Jump to content

Porez na prvu nekretninu


Ivan1310

Preporučene objave

Kako se gubim u svim zakonima (i google nije uvijek naš friend) - molim pomoć...

 

Situacija je sljedeća:

- dižem stambeni kredit za kupnju 1/2 stana (ta polovica je na stricu, i banka ima založno pravo na tom dijelu, zbog čega zapravo i dižem kredit)

- drugu polovicu stana mi je darovao otac (to je bio uvjet banke za odobravanje kredita) - darovni ugovor je uredno prijavljen poreznoj upravi.

- stan je procijenjen na 110 000 eura, a stambeni kredit će biti 50 000 eura.

 

U stanu (80m2) živim s roditeljima, stricom i strinom (svima nam je to prebivalište/boravište otkad znam za sebe).

 

Zanima me iznos poreza na prvu/jedinu nekretninu koju ću morati platiti.

- Plaća li se 4% od procijenjene vrijednosti stana?

- Plaća li se 4% od vrijednosti na kupoprodajnom ugovoru - jer ja zapravo kupujem samo 1/2 stana?

- Plaća li se razlika kvadrata koji su dozvoljeni samo za 1 osobu (iako nas u stanu ima poprilično)?

 

Ako itko zna odgovor - bila bih zahvalna na pomoći :klanja:...

 

Pitala sam i u poreznoj upravi kada sam prijavljivala darovanu 1/2 stana - rečeno mi je da ne znaju dok ne dođem prijaviti i drugu polovicu stana...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Pitala sam i u poreznoj upravi kada sam prijavljivala darovanu 1/2 stana - rečeno mi je da ne znaju dok ne dođem prijaviti i drugu polovicu stana...

 

poreznoj prijavi darovni ugovor i podnesi prijedlog za upis vlasništva 1/2 stana po darovnom ugovoru . čekaj rješenje za porez (dar roditelj trebala bito oslobođen plćanja poreza). ili traži klauzulu da si oslobođena plaćanja poreza (pečat udare na darovni ugovor).

kasnije sa stricem sklopi kupoprodajni ugovor za 1/2 stana u njegovom vlasništvu. porez je 4% na dio koji je naveden u kupoprodajnom ugovoru. porezna vrši procijenu. prve 4 godine država plaća 1/ 2 kredita. ako poneseš zahtjev za sufinanciranje.

ali za kupnju 1/2 stana i kredit čekaj da donesu zakon.

 

http://www.vecernji.hr/hrvatska/lovro-kuscevic-nacrt-zakona-o-sufinanciranju-stambenih-kredita-u-prosincu-ide-u-zakonsku-proceduru-1130473

http://www.vecernji.hr/hrvatska/nacrt-zakona-za-kupnju-stana-drzava-daruje-i-do-15663-eura-1129747

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija