Jump to content

ostavinska rasprava dugovi b2 kapital


Vlado66

Preporučene objave

Pozdrav

Po prvi put se javljam na ovome forumu i tražim neke odgovore i rješenja. Naime o čemu se radi, imao sam brata koji je preminuo prošle godine, od braće ostao sam ja i još jedan brat, a svaki ima svoju kuću, dok je majka još živa te stanuje kod drugog brata, a otac je umro. Nadalje brat je 2010 g upoznao žensku osobu sa kojom se i ubrzo vjenčao, i otišao živjeti u petrinju gdje se je prijavio, a ujedno se odjavio sa stare adrese. Nakon godinu i pol oni su se rastali, a brat se htio prijaviti na staru adresu ali se nije mogao prijaviti iz razloga što je kuća rađena 1966 godine i majka mu nije mogla potpisati na policiji da ga prima natrag jer nema kuća građevinsku i vl. list, a zemljište na kojoj je sagrađena kuća još uvijek je glasilo na pokojnu baku(majčinu svekrvu). Stoga je brat rješavao to pitanje putem suda na način da smo majka, ja i brat i ostali bratići odrekli te čestice na kojoj je kuća, postao je vl. čestice i prijavio se na staru adresu. On je imao zaštićeni račun iz razloga što je plaćao kredit jednoj osobi kojoj je bio jamac, a koliko mu je ta osoba ostala dužna mi ne znamo. Također smo znali da je imao i svoj kredit za kojeg nisam jedno vrijeme znao da je u stanju mirovanja. Nakon bratovog pokopa znali smo da ima dugove ali nismo znali koliko, a pregledom nekih papira našli smo da je dug oko sto tisuća kuna prema b2 kapitalu. Ja sam bratu napominjao da ja neću kada će biti rasprava uzimati na sebe tu česticu i dugove, a kako je vrijeme odmicalo kada sam s nekim razgovarao pa ti i brat nećeš biti pozvan na raspravu jer je brat umro majci, a ne tebi i bratu. Također napominjem da je poziv za raspravu dobila samo majka. Tog dana kada je bila rasprava zove me brat i da ja trebam doći na raspravu. Kada sam došao jb mi je rekao da se moj brat i majka dogovorili da će ona preuzeti česticu, kartice i minus, i da li se ja sa time slažem na što sam pristao. Sada ne mogu tvrditi na koji sam se način odrekao čestice jer nisam vidio rješenje o ostavinskoj. Prije par dana sam od b2 kapitala na svoju kućnu adresu dobio sporazum o otplati dijela kredita, jer kako piše da sam ja, brat i majka sklopili sporazum o otplati duga, a ja normalno ja nisam bio u toj banci toga dana niti sam ikada sa njima kontaktirao. Otišao sam kod brata koji mi je rekao da je bio u banci pričao sa osobom na koji će način majka, ali samo za zada majka plaćati kredit.

Zašto traže moj oib ida ja to potpišem, ako će plaćati moja majka.

Stoga mene sada zanima što poslije majčine smrti, ako se mi odreknemo vlasništva i da li se možemo odreći u svoje ime i u ime svojih potomaka(moja su djeca punoljetna) i tko onda nasljeđuje, ili ako majka daje na darovni ugovor svu svoju nekretninu ili tu česticu na kojoj je kuća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što ste radili na ostavinskoj raspravi ako niste bili SLUŽBENO pozvani? Da li ste na ostavinskoj raspravi nešto potpisivali? Ako ste bili u postupku nasljeđivanja, trebali ste dobiti svoj primjerak zapisnika sa rasprave!

U svakom slučaju nemojte ništa potpisivati B2 kapitalu (to nije banka već tvrtka za naplatu dugovanja i nikakve podvale im nisu strane)! Razgovor vašeg brata sa službenikom B2 kapitala ne znači ništa i ako priznate dug oni će se pokušati naplatiti od onog nasljednika od kojeg će to najlakše učiniti! Za početak morate saznati u kojem ste vi statusu (treba vam RJEŠENJE sa ostavinske rasprave) kako bi uopće znali o čemu se radi! Da li ste nasljednik, pa ste naslijedili i dugove ili vas pokušavaju prevariti da priznate dug!:ceka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što ste radili na ostavinskoj raspravi ako niste bili SLUŽBENO pozvani? Da li ste na ostavinskoj raspravi nešto potpisivali? Ako ste bili u postupku nasljeđivanja, trebali ste dobiti svoj primjerak zapisnika sa rasprave!

U svakom slučaju nemojte ništa potpisivati B2 kapitalu (to nije banka već tvrtka za naplatu dugovanja i nikakve podvale im nisu strane)! Razgovor vašeg brata sa službenikom B2 kapitala ne znači ništa i ako priznate dug oni će se pokušati naplatiti od onog nasljednika od kojeg će to najlakše učiniti! Za početak morate saznati u kojem ste vi statusu (treba vam RJEŠENJE sa ostavinske rasprave) kako bi uopće znali o čemu se radi! Da li ste nasljednik, pa ste naslijedili i dugove ili vas pokušavaju prevariti da priznate dug!:ceka:

 

Ne nisam službeno bio pozvan da dođem na raspravu, već je brat dovezao majku na raspravu i JB upitao što mu je ona rekao da mu je majka i da ima još jednog sina. JB je izjavio da nije znao za nas i da nam nije poslao pozive. U rješenju u obrazloženju piše da je nasljednica 1 reda majka ja i brat i da prihvaćamo nasljedstvo. Te svoje nasljedne dijelove ustupamo majci što je ona prihvatila.

Da li se nakon njezine smrti možemo odreći tog dijela nasljedstva.

Brata zanima, pošto je majka i on potpisali sporazum o otplati dijela duga u dva primjerka koji su kod mene (originali sa njihovim potpisima) da li ih trebam slati natrag jer nisu mi poslali preporučeno sa dostavnicom.

Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U rješenju u obrazloženju piše da je nasljednica 1 reda majka ja i brat i da prihvaćamo nasljedstvo. Te svoje nasljedne dijelove ustupamo majci što je ona prihvatila.

 

Na žalost Vlado pogriješili ste! Prihvatili ste nasljedstvo a samim tim i dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine! Odricanje u korist nekoga je u stvari prihvaćanje jer ste prvo prihvatili a onda imovinu proslijedili majci! Pravno gledano vi ste u tom trenutku (nekoliko sekundi ili minuta) bili nasljednik i naslijedili ste bratove obveze! Da ste vi i brat jednostavno izjavili "ODRIČEM SE", sve bi naslijedio jedini nasljednik koji prihvaća nasljedstvo a to je vaša majka i vi biste bili čisti od bratovih dugova!

Važno je da znate da odgovarate za dugove do vrijednosti naslijeđene imovine ili više ako potpišete da to prihvaćate! Ja ne bih NIŠTA POTPISIVAO, a naročito ako nisam siguran u stvarnu visinu potraživanja ili ako nisu otpisali znatan iznos duga! Uzmite si vremena, sve provjerite i potražite još koji savjet da ne napravite još veću štetu! Vaši nasljednici NEĆE IMATI problema sa dugovima vaše majke i brata ako ne prihvate nasljedstvo a vi sad ionako ni niste vlasnik te imovine (jer ste je proslijedili majci) Pripazite da vaša djeca ne ponove vašu pogrešku na ostavinskoj raspravi! Slučajevi kao vaš su prilično česti i osobno mislim da je sramotno ponašanje javnih bilježnika (i sa stručne i sa ljudske strane) koji ne upozore ili skrenu pažnju strankama da "ODRICANJEM U KORIST NEKOGA" u stvari prihvaćaju dugove! Ta jedna rečenica koju mogu izreći na ostavinskoj raspravi i pomoć neukoj stranci sigurno bi ih učinila boljim ljudima! :glavomozid::psuje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost Vlado pogriješili ste! Prihvatili ste nasljedstvo a samim tim i dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine! Odricanje u korist nekoga je u stvari prihvaćanje jer ste prvo prihvatili a onda imovinu proslijedili majci! Pravno gledano vi ste u tom trenutku (nekoliko sekundi ili minuta) bili nasljednik i naslijedili ste bratove obveze! Da ste vi i brat jednostavno izjavili "ODRIČEM SE", sve bi naslijedio jedini nasljednik koji prihvaća nasljedstvo a to je vaša majka i vi biste bili čisti od bratovih dugova!

Važno je da znate da odgovarate za dugove do vrijednosti naslijeđene imovine ili više ako potpišete da to prihvaćate! Ja ne bih NIŠTA POTPISIVAO, a naročito ako nisam siguran u stvarnu visinu potraživanja ili ako nisu otpisali znatan iznos duga! Uzmite si vremena, sve provjerite i potražite još koji savjet da ne napravite još veću štetu! Vaši nasljednici NEĆE IMATI problema sa dugovima vaše majke i brata ako ne prihvate nasljedstvo a vi sad ionako ni niste vlasnik te imovine (jer ste je proslijedili majci) Pripazite da vaša djeca ne ponove vašu pogrešku na ostavinskoj raspravi! Slučajevi kao vaš su prilično česti i osobno mislim da je sramotno ponašanje javnih bilježnika (i sa stručne i sa ljudske strane) koji ne upozore ili skrenu pažnju strankama da "ODRICANJEM U KORIST NEKOGA" u stvari prihvaćaju dugove! Ta jedna rečenica koju mogu izreći na ostavinskoj raspravi i pomoć neukoj stranci sigurno bi ih učinila boljim ljudima! :glavomozid::psuje:

 

Hvala na odgovoru, mene sada zanima jer ja imam na svoje ime nekretninu odnosno kuću, a nakon majčine smrti ja i brat ćemo morati plaćati preostali kredit odnosno dug. Ne daj bože da se meni nekaj desi u to vrijeme moja djeca i žena odriću se samo one čestice za koju plačam dug ili se moraju svega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, mene sada zanima jer ja imam na svoje ime nekretninu odnosno kuću, a nakon majčine smrti ja i brat ćemo morati plaćati preostali kredit odnosno dug. Ne daj bože da se meni nekaj desi u to vrijeme moja djeca i žena odriću se samo one čestice za koju plačam dug ili se moraju svega.

 

Budući da ste nasljednik vi odgovarate za dugove naslijeđenom imovinom (koja više nije vaša već majčina) i svojom imovinom! Teoretski i praktično je moguće da vjerovnik odluči za podmirenje dugovanja ovršiti vašu nekretninu (jer procijeni da će je lakše prodati)! Zbog toga sam vam napisao da ne potpisujete ništa i ne priznajete dug za koji vjerojatno ni ne znate koliki je u konačnici! Budući da odgovarate za dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine provjerite da li je vrijednost duga veća od vrijednosti naslijeđene imovine tako da osporite bar dio duga! Imate pravo od naslijeđenog iznosa odbiti i troškove sahrane! Nemojte samo nekritički potpisivati i prihvaćati dugovanja, tražite dokaze i provjeravajte jer će vam svašta uvaliti! Svoju nekretninu JOŠ UVIJEK (dok se vjerovnik nije upisao) možete zaštititi darovanjem djeci ili ženi (ne plaća se porez)! I tada postoji mogućnost pobijanja te radnje u roku od tri godine od strane vjerovnika, ali vjerojatno neće tako brzo reagirati! Odugovlačite i nemojte priznavati dug barem dok ne zaštitite svoju imovinu!:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija