Jump to content

izrvšavanje opuruke


Jozlek

Preporučene objave

Pozdrav, mislio sam otvoriti temu u poreznom pravu, ali mi se čini da tema ipak pripada ovdje.

 

 

Pokojna teta mi je oporukom ostavila izvjesnu količinu novca i prilikom obavljanja postupka kod bilježnice, ona mi je rekla kako ću morati platiti 5% na taj naslijeđeni iznos.

 

Molim Vas da me uputite kakav je sad postupak, kada i kako se taj porez plaća, mogu li i kako biti oslobođen plaćanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokojna teta mi je oporukom ostavila izvjesnu količinu novca i prilikom obavljanja postupka kod bilježnice, ona mi je rekla kako ću morati platiti 5% na taj naslijeđeni iznos.
Na primljeni gotov novac, novčane tražbine te vrijednosne papire, te na pokretnine čija je pojedinačna tržišna vrijednost veća od 50.000,00 kn, plaća se porez na nasljedstva i darove (prema Zakonu o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave). Pritom valja istaći da su plaćanja navedenog poreza oslobođeni:

*.bračni drug, krvni srodnici u ravnoj liniji, te posvojenici i posvojitelji umrlog ili darovatelja

*.braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, ako su živjeli u zajedničkom kućanstvu s ostaviteljem u trenutku njegove smrti ili sdarovateljem u trenutku primitka dara

*.fizičke i pravne osobe kojima RH ili JLP®S daruje/daje pokretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom

*.fizičke i pravne osobe kada primaju darove (donacije) za svrhe utvrđene posebnim propisima.

 

Porez se plaća po stopi od 5%, na osnovicu koju čini svota gotovog novca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija