Jump to content

Radno vrijemei raspored rada


monar

Preporučene objave

Pozdrav svima

 

Radim u medijima i radno vrijeme firme je od 0-24 365 dana godisnje. Ja sam zaposlen na puno radno vrijeme na neodredjeno. Sluzbeno mi je od 09-17, efektivno radim kad treba. Imam radne dane od 12 sati, pa imam neke od 4. Desavaju mi se situacije da radim 7 dana u komadu, po 5-6 sati i suma bude cca 40sati. I onda mi vele da nisam presao 40 sati i da nemam pravo na slobodni dan. Pitanje je sto tocno zakon kaze o rasporedu tih 40sati tjedno i dali je ovo normalno i legalno? I kako se tocno definira radni dan?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 75. Zakona o radu -

 

"Radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, kojem se pribraja dnevni odmor iz članka 74. ovoga Zakona.

 

Odmor iz stavaka 1. i 2. ovoga članka radnik koristi nedjeljom, te u dan koji nedjelji prethodi, odnosno iza nje slijedi.

 

Ako radnik ne može koristiti odmor u trajanju iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, mora mu se za svaki radni tjedan omogućiti korištenje zamjenskog tjednog odmora odmah po okončanju razdoblja koje je proveo na radu, zbog kojeg tjedni odmor nije koristio ili ga je koristio u kraćem trajanju."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvla na odgovoru, jos bih molio jedno pojasnjene.

 

Čl. 75. Zakona o radu -

 

"Radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, kojem se pribraja dnevni odmor iz članka 74. ovoga Zakona.

 

To znaci 36 sati u komadu ako sam dobro shvatio?

 

I jos jedno pitanje. Kako se tocno definira radni dan? Dali uopce postoji ta definicija? Ili je samo bitan ukupan zbroj sati i dan odmora u tom istom tjednu. Naime poslodavac sve tumaci u svoju korist, citaj da mene naterava da radim po mom misljenju previse dana (sate nekak uvijek uspiju ugurati u zakonske okvire). A odlazak na posao usred dana, pa makar na 3-4 sata), je meni isti radni dan kao i onaj od 8 sati. I s ovako kreativnim rasporedom ja imam osjecaj da radim stalno i da nikad nemam slobodno.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

To znaci 36 sati u komadu ako sam dobro shvatio

 

Hvala

Ovo mi je malo čudno, pa čak i neprovedivo u nekim slučajevima.

Naime, kada imaš rad u smjenama koje se izmjenjuju u pravilnim vremenskim razmacima, onda moraš prekršiti Zakon.

Npr. radiš treću smjenu od 23-7 sati šest dana u tjednu, imaš nedjelju slobodnu, a zatim u ponedjeljak ideš u prvu smjenu od 7-15. Dakle nemaš onih +12 sati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija