Jump to content

Detalji inovacije


fluid

Preporučene objave

Pozdrav, imam par inovacija, većinom su u glavi i oblacima, ali jedan od tih svih sam detaljno razradio i postavio na papir. Inovacija u mom slučaju zapravo predstavlja unapređenje, poboljšanje postojećeg proizvoda. Prototip nije izrađen, iako je nacrtan i obrađen. Pošto sam student imamo 3D printer za koji sam dobio dozvolu koristiti za ovaj proizvod. Ali to nije tema... Koliko sam dosad istraživao po internetu, ali i po ovom forumu, ispada da je patentiranje jako skup, dugotrajan i složen proces. Mene zanima naprimjer koliko patent mora biti detaljno obrađen. Primjerice, ajmo reći da sam patentirao...Pa imam par pitanja:

 

a)Ako je moja drška od metala, što sprječava nekog da je izradi od polimera i prodava kao svoje? ili slične sitnice

 

b)Koliko je pametno poslati na email nekim tvrtkama barem neke sitnice ako ih uspijem privući, a da pritom nisam patentirao ? :glupan:

 

c)StartUp poticaji i drugi? Da li je dovoljno za pokretanje i plasiranje na tržište

 

d) Ili pitat I. Todorića da me malo pogura? :petpara::petpara::petpara:

 

Samo okvirno da kažem... Postojeći artikal se prodaje po cijeni od 60-120 kn... S unapređenjem ne bi smio puno više koštati, ako i toliko.

Hvala :mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Puno pitanja.

 

a) ništa, intelektualno vlasništvo je takvo: malo tvikanje i već se radi o novom proizvodu, koji nije zaštićen i nema zapreke da Vas Kinezi kopiraju. Zato tu treba biti mudar i zaštititi ono što je jedinstveno u proizvodu.

 

b) ne bih Vam to preporučila dok ne osigurate barem preliminarnu zaštitu (prijavu patenta, tzv. patent pending, što kažu Ameri), ako se zaista radi o nečemu što se dade zaštititi.

 

c) BTW, ne znam odakle ste, ali Grad Osijek ima bespovratne potpore za zaštitu intelektualnog vlasništva koje su cjelogodišnje, razmislite o traženju takvih potpora prije daljnjeg istupa na tržište

 

d) heh, u svjetlu sadašnjih događaja, baš ste našli mecenu :)

 

U PP-u više informacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Poštovani.

( iz vlastitog iskustva )

Prije nego, bilo kome Ponudi te bilo što vezano uz Inovaciju, Istu, u obliku Dokumenta - Skica - Nacrt..

Deponiraj te u Sef  kod J. Bilježnika,oni znaju Kako se to Radi. (zapečačena omotnica sa vašim potpisom i njegovim

žigom )

Zaštita Intelktualnog Vlasništva za Područje Hrvatske, Vam,iskreno Ništa ne Znači.

Međunarodna Zaštita - Min - 7 Zemalja (bilo prije ) ima > prioritet.

Tako..npr. za Hrvatsku če te čekati 2.g. a za Međunarodnu oko Godinu Dana -

Jedan od Kvalitetnijih Ureda za zaštitu Intelektualnog Vlasništva po Meni je PXXXXXXX Do.o.Odvjetnički Ured

koji radi samo to Područje.

Po mojim saznanjima, u ponekim..inkubatorima i Strat-upovima, koji Vam nude - Pomoć i Savjete,često dolazi

do Otuđenja Inovacije..ali.u..u obliku..- > nije to,,nešto posebno < ...itd..dabi se za određeno Vrijeme Vaša Inovacija pojavila na - Tržištu.

Sve u svemu -Budi te jako Oprezni.

poz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija