Jump to content

Ostavinska rasprava bez ostavštine


ntpr

Preporučene objave

Molim pomoć u vezi teme koju moram pojasniti,naime radi se o mom pok.sinu za 20 godina života nije bio oženjen, nije imao nikakve nekretnine kao niti pokretnine.Prije smrti radio je u drvnoj industriji,jer je bio stolar.Kada je tragično završio život bili smo pozvani na ostavinsku raspravu u roku od 1 mjesec,te u dopisu od javnog bilježnika bili upoznati sa postupkom.Na prvom ročištu ako se tako zove,bilježnik je tražio izjave te sve relevantne dokumente o pok.Pošto nije imao nikakvu imovinu imao je potraživanja od nekoliko subjekata,cc 12,800,00 kn,da bi jedan teleoperater na osnovu smrtnog lista umanjio dugovanje u cijelosti (5,000,00 kn)tako da je ostalo oko 7,700,00 kn, jer je imao inešto minusa na bankovnom računu,te jedan mini kredit.Kada je bilježnik pitao dali se netko od nas bliže rodbine želi prihvatiti ostavštine odnosno dugova,mi smo se istih odrekli,konsultirajući se sa njime,te sudom koji je odredio tko će raditi ostavinsku raspravu.Prošlo je 9 mjeseci nitko mi se nije obratio po pitanju bilo čega,niti banka,niti kreditna ustanova,osim što mu je blokiran račun tekući radi rasta mogućih kamata.Danas prvi puta o smrti dolazi pošta za sina iz obveznog mirovinskog fonda gdje stoji da na njegovom računu postoje određena sredstva koja svakako nisu dostatna za podmirenje dugovanja.Kada sam se obretio za pravnu pomoć rekli su da je prošlo puno vremena od rasprave i zašto nisam dobio rješenje.Danas sam kontaktirao kreditnu ustanovu u kojem statusu je njegov predmet dugovanje,rekli su mi da ako do sada nije pokrenuta ovrha i ako je osoba preminula što sam i dokazao sa smrtnim listom,kažu da zaboravim na potraživanje.U banci su mi rekli da čekaju rješenje na osnovu čega će postupati,ako ima nasljednika ,odnosno ako ih nema,ako smo se odrekli.Javni bilježnik je rakao da će rješenje biti na proljeće da je sada na narodnim novinama(kao da se nešto izgubilo,ili neznam na što je mislio).U mirovinskom fondu su mi rekli da račun pok.sina nemogu zatvoriti dok nema rješenja od ostavine i da novac bez obzira na ishod pripada nama jer je naknadno utvrđeno postojanje istoga ,te da bi se postupak trebao ponoviti.Pitao sam bilježnika što učiniti,on kaže da mora proučiti problematiku slučaja jer nije to imao prije.Molim ako netko zna što mi je činiti da mi pomogne jer ako javni bilježnik nezna kako da ja znam,hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitao sam bilježnika što učiniti,on kaže da mora proučiti problematiku slučaja jer nije to imao prije
nevidim što se tu ima proučiti,pronađena je imovina umrlog za koju se u ostavinskom postupku nije znalo,slijedom čega je osnovom odredbi čl.234 Zakona o nasljeđivanju nužno pokrenuti postupak naknadno pronađene imovine sa pozivom na broj predmeta pod kojim se već vodio postupak.
Kada je bilježnik pitao dali se netko od nas bliže rodbine želi prihvatiti ostavštine odnosno dugova,mi smo se istih odrekli,
glede citiranog valja naglasiti da se izjava o odricanju od nasljedstva ne odnosi na nankadno pronađenu imovinu(čl.133 st.2 ZN)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam bio kod bilježnika da mu dostavim" naknadno pronađenu imovinu" pokojnog,isti je rekao da će to samo priložiti već postojećem spisu,bez da je spominjao nužno pokretanje postupka zbog naknadno pronađene imovine sa pozivom na već pokrenut postupak.Pošto smo se odrekli prava na nasljedstvo odnosno dugovanja on kaže da će novac sa računa obveznog mirovinskog fonda pripasti gradu koji će podmiriti dugovanje prema hpb 2.600,00 kn,te će mu automatski pripasti novac sa računa mirovinskog fonda iznos 1.300,00 kn.Rekao sam da želim da to što prije završi,pitao sam dali će mo mi (obitelj) dobiti rješenje od ostavinske rasprave,odgovor je "ne" jer smo se odrekli nasljedstva,molim za pojašnjenje,jer ovdje postoji puno toga što ne razumijem,unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se odrekli naknadno pronađene imovine koja i ne ulazi u prvotnu odluku o odricanju,kako ste naveli,nije spominjao (čl. 133 st.2) ZN osim da grad podmiri dugovanje i naslijedi naknadno pronađenu imovinu, vjerovatno je uzeo u obzir nedostatan iznos naknadno pronađene imovine te zaključio da se i te mogućnosti odričemo,hvala matrix

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija