Jump to content

Odjava prebivališta bez mog znanja


Zeppelin2

Preporučene objave

Pozdrav, upravo sam se vratio iz policijske postaje nakon što sam primio neobičan poziv u kojemu se navodi da je u tijeku postupak odjave mog prebivališta, s adrese gdje živim kod roditelja, u gradu sat vremena od Splita. U Splitu sam studirao i radio, te tamo često odlazim i dok sam radio putovao sam busom ili vlastitim osobnim vozilom. U postaji su mi rekli da su istragom(?) došli do informacije da živim već 5-6 godina u Splitu na nepoznatoj lokaciji, te ukoliko ne napišem izjavu automatski će me se odjaviti te oduzeti osobna iskaznica(??) jer je postupak već u tijeku.

 

Naravno, napisao sam izjavu u kojoj sam sve ovo naveo, a prije toga me uopće nisu kontaktirali niti provjeravali, nikad nisam kažnjavan čak niti u prometu...U Splitu često koristim i svoj skuter koji tamo držim parkiran i koji nema ST tablice već ŠI, ali je u kvartu kod prijatelja, držim ga tamo već godinama...kada sam to spomenuo rekli su mi samo da mi ne mogu dati više informacija(?), da to radi drugi odjel. Nikakve jasne informacije mi nisu dali, nemam pojma o čemu se radi...

 

Živim dakle u roditeljskoj kući i povremeno odlazim u ST, uredno se prijavljujem na HZZ u svom gradu, tu mi je i nedavno uredno produžena osobna, izrađena putovnica...

 

Rečeno mi je da će opet ići taj neki postupak provjere, nemam pojma ni kako ni zašto, da je uveden neki novi zakon...i ako opet bude izvještaj negativan tj. da nekako procijene da živim na toj nekoj nepoznatoj lokaciji, da se nemam pravo žaliti i ide postupak odjave. Ima li itko ikakva saznanja o tome? Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Netko je prijavio da ne stanuješ na adresi na kojoj si prijavljen i sada se radi provjera, a ako se to potvrdi, bit ćeš odjavljen. To je potpuno u skladu sa Zakonom o prebivalištu, a često i sa stvarnim stanjem. Ako stvarno stanuješ na adresi prebivališta, nemaš se čega bojati.

 

Što ti točno znači da "povremeno odlaziš u Split"? Odeš na sat-dva, pa se vratiš ili tamo negdje spavaš?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru. Tako je, nekad odem na par sati ili tipa od ujutro do navečer. Nekada naravno izađem van pa prespavam kod prijatelja ili cure. Odem isto tako posjetiti prijatelja u Zagreb npr. na par dana, ništa posebno, jednom u par mjeseci...

 

Što se dogodi ako ide ta odjava a ja zaista živim gdje sam i prijavljen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala još jednom, još bih zamolio samo ovo - recimo da baš tada budem van kuće, u Splitu, Zagrebu, na ne znam kampiranju ili negdje treće, hoće li me kontaktirati da dođem ili se vratiti npr. sutradan? Treba li za upravnu tužbu angažirati odvjetnika, je li skupo? Baš me zateklo iz vedra neba, probudim se i nađem pismo u kojem kaže da ne živim tu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad nije vrijeme kampiranja i budi kod kuće. Sve drugo ti je hodanje po tankom ledu. Ako negdje boraviš neko duže vrijeme, npr. kod prijatelja u Splitu ili Zagrebu, prijavi boravište. To nije nikakav problem i ne utječe ti na prebivalište (ovo kod roditelja), a onda nema opasnosti da će te odjaviti.

 

Što se tiče upravne tužbe, da, trebao bi ti odvjetnik i vjerojatno ti ode nekoliko tisuća kuna. S tim da ti u slučaju odjave ne vrijedi niti osobna iskaznica. Uglavnom, ne isplati se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Unutar 30 dana odrade sve (toliki im je krajnji rok), a možeš otići u svoju policijsku postaju i vidjeti je li što došlo i kod koga je u radu. Ako ti ništa ne dođe unutar tog vremena, onda možeš provjeriti tamo gdje si davao izjavu je li gdje zapelo.

 

Neke policijske uprave uzimaju samo tu izjavu i ne šalju provjeru, ali kako je to neispravno, ne bih očekivao da će tako biti i kod tebe, ali čisto da znaš. Trebali su ti odmah tada reći hoće li postupati po izjavi ili će ići u provjeru.

 

I nema na čemu, zato smo tu.:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Što se dogodi ako ide ta odjava a ja zaista živim gdje sam i prijavljen?

prijavu su mogli napraviti vlasnici kuće u kojoj imaš prijavljeno prebivalište.

ako nisu napravili vlasnici kuće (roditelji) tada se neko zafrkava.

skupa sa vlasnikom kuće traži od policije podatak ko je podnio prijavu (pismeno preporučeno i sa povratnicom). vlasnik kuće, u kojoj imaš prebivalište, se može pismeno očitovat da u kući živiš.

 

niko ti nemože zabraniti odlazak na par sati ili dana u drugo mjesto. to bi bilo ograničavanje slobode kretanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijavu su mogli napraviti vlasnici kuće u kojoj imaš prijavljeno prebivalište.

ako nisu napravili vlasnici kuće (roditelji) tada se neko zafrkava.

skupa sa vlasnikom kuće traži od policije podatak ko je podnio prijavu (pismeno preporučeno i sa povratnicom). vlasnik kuće, u kojoj imaš prebivalište, se može pismeno očitovat da u kući živiš.

 

niko ti nemože zabraniti odlazak na par sati ili dana u drugo mjesto. to bi bilo ograničavanje slobode kretanja.

 

Da, naravno da nisu...jučer sam dao izjavu u kojoj sam napisao da živim u roditeljskoj kući, i da to oni naravno mogu potvrditi. Rečeno mi je da sad postupak provjere ide ponovno, i da na drugi odgovor nema pravo žalbe. Trebam li npr. dodatno otići s jednim od roditelja u ponedjeljak da i oni daju izjavu? Nisu mi rekli tko je podnio prijavu, navodno te podatke ne smiju davati(?).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo samo da javim ukoliko se netko našao u sličnoj situaciji: dakle danas je došao policajac dok sam bio u kući, vrlo ljubazan gospodin, uzeo je izjavu i začudio se što sam uopće dobio prijavu/poziv. Dakle moguće je da me netko prijavio, ne znam je li namjerno ili ne, ali svakako su u izvještaju spomenute "istrage" imali dosta grešaka i neprovjerenih informacija. Svakako može izazvati nelagodu dok se ne razriješi.

 

Još jednom hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija