi od slučaja do slučaja , nije sve u med. dokumentaciji kao ni u ratnom putu. Treba uzeti sve u obzir. I ratni put i med dok i kontinuitet liječenja.

 

Imaš puno dijagnoza što može biti i dvosjekli mač kod komisija.

Sve je moguće !

 

Uglavnom, od PTSP-a se u kontinuitetu liječim se puunih 17 godina !

Sretno !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK, odbij ono s MORH-om. Čovjek je išao samo kod liječnika i on ga je slao na procjenu radne sposobnosti. Dalje sve ostaje isto.

dobro,ajd ti meni sad objasni logiku smanjenja njegovog omjera.....poslije rata umirovljen sa hrvi-om privremenim i dobio 100% u svezi rata prof.....nakon niza godina dobio i trajno rješenje i puno bolničkih liječenja zbog ptspa i zbog svega toga napravi obradu i odbije opću...(nema nikakve druge bolesti ni prije ni sad) koji je to razlog da mu smanje omjer?...i da više nije sve u svezi rata....

ti češ reći da neznaš...a ja znam.....prije 15 godina je išlo tako,ali zadnjih godina omjeri sve manji..

 

Imaš puno dijagnoza što može biti i dvosjekli mač kod komisija.

Sve je moguće !

točno,vještak može sve bolesti izvan ptspa tumaćiti kao civilne i ukupno gledajući da civilna bolest postane prevladavajuća...

 

ja se nadam da neće,ali sam samo napomenuo da se i o tome mora voditi računa,pogotovo u današnje vrijeme...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Sve zavisi od slučaja do slučaja , nije sve u med. dokumentaciji kao ni u ratnom putu. Treba uzeti sve u obzir. I ratni put i med dok i kontinuitet liječenja.

 

...... i vještaka. Da mi je Drago Prgomet bio vještak dobio bih 1000% vojnog dijela. Čovjeka osobno ne poznam, niti sam ikako povezan s njim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve je na bazi procjene vještaka.zakon je preopširan.jedni navode da je najbitniji ratni put, (kako to da pripadnici gardijskih postrojbi imaju profesionalnu -ne svi naravno- a pripadnici rezervnih brigada opču -naravno ne svi) ,jedni dužina liječenja i broj bolničkog hospitaliziranja.(imaš jedno bolničko (npr) i ostalo ambulantno i dobiješ opču a netko sa npr.6-7 bolničkih profesionalnu i omjer 20/80.)crny navodi i godine život (molim Te crny objasni tezu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

budsone-što smo stariji time su nam staračke bolesti bliskije. i time se lakše dobiva opća mirovina,ali malen dio vojnoga a veći civilnoga omjera.

točno...samo kako onda objasniti da su 20-godišnjacima koji su bili u ratu i umirovljavani sa 30-ak godina,bez civilnih bolesti,a dobijali su npr. 50% u svezi rata......

tako da nema tu logike....logika je da im je cilj smanjiti ratni dio i jedina konstanta je da je taj ratni dio sve manji i manji....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

crny46, bez ljutnje ,ali tvoja "teorija relativnosti " da je prema dobu (godine idu uzlazno) lakše do opče ,baš i ne drži vodu.onda bi bilo da bez hospitalizacije možeš "očekivati" opču zbog nagomilanih bolesti.a onda ti promjenu i omjer na manje (vojni dio).da li onda imaš veću , manju ili istu visinu mirovinu ?

Možeš li izračunati visinu mirovine : 1.vojnik ( bez čina),bez statusa dragovoljca,opča ,100% vojni dio

2.vojnik (bez čina),bez statusa dragovoljca,profesionalna,100%vojni dio

zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

budsone-što smo stariji time su nam staračke bolesti bliskije. i time se lakše dobiva opća mirovina,ali malen dio vojnoga a veći civilnoga omjera.

Ne nužno. Ako imaš npr 43.1 u komorbiditetu, postoje dobre šanse za povećanje vojnog dijela jer osnovno dijagnosticirana bolest s vremenom pojačano (i štetno) djeluje na bolesti krvožilnog sustava, veće su šanse za još poneke bolesti zbog pada imuniteta, itd.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

crny46, bez ljutnje ,ali tvoja "teorija relativnosti " da je prema dobu (godine idu uzlazno) lakše do opče ,baš i ne drži vodu.onda bi bilo da bez hospitalizacije možeš "očekivati" opču zbog nagomilanih bolesti.a onda ti promjenu i omjer na manje (vojni dio).da li onda imaš veću , manju ili istu visinu mirovinu ?

Možeš li izračunati visinu mirovine : 1.vojnik ( bez čina),bez statusa dragovoljca,opča ,100% vojni dio

2.vojnik (bez čina),bez statusa dragovoljca,profesionalna,100%vojni dio

zahvaljujem.

opća je koeficijent 1 a profi 0.8....dakle-razlika je 20 %

 

Ažurirano

 

je hasko...ali ako je širenje bolesti....no,javljaju se i druge bolesti,staračake. i kad nas obiteljski liječnik šalje-on to mora i navesti. dakle svako je slučaj za sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Ažurirano

 

je hasko...ali ako je širenje bolesti....no,javljaju se i druge bolesti,staračake. i kad nas obiteljski liječnik šalje-on to mora i navesti. dakle svako je slučaj za sebe.

E pa sad... Ako si idiot pa navedeš kako si u obitelji imao slučajeve oboljevanja, onda ti nitko nije kriv što se vještak hvata za obiteljsku anamnezu.

Ista stvar ti je i sa PTSP-om. Ako si se slučajno izlajao da ti je otac bio pijanac i nasilnik, bio zlostavljan u školi, itd... onda ti ni Bog neće pomoći dobiti veći vojni postotak.

Šta je rečeno prije- rečeno je i tu u pravilu nema popravka. Iznimaka ima, ne kažem, ali ipak su i vještaci u povjerenstvima ljudi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rekli vi ili ne rekli oni rade kako hoče...ako kažeš ,onda to napišu da sebe opravdaju,...ako ne kažeš onda opet dobiješ isto ,samo što ništa ne napišu....

ako recimo imate neku civilnu bolest pokraj ranjavanja ili ptspa...onda napišu 50% izvan i navedu tu bolest...ako nemate nikakvu bolest,onda napišu 50 % izvan i ne navedu ništa......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda-teško je računati bez podataka. samo sam napisao da je razlika u koeficijentu za opću 1 a za profi je 0,8. no ako ti ne štima razlika od 20% triba viditi koliki porez plaćaš,tj kolike imaš porezne olakšice! ja sam kćer skinuo s sebe i sad imam 150 kn poreza i prireza. a žena ima 400 kn višu plaću. i promjene olakšica treba odma raditi,jer neke se stvari nemogu retroaktivno uraditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

crny , nismo se razumjeli u vezi izračuna.

Naime od 01.01. 2007.izračun je bio za pod 1. 4254 kn osnovica iliti 100%vojno a za pod 2. 3396 kn.to je bilo davno ali razlika je 849 kn što u ni u kom slučaju nije 20%.

Pošto je prošlo 10 god.od izračuna možeš li izračunati novi izračun ?

 

jednostavno-veći iznos umanji za 20% pa ćeš viditi koliko dobiješ! 850 kn je ralika!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

vještaci HZMO određuju jeli opća ili profesionalna ,kao i omjer rat-mir. postotak HRVI nema veze s omjerom rat-mir. znam dvojicu s 30% PTSP ali 100% rat!

ključno za mirovinu je odnos rat-mir!  ako je sklopno misto bojnik-pukovnik-onda će sigurno biti i mirovina viša.( primjenju povoljniju varijantu za korisnika-dakle tebi bi bila opcija colonelo ;-)) ) da bi se moglo određenije reći-triba bi znati svoj PVB pa bi se onda primakli na +/- 50 ak kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija