Jump to content

Da li je "oranica" u stambenoj zoni "građevna čestica"?


kixkix
 Dijeli

Preporučene objave

Način korištenja čestice ("A") je u katastru zaveden kao "oranica", a čestica se nalazi u stambenoj zoni S, urbano pravilo 2.1 (Zagreb).

Čestica nema pristup "prometnoj površini" ucrtan u katastru, ali u naravi ima pristup u potpunosti travom zaraslom poljskom putu.

Čestica se koristi kao vrt.

Čestica ima površinu ispod 400m2, ali se dotiče druge čestice ("B") koja je dijelom u zoni S i dijelom u zoni Z, s kojoj ima površinu iznad 900m2, odnosno više od 400m2 u zoni S.

 

Da li se takva čestica može smatrati "građevnom česticom" u smislu određivanja udaljenosti građevine od susjedne međe (npr. po PP ZG čl. 2.3.1.2. Udaljenost građevine od susjedne građevne čestice) za gradnju na čestici ("C") pored te čestice?

 

Čestica "C" na kojoj bi se gradilo je "vinograd" i dijelom je u zoni S, a dijelom u zoni Z (jasno je da treba napraviti prenamjenu).

 

Otprilike ovako:

cesticeABC.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Spitfire, znam za tu definiciju - mene zanima primjena te definicije na ovaj slučaj.

 

Recimo, znam da je moguće spojiti "više susjednih katastarskih čestica ili njihovih dijelova" u jednu građevnu česticu (postoji negdje baš takva rečenica). U tom kontekstu sam i naposao detalje o susjednim česticama gore.

 

Imate li neko iskustvo sa sličnim slučajevima na osnovu kojih bi se moglo nešto procijeniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Mislim da će vam najveću zapreku dobivanju prenamjene i građevinske dozvole predstavljati pristup čestici "zaraslim poljskim putem"! Pretpostavljam da je to put služnosti koji ima privatnog vlasnika! Služnost se obično u tim slučajevima koristi za pristup poljoprivrednim površinama a za dobivanje dozvole za gradnju sigurno ćete trebati dozvolu vlasnika, kao i za mogućnost provođenja komunalija (struje, vode, plina) do parcele!:propis:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, znam i za taj problem.

 

Čestica "C" ima pristup putu koji je ucrtan u katastar, a pod kojim već ide i dio infrastrukture, tako da to nije upitno.

 

Ono što je upitno je "status" čestice "A" u smislu ograničavanja udaljenosti od susjedne međe za gradnju na "C".

Drugim riječima, da li vrijedi "h/2 ili najmanje 3m" prema međi C/A?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda da pojednostavnim:

Ako čestica "C" može dobiti građevinsku dozvolu i ako je čestica "A" poljoprivredno zemljište bez pristupa prometnoj površini, da li građevina na čestici "C" može biti na 1 m od međe prema čestici "A"?

 

Ili još jednostavnije:

Da li čestica "A" (prema opisu iz prvog posta) može dobiti građevinsku dozvolu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija