Jump to content

Odlučivanje stanara


mzankola

Preporučene objave

Poštovani,

 

Zanima me dali kod energetske obnove fasade zgrade mora biti suglasnost svih stanara,s obzirom da novac u pričuvi nije dovoljan za te radove,pa bi se trebao dići kredit,a s tim neki stanari nisu složni,pošto bi pričuva narasla za 300%,a i nekretnine svih nas bi bile pod hipotekom?.

 

Lp

 

Za to mora biti suglasnost polovica suvlasnika plus jedan, jer se plaća iz zajedničke pričuve, odnosno, kada nisu dovoljna sredstva u zajedničkoj pričuvi, podiže se kredit, ali uz naprijed navedenu suglasnost polovice plus jedan suvlasnik...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za to mora biti suglasnost polovica suvlasnika plus jedan, jer se plaća iz zajedničke pričuve, odnosno, kada nisu dovoljna sredstva u zajedničkoj pričuvi, podiže se kredit, ali uz naprijed navedenu suglasnost polovice plus jedan suvlasnik...

 

nije točno.energetska obnova fasade nije nužan posao to je poboljšica i za nju je potrebna 100% suglasnost onih koji će i plaćati račun.

posao se može napraviti i bez suglasnosti suvlasnika koji su protiv ali te suvlasnike neože se opteretiti dodatnim povećanim troškovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije točno.energetska obnova fasade nije nužan posao to je poboljšica i za nju je potrebna 100% suglasnost onih koji će i plaćati račun.

posao se može napraviti i bez suglasnosti suvlasnika koji su protiv ali te suvlasnike neože se opteretiti dodatnim povećanim troškovima.

 

Poštovani, predstavnik suvlasnika sam u svojoj zgradi i znam o čemu pišem...imao sam takvu situaciju kod nas..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Željac je u pravu. Iako se već pisalo o tome, kada se energetska učinkovitost radi po nacionalnom programu i preko fonda za energetsku učinkovitost.

Zakonske odredbe.

 

Zakon o energetskoj učinkovitosti

 

čl.29

(1) Odluku o sklapanju ugovora o energetskom učinku višestambene zgrade, u smislu odredbe članka 4. stavka 2. točke 61. ovoga Zakona, s pružateljem energetske usluge suvlasnici zgrade donose temeljem natpolovične većine glasova suvlasnika zgrade koja se računa po suvlasničkim dijelovima i po broju suvlasnika nekretnine.

 

čl.30

(2) Odluku o sklapanju ugovora o izvođenju radova na energetskoj obnovi za višestambenu zgradu u smislu odredbe članka 4. stavka 2. točke 9. ovog Zakona donose suvlasnici zgrade temeljem natpolovične većine glasova suvlasnika zgrade koja se računa po suvlasničkim dijelovima i po broju suvlasnika nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad govorimo o "natpolovičnoj većini", pritom se uopće ne podrazumijeva broj suvlasnika nego stambena površina kojom raspolažu, obzirom da na tu površinu plaćaju pričuvu. Dakle nije 50% plus 1 glas nego 50% plus 1 metar četvorni. Meni isto nije baš sasvim jasno kakva je procedura kod obnove fasade na zgradi. Pretpostavka je da svi stanovi imaju pročelje, i sad ako nekolicina, karikiram, troje od deset suvlasnika ne želi obnovu fasade, većina odlučuje i fasada se ipak radi. To stoji, ali me zanima plaćanje? Ovi koji su protiv isto će dobiti novu fasadu a neće je plaćati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvar je u tome da smo fasadu radili prije deset godina i ona je u dobrom stanju,a i nije samo to,većina nas je promjenila stolariju,a ja sam čula da kod te energetske obnove bi trebalo čupati prozore da se to napravi,pa tko bi blesav na to pristao. Uglavnom mislim da je to totalno bespotrebno a i jako skupo.Kažem fasada je super,pa kad bi se išlo na neku tužbu dali bi to bio dovoljan razlog?

 

Ažurirano

 

I kako mene uopće netko može natjerati da dajem svoj stan pod hipoteku,neka razliku plaćaju oni koji su tu fasadu i željeli.Pa tko je tu lud!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj dio što spominjete za "dio koji se ne sufinancira" to se odnosi na one koji nisu pristali? I to znači plaća se iz pričuve,dali se u ovom slučaju stanarima koji su protiv podiže pričuva ili ona ostaje ista pa se taj dio uzima za kredit,nije mi sve to posve jasno. Jel me može netko prisiliti da stan stavim pod hipoteku ili ne,i s obzirom da je fasada u dobrom stanju,može li to biti dovoljni argumenat na sudu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljivo. Pa bar ima banaka koje ne traže takove instrumente osiguranja, čak i nikakve osim izravnog terečenja računa pričuve.

 

Izglasati povečanje pričuve ta večina može, no ne i prisilit da date hipoteku na svoju nekretninu. On koji su suglasni za takav kredit, bitiće i jamci istog.

 

Btw, je li to predano na fond ili se još radi na tome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija